20 klasyczny powieści, opowiadań i sztuk teatralnych do pobrania za darmo [ebooki i audiobooki w języku angielskim]

Jedną z największych zalet zakupu czytnika ebooków jest uzyskanie łatwego dostępu do niemal nieograniczonej ilości darmowych audiobooków i ebooków. Jeżeli jesteśmy gotowi sięgnąć po materiały anglojęzyczne, które pomagają w doskonaleniu swych językowych umiejętności, bez trudu znajdziemy w sieci szeroką paletę gatunków i utworów literackich różnych autorów. Zebraliśmy dla Was 20 klasycznych powieści, sztuk teatralnych i opowiadań, które możecie pobrać zupełnie za darmo

20 klasyczny powieści, opowiadań i sztuk teatralnych do pobrania za darmo

Nauka języków obcych z wykorzystaniem czytnika

Czytanie książek w językach obcych jest doskonałym sposobem na naukę nowego słownictwa i oswajanie się ze strukturami gramatycznymi. Jak dokładnie wyjaśnialiśmy w jednym z naszych poradników, zakup czytnika ebooków jest doskonałym pomysłem dla wszystkich, którzy pragną opanować nowe językowe umiejętności. Zainstalowany w nim interaktywny słownik pozwala na wygodne tłumaczenie nieznanych słów książek PDF, MOBI lub EPUB, a wiele urządzeń posiada specjalną aplikację fiszkową, który pomaga łatwo je zapamiętywać.

Po jakie książki jednak w takim przypadku sięgnąć? Najlepiej po klasykę literatury, której jakość z pewnością nas nie rozczaruje, a którą bez trudu znajdziemy w sieci w rozmaitych formatach. Ponieważ najlepsze ebooki są nie tylko świetnie napisane i skomponowane, czyta się je naprawdę przyjemnie.

Jeżeli dodatkowo mieliśmy z tymi pozycjami do czynienia w przeszłości i mniej więcej wiemy, o czym opowiadają, z pewnością nie ugrzęźniemy w akcji i domyślanie się znaczenia początkowo nieoczywistych fragmentów nie będzie stanowiło dla nas większego problemu.

20 klasyczny powieści, opowiadań i sztuk teatralnych do pobrania za darmo

1. George Orwell – „Rok 1984”: Darmowy ebookDarmowy audiobook

Chociaż opublikowano ją w 1949 roku, książka Orwella wciąż rozbudza naszą wyobraźnię, ponieważ stanowi jeden z najlepszych portretów totalitaryzmu, jakie kiedykolwiek stworzono. Jednocześnie nie można zapominać, że po prostu świetnie się ją czyta.

2. George Orwell – „Folwark zwierzęcy”: Darmowy ebookDarmowy audiobook

Alegoryczna opowieść Orwella, która trafiła w ręce czytelników w 1945 roku, ukazuje korupcję i totalitaryzm panujące w Związku Radzieckim. Ta krótka książka, która o mały włos nigdy nie zostałaby opublikowana, znalazła się na liście 100 najwybitniejszych powieści 20 wieku przygotowanej przez The Modern Library.

3. Aldous Huxley – „Nowy wspaniały świat”: eTextSłuchowisko radiowe

Mała ciekawostka: Huxley przez pewien czas uczył Orwella języka francuskiego w Eton w Wielkiej Brytanii. A teraz, wiele lat później, jego klasyczny „Nowy Wspaniały Świat” (który został opublikowany już w 1931 roku) jest wymieniany razem z „Rokiem 1984” jak przykład najlepszych dystopijnych powieści w historii.

4. Mary Shelley – „Frankenstein”: Darmowy ebookDarmowy audiobook

Mary Shelley zaczęła pisać tą wspaniałą, choć jednocześnie nieco makabryczną powieść, gdy miała jedynie 18 lat, natomiast ukończyła ją trzy lata później. Opublikowany w 1823 i utrzymany w gotyckim klimacie „Frankenstein” jest uznawany za jedną z pierwszych książek sciene-fiction w historii.

5. Joseph Conrad – „Jądro ciemności”: Darmowy ebookDarmowy audiobook (iTunes)Słuchowisko radiowe (stworzone przez Orsona Wellesa)

Ponad 100 lat od momentu publikacji (która miała miejsce w 1902 roku), opowiadanie Conrada wciąż stanowi kanoniczny obraz zachodniego kolonializmu i imperializmu. Potencjał historii był tak ogromny, że w 1938 roku Orson Welles stworzył na jego podstawie słuchowisko radiowe, natomiast Francis Ford Coppola wykorzystał ją do nakręcenia „Czasu apokalipsy” (1979 rok).

6-9. Sztuki teatralne Williama Shakespeare’a

10. Jane Austen – „Duma i uprzedzenie”: Darmowy ebook

Książka Jane Austen z 1813 roku jest obecnie tak samo popularna, jak w przeszłości. Wystarczy wspomnieć, że do tej pory sprzedano ponad 20 milionów egzemplarzy powieści, która w ostatnim czasie była wielokrotnie przenoszona na kinowe i telewizyjne ekrany. Koniecznie trzeba ją przeczytać.

11. Mark Twain – „Przygody Tomka Sawyera”: Darmowy ebook

Gdy ktoś wspomina o „Przygodach Tomka Sawyera”, na myśl automatycznie przychodzi nam klasyka amerykańskiej literatury. Gdy opublikowano ją w 1884, powieść wzbudziła duże kontrowersje, które w dużej mierze nie zniknęły do tej pory. Mimo wszystko jednak dzieło Marka Twaina jest jedną z ulubionych lektur czytelników na całym świecie.

12. Jack London – „Zew krwi”: Darmowy ebook

„Zew krwi”, który ujrzał światło dzienne w 1903, jest zgodnie uznawany za najwybitniejsze osiągnięcie Jacka Londona. Jest to opowieść o niezłomnym duchu i walce o przetrwanie w niezwykle trudnych warunkach mroźnej Alaski.

13. Arthur Miller – „Czarownice z Salem”: Darmowy audiobook z Audible.com

Sztuka teatralna Arthura Millera z 1952 roku wykorzystuje przypadki procesów o czary z 1962 i 1693 roku, aby ukazać prawdziwe oblicze metod śledczych, a także sposobów tworzenia atmosfery strachu i podejrzeń, które upowszechniły się w Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku. Obecnie „Czarownice z Salem” zajmują centralne miejsce w kanonie amerykańskiej literatury.

14. John Steinbeck – „Grona gniewu”: Darmowy audiobook z Audible.com

Ta opublikowana w 1939 roku powieść pozwoliła Steinbeckowi wygrać nagrodę Pulitzera już rok później, a także pomogła mu w otrzymaniu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1962 roku. Jest to prawdopodobnie najważniejsza z książek, które ukazywały prawdziwe oblicze Wielkiego kryzysu.

15. F. Scott Fitzgerald – „Wielki Gatsby”: Darmowy ebookDarmowy audiobook z Audible.com

Książka Fitzgeralda jest klasycznym portretem epoki jazzu, opowieścią o przesycie i dekadencji. Obecnie arcydzieło amerykańskiego pisarza zostało uznane za drugą najlepszą powieść ubiegłego wieku.

16. Homer – „Odyseja”: Darmowy ebookDarmowy audiobook

Historia zachodniej literatury zaczyna się od heroicznych eposów Homera, które zostały stworzone około 2800 lat temu. Jak zwracają uwagę specjaliści, „jeżeli Iliada jest najwspanialszą opowieścią wojenną, Odyseja jest najznamienitszym portretem wędrówki każdego człowieka przez życie”.

17. Ernest Hemingway – „Stary człowiek i morze”: Darmowy audiobook z Audible.com

Jest to ostatnie ważne opowiadanie Hemingwaya, a jednocześnie jedno z najpopularniejszych, które pozwoliło wielu czytelnikom po raz pierwszy odkryć walory jego twórczości.

18. Stephen Crane – „Szkarłatne godło odwagi”: Darmowy ebook

Ta powieść o wojnie domowej w Stanach Zjednoczonych wywołała po swojej publikacji w 1895 roku nastrój powszechnej euforii, który Joseph Conrad określił mianem „orgii uwielbienia”, a następnie zainspirowała Ernesta Hemingwaya i Modernistów. „Szkarłatne godło odwagi” uczyniło z Crane’a celebrytę już w wieku 24 lat, chociaż umarł on już pięć lat później.

19. Nathaniel Hawthorne – „Szkarłatna litera”: Darmowy ebookDarmowy audiobook

Chociaż jego akcja została umiejscowiona w purytańskim Bostonie w latach 1642-1649, opus magnum Hawthorne’a eksploruje „moralne dylematy osobistej odpowiedzialności, a także absorbujące uczucia winy, gniewu, lojalności i zemsty”, które miały ogromne znaczenie w 1859 roku, gdy powieść została opublikowana.

20. Harper Lee – „Zabić drozda”: Darmowy audiobook z Audible.com

Powieść Harper Lee z 1960 to zjadliwy portret postaw związanych z problemami rasowymi i podziałami społecznymi na Głębokim Południu Stanów Zjednoczonych w latach trzydziestych XX-wieku, który przyniósł autorce Nagrodę Pulitzera już rok później.

WolneLektury.pl – Książki online do pobrania za darmo

Jeżeli nie mamy ochoty czytać uwzględnionych na liście powieści po angielsku, możemy przeszukać zbiory serwisu WolneLektury.pl, który udostępnia książki online do pobrania za darmo w języku polskim. Znajdziemy tam „Lorda Jima” Josepha Conrada, „Król Lear” Williama Shakespeare’a, „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina, „Iliadę” i „Odyseję” Homera, a także wiele innych najlepszych ebooków.


Artykuł wydaje Ci się przydatny? Polub naszą stronę na Facebooku, aby być na bieżąco z najnowszymi poradami, testami, porównaniami i innymi materiałami!

Autor: Kuba
Źródło: OpenCulture.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *