Kiedy Kindle wprowadzi kolorowe czytniki ebooków?

Po pojawieniu się na rynku PocketBooka Color i zapowiedzi Onyxa Boox Color wiele osób bacznie przygląda się ruchom Amazona. Kiedy możemy spodziewać się premiery kolorowego czytnika ebooków Kindle? Co stoi na przeszkodzie, aby trafił on do sprzedaży już w najbliższych miesiącach?

Kolorowe czytniki Kindle

Kolorowe czytniki ebooków

Pierwsze czytniki ebooków z kolorowymi wyświetlaczami nowej generacji pojawiły się na rynku już kilka miesięcy temu. IReader C6, iFlytek, a przede wszystkim PocketBook Color to urządzenia, które spotkały się z przychylną reakcją odbiorców i szybko zwróciły na siebie uwagę swoją funkcjonalnością. Po premierach urządzeń wiele osób zaczęło wyczekująco przyglądać się działaniom firmy Amazon.

PocketBook Color
PocketBook Color

Kolorowy e-papier a Kindle

Chociaż mogłoby się wydawać, że amerykańskie przedsiębiorstwo wkrótce zdecyduje się na stworzenie kolorowego czytnika ebooków Kindle, w tej chwili niewiele na to wskazuje. Nie ulega wątpliwości, że innowacyjna technologia kolorowego e-papieru jest rewolucją na rynku i zapewnia użytkownikom e-czytników szereg nowych możliwości. Pomimo tego posiada ona jednak kilka istotnych wad.

Łatwo sobie wyobrazić, że potencjalni nabywcy będą stawiać sobie pytanie, dlaczego czytnik ebooków miałyby bardziej przydać im się do czytania kolorowych treści od lepiej wyglądających, tańszych urządzeń z ekranami LCD. W rezultacie pierwszy kontakt z kolorowymi czytnikami ebooków mógłby doprowadzić do zbyt wielu zwrotów. Jeżeli firma E Ink nie znajdzie sposobu na zmniejszenie widoczności warstwy filtra kolorów, szansa na premierę kolorowego czytnika Kindle w ciągu najbliższych 5 lat prawdopodobnie pozostanie niewielka.

Tablet Amazon Fire
Tablet Amazon Fire

Oferta Kindle

Należy pamiętać, że Amazon nie jest przedsiębiorstwem, które niechętnie godzi się na wprowadzanie ryzykownych innowacji. Urządzenia Kindle to proste, przyjazne użytkownikom narzędzia do czytania ebooków. Dodawanie do nich nowych, niekoniecznie niezbędnych funkcji nie jest priorytetem firmy Jeffa Bezosa. Podczas gdy inny producenci zdecydowali się na wprowadzenie kolorowego podświetlenia ekranu znacznie wcześniej, Amazon dojrzewał do tej decyzji niemal przez 3 lata.

Ponieważ e-czytniki Kindle wciąż zapewniają wysoką jakość wyświetlenia tekstu, nie do końca wiadomo, w jaki sposób Amazon miałby promować nowe urządzenie z kolorowym ekranem. Ze względu na ograniczenia nowej technologii nie byłyby to czytnik ebooków klasy premium. Z drugiej strony jego cena musiałaby być odpowiednio wysoka. Chociaż produkt mógłby zostać zaadresowany do miłośników prasy, mangi i komiksów, zwykle wolą oni czytać swoje ulubione publikacje w wersjach drukowanych lub na tabletach.

Onyx Boox Color
Onyx Boox Color

Czytniki ebooków a tablety

Najważniejszym zadaniem e-czytników Kindle od lat nie jest wyświetlenie obrazów, lecz tekstu. Zdecydowana większość urządzeń w ofercie amerykańskiego producenta służy wyłącznie do czytania ebooków. Nawet podstawowy model Kindle z ekranem w rozdzielczości 167 PPI lepiej radzi sobie z wyświetlaniem tekstu od czytników z kolorowymi wyświetlaczami. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystane w nich filtry lekko pogarszają jakość obrazu.

Jeśli chodzi o wyświetlanie kolorowych ilustracji, fotografii i elementów graficznych, tablety z ekranami LCD zapewniają wyższą jakość od kolorowych czytników ebooków z niższą rozdzielczością. Oczywiście wyświetlacze E Ink posiadają swoje niekwestionowane zalety. Ich zdolność imitowania wrażenia zwykłego papieru oraz wyjątkowa energooszczędność sprawiają, że czytniki ebooków pod wieloma względami górują nad innymi urządzeniami. Dla części klientów z pewnością nie będzie to jednak miało większego znaczenia.

Kindle Oasis 3
Kindle Oasis 3

W rezultacie wydaje się, że wprowadzenie na rynek e-czytnika Kindle z 10-calowym wyświetlaczem spotkałoby się ze znacznie bardziej żywą odpowiedzią klientów niż wprowadzenie modelu z kolorowym ekranem. Ponieważ kolorowe wyświetlacze E Ink zapewniają niższy kontrast oraz gorszą przejrzystość obrazu od swoich czarno-białych odpowiedników, nie gwarantują one najwyższego komfortu czytania ebooków. W rezultacie wyposażone w takie ekrany urządzenia musiałyby zostać skierowane do stosunkowo wąskiego grona klientów. Z kolei e-czytnik Kindle z większym ekranem nie powinien mieć problemu z realizacją swojego najważniejszego celu, czyli zapewnieniem maksymalnego komfortu czytania książek w wersji elektronicznej.

Podsumowanie

Podsumowując, szansa na szybką premierę kolorowego czytnika Kindle nie wydaje się szczególnie wysoka. Jeżeli nam na nim zależy, w tej chwili możemy jedynie kupić Onyx Boox Poke 2 Color lub Onyx Boox Color, a następnie zainstalować na nim aplikację Kindle. Mamy również możliwość sięgnięcia po posiadającego swoje niekwestionowane zalety PocketBooka Color.

Autor: Kuba
Źródło: blog.the-ebook-reader.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *