7 najlepszych stron z krótkimi opowiadaniami za darmo

Szukasz czegoś, co mógłbyś szybko przeczytać online? Poniżej znajdziesz kilka stron internetowych, które udostępniają krótkie opowiadania w języku angielskim za darmo. Dowiedz się, dlaczego warto bliżej je poznać

7 najlepszych stron z krótkimi opowiadaniami za darmo

Jeśli natknąłeś się na ten artykuł, istnieje duża szansa na to, że spędziłeś ostatnie półgodziny na przeglądaniu Facebooka, Twittera, Tumblr’a, Reddita lub innych mediów społecznościowych. Chociaż prawdopodobnie chciałbyś spędzić czas w bardziej produktywny sposób – np. czytając książkę – nie masz go wystarczająco wiele, aby chwycić za 400-stronicową powieść.

A co, jeżeli istnieje inne rozwiązanie Twojego problemu? Odpowiedź jest prosta: są nimi krótkie opowiadania. Historie, które potrafią wciągnąć Cię podobnie jak dobra powieść, lecz wymagają jedynie kilku wolnych chwil w czasie przygotowywania się do wyjścia z pracy lub kąpieli.

Na szczęście w Internecie istnieje wiele miejsc, w których można znaleźć wysokiej jakości krótkie opowiadania do czytania za darmo. Niektóre strony posiadają nawet własne aplikacje, które czynią dostęp do zgromadzonych przez platformy materiałów jeszcze wygodniejszym. Dowiedz się, które witryny z krótkimi opowiadaniami za darmo najbardziej się wyróżniają.

Dlaczego warto czytać krótkie opowiadania?

Deficyt czasu na czytanie grubych powieści jest jedną z głównych przyczyn tego, że wiele osób rzadko sięga po książki. Tylko nieliczne z nich są jednak świadome, że dobrze napisane, krótkie opowiadanie może dostarczyć im takich samych, intensywnych wrażeń, jak znacznie dłuższe pozycje. Szczególnie istotne jest to, że krótkie opowiadania jesteśmy w stanie czytać w dowolnej chwili i w dowolnym miejscu: w drodze powrotnej z pracy do domu, w czasie wieczornej kąpieli lub w poczekalni u dentysty.

7 najlepszych stron internetowych z krótkimi opowiadaniami po angielsku

1. Electric Literature

Krótkie opowiadania Electric Literature

Jedną z najpopularniejszych witryn z krótkimi opowiadaniami dostępnymi online jest Electric Literature – internetowy wydawca nonprofit, skoncentrowany na popularyzacji utalentowanych, wschodzących pisarzy. Głównym obszarem zainteresowań serwisu są opowiadania, które dotyczą wzajemnych związków pomiędzy różnymi kulturami, gatunkami literackimi i mediami.

Wszystkie opublikowane przez Electric Literature opowiada są dostępne do czytania online za darmo. Ponieważ jednak jest to niewielki, niezależny wydawca, pozostaje on mocno uzależniony od dotacji użytkowników.

Serwis przewiduje również opcję stałego członkostwa, która wiąże się z różnymi dodatkowymi benefitami, takimi jak dostęp do miesięcznych zestawień fragmentów najciekawszych opowiadań, toreb z napisem 'Writing Well is the Best Revenge’ i innych, podobnych rzeczy. Uzyskanie statusu stałego członka Electric Literature wymaga zgody na miesięczną wpłatę w wysokości 4 USD.

Poza esejami, recenzjami i newsami ze świata literatury, Electric Literature w każdą w każdą środę publikuje jedno krótkie opowiadanie, które jest wybierane przez wysokiej klasy pisarzy i redaktorów.

Opowiadania mogą być udostępniane na stronie przez każdego, jeżeli tylko spełniają wskazane na niej kryteria. Po przesłaniu tekstów do serwisu za pomocą Submittable są one przeglądane i recenzowane przez redaktorów Electric Literature. Jeżeli zostaną wybrane, ich autorzy otrzymują wynagrodzenie. Do tej pory na stronie pojawiło się 380 krótkich opowiadań.

2. The New Yorker

krótkie opowiadania The New Yorker

The New Yorker od zawsze odgrywał istotą rolę w historii poważnej amerykańskiej beletrystyki. Od czasu opublikowania 'Short Stories from The New Yorker’ w 1940 roku, magazyn stał się jednym z najbardziej rozpoznawanych źródeł nowości ze świata krótkich opowiadań, goszcząc na swoich łamach takie legendy literatury, jak Nabokov, Murakami, Atwood, Salinger czy Fitzgerald.

Obecnie New Yorker publikuje tylko jedno opowiadanie w każdym numerze, raz w roku w całości poświęcając jedno wydanie wyłącznie najnowszej literaturze. Swoją twórczość może przesłać do magazynu każdy, korzystając ze specjalnego formularza online. Chociaż zazwyczaj promuje on już uznanych pisarzy, od czasu do czasu The New Yorker decyduje się na opublikowanie czegoś nietypowego.

Użytkownicy bez wykupionej subskrypcji mają dostęp do kilku sekcji serwisu internetowego oraz 6 pełnych artykułów miesięcznie. Mogą oni również pobrać aplikację New Yorker Today, która pozwala im na przeglądanie pewnej liczby dodatkowych tekstów. Subskrypcja umożliwia natomiast uzyskanie nieograniczonego dostępu do wszystkich zasobów magazynu, w skład których wchodzą zarówno artykuły, jak i opowiadania publikowane od 2007 roku.

Cena subskrypcji magazynu wynosi 12 USD za 12 tygodni i obejmuje zarówno jego elektroniczną, jak i papierową wersję. Nowi prenumeratorzy The New Yorkera otrzymują również prezent w postaci torby.

3. Project Gutenberg

krótkie opowiadania gutenberg project

Jedno z największych źródeł krótkich opowiadań dostępnych online, Project Gutenberg, jest biblioteką cyfrową, w zbiorach której znajduje się ponad 60 tys. darmowych ebooków, dostępnych zarówno w formacie ePUB, jak również MOBI.

Przechowując w swoich cyfrowych archiwach głównie starsze dzieła literackie, których prawa autorskie już wygasły, Project Gutenberg posiada materiały uporządkowanie w wielu różnych kategoriach, jak np. literatura dla dzieci, beletrystyka, kryminał, literatura faktu itd. Serwis umożliwia również dostęp do publikacji w obcych językach, m. in w Chińskim, Holenderskim, Hiszpańskim i Włoskim.

Jako inicjatywa nonprofit, Project Gutenberg jest w 100% darmowy, a korzystanie z jego zasobów nie wymaga nawet rejestracji. Na stronie głównej serwisu znajduje się jednak zakładka z danymi do dotacji, które pozostają w pełni dobrowolne.

4. Fictionaut

krótkie opowiadania Fictionaut

Fictionaut to przede wszystkim żywa literacka społeczność, która skupia się wokół krótkich opowiadań i poezji. Jest to również przystępne centrum kreatywności, które umożliwia użytkownikom serwisu odkrywanie nowych autorów, publikowanie swoich własnych prac, nawiązywanie kontaktu z innymi twórcami oraz otrzymywanie cennych komentarzy.

Jako wciąż rozwijający się serwis online, Fictionaut na razie bazuje na systemie osobistych zaproszeń. To oznacza, że wyłącznie bezpośrednio zaproszone do niego osoby mają możliwość zalogowania się, publikowania oraz komentowania cudzych treści. Wszyscy pozostali zachowują jednak darmowy dostęp do wszystkich zgromadzonych w serwisie opowiadań i wierszy, których jest już ponad 15 tys.

5. Wattpad

Wattpad

Wattpad to nic innego, jak internetowa społeczność, którą współtworzą czytelnicy książek i pisarze. Licząc sobie ponad 70 milionów członków (w tym Margaret Atwood, Paulo Coelho czy R L Stine) oraz opowiadania w ponad 50 językach, stanowi ona najbardziej popularną platformę literacką w sieci. Krótkie opowiadania, które są dostępne w serwisie, zostały podzielone na kilka przejrzystych kategorii: beletrystyka, poezja, amatorskie opowiadania, literatura spirytualistyczna, humor, literatura młodzieżowa itd.

Aby zyskać możliwość zanurzenia się w zgromadzone przez Wattpad treści, wystarczy założyć darmowe konto. Ponieważ serwis utrzymuje się przede wszystkim z reklam, wszystkie jego funkcje (publikowanie własnych prac, czytanie i komentowanie prac innych, posługiwanie się aplikacją platformy itd.) są w pełni darmowe. Chociaż istnieje możliwość wykupienia członkostwa premium, nie rozszerza ono dostępu publikowanych przez Wattpad materiałów, lecz zapewnia jedynie kilka dodatkowych opcji, takich jak brak reklam czy zmiana wyglądu witryny.

Ponieważ na stronie zgromadzono już ponad 565 opowiadań, jej użytkownicy mają z czego wybierać. Chociaż serwis umożliwia wszystkim zgłaszanie swoich prac, nie przekłada się to na ich niską jakość. W rzeczywistości część z udzielających się na Wattpad pisarzy zyskała wielką popularność również w innych miejscach oraz otrzymując lukratywne propozycje wydawnicze.

Jeżeli zatem jesteś aspirującym pisarzem lub spragnionym nowych wrażeń miłośnikiem książek, zdecydowanie powinieneś zajrzeć na Wattpad.

6. 3:AM Magazine

3:AM Magazine

3:AM Magazine to czasopismo literackie typu Zin, które zostało stworzone przez wykładowcę Sorbony Andrew Gallixa. Magazyn zajmuje się publikowaniem recenzji literackich, esejów, opowiadań, wierszy, a także wywiadów ze znanymi pisarzami i filozofami. Znany przede wszystkim z 'zabawnych i gniewnie akademickich’ treści, 3:AM koncentruje się na ostrych i awangardowych tekstach.

Wszystkie zgromadzone w serwisie materiały są dostępne za darmo. Aby się z nimi zapoznać nie trzeba również się rejestrować. 3:AM Magazine przyjmuje opowiadania przesyłane przez każdego, jednak wyłącznie część z nich zostaje zaakceptowana przez zespół redaktorów.

7. Inkitt

Inkitt

Ta pięknie wyglądająca witryna internetowa (i równie estetyczna aplikacja) została stworzona z myślą o pisarzach, którzy mogliby umieszczać na nich fragmenty tworzonych przez siebie prac lub krótkie opowiadania, a następnie otrzymywać informacje zwrotne od pierwszych czytelników.

Co ważne, jest to również dom wydawniczy, który wybiera interesujących go autorów za pomocą specjalnego algorytmu. Jak wyjaśnia założyciel serwisu, Ali Albazaz: 'Analizujemy zachowanie czytelników, badamy poziom ich zaangażowania. Jeżeli zaczynają oni czytać, po czym nie przestają przez całą noc, jeżeli wykorzystują każdą przerwę w ciągu dnia na dalsze czytanie, przyglądamy się ich postępowaniu, aby się dowiedzieć, czy dana książka jest dobra czy zła’.

Trudno zaprzeczyć, że wykorzystywany przez platformę algorytm działa bardzo dobrze. Do tej pory wydawnictwo opublikowało 24 książki, z których 22 wylądowały na liście bestsellerów Amazona. Na obecną chwilę społeczność Inkitt liczy sobie 1.6 miliona czytelników, 110 tys. pisarzy oraz 350 tys. opowiadań.

Autor: Kuba
Źródło: ebookfriendly.com

Powiązane treści:

2 Responses

  1. A coś po polsku?

    1. Różne krótkie teksty za darmo znajdziesz na stronie WolneLektury.pl, w tej chwili nie znam jednak żadnej polskiej strony, która swoim profilem przypominałaby te, które wymieniliśmy w artykule.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *