Kolorowy czytnik ebooków Onyx Boox dostępny w sprzedaży! [Onyx Boox Nova 3 Color]

Onyx Boox Nova 3 Color to duży (7.8-cala), kolorowy czytnik ebooków, który został zaprojektowany przy użyciu najnowszej technologii E Ink Kaleido. Urządzenie działa na Androidzie 10 oraz oferuje szeroką funkcjonalność w dziedzinie robienia notatek. Przekonaj się, czy warto je kupić.

Onyx Boox Nova 3 Color

Design

Onyx Boox Nova 3 Color wygląda minimalistycznie i estetycznie. Urządzenie posiada tradycyjny design czytników Onyx Boox. Nie znajdziemy w nim przycisków fizycznych do zmiany stron, lecz jedynie przycisk cofania oraz włącz/wyłącz. Wielofunkcyjny tablet E Ink jest dostępny w dwóch kolorach: szarym i beżowym. Kolorystyka urządzenia jest jednolita. Urozmaica ją jedynie jaśniejszy poziomy pasek przy dolnej krawędzi ekranu.

Wymiary czytnika ebooków wynoszą 197.3 x 137 x 7.7 mm, a jego waga jest równa 265 g. To oznacza, że Onyx Boox Nova 3 Color jest jednym z lżejszych urządzeń w ofercie firmy. Przypomnijmy, że waga Note’a 3 wynosi 378 g, Note Air 420 g, a Maxa Lumi 570 g. Pomimo swojej wielofunkcyjności, Onyx Boox Nova 3 Color jest więc poręcznym czytnikiem ebooków, z którego możemy korzystać zarówno w domu, jak i w miejscu pracy czy w podróży.

Tablet E Ink do pracy [Onyx Boox Nova 3 Color]
Tablet E Ink do pracy

Wyświetlacz i podświetlenie

Onyx Boox Nova 3 Color posiada 7.8-calowy kolorowy wyświetlacz E Ink Kaleido ze szklaną warstwą. Według producenta ekran jest w stanie wyświetlać 4 096 kombinacji kolorystycznych. Najnowsza technologia E Ink Kaleido, która została wykorzystana do stworzenia czytnika ebooków, zapewnia trzykrotnie wyższą jakość wyświetlania kolorów.

Podczas gdy czarno-białe obrazy są wyświetlane w rozdzielczości 1404 x 1872 (300 DPI), przy odtwarzaniu kolorowych elementów graficznych rozdzielczość ekranu zostaje obniżona do poziomu 468 x 624 (100 DPI). Cały czas zapewnia ona jednak wysoką jakoś zdjęć i ilustracji, które pozostają wyraźne i kontrastowe. Co istotne, mamy możliwość samodzielnej regulacji kontrastu i saturacji obrazów za pomocą wygodnych suwaków.

Nowa technologia E Ink Color Kaleido [Onyx Boox Nova 3 Color]
Nowa technologia E Ink Color Kaleido

Kolorowy czytnik ebooków posiada również wbudowane podświetlenie. Dzięki temu jesteśmy w stanie wygodnie z niego korzystać nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Jeżeli nie chcemy przerywać lektury w nocy, wystarczy, że zwiększymy intensywność podświetlenia ekranu i zgasimy światło w pokoju. Należy jednak podkreślić, że Onyx Boox Nova 3 Color nie zapewnia funkcji regulacji temperatury barwowej światła.

Parametry techniczne

We wnętrzu Onyx Boox Nova 3 Color znajdziemy ośmiordzeniowy procesor Qualcomm (Cortex-A72 + Cortex-A55), 3 GB pamięci RAM (LPDDR4X) oraz 32 GB wewnętrznej pamięci flash (eMMC). Jest to wystarczająca ilość przestrzeni dyskowej, aby przechowywać na urządzeniu kilka tysięcy ebooków. Nawet gdybyśmy chcieli przeczytać wszystkie z nich, nie bylibyśmy w stanie zrobić tego w ciągu kilku najbliższych latach.

Tak duża pamięć wewnętrzna flash jest jednak istotna przede wszystkim z innego powodu. Ponieważ Onyx Boox Nova 3 Color posiada duży, prawie 8-calowy wyświetlacz, urządzenie pozwala na komfortowe czytanie mangi i komiksów, magazynów i czasopism w wersji elektronicznej, raportów oraz publikacji naukowych. Chociaż tego typu pliki ważą zwykle więcej od standardowych ebooków, w pamięci kolorowego tabletu E Ink szybko nie zabraknie nam na nie miejsca.

Oznaczanie fragmentów tekstu i robienie notatek na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color
Oznaczanie fragmentów tekstu i robienie notatek

Onyx Boox Nova 3 Color jest zasilany baterią Polymer Li-on pojemności 3150 mAh, która pozwala korzystać z niego nawet przez kilka tygodni. Oprócz tego kolorowy czytnik ebooków obsługuje Wi-Fi (802.11b/g/n/ac 2.4G + 5G), posiada Bluetooth 5.1 oraz gniazdo USB-C ze wsparciem OTG. To oznacza, że możemy podłączyć do niego różne akcesoria bez potrzeby instalowania nowych sterowników.

Oprogramowanie

Onyx Boox Nova 3 Color to kolejny czytnik ebooków w ofercie firmy, który został wyposażony w najnowszego Androida 10. W rezultacie urządzenie działa bardzo stabilnie i na każdym kroku zaskakuje swoją wszechstronnością. Dzięki Androidowi mamy możliwość pobierania aplikacji z Google Play. Chociaż nie wszystkie z nich działają odpowiednio na urządzeniach z ekranami E Ink, dostępne w sklepie Google narzędzia pozwolą nam na pełną personalizację urządzenia. To powoduje, że Onyx Boox Nova 3 Color jest nie tylko gadżetem służącym do rozrywki, lecz również wielofunkcyjnym urządzeniem do pracy.

Synchronizacja plików przez Internet na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color
Synchronizacja plików przez Internet

Tablet E Ink z kolorowym ekranem bez problemu poradzi sobie z obsługą wszystkich popularnych formatów elektronicznych. Znajdą się wśród nich zarówno formaty plików tekstowych (PDF, PDVU, AZW, AZW3, DOC, DOCM, DOCX, EPUB, FB2, BZ, HTML, MOBI, ODT, PRC, RTF, SXW, TRC, CHM, PPT), jak również dźwiękowych (WAV, MP3) i graficznych (JPG, PNG, BMP, TIFF, CBR, CBZ).

Warto pamiętać, że w czasie czytania ebooków NeoReaderze możemy oznaczać cytaty w książkach za pomocą kolorowych podkreśleń lub robić notatki bezpośrednio na powierzchni dokumentów. Ponieważ w systemie Onyx Booxa Nova 3 Color znajdziemy interaktywny słownik, kolorowy czytnik ebooków świetnie sprawdzi się również przy okazji czytania ebooków w językach obcych.

Robienie notatek na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color
Robienie notatek

W menu tabletu E Ink dostępna jest również przeglądarka internetowa. Ponieważ Onyx Boox Nova 3 Color posiada szybki procesor i dużo pamięci RAM, działa ona bardzo płynnie. Chociaż czytniki ebooków nie są urządzeniami stworzonymi do przeglądania sieci, urządzenia w ofercie firmy Onyx Boox wypadają w tej dziedzinie znacznie lepiej od produktów konkurencji.

Rysowanie i robienie notatek

Ponieważ Onyx Boox Nova 3 Color został wyposażony w dotykową warstwę (digitizer) WACOM, jesteśmy w stanie obsługiwać go za pomocą dołączonego do urządzenia rysika. Ponieważ tablet E Ink pozostaje czuły na 4 096 stopni siły nacisku, doskonale sprawdzi się on przy rysowaniu oraz robieniu elektronicznych notatek.

Aplikacja Notes App pozwala na korzystanie z wielu rozbudowanych narzędzi graficznych: obsługę warstw i lassa, regulację wielkości pióra i pędzli, importowanie gotowych obrazów, konwertowanie odręcznych notatek na drukowany tekst lub automatyczne wyszukiwanie w pamięci czytnika ebooków odręcznych notatek. Co istotne, w trakcie rysowania i robienia notatek jesteśmy w stanie posługiwać się różnymi kolorami. Nie musimy również się martwić, że przez przypadek dotkniemy jego ekranu. Funkcja palm rejection powoduje, że nieumyślne wciskanie opcji na wyświetlaczu zostanie automatycznie zablokowane.

Rysowanie i robienie notatek na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color
Rysowanie i robienie notatek

Gdy już skończymy pracę nad naszymi projektami graficznymi, możemy zsynchronizować je z innymi urządzeniami. Onyx Boox Nova 3 Color pozwoli nam na to, aby edytować dany projekt na komputerze, a następnie ponownie uruchomić go na czytniku ebooków.

Synchronizacja plików przez Internet na czytniku Onyx Boox Nova 3 Color
Synchronizacja plików przez Internet

Słuchanie audiobooków i muzyki

Ponieważ kolorowy czytnik ebooków posiada głośniki, możemy wykorzystać go do słuchania audiobooków, muzyki i podcastów. Jeżeli wolimy sięgnąć po bezprzewodowe słuchawki, wystarczy podłączyć je do urządzenia za pomocą łącza Bluetooth. Chociaż w systemie Onyx Booxa Nova 3 Color znajdziemy domyślną aplikację do odtwarzania plików audio, w razie potrzeby możemy znaleźć inną w Google Play. Ponieważ czytnik ebooków posiada funkcję TTS (Text-to-Speech), dowolne fragmenty książek mogą zostać odczytane na głos przez elektronicznego lektora.

Autor: Kuba
Źródło: Onyx Boox

Powiązane treści:

4 Responses

  1. Prosiłbym o podawanie cen urządzeń, skróci to o kilka kliknięć szukanie. Dzięki

    1. Niestety cena urządzenia nie została jeszcze potwierdzona. Prawdopodobnie powinno kosztować ok. 1600 zł.

  2. A czy jest kompatybilny z Legimi ?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *