Nowe monitory E Ink Waveshare konkurencją dla Dasunga?

Monitory E Ink, które można podłączyć do komputera za pomocą kabla HDMI, są dostępne w sprzedaży już od jakiegoś czasu. Obecnie ich najważniejszym producentem pozostaje Dasung. Wiele wskazuje jednak na to, że chińska firma zyskała godnego konkurenta. Poznaj bliżej 10.3-calowy monitor E Ink Waveshare

10.3-calowy monitor E Ink Waveshare

Monitor E Ink Waveshare (Podstawowe informacje)

Waveshare to stosunkowo młode przedsiębiorstwo technologiczne, które specjalizuje się w monitorach E Ink. Firma opracowała już monitor w wersji 10.3-calowej, a obecnie pracuje nad jego większym, 13.3-calowym wariantem.

Wymiary i gniazda monitora E Ink Waveshare
Wymiary i gniazda monitora E Ink Waveshare

Pierwszy monitor Waveshare to 10.3-calowy wyświetlacz E Ink o rozdzielczości 1872 x 1404 i 226 PPI. Ekran nie posiada żadnej pamięci wewnętrznej, RAMu ani procesora. Zamiast tego został on zaprojektowany w taki sposób, aby można było łączyć go z komputerem stacjonarnym lub laptopem za pomocą kabla HDMI.

Podstawowe właściwości monitora E Ink Waveshare
Podstawowe właściwości monitora E Ink Waveshare
Łączenie monitora E Ink Waveshare z komputerem za pomocą kabla HDMI
Łączenie monitora E Ink Waveshare z komputerem za pomocą kabla HDMI

Producent wyposażył nowy monitor E Ink w trzy tryby odświeżania ekranu. Pierwszy nazywa się GC16 i jest przeznaczony do zachowywania pełnej przejrzystości przy wyświetlaniu obrazów. Drugi tryb to A2. Redukuje on rozdzielczość tekstu i obrazów, dzięki czemu zapewnia maksymalną płynność odtwarzania plików. Najlepiej sprawdza się on przy obsłudze dużych plików PDF i materiałów graficznych. Ostatni tryb A2+ łączy właściwości dwóch poprzednich.

Trzy tryby odświeżania ekranu monitora E Ink Waveshare
Trzy tryby odświeżania ekranu monitora E Ink Waveshare

Czym jest e-papier?

Największą zaletą monitora E Ink jest to, że podobnie jak najlepsze czytniki ebooków, nie przeciąża on wzroku i zapewnia możliwość wielu godzin bezpiecznej pracy. Główną różnicą pomiędzy ekranami E Ink a LCD jest sposób wykorzystania światła. Podczas gdy wyświetlacze ciekłokrystaliczne (takie jak zwykły monitor komputera) posiadają wbudowane podświetlenie, ekrany E Ink korzystają w całości ze światła odbitego.

Różnice pomiędzy wyświetlaniem tekstu na monitorze LCD, E Ink a zwykłym papierze
Różnice pomiędzy wyświetlaniem tekstu na monitorze LCD, E Ink a zwykłym papierze

To oznacza, że gdy korzystamy z ekranu LCD, wpatrujemy się w silne źródło światła. Właśnie dlatego długotrwała praca przed monitorem może być szkodliwa dla naszego wzroku. Problem ten nie dotyczy jednak ekranów wykonanych w technologii E Ink, ponieważ wykorzystują one naturalną zdolność wzroku do oglądania przedmiotów w świetle odbitym. Ponieważ monitor Waveshare nie posiada podświetlenia, należy z niego korzystać w odpowiednich warunkach oświetleniowych.

Sprzedaż monitorów E Ink

Monitor E Ink Waveshare jest dostępny na stronie producenta w cenie 539.99 USD (2 035 PLN). Firma informuje jednak, że ze względu na epidemię koronawirusa tymczasowo nie zajmuje się dystrybucją urządzeń.

Dodatkowe monitory E Ink

Waveshare to póki co jeden z nielicznych konkurentów już od dawna działającego na rynku monitorów E Ink Dasunga. Jak pisaliśmy w jednym z artykułów, chińska firma w zeszłym roku wprowadziła do sprzedaży cztery 13.3-calowe monitory z serii Paperwhite (Pro-F, Pro-FT, HD-F i HD-FT) z podświetleniem i technologią ultra-szybkiego odświeżania obrazu.

Funkcję dodatkowego monitora E Ink mogą pełnić również czytniki ebooków Onyxa (Onyx Boox Max 2, Onyx Boox Max 2 Pro oraz Onyx Boox Max 3). Po podłączeniu urządzeń za pomocą kabla HDMI do komputera i umieszczenia ich specjalnym uchwycie, możemy ich używać m. in. do edycji tekstu, programowania lub przeglądania sieci.

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader, Waveshare.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *