10 najlepszych książek wszech czasów [według 125 topowych pisarzy]

W 2007 roku edytor czasopisma Raleigh News & Observer poprosił 125 współczesnych pisarzy o wskazanie ich 10 ulubionych dzieł literackich. Po zebraniu wszystkich wyników dokonano wyboru listy najlepszych z najlepszych książek, na której znalazły się tak wiekopomne dzieła, jak np. 'Opowiadania’ Czechowa, 'Wielki Gatsby’ czy 'Lolita’. Poznaj pełną listę najlepszych książek wszech czasów i dowiedz się, jak pobrać część z nich za darmo

10 najlepszych powieści wszechczasów - zdjęcie książki

W 2007 roku J. Peder Zane, edytor czasopisma Raleigh News & Observer, poprosił 125 topowych pisarzy o wskazanie ich ulubionych książek. W gronie autorów znaleźli się m. in. Norman Mailer, Annie Proulx, Stephen King, Jonathan Franzen, Claire Messud oraz Michael Chabon. Wszystkie opracowane w ten sposób listy zostały zebrane w zbiorze pod tytułem 'The Top Ten: Writers Pick Their Favorite Books’. Następnie na ich podstawie stworzono jedną super-listę, 'Topową Top Dziesiątkę’.

Proces powstawania listy

Objaśniając metodologię całego przedsięwzięcia, Zane powiedział: Jego uczestniczy mogli wybrać dowolną pracę, napisaną przez dowolnego autora oraz pochodzącą z dowolnego okresu historycznego… Po przyznaniu 10 punktów każdej książce na pierwszym miejscu, 9 na drugim itd., wszystkie wyniki zostały zebrane w celu przygotowania 'Topowej Top Dziesiątki’ – listy najlepszych z najlepszych powieści.

Portal edukacyjny OpenCulture.com, który udostępnił informację o inicjatywie J. Peder Zane’a, posiada w swoich archiwach praktycznie wszystkie pozycje z poniższej listy (książki PDF, książki EPUB oraz ebooki na Kindle). Jedynym wyjątkiem jest 'Lolita’ Vladimir Nabokova, która jeszcze nie znalazła się w domenie publicznej.

Chociaż książki online do pobrania za darmo są dostępne jedynie w języku angielskim, możemy pobrać je bezpośrednio na swój czytnik ebooków, aby z pomocą zainstalowanego na urządzeniu słownika bez problemu je przeczytać. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób z niego korzystać, zajrzyj do naszego poradnika.

10 najlepszych powieści wszech czasów

stare książki ustawione na półce

1. Lew Tołstoj – Anna Karenina

Anna Karenina wiedzie dostatnie, stabilne i nieco nudne życie u boku dużo starszego męża. Piękna młoda kobieta spełnia się jako matka, ale nie stroni też od przyjęć, jest uwielbiana na petersburskich salonach. Spokój znika wraz z pojawieniem się hrabiego Wrońskiego, który wprowadza w życie Anny namiętność, jakiej nigdy nie zaznała. I zniszczenie, którego nie da się cofnąć.

Źródło opisu: Wydawnictwo Znak

2. Gustaw Flaubert – Pani Bovary

Główna Bohaterka – Emma – jest postacią niezwykle skomplikowaną i ciekawą, w atmosferze nudnego życia pospolitych mieszczan nie potrafi się odnaleźć. Jej losy stanowią krytykę drobnomieszczaństwa, ciasnych umysłów pozbawionych ambicji, zamkniętych i nietolerancyjnych. Powieść prezentuje problemy społeczne owych czasów – płytkie, schematyczne związki rodzinne, obłudę i hipokryzję dorobkiewiczów pozbawionych manier i klasy.

Źródło opisu: Wydawnictwo Sic!

3. Lew Tołstoj – Wojna i pokój

Ta wielowątkowa rosyjska epopeja narodowa opowiada losy obywateli Cesarstwa Rosyjskiego w czasach wojen napoleońskich. Wierne tło historyczne oraz wciągająca fabuła obejmująca bohaterów z różnych klas społecznych sprawiają, że czytelnicy z zapartym tchem śledzą wojenne zawieruchy, wystawne przyjęcia i polityczne decyzje.

Źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka

4. Vladimir Nabokov  Lolita

’Lolita’ – najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i pedofilię.

Źródło opisu: Wydawnictwo Muza

5. Mark Twain Przygody Tomka Sawyera

Przygody Tomka Sawyera to najsłynniejsza powieść dla młodzieży autorstwa amerykańskiego pisarza Marka Twaina.

Źródło opisu: WolneLektury.pl

6. William Shakespeare  Hamlet

Dramat przedstawia historię duńskiego księcia, który postanawia pomścić skrytobójczo zamordowanego ojca. Zadanie to tym trudniejsze, że zabójcą jest aktualnie panujący król. Hamlet zmuszony zostaje zatem do realizacji swojego skrytego planu – ale nie w historii tej zemsty kryje się ponadczasowość dramatu. Decydują o niej przede wszystkim filozoficzne, uniwersalne treści i wznosząca się na wyżyny poezja.

Źródło opisu: Wydawnictwo Zielona Sowa

7. F. Scott Fitzgerald  Wielki Gatsby

Romantyczna miłość, przyjaźń, amerykański sen o szczęściu i sukcesie dostępnym dla każdego to stereotypy, które przynoszą głównemu bohaterowi – Jayowi Gatsby’emu, parweniuszowi przedzierzgniętemu w bogacza – tragiczne rozczarowanie. Miłość zniszczył kult pieniądza, przyjaźń okazała się pustym słowem, a sukces finansowy nie wprowadził go tak naprawdę do 'lepszej’ sfery.

Źródło opisu: Wydawnictwo Rebis

8. M. Proust  W poszukiwaniu straconego czasu

Powieść jest zapisem wspomnień 40-letniego bohatera, Marcela. Wspomnienia te obejmują jego życie: od dzieciństwa do wieku dojrzałego, ale także życie postaci mu bliskich i znajomych. […] We wspomnieniach tych zawierają się m.in. trzy krótkie podróże, wakacje nadmorskie, towarzyskie przyjęcia oraz wielkie miłości bohatera – dziecięca do Gilberty Swann, młodzieńcza do pani de Guermantes i dojrzała do Albertyny.

Źródło opisu: Wikipedia

9. Antoni Czechow  Opowiadania

Utworu te jasno ukazują kunszt mistrza nowelistyki. Uczeń i naśladowca Maupassanta, zgryźliwy naturalista i mizantrop. Czechow imponuje zwięzłą ścisłością słowa na równi z precyzją obserwacji i subtelnością psychologii.

Źródło opisu: LubimyCzytać.pl

10. George Eliot  Miasteczko Middlemarch

Losy bogatej i szlachetnej Dorotei Brooke, szukając godnego celu, by nadać sens swojemu życiu. Równolegle obserwujemy lekarza, Tertiusa Lydgate’a, który sens ten znalazł w pracy naukowej i w medycynie. Przeszkodą w realizacji jego planów staje się piękna kobieta.

Źródło opisu: LubimyCzytać.pl

WolneLektury.pl Książki online do pobrania za darmo

książka czy czytnik ebooków? zdjęcie poglądowe

Jeżeli nie mamy ochoty czytać uwzględnionych na liście tytułów po angielsku, możemy przeszukać zbiory serwisu WolneLektury.pl, który udostępnia książki online do pobrania za darmo w języku polskim. Znajdziemy tam m. in. 'Kuszenie świętego Antoniego’ Gustawa Flauberta (inne słynne dzieło autora 'Pani Bovary’), najważniejsze dramaty Williama Shakespeare i powieści przygodowe Marka Twaina (włącznie z 'Przygodami Tomka Sawyera’), a także niemal cały cykl 'W poszukiwaniu straconego czasu’ Marcela Prousta.

Jak widać, zakup czytnika ebooków może pozwolić nam na wygodne czytanie klasyki literatury praktycznie bez żadnych kosztów. Jeżeli natomiast poczujemy ochotę do sięgnięcia po inne pozycje (np. wspomnianą 'Lolitę’), umożliwią nam to najtańsze księgarnie internetowe, w których kupimy dowolne ebooki w najniższych cenach.

Autor: Kuba
Źródło: OpenCulture.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *