Kindle czy Kobo, który czytnik wziąć ze sobą na wakacje?

Kindle i Kobo, dwie znane marki, które w październiku zeszłego roku wydały swoje najnowsze modele czytników. Są to Paperwhite 5 i Paperwhite Signature Edition od Kindle oraz Libra 2 i Sage od Kobo. Wszystkie czytniki są nadal dostępne, więc sprawdziliśmy, który najlepiej sprawdzi się na tegoroczne wakacje. 

Czytnik Kindle Paperwhite 5
Czytnik Kindle Paperwhite 5

Kindle

Zarówno Paperwhite 5, jak i Signature Edition 11. generacji są wyposażone w 6,8-calowy ekran dotykowy E Ink Carta 1200 o rozdzielczości 1236 x 1648 (300ppi). Poprzedni model, Paperwhite 4 był wyposażony w oświetlenie składające się z 5 diod LED. W nowszej generacji Amazon postawił na 17 diod LED w odcieniu białym i bursztynowym. Pozwalają one nie tylko ustawić natężenie, ale też barwę podświetlenia. W obu czytnikach ekran jest równy z ramką, a cała przednia część została pokryta warstwą szkła. 

 

Różnice pomiędzy czytnikami można zobaczyć dopiero przyglądając się podzespołom. Wersja podstawowa oferuje 8GB pamięci wewnętrznej, a Signature Edition aż 32GB. Kolejne podobieństwa to certyfikat wodoszczelności IPX8 oraz port USB-C używany do przesyłania książek oraz ładowania urządzenia. Czytniki mają również możliwość połączenia się ze słuchawkami lub głośnikiem bezprzewodowym za pomocą Bluetooth, co pozwala na słuchanie audiobooków. Signature Edition również wyposażono w czujnik światła otoczenia, który może automatycznie dostosować podświetlenie ekranu oraz możliwość bezprzewodowego ładowania. 

Cena Kindle Paperwhite 5 to około 700 zł. Paperwhite 5 Signature Edition ze względu na wbudowane ulepszenia jest droższy o około 200 zł. Amazon zapewnia 12 miesięcy gwarancji na wszystkie swoje czytniki. Wszelkie usterki można zgłaszać do sprzedawcy lub kontaktować się bezpośrednio z Obsługą Klienta Amazon na ich stronie internetowej.

Kindle Paperwhite 5
Kindle Paperwhite 5

Kobo

Kobo Sage oraz Kobo Libra 2 również używają ekranu E Ink Carta 1200. W modelu Sage jest on 8-calowy, o rozdzielczości 1440 x 1920 (300 ppi). Kobo Libra 2 wyposażono w mniejszy, 7-calowy ekran o rozdzielczości 1264 x 1680 (300 ppi). W tym przypadku również oba czytniki mają wbudowane podświetlenie z regulacją natężenia i barwy.

Pod względem podzespołów czytniki różnią się jeszcze bardziej. Kobo Sage wyposażono w mocny, czterordzeniowy procesor 1,8 GHz. Libra 2 jest pod tym względem słabszy. Ten model wyposażono jedynie w jednordzeniowy procesor 1 GHz. Oba czytniki mają 32 GB pamięci wewnętrznej. Urządzenia posiadają certyfikat wodoszczelności IPX8, port USB-C do ładowania i przesyłania plików oraz przyciski do zmiany stron. Podobnie jak w Kindle, te czytniki również mają możliwość połączenia się ze słuchawkami lub głośnikiem bezprzewodowym za pomocą Bluetooth, w celu słuchania audiobooków. 

Elementem, który wyróżnia Kobo Sage jest kompatybilność z rysikiem Kobo Stylus, co pozwala tworzyć odręczne notatki na czytniku. Możliwe jest korzystanie z dedykowanej aplikacji do tworzenia notatek lub zapisywanie notatek na stronach czytanych e-booków. Minusem tego rozwiązania, jest to, że czytnik współpracuje jedynie z oryginalnym rysikiem, który nie jest dołączony do zestawu. Konieczne jest dokupienie rysika osobno w cenie ok. 200 zł.

Mniejszy czytnik, Kobo Libra 2 możemy znaleźć za ok. 900 zł. Bardziej rozbudowany Kobo Sage jest droższy i trudniej dostępny. Znajdziemy go za około 1500 zł. Gwarancja wynosi 12 miesięcy. Ze względu na brak oficjalnego serwisu Kobo w Polsce, wszelkie usterki należy zgłaszać do sprzedawcy, który następnie musi się kontaktować z producentem.

Środowiska Kobo i Amazon Kindle są do siebie podobne. Oba priorytetyzują własną, wbudowaną na czytniki księgarnię z e-bookami i audiobookami. Kobo oferuje jedynie e-booki. Amazon w swojej ofercie ma też komiksy, mangi czy czasopisma. Niestety w obu przypadkach większość książek dostępna jest wyłącznie w języku angielskim. Polskich pozycji nie znajdziemy wcale lub będzie ich bardzo niewiele. Dużą zaletą Kindle jest kompatybilność z księgarniami Legimi i EmpikGo. W obu przypadkach również pod względem języka systemowego nie spotkamy się z językiem polskim. Konieczne będzie wybranie jednego z innych, dostępnych języków, są wśród nich m.in. angielski, niemiecki czy francuski. 

 

Który czytnik jest lepszy?

To zależy od tego, czego oczekujemy od czytnika. Jeśli zależy nam na notatkach, z wymienionych tutaj jedynie Kobo Sage je zapewnia. Jeśli nie są one konieczne, cena 1700 zł za czytnik i rysik nie jest zachęcająca. Bardzo dobrze w tym zestawieniu prezentuje się Kindle Paperwhite 5. Jest o około 200 zł tańszy od Signature Edition i Libra 2, a różni się właściwie tylko pojemnością pamięci wewnętrznej. Wspomniane Kobo Libra 2 i Kindle Paperwhite 5 Signature Edition są do siebie bardzo podobne. Libra 2 oferuje delikatnie większy ekran, obsługę plików EPUB, a także przyciski do zmiany stron, natomiast Signature Edition współpracuje z księgarniami Legimi i Empik Go – oba możemy znaleźć w tej samej cenie. Wybierając czytnik najlepiej najpierw zastanowić się, do czego mamy zamiar go używać, a następnie wybrać model, który w wymienionej przez nas dziedzinie sprawdzi się najlepiej.

 

Autor: Karolina

Źródło: GoodEReader

 

Zobacz również:

Wszystko, co musisz wiedzieć o reklamach Kindle

Najtańsze czytniki 2022 r.

Kindle – wskazówki, które każdy powinien znać

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *