Onyx Boox Note Air 2 vs Kobo Elipsa

Wybór czytnika, który jest elektronicznym notatnikiem jest dosyć dużym wyzwaniem. Aktualnie na rynku jest wiele firm, które konkurują ze sobą na wielu płaszczyznach funkcjonalności. W tym artykule przedstawimy różnice między Onyx Boox Note Air 2, a modelem Kobo Elipsa.

Czytnik Onyx Boox Note Air 2
Czytnik Onyx Boox Note Air 2

Wyświetlacz

Model Onyx Boox Note Air 2 posiada dotykowy wyświetlacz E Ink HD Carta o rozdzielczości 1872 x 1404 wraz z 227 PPI. Dodatkowo ekran jest chroniony poprzez warstwę szkła. Jak w większości modeli od firmy Onyx Boox, również w tym występuje podświetlenie ekranu wraz z regulacją barwy podświetlenia. Pozwala to na czytanie nawet w najciemniejszych pomieszczeniach bez obawy o zmęczenie wzroku. Łącznie czytnik posiada 32 diody LED, z czego 16 jest w kolorze białym a 16 o kolorze bursztynowym. Wszystkie diody umieszczone zostały na dole ekranu.

Model Elipsa produkowany przez firmę Kobo ma w zanadrzu wyświetlacz E Ink Carta 1200, który charakteryzuje się szybkim czasem reakcji. Rozdzielczość w elektronicznym notatniku Elipsa wynosi tyle samo, co w modelu Note Air 2, czyli 1872 x 1404 wraz z 227 PPI. Ekran podświetlany jest również poprzez diody LED. 

Główną różnicą w porównaniu z modelem do firmy Onyx Boox, jest brak bursztynowych diod LED w modelu od Kobo. Elipsa posiada tylko białe podświetlenie LED. W zamian za brak odcienia bursztynowego w diodach LED, firma Kobo postawiła na negatyw. Z łatwością można włączyć tryb, dzięki któremu będziemy posiadać czarne tło oraz białe litery.

 

Podzespoły

Onyx Boox Note Air 2 skrywa w sobie procesor Snapdragon 636, 4GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Połączenie z urządzeniami bezprzewodowymi jest zapewniane poprzez Bluetooth 5.0. Bez żadnego problemu można podpiąć słuchawki lub głośnik zewnętrzny. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość słuchania audiobooków poprzez wbudowane głośniki. Model Note Air 2 ładowany jest poprzez USB-C. Czytnik dodatkowo posiada funkcję OTG, która pozwala na podłączenie klawiatury, myszki, pendrive, dysku zewnętrznego, a nawet słuchawek przewodowych. Czytnik napędzany jest baterią o pojemności 3000 mAh, która wystarcza na kilka tygodni użytkowania na jednym ładowaniu, zapewniając przy tym funkcję szybkiego ładowania. Połączenie z Internetem zapewnia moduł Wi-Fi o częstotliwości 2.4GHz oraz 5GHz.

Model Elipsa pochodzący od firmy Kobo posiada czterordzeniowy procesor o mocy 1.8 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 32 GB wewnętrznej pamięci przeznaczonej dla użytkownika. Kobo Elipsa to jeden z pierwszych czytników o zdecydowanie większym ekranie niż inne modele tego producenta. Wprowadzono w nich ładowanie czytnika oraz przesyłanie plików poprzez USB typu C. Moduł Wi-Fi w modelu od Rakuten Kobo to WIFI 802.11 ac/b/g/n. Możliwość korzystania z funkcji czytnika zapewnia 2400 mAh bateria, która podobnie jak w przypadku Note Air 2 powinna starczyć na parę tygodni korzystania na jednym naładowaniu.  

Podzespoły w czytnikach odgrywają bardzo ważną rolę. To one są jednym z elementów, które określają z jaką szybkością oraz płynnością będzie działał czytnik. Na pierwszy rzut oka elektroniczny notatnik od firmy Onyx Boox posiada więcej pamięci RAM oraz pamięci wewnętrznej. Czytnik Kobo Elipsa posiada słabszą baterie, jednak producenci obu urządzeń gwarantują podobny czas używania na jednym cyklu ładowania. 

Czytnik Kobo Elipsa
Czytnik Kobo Elipsa

 

Notowanie

W obu przypadkach notowanie jest możliwe za pomocą rysików. W przypadku firmy Onyx Boox, pióro otrzymujemy w cenie czytnika. Natomiast od firmy Rakuten Kobo rysik musimy dokupić. Model Elipsa został wyposażony w oprogramowanie, stworzone na podstawie własnego systemu firmy Kobo. Note Air 2 korzysta już ze znanych rozwiązań tj. systemu Android 11, który co prawda jest z nakładką od Onyx Boox, lecz pozwala na zainstalowanie wielu aplikacji znajdujących się w Sklepie Play. Notatnik w czytniku Note Air 2 wydaje się bardziej rozwinięty niż w przypadku drugiego modelu. Z drugiej strony Elipsa posiada możliwości, których elektroniczny notatnik od firmy Boox może pozazdrościć np. rozwiązywanie zadań matematycznych. Minusem dla Kobo będzie za to brak wsparcia dla rysików pochodzących od firm zewnętrznych takich jak Remarkable, Samsung, Staedtler oraz wiele innych. Przeciwieństwem jest firma Onyx Boox, która wychodzi naprzeciw swoim użytkownikom. Model Note Air 2 jest idealnym rozwiązaniem jeśli posiadamy również inne rysiki. Każdy rysik posiadający technologię EMR jest kompatybilny wraz z Note Air 2.

 

Onyx Boox Note Air 2 czy Kobo Elipsa – podsumowanie

W przypadku obu czytników rywalizacja stoi na wysokim poziomie. Mimo wielu podobieństw czytniki posiadają zupełnie inne funkcje, które przy wyborze decydują, na co postawi użytkownik. Notatnik Note Air 2 dominuje wolnością użytkownika, możliwościami jakie oferuje aplikacja notatnika oraz lepszymi podzespołami. W przypadku Kobo Elipsa pomimo przewagi w specyfikacji czytnika od firmy Onyx Boox, model wydaje się być na równi sprawny z powodu optymalizacji systemu. Android 11 z racji łatwej dostępności dla producentów, trudno zoptymalizować pod kątem ujednolicenia systemu. W przypadku producentów takich jak Kobo, firma posiada większa kontrolę nad systemem, jego sprawnością oraz wprowadzanymi funkcjami. Powoduje to pewnego rodzaju ograniczenia jak np. brak możliwości ściągnięcia aplikacji z Google Play. Następstwem takich ograniczeń jest brak dostępu do abonamentów Legimi lub Empik Go. Kluczową kwestią jest również cena za produkt. Jeśli zdecydujemy się na model Note Air 2, to koszt wyniesie ok. 2 300 zł. Niestety czytnik ebooków od firmy Kobo musimy zakupić przez internet w zagranicznym sklepie. Jego cena w zestawie wynosi ok. 2 010 zł.

 

Autor: Kacper

Źródło: GoodEReader

 

Zobacz również:

Kindle czy Kobo, który czytnik wziąć ze sobą na wakacje?

Wszystko, co musisz wiedzieć o notatkach Onyx Boox

Folia ochronna na czytnikach – czy jest potrzebna?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *