Monitor E Ink Dasung 253 – pierwsze wrażenia

Firma Dasung już od dłuższego czasu jest znana na segmencie rynku jakim są E-Inkowe monitory. Na przestrzeni kilku lat, firma wypuściła 5 różnych modeli, które rozwijały się wraz  z każdym nowym modelem. Doświadczenie zebrane na przestrzeni lat, przekłada się aktualnie na nowo wypuszczony model 253. Firma twierdzi, że monitor został wyposażony w opatentowaną technologię Dasung Turbo, która oferuje częstotliwość odświeżania porównywalną z wyświetlaczami LCD.

 

Monitor Dasung
Monitor Dasung

Podzespoły

Dasung Paperlike 253 posiada 25.3-calowy ekran E Ink o rozdzielczości 3200 x 1800. Monitor przychodzi w zestawie z własnym ramieniem w standardzie VESA, które można zamontować do ściany. Model 253 posiada wejście HDMI oraz Displayport. W lewym dolnym rogu urządzenia znajdują się 4 fizyczne przyciski, które odpowiadają za włączenie/wyłączenie monitora, włączenie/wyłączenie podświetlenia, odświeżenie matrycy oraz przełączenie na tryb A2. Ostatni przycisk odpowiedzialny za zmianę trybu, zwiększa wydajność, która idealnie sprawdza się podczas przeglądania Internetu lub przy oglądaniu animacji.

 

Wygląd

Przód monitora Papierlike 253 posiada metalowo-gumowy pasek na dole ekranu, na którym znajdują się wcześniej wspomniane przyciski. Górna oraz boczne krawędziei ekranu są otoczone przez smukłą czarną ramkę. Tył monitora jest zaś w kolorze srebrnym. Wcześniejsze modele od firmy Dasung były w kolorze czarnym, więc model 253 wyróżnia się nie tylko technologią, ale również kolorem.

 

Dlaczego warto używać monitora Dasung?

Posiadanie drugiego monitora otwiera wiele możliwości. Dodatkowy monitor będzie przydatny podczas kilkugodzinnej pracy, która polega na pisaniu, programowaniu, przeglądaniu Internetu oraz wielu innych czynności. Wprowadzenie technologii E Ink do segmentu rynku monitorów przynosi wiele plusów. Do przykładów należą brak odbicia refleksów światła, mniejsze zmęczenie oczu i brak negatywnych efektów wywołanych przez niebieskie światło.

 

Połączenie z komputerem

Jak podaje producent, monitor Dasung możemy podłączyć do komputera z systemem Windows lub Linux. W przypadku dwóch wymienionych wystarczy upewnić się, że nasz sprzęt posiada wolne złącze HDMI oraz zainstalowane dedykowane oprogramowanie. W przypadku komputerów z systemem MAC, pierwszą różnicą będzie to, że komputery firmy Apple nie posiadają złącza HDMI. Konieczne więc będzie zakupienie przejściówki USB-C na HDMI. W tym miejscu pojawia się pierwszy problem. Czytając opinie w Internecie możemy napotkać informacje, że mogą pojawić się pewne problemy, jeśli używamy oryginalnej przejściówki od Apple. Przy decyzji zakupowej tego monitora, warto pomyśleć nad zamiennikiem oryginalnej przejściówki. Ponadto, możemy przeczytać, że sterowniki w MacBookach wyposażonych w procesory M1 lub nowsze nie są kompatybilne z monitorem. Na ten moment Dasung nie ma rozwiązania tego problemu, więc zaleca, aby wszyscy użytkownicy produktów Apple wstrzymali się z zakupem.

 

Autor: Kacper

Źródło: GoodEReader

 

Zobacz również:

Firma Modos prezentuje prototyp laptopa z monitorem E Ink

Dasung A4 13.3-calowy notatnik, który pozwala wyświetlać oraz edytować pliki PDF

Folia ochronna na czytnikach – czy jest potrzebna?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *