Amazon, Kobo czy Barnes and Noble są to firmy, które odnoszą największe sukcesy, jeśli chodzi o e-czytniki. Posiadają one zwykle swoje własne zespoły projektantów oraz inżynierów, które zajmują się stworzeniem modelu urządzenia, a następnie zlecają proces produkcyjny zaufanym partnerom.
Z kolei mniejsze firmy korzystają z innych rozwiązań, jak na przykład finansowanie społecznościowe czy tak zwany „white label”. Jest to sprzedaż produktów, które zostały wytworzone przez inną firmę, pod własną marką. Nie jest do końca zrozumiałe, jak naprawdę działa globalny łańcuch dostaw e-czytników. Poniższy artykuł ma za zadanie nam to przedstawić.
Wszystko na temat E INK
Zdecydowana większość e-czytników, które są obecnie w sprzedaży jak i również te wcześniejsze modele, są wyposażone w wyświetlacze E INK. Firma E INK specjalizuje się głownie w produkcji ekranu EPD, tj. electronic paper display. Dodatkowo, marka tworzy system regulacji barwy światła wyświetlacza oraz specjalną folię na ekran, która obejmuje technologię WACOM. Dzięki nakładom pieniężnym, które marka przeznacza na badania i rozwój, powstały produkty takie jak, E INK Carta 1200, Carta 1250, E INK Kaleido 1, Kaleido 2 oraz różne prototypy składanych e-czytników.
Firma jest leaderem w produkcji wyświetlaczy EPD. Obecnie, posiada swoją największą fabrykę w Yangzhou, we wschodnich Chinach. Wraz z kolejną falą pandemii koronawirusa oraz rygorystycznymi ograniczeniami, produkcja towaru w fabryce w Yangzhou musiała zostać wstrzymana, co spowodowało brak dostępności wyświetlaczy na rynku. E INK informuję, że po zniesieniu obostrzeń, firma dołoży wszelkich starań, aby wszystko wróciło do normy. Marka przewiduję, że zmiany te nastąpią w listopadzie lub grudniu.
Dlaczego fabryka w Chinach ma tak duże znaczenie?
E INK posiada również zakłady produkcyjne w Linkou w Tajwanie oraz w Hadley w Stanach Zjednoczonych, aczkolwiek tylko fabryka w Yangzhou produkuje większość wyświetlaczy EPD. Warto wspomnieć, że firma E INK ma w planach rozbudować linie produkcyjne w fabrykach poza Chinami.
W ostatnim raporcie o zarobkach, dyrektor generalny firmy Johnson Lee stwierdził, że pierwsza, dodatkowa linia produkcyjna powinna zostać stworzona do końca 2021 roku, natomiast druga (dodatkowa) w 2022 roku. Jak na razie, firma postanowiła tylko zautomatyzować linie produkcyjne. Marka przyznaje, że sam proces rozbudowy fabryk nie będzie należał do tanich przedsięwzięć. Wstępnie oszacowana kwota wynosiła 35 mln USD, natomiast w rzeczywistości będzie to kosztować 53 mln USD.
Jak projektuje się i produkuje e-czytniki?
Amazon jest największą marką na świecie, która odnosi sukcesy w świecie e-czytników; na pewno wszyscy słyszeli o Kindle. W poprzednich latach, to właśnie kierownictwo Amazon zaprojektowało pierwszą generację Kindle. Natomiast od 2011 roku, to zespół Lab126 jest odpowiedzialny za zaprojektowanie każdego innego modelu Kindle. Cały proces tworzenia różnych przykładowych modeli, a następnie sprawdzanie ich, jest bardzo czasochłonny. Ostatecznie, po zatwierdzeniu danego projektu, gotowy wzór w pliku CAD trafia do Faxconn. Jest to jeden z największych zakładów produkcyjnych w Chinach, gdzie między innymi produkowane są iPhony.
Kobo jest globalnym graczem numer dwa w branży e-czytników. Z racji tego, że Kobo połączyło swoje siły z marką Rakuten, firma powiększa swoją siłę roboczą, zatrudniając mnóstwo programistów, inżynierów i projektantów. Kobo prowadzi badania nad rozwojem wszystkich swoich e-czytników oraz tworzy projekty i makiety. Produkcja odbywa się w firmie Netronix, w Tajwanie. Kobo projektuje również wszystkie czytniki Tolino na rynek niemiecki, dlatego też wszystkie nowoczesne urządzenia tej marki wyglądają tak samo jak warianty Kobo. Netronix tworzy również własne projekty i produkuje produkty dla zaufanych partnerów, takich jak King Jim, Mobiscribe i Readmoo Mooink.
W Japonii istnieje firma o nazwie Linfiny, która projektuje i produkuje e-czytniki. Firma ta była partnerem z E INK oraz Sony. Zajmuje się projektowaniem, montażem oraz produkcją. To właśnie w Linify zostały wyprodukowane linie Sony Digital Paper DPT-RP1, Digital Paper DPT-CP1, QuirkLogic Papyr oraz Fujitsu Quaderno.
Onyx Boox to jedna z najlepiej rozwijających się marek na świecie. Kiedyś, firma ta skupiała się wyłącznie na rozwoju e-czytników w Chinach, aczkolwiek 4 lata temu postanowiła przenieść swoją uwagę na rynek międzynarodowy, co było kluczem do sukcesu. Onyx Boox tworzy i montuje własne urządzenia, a także prowadzi własną fabrykę. Ich siedziba znajduję się w Chinach. Firma oferuje również usługi „white label”.
Pocketbook to jedna z najsilniejszych marek e-czytników działająca na rynku od 2011 roku. Skupia się przede wszystkim na elektronice użytkowej i co roku wypuszcza kilka nowych urządzeń. Swego czasu marka posiadała ekran E INK, Triton. Firma projektuje wszystkie swoje e-czytniki we własnym zakresie, natomiast produkcją zajmuje się Jezetek. Jest to mało znana firma elektroniczna z siedzibą w Hongkongu, zajmująca się urządzeniami mobilnymi. Ich strona internetowa nie posiada żadnych produktów, aczkolwiek artykuły Jezetek można spotkać na targach w całej Azji. Nieznane jest jednak, czy firma ta jest producentem serii Boyue Likebook i Bookeen.
Bigme to chińska firma, która stworzyła około 3 różnych cyfrowych urządzeń do robienia notatek. Firma produkuje produkty dla Pinenote, GUOYUE oraz Bookeen Notia.
Nieznane informacje
Obecnie nie wiadomo, czy Wisky, Reinkstone i Topjoy są tą samą firmą. Każda z nich używa podobnego, łamanego angielskiego na wszystkich swoich stronach internetowych, a niektórzy pracownicy pracują dla wszystkich trzech firm.
Kilka lat temu marka Supernote osiągnęła sukces dzięki serii e-notatników oraz akcesoriów. Firma zajmuję się projektami, natomiast za produkcję odpowiedzialna jest nieznana fabryka w Chinach. Supernote jest również partnerem Digital Stationary Consortium, do którego należą tacy członkowie jak Wacom, Samsung, iFlytek, E INK, Linfiny, Lamy i szereg innych.
Remarkable to firma istniejąca dopiero od kilku lat. Marka odniosła ogromny sukces w Ameryce Północnej i Europie, dzięki swoim tabletom do pisania, pierwszej i drugiej generacji. Remarkable projektuje urządzenia, obudowy, a także rysiki, a następnie zleca proces produkcyjny nieznanej chińskiej fabryce. Siedziba firmy znajduję się w Norwegii.
źródło: Goodereader.com