15 książek polecanych przez Elona Muska

W 2018 roku twórcy kanału na YouTube Alux.com postanowili stworzyć listę książek polecanych przez Elona Muska – popularnego przedsiębiorcę, twórcę Pay-pala, Tesli i SpaceX. Wśród literackich rekomendacji Elona Muska znalazły się wprowadzenia w różne dziedziny nauki i biznesu, kilka biografii wybitnych postaci, studia nad tematem sztucznej inteligencji oraz klasyczne dzieła science-fiction. Przekonaj się, dlaczego warto bliżej zapoznać się z pozycjami na liście

Ksiazki polecane przez Elona Muska

Elona Muska nie trzeba nikomu przedstawiać. Twórca przedsiębiorstw Pay-pal, Tesla i SpaceX wielokrotnie opowiadał o tym, że wielu rzeczy nauczył się zupełnie sam – dzięki czytaniu książek. Jego zdaniem podstawy biznesu, inżynierii, sztucznej inteligencji, a nawet budowy rakiet nie pozostają tajemnicą dla każdego, kto sięgnie po odpowiednią literaturę i zaangażowaniem się z nią zapozna.

Elon Musk

W 2018 roku twórcy kanału na YouTube Alux.com zapoznali się z wieloma udzielonymi przez niego wywiadami, a następnie opracowali listę 15 rekomendowanych przez Elona Muska książek. Poza literaturą science-fiction, którą którą amerykański przedsiębiorca interesował się od wczesnego dzieciństwa, na liście znalazły się pozycje dotyczące inżynierii, sztucznej inteligencji, biznesu oraz kilku wybitnych postaci.

15 książek polecanych przez Elona Muska

1. Douglas Adams – Autostopem przez Galaktykę

Ta klasyka science-fiction zgrabnie łączy ze sobą wątki futurystyczne i niebanalny humor. Książka, którą Elon Musk czytał w młodości, opowiada o zniszczeniu Ziemi w związku z budową wielkiej międzygalaktycznej autostrady. To wydarzenie staje się początkiem przygód głównego bohatera, Ziemianina Arthura, oraz jego przyjaciela Forda – kosmity. Najważniejszą z nich jest podróż pary bohaterów przez Galaktykę, w trakcie której Ford zbiera materiały do przygotowywanego przez siebie poradnika wszelkiej znanej wiedzy.

2. J. E. Gordon – Structures: Or Why Things Don’t Fall Down

J. E. Gordon - Structures: Or Why Things Don't Fall Down

Książka J. E. Gordon to zdaniem Elona Muska znakomite wprowadzenie do inżynierii. Dowiemy się z niej m. in. w jaki sposób buduje się wieżowce i dlaczego mosty się nie zawalają. Łącząc wiedzę inżynieryjną z architektoniczną, autor zapoznaje czytelników z ogólnie pojmowaną tematyką projektowania struktur technicznych.

3. Walter Isaacson – Benjamin Franklin

O Walterze Isaacsonie niedawno zrobiło się głośno za sprawą napisanych przez niego biografii Leonarda da Vinci oraz Steve’a Jobsa. Amerykański pisarz jest jednak autorem również innych dzieł na temat wybitnych postaci, do których często odwołuje się Elon Musk. Benjamin Franklin jest jedną z największych inspiracji założyciela Tesli i SpaceX. Biografia tego wybitnego przedsiębiorcy, który zrobił ogromną karierę pomimo tego, że zaczynał od niczego, wynalazcy i Ojca Założyciela Stanów Zjednoczonych, pozwoliła Isaacsonowi napisać książkę, od której trudno się oderwać.

4. Nick Bostrom – Superinteligencja. Scenariusze, strategie, zagrożenia

Nick Bostrom to szwedzki filozof z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Myśliciel podejmuje w swojej książce temat szans i zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją. Zastanawiając się nad jej dynamicznym rozwojem, filozof stara się odkryć jej właściwe miejsce w ramach współczesnej cywilizacji. Śledząc historię rozwoju tego rodzaju technologii, Bostrom usiłuje odpowiedzieć na pytania dotyczące jej najbliższej przyszłości. Elon Musk poleca tę książkę wszystkim, którzy są zainteresowani tematem sztucznej inteligencji i tego, jak ogromny wpływ zaczyna wywierać ona na nasze życie.

5. James Barrat – Our Final Invention

Książka Jamesa Barrata to kolejne dzieło dotyczące tematu sztucznej inteligencji. Autor omawia w niej potencjalne korzyści i niebezpieczeństwa związane z rozwojem tej technologii, stawiając pytanie o to, czy ludzkość będzie w stanie koegzystować ze zbudowanymi z jej pomocą maszynami. Zdaniem Elona Muska dzieło Barrata stanowi znakomite wprowadzenie w tematykę AI.

6. John Drury Clark – Ignition! An Informal History of Liquid Rocket Propellants

Jest to właściwie jedyna książka rekomendowana przez Elona Muska na liście Alux.com, którą trudno będzie przeczytać laikom. Opowiada ona o kwestii napędu i paliwa rakietowego, w wielu miejscach odwołując się do specjalistycznej wiedzy. Elon Musk kilkukrotnie deklarował, że książka Clarka stanowiła dla niego ważną inspirację przy okazji opracowywania nowych rozwiązań technologicznych w SpaceX.

7. Isaac Asimov – Fundacja

Isaac Asimov - Fundacja

Powieści Isaaca Asimova to nie tylko klasyka literatury science-fiction, lecz również jedne z ulubionych lektur Elona Muska z dzieciństwa. Rekomendowany przez niego cykl Fundacja opowiada o upadku ogromnego Imperium Galaktycznego, które obejmuje swoim zasięgiem 25 milionów zamieszkanych planet. Dzieło Asimova stanowi znakomite studium przemian historycznych, władzy oraz manipulacji, które okazuje się niezwykle przystępne ze względu na swoją formę.

8. Max Tegmark – Życie 3.0. Człowiek w erze sztucznej inteligencji

Życie 3.0 to kolejna pozycja na liście Alux.com, której temat stanowi sztuczna inteligencja. Max Tegmark, ceniony profesor na MIT, zastanawia się w niej nad tym, w jaki sposób technologia AI wpłynie na wojny, prawo, zatrudnienie i przestępczość, a także relacje społeczne oraz człowieczeństwo w ogóle.

9. J. R. R. Tolkien – Władca Pierścieni

Elon Musk niejednokrotnie przyznawał się do inspiracji popularnym na całym świecie cyklem fantasty Tolkiena. W przygodach hobbitów, ludzi i elfów twórcę SpaceX najbardziej fascynowało to, jak niestudzenie dążą oni do uratowania mitologicznego świata Śródziemia. Nie trudno dostrzec w tym przypadku analogie z opracowanymi przez Elona Muska planami kolonizacji Marsa.

10. Peter Thiel – Zero to one. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość

Peter Thiel to obok Elona Muska drugi z założycieli firmy PayPal. Mężczyźni przez wiele lat pozostawali ścisłymi współpracownikami i chociaż o Thielu nie jest obecnie równie głośno jak o Musku, jego osiągnięcia wydają się imponujące. W książce Zero to one mężczyzna opowiada o kulisach powstawania największych start-upów na świecie, udzielając czytelnikom bezcennej lekcji biznesu. Zero to one to krótka, lecz wyjątkowo treściwa książka, która zyskuje dodatkowe atuty dzięki swojej przystępnej formie.

11. Robert A. Heinlein – Luna to surowa pani

Dzieło Roberta A. Heinleina to klasyczna powieść science-fiction, w której ukazany został dystopijny obraz przyszłości. Książka opowiada o kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na księżycu, do której zsyłani są ludzie z Ziemi. Pewnego dnia w kolonii wybucha bunt przeciwko zarządzającemu nią komputerowi. Podobnie jak w przypadku innych polecanych przez Elona Muska książek science-fiction, w powieści nie chodzi wyłącznie o przedstawianie intrygującej historii, lecz również istotny namysł nad kwestiami świata, przyszłości i społeczeństwa.

12. Naomi Oreskes, Erik M. Conway – Merchants of Doubt. How a Handful of Scientists Obscured the Truth on Issues from Tobacco Smoke to Global Warming

Merchants of Doubt to bogato udokumentowana książka na temat wykorzystywania PR-u w biznesie do kamuflowania szkód, jakie firmy i wielkie koncerny niejednokrotnie wywierają na świat. Autorzy skupiają się w niej na tym, w jaki sposób wąskie grono wpływowych naukowców przez cztery dekady było w stanie manipulować opinią publiczną, kwestionując wiele współczesnych osiągnięć naukowych, dotyczących m. in. ochrony zdrowia, środowiska naturalnego lub globalnego ocieplenia.

13. Walter Isaacson – Einstein. Jego życie, jego wszechświat

Walter Isaacson - Einstein. Jego życie, jego wszechświat

Kolejna książka Waltera Isaacsona na liście Alux.com to biografia Alberta Einsteina, wybitnego naukowca, który zrewolucjonizował współczesny świat. Opierająca się na listach Einstenia biografia ukazuje go jako postać wielowymiarową, człowieka zmagającego się z wieloma problemami, który o mały włos nie zostałby zdobywcą Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, lecz dyrektorem urzędu patentowego w Bernie lub konstruktorem urządzeń elektrycznych.

14. Donald L. Bartlett, James L. Steele – Howard Hughes. His Life and Madness

Howard Hughes to postać niemal nie z tego świata, której niewielu było w stanie dorównać. To amerykański milioner, pilot, konstruktor lotniczy i producent filmowy, którego życie zostało ukazane m. in. w filmie Aviator Martina Scorsese. Historia Hughesa nie jest jednak wyłącznie historią ogromnego sukcesu, lecz również gorzkiej porażki, stanowiąc cenną lekcję moralną. Mężczyzna od dawna pozostaje ważną inspiracją Elona Muska.

15. Iain Menzies Banks – Kultura

Iain Menzies Banks uchodzi za jednego z ulubionych autorów science-fiction Doliny Krzemowej. Jego popularność wynika przede wszystkim z tego, że kreowane przez niego obrazy przyszłości okazują się pod wieloma względami niezwykle wiarygodne. Szkocki pisarz obmyśla je w zgodzie z aktualnymi realiami technologicznymi, dzięki temu umożliwiając czytelnikom bezcenny namysł nad przyszłością, rozwojem świata i społeczeństwa. Polecany przez Elona Muska cykl książkowy Kultura składa się z dziesięciu powieści science-fiction, które dotyczą rządów maszyn w dystopijnej przyszłości.

Zakup czytnika ebooków

Aby regularnie sięgać po wartościowe lektury, warto zdecydować się na zakup czytnika ebooków. Jest to bowiem urządzenie, które sprzyja koncentracji uwagi. Proste zasady działania, brak wyskakujących okienek i niepotrzebnych powiadomień sprawiają, że w czasie czytania książek w wersji elektronicznej niewiele rzeczy może nas rozproszyć. Równie istotne jest to, że właściciele najlepszych czytników ebooków mogą nosić całą swoją bibliotekę zawsze przy sobie. Ponieważ czytnik ebooków jest małym i lekkim urządzeniem, przed wyjściem z domu wystarczy włożyć go do kieszeni, plecaka lub torby. W rezultacie będziemy mogli sięgnąć po ulubioną lekturę w dowolnym momencie.

Warto również wiedzieć, jak wygodne okazuje się kupowanie książek w wersji elektronicznej. Jeżeli tylko dana pozycja nas zainteresuje, możemy natychmiast zajrzeć do sieci i nabyć ją w taniej księgarni internetowej. Nie musząc czekać na dostawę, już po kilku minutach będziemy mogli zabrać się do czytania. Przy okazji wbudowane wczytnikach ebooków podświetlenie ekranu sprawi, że będziemy mogli kontynuować lekturę w dowolnych warunkach. Jeżeli mamy ochotę poczytać po zmroku, a nie chcemy zapalać światła, aby nie obudzić naszych bliskich, możemy minimalnie zwiększyć siłę podświetlenia, a następnie spokojnie czytać nawet do rana.

15 książek które zdaniem Elona Muska każdy powinien przeczytać [materiał wideo Alux.com]

Autor: Kuba
Źródło: Alux.com (YouTube)

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *