10 ulubionych książek Davida Fostera Wallace’a

David Foster Wallace należy do grona najbardziej oryginalnych i przenikliwych pisarzy naszych czasów. Jakie książki ukształtowały jego literacki styl? Odpowiedź na to pytanie okazuje się wyjątkowo zaskakująca.

10 ulubionych książek Davida Fostera Wallace'a

Ulubione książki najlepszych pisarzy

Wydana w 2007 roku książka The Top Ten: Writers Pick Their Favorite Books składa się z 10 punktowych list ulubionych pozycji literackich najwybitniejszych współczesnych pisarzy. John Peder Zane, redaktor czasopisma Raleigh News & Observer, poprosił 125 brytyjskich i amerykańskich pisarzy o wskazanie powieści, które ich zdaniem stanowią największe arcydzieła w historii literatury. Wśród przepytanych autorów znaleźli się tacy pisarze, jak Andrea Barrett, Edwidge Danticat, Ha Jin, Reynolds Price czy Tom Wolfe.

David Foster Wallace

Jednym z nich był również David Foster Wallace, czyli jeden z najbardziej oryginalnych i przenikliwych autorów naszych czasów, o którym w ostatnich latach zrobiło się głośno również w Polsce. Wydane w języku polskim zbiory opowiadań i esejów (Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi, Niepamięć. Opowiadania, Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię) oraz nieukończona powieść Blady król sprawiły, że wielu polskich czytelników doceniło talent Fostera Wallace’a i zainteresowało się jego literackimi korzeniami.

David Foster Wallace

Już po pierwszym zapoznaniu się z listą ulubionych książek Davida Fostera Wallace’a widać jednak, jak bardzo jest ona nietypowa. Zamiast najbardziej szanowanych twórców klasyki literatury znajdziemy na niej zarówno mniej znanych, głównie amerykańskich autorów, jak również przedstawicieli komercyjnego literackiego mainstreamu.

10 ulubionych książek Davida Fostera Wallace’a:

1. C.S. Lewis – Listy starego diabła do młodego

Utwór z gatunku fikcji chrześcijańskiej. Książka z składa się z listów pisanych przez doświadczonego diabła do swojego młodszego siostrzeńca, w którym przekazuje mu on pomysły na doprowadzenie człowieka do potępienia.

2. Stephen King – Bastion

Stephen King Bastion

Powieść przez wiele osób uznawana za największe literackie osiągnięcie Stephena Kinga. Opowiada ona o globalnej epidemii śmiertelnej choroby, która zabija 99, 4% populacji.

3. Thomas Harris – Czerwony smok

Pierwsza powieść ze słynnego cyklu trylogii dotyczącej genialnego psychiatry i seryjnego mordercy Hannibala Lectera.

4. James Jones – Cienka czerwona linia

Powieść osadzona w realiach II wojny światowej, w której na pierwszym planie znajdują się doświadczenia wewnętrzne i przeżycia emocjonalne żołnierzy zmuszonych do odnalezienia się w ekstremalnych okolicznościach.

5. Erica Jong – Strach przed lataniem

Erica Jong Strach przed lataniem

Powieść na temat kobiecości, seksu, życia i przygody, która po publikacji w latach 70. XX wieku wywołała wiele kontrowersji, jednocześnie stając się bestsellerem.

6. Thomas Harris – Milczenie owiec

Thomas Harris Milczenie owiec

Druga powieść z cyklu trylogii na temat psychopatycznego mordercy Hannibala Lectera, na podstawie której nakręcono głośny hollywoodzki film.

7. Robert A. Heinlein – Obcy w obcym kraju

Powieść fantastycznonaukowa, która opisuje losy człowieka wychowanego wśród Marsjan. Po powrocie na Ziemię bohater powieści usiłuje odnaleźć się w konsumpcjonistycznym społeczeństwie.

8. Evan Hunter – Fuzz

Powieść kryminalna amerykańskiego autora. Detektywi 87 dzielnicy otrzymują telefon z zapowiedzią morderstwa jednego z komisarzy miejskich. Telefon wywołuje ciąg niepokojących wydarzeń.

9. Shelley Katz – Alligator

Shelley Katz Alligator

Horror literacki z lat 70, który opowiada o ogromnym aligatorze polującym na ludzi.

10. Tom Clancy – Suma wszystkich strachów

Powieść sensacyjna znanego autora wielu bestsellerów. Ponieważ bomba atomowa trafia w ręce muzułmańskich fundamentalistów, świat staje na progu katastrofy nuklearnej, której trzeba zapobiec.

Uwagi na temat listy Fostera Wallace’a

Thrillery, mordercy, a do tego porcja Chrześcijaństwa. Trudno dziwić się Johnowi Zane, który po zapoznaniu się z listą Fostera Wallace’a podobno zapytał: Czy on nie żartuje? Naprawdę nie mam pojęcia, co on ma na myśli. Ale mimo wszystko dostrzegam w tej liście pewną integralność.

Warto w tym kontekście wspomnieć, że w wywiadzie udzielonym Laurze Miller dla portalu Salon amerykański pisarz wymienił zupełnie inne gatunkowo pozycje, między innymi dialogi Platona, Johna Donne, Arthura Schopenhauera, Doświadczenia religijne Williama Jamesa, Traktat logiczno-filozoficzny Ludwiga Wittgensteina, Portret artysty z czasów młodości Jamesa Joyce’a, zbiór opowiadań W naszych czasach Ernesta Hemingwaya, Dona DeLillo, A.S. Byatt, Cynthię Ozick, Donalda Barthelme, Moby Dicka i Wielkiego Gatsby’ego Francisa Scotta Fitzgeralda.

Tego typu lista na pierwszy rzut oka znacznie lepiej pasuje do Davida Fostera Wallace’a od poprzedniej. Wszyscy spostrzegawczy czytelnicy łatwo z pewnością jednak zauważyli, z jaką finezją amerykański pisarz łączy ze sobą wyższe i niższe stylistyki literackie. Z tego punktu widzenia oficjalna lista 10 książek polecanych przez Fostera Wallace’a, która znalazła się w publikacji Johna Peder Zane, bynajmniej nie musi być nieporozumieniem.

Aby to zrozumieć, wystarczy zapoznać się z sylabusem, który został przygotowany przez pisarza na potrzeby prowadzonych przez niego zajęć z literatury na Uniwersytecie w Illinois. David Foster Wallace poprosił studentów o przeczytanie nie tylko Milczenia owiec, lecz również Opowieści z Narnii oraz Carrie Stephena Kinga. W rezultacie wydaje się jasne, że pisarz nie wierzył w istnienie wyraźnej granicy pomiędzy wyższą a niższą literaturą. Dopuszczał po prostu możliwość mniej wnikliwej lektury popularnych powieści.

Zakup czytnika ebooków

Aby regularnie sięgać po wartościowe lektury, warto zdecydować się na zakup czytnika ebooków. Proste zasady działania, brak wyskakujących okienek i niepotrzebnych powiadomień sprawiają, że w czasie czytania książek w wersji elektronicznej niewiele rzeczy może nas rozproszyć. Równie istotne jest to, że właściciele najlepszych czytników ebooków mogą nosić całą swoją bibliotekę zawsze przy sobie. Ponieważ czytnik ebooków jest małym i lekkim urządzeniem, przed wyjściem z domu wystarczy włożyć go do kieszeni, plecaka lub torby.

Czytnik ebooków Kindle

Warto również wiedzieć, jak wygodne okazuje się kupowanie książek w wersji elektronicznej. Jeżeli tylko dana pozycja nas zainteresuje, możemy natychmiast zajrzeć do sieci i nabyć ją w taniej księgarni internetowej. Nie musząc czekać na dostawę, już po kilku minutach będziemy mogli zabrać się do czytania.

Autor: Kuba
Źródło: OpenCulture.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *