Meebook P78 Pro – pierwsze wrażenia

HAOQING to nowa firma na rynku czytników e-booków z ekranem E-Ink. Pierwszym wydanym przez nich produktem jest Meebook P78 Pro. Dzięki zastosowaniu systemu operacyjnego Google Android 11 można łatwo pobierać aplikacje ze Sklepu Google Play. Dołączony do zestawu rysik pozwala na wygodne notowanie i rysowanie na urządzeniu.

 

HAOQING Meebook P78 Pro
HAOQING Meebook P78 Pro

Podzespoły

Meebook P78 Pro został wyposażony w 7,8-calowy ekran E-Ink Carta HD o rozdzielczości 1872×1404 (300ppi). Pomimo braku warstwy elektromagnetycznej dołączony w zestawie rysik działa na zasadzie dotyku pojemnościowego, więc nadal jest w pełni kompatybilny z czytnikiem. Zastosowane podświetlenie pozwala na ręczną lub automatyczną regulację natężenia oraz barwy, dzięki czemu można go używać bez względu na oświetlenie otoczenia. Pod obudową znajduje się 4-rdzeniowy procesor ARM Cortex A55 1,8 GHz, 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Istnieje też możliwość dodania karty pamięci do 128GB. Na dolnej ramce urządzenia zamontowano głośniki do słuchania treści audio oraz port USB-C do przesyłania danych i ładowania urządzenia. Bateria zasilająca rysik ma pojemność 3200 mAh i wymaga ładowania zaledwie raz na kilka tygodni.

 

Oprogramowanie

HAOQING postawił na  system operacyjny Google Android 11, co pozwala na korzystanie z domyślnie wgranej aplikacji Sklepu Google Play. Takie rozwiązanie sprawia, że wszystkie aplikacje można łatwo aktualizować, co jest dla producenta bardzo ważne. Tak jak w wielu innych czytnikach, dostępny jest Bluetooth 5.1 oraz Wi-Fi 2.4/5.0. Po włączeniu urządzenia pojawia się ekran główny, który składa się z 9 prostokątów zawierających m.in. Bibliotekę, Ustawienia czy Notatki. Układ ten można jednak dostosować do swoich preferencji, zmieniając liczbę prostokątów oraz przypisane do nich aplikacje.

 

Wygląd czytnika Meebook P78 Pro

Wygląd Meebook P78 Pro

Opakowanie Meebook P78 Pro jest białe, ze zdjęciem czytnika na froncie oraz specyfikacją techniczną w tylnej części. W środku pudełka znajduje się instrukcja obsługi, kabel USB-C, narzędzie odblokowujące kartę SD oraz oczywiście czytnik. Wygląd urządzenia odbiega nieco od aktualnych standardów, grube ramki w górnej i dolnej części czytnika, które nadają mu ciężkiego wyglądu. Boczne ramki są cieńsze, a całość obudowy czarna. Na pleckach znajduje się nadrukowana biała nazwa producenta oraz kilka informacji o czytniku.

 

Rysik

Dołączony do zestawu rysik wysyłany jest w osobnym pudełku. Opakowanie ponownie jest białe, ze zdjęciem przedmiotu na froncie. Rysik wykonano z czarnego, wytrzymałego plastiku. W górnej części znajduje się srebrny klips przypominający te, zastosowane w zwykłych długopisach. W dolnej części dodano 2 przyciski, których można używać do zaznaczania lub usuwania treści. Rysik zasilany jest jedną baterią AAAA, która wystarcza na około 3 miesiące.

 

Czytanie

Meebook P78 Pro, jak na czytnik przystało jest bardzo dobrze przystosowany do otwierania plików tekstowych. Wbudowana aplikacja Z-Reader oferuje zmianę czcionki, interlinii i marginesów. Można czytać pliki o formatach TXT, CHM, FB2, MOBI, HTML, RTF, HTXT, EPUB, PDB, DOC, PRC, PDF, DJVU, ASW, PRC, CBR i CBZ. Czytnik stworzono głównie do obsługi plików ściąganych z komputera. Aby to zrobić wystarczy podłączyć czytnik za pomocą kabla USB i przeciągnąć pliku z komputera do pamięci czytnika. Urządzenia jest również kompatybilne z dyskami w chmurze,  których aplikacje można łatwo pobrać ze Sklepu Play.

 

Notatki Meebook P78 Pro
Notatki Meebook P78 Pro

Słuchanie

Czytnik firmy HAOQING sprawdzi się również do słuchania audiobooków czy podcastów. Wbudowane głośniki wprawdzie nie są najlepszej jakości, ale da się na nich słuchać plików audio bez większych problemów. Pliki można przesyłać z komputera, lub korzystać z aplikacji dostępnych w Sklepie Play, jak Audible dla audiobooków lub Spotify dla podcastów i muzyki. Czytnik obsługuje najpopularniejsze formaty plików audio, czyli pliki MP3, OGG i WMA.

 

Rysowanie

Meebook P78 Pro ma domyślnie zainstalowaną aplikację notatek, która współpracuje z rysikiem dołączonym do zestawu. HAOQING postawiło jednak na rysiki kompatybilne z warstwą pojemnościową, czyli tą, która obsługuje dotyk dłonią. Ze względu na brak warstwy elektromagnetycznej notatki nie będą tak dokładne, jak w urządzeniach Onyx Boox czy Remarkable. Pomimo tego, rysik działa bez większych opóźnień i sprawdza się do robienia drobnych notatek. Rysować można w 4 kolorach, które ze względu na czarno-biały ekran czytnika widoczne będą dopiero po wyeksportowaniu plików na komputer lub inne urządzenie wyświetlające kolory.

 

Meebook P78 Pro – Podsumowanie

Czytanie książek, komiksów czy czasopism jest płynne i wygodne. Robienie notatek i rysowanie nie dorównuje czytnikom takim jak Onyx Boox Nova Air czy Note 5, ale nadal jest zadowalające. Odtwarzanie plików audio jest dostępne i może nie powala, ale jest wystarczające do codziennego użytkowania. Generalnie czytnik nie ma jednego mocnego elementu, którym wyróżniałby się spośród tłumu, ale każda dostępna funkcja jest dobra i użyteczna. Jego głównymi zaletami jest system operacyjny Google Android 11, pozwalający na korzystanie ze Sklepu Google Play oraz pojemna pamięć, którą dodatkowo można rozszerzyć przy użyciu karty pamięci.

Czytnik nie jest dostępny w Polsce.

 

Meebook P78 Pro

 

Autor: Karolina

Źródła: GoodEReader

 

Zobacz również:

Onyx Boox – najlepsze ukryte funkcje

10 najlepszych funkcji Kindle

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *