Test Kindle Paperwhite 3

Choć Kindle Paperwhite jest na rynku od dłuższego czasu, dopiero teraz udało mi się przetestować go na tyle by przedstawić wam pełny test tego urządzenia. Zapraszam do czytania

Tekst został napisany we współpracy z allesebook.de

Kindle Paperwhite 3 zastąpił poprzednika w czerwcu 2015 roku i od ponad półtora roku stanowi wzór do naśladowania. W modelu wykorzystano wyświetlacz 300 ppi, co sprawia, że widok na ekranie jest tak ostry jak w przypadku Kindle Voyage, ale różni się lepszym silnikiem i dzięki temu jest przoduje wśród poprzednich urządzeń Amazona.

Gdyby było inaczej, czytnik ten byłby tylko lekko zmodyfikowaną wersją swojego poprzednika, zatem naturalnie nasuwa się pytanie czy Kindle Paperwhite 3 może trzymać konkurencję na odległość i czy zamiary producenta zostały uzyskane? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym teście.

Kindle Paperwhite 3

Wygląd i wyposażenie

Opakowanie w jakim otrzymujemy czytnik jest małe, na pewno skurczone w porównaniu do poprzednika, co może sugerować, że wymiary Paperwhite 3 zostały zmniejszone. To jednak tylko pozory, ponieważ w rzeczywistości nie uległy zmianie i nadal wynoszą 169 x 117 x 9,1 mm. Stosunkowo duże marginesy sprawiają, że czytnik bardzo dobrze leży w dłoni. Nie ma za to przycisków fizycznych i sterowanie urządzeniem odbywa się tylko za pomocą ekranu dotykowego. Waga jest w zasadzie taka sama, ponieważ poprzednik miał 206 gramów, Paperwhite 3 waży 205 g.

Wykonanie jest bardzo schludne. Nic nie skrzypi, a przerwy są równe. Jakość jaką przedstawia ten czytnik jest nieporównywalna w stosunku do modelu podstawowego, który musi znosić  krytykę ze względu na tanie wykonanie. Paperwhite 3 nie jest wodoszczelny, ale istnieje możliwość dokupienia wodoszczelnej obudowy ochronnej.

Wyświetlacz i podświetlenie

Główną nowością w Paperwhite 3 jest niewątpliwie wyświetlacz. Urządzenie posiada ekran e-Ink Carta o rozdzielczości 1448 x 1072 px, w rozmiarze 6 cali i gęstości pikseli 300 ppi. Innymi słowy, pojedynczy piksel jest znacznie mniejszy niż w poprzednim modelu od Amazona. Skutkuje to ostrzejszą jakością obrazu, porównywalną do droższego Kindle Voyage.

Po rozpakowaniu nowego urządzenia łatwo zauważyć, że jakość wyświetlacza jest bardzo dobra. Zwłaszcza małe elementy sterujące, w porównaniu z poprzednikiem, są znacznie ostrzejsze. Również podczas pracy można zauważyć różnicę w szybkości działania, co jest częściowo związane z nowym silnikiem.

Pod mikroskopem można zauważyć, że zaokrąglenia w nowej czcionce Bookerly działają na korzyść ostrości. Krawędzi poszczególnych liter zostały wygładzone w stosunku do poprzedniego modelu i są zdecydowanie ostrzejsze w szczegółach. W praktyce, wyższa rozdzielczość sprawia, że odczyt jest przyjemniejszy, zaś możliwość renderowania tekstu i powiększania czcionek sprawia, że każdy będzie mógł dostosować je do swojego wzroku.

W porównaniu do Kindle Paperwhite 2, nowy model ma nieco ciemniejszą tapetę. Tym samym kontrast jest nieco niższy, ale jest to względnie nieistotne dzięki wbudowanemu podświetleniu. Szczególną zaletą jest fakt, iż oświetlenie ekranu nie powoduje rozjaśnienia czcionki, zatem pozostaje ona idealnie czarna i tym samym kontrast jest bardzo widoczny.

Jakość oświetlenia jest tak samo ważna jak współczynnik kontrastu, ale Paperwhite 3 nie traci tutaj ani punktu. Wynika to z faktu, że folia nośna została usprawniona. Jest to cienka, prawie niewidoczna warstwa tworzywa sztucznego umieszczona bezpośrednio na wyświetlaczu e-Ink i zapewnia równomierne podświetlenie ekranu, dzięki diodom LED umieszczonym z czterech stron ekranu, co jest ogromnym plusem w porównaniu do poprzednika.

Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwite 3 posiada różne barwy oświetlenia. Wstępne ustawienie od Amazona jest dość chłodne, niebieskawe, jednak łatwo możemy je zmienić na odcień ciepły, żółtawy. Maksymalne ustawienie jasności wynosi 115 cd / m2 i widocznie wyższe od poprzednika, który miał jedynie 91 cd / m2.

Podobnie jak w innych modelach Kindle, oświetlenia w Paperwhite 3 nie da się całkowicie wyłączyć. Niektórzy użytkownicy krytykują tę cechę, ale prawdą jest, że ustawienie podświetlenia na poziomie 0 powoduje, że jest ono tak słabe, że widoczne jest tylko w kompletnej ciemności. Ma to plusy, ponieważ można korzystać z Kindle i dostosować podświetlenie bez włączania lampki nocnej.

Czytanie i użytkowanie

Kindle Paperwhite 3 ma taki sam interfejs jak jego poprzednik, a także droższy Kindle Voyage. Amazon wprowadza to samo oprogramowanie do wszystkich modeli już od dłuższego czasu. Użytkownicy tego czytnika nie będą zatem zaskoczeni i znajdą wszystko na swoim miejscu.

Wstępna konfiguracja odbywa się wg tych samych zasad co w innych modelach. Włączenie, zgoda na licencję, podłączenie WLAN i logowanie do konta w Amazon.

Na ekranie głównym widzimy bibliotekę. Książki wyświetlane są w widoku listy i widocznych ich może być maksymalnie osiem. Książki mogą być sortowane wg daty, tytułu, autora i kolekcji. Można je także przechowywać w chmurze, dostępnej dzięki modułowi wi-fi. Istnieje także opcja z 3G, która pozwala na korzystanie z internetu udostępnianego przez sieci komórkowe.

Kindle Paperwhite 3

Jak w poprzednich modelach, Paperwhite 3 oferuje osiem czcionek do wyboru. Zaś wyrównanie tekstu i interlinie w trzech możliwościach. Nowa czcionka „Bookerly” nie jest jeszcze dostępna w każdym modelu Kindle, jednak Amazon pracuje nad wprowadzeniem jej także do starszych modeli poprzez aktualizację.

Co jest szczególnie ważne, nowy Paperwhite ma nie tylko nową czcionkę, ale i zupełnie nowe oprogramowanie do wyświetlania tekstu. Tym samym typografia w nowym modelu została znacznie zmodernizowana. W rzeczywistości, różnica jest mile zauważalna w porównaniu do poprzednika.  Czcionki są bardzo ładne, a jak wygląd bardzo jednorodny, co finalnie prowadzi do tego, że czytanie jest maksymalnie przyjemne. Szczególnie widać to kiedy powiększymy czcionkę.

Kindle Paperwhite 3

Poza typografią, polepszone zostały także słowniki i notatki. Jest to szczególnie godne pochwały, ponieważ już wcześniej te funkcje były bardzo użyteczne, a ich polepszenie sprawiło, że nie mają w zasadzie żadnych wad.

Krótkie dotknięcie słowa otwiera słownik w małym oknie widocznym „nad” kartką. Dodatkowo w książce znajdziemy menu kontekstowe, w którym możemy tworzyć zakładki, notatki lub udostępnić tekst w mediach społecznościowych albo przeszukać całą książkę. Wpisywanie tekstu odbywa się za pomocą klawiatury QWERTY, która reaguje bardzo szybko i sprawnie.

Notatki są zapisywane w pliku tekstowym, a później mogą być przetwarzane dalej. Funkcja zakładek jest bardzo mądra i pozwala na założenie jej na stronie, która faktycznie nie jest w danym momencie otwarta.

Słowników jest wiele, na ten moment znajduje się ich 27. Prócz tych wbudowanych istnieje także opcja tłumaczeń online poprzez Microsoft Bing. Jest on zintegrowany bezpośrednio w interfejsie użytkownika i oferuje liczne opcje tłumaczeniowe. Opcjonalnie możemy także tłumaczyć całe fragmenty tekstu. Oczywiście należy mieć na względzie, że tłumaczenie całych zdań zawsze naraża nas na jakiś błąd, jednak mimo tego, wynik zwykle daje dobre wskazówki do zrozumienia.

Kindle Paperwhite 3

Czas na przeglądarkę PDF, która jest jednym z priorytetów w czytnikach firmy Amazon. Prócz znanych opcji jak pinch to zoom, istnieje także odczyt w automatycznym trybie kolumnowym. Dwukrotne dotknięcie powoduje powiększenie żądanego fragmentu obrazu, zaś poziom powiększenia, jak i cięcia tekstu odbywa się automatycznie.

Szybki procesor (1 GHz) i wystarczająco duża pamięć 512 MB RAM zapewniają, że nawigacja po plikach PDF działa bardzo dobrze. Nawet przy dużych plikach np. 70 MB nie widać żadnych opóźnień i odpowiedzi czytnika na wydaną komendę. Jednak gwoli sprawiedliwości należy zaznaczyć, że to samo występuje u większości konkurentów.

Z pewnością wysokiej rozdzielczości wyświetlacz 300 ppi przyczynia się do dobrego odczytu plików PDF. Dzięki wysokiej gęstości pikseli nawet oryginalne pliki w formacie A4 są stosunkowo łatwe do odczytania.

Pozostałe funkcje

Kindle Paperwhite 3 zapewnia prócz podstawowych funkcjonalności także szereg przydatnych bonusów. Obejmują one przeglądarkę internetową, która działa bardzo dobrze. Szybko wczytuje strony internetowe bez błędów w większości przypadków. Ma także możliwość wyodrębnienia treści strony www i przeglądania jej bez marginesów otaczających większość stron internetowych.

Prócz przeglądarki mamy dostępną także kontrolę rodzicielską, która została specjalnie zaprojektowana dla rodziców z dziećmi. Dzięki niej możemy zablokować niektóre funkcje, jak np. przeglądarka, Kindle Store, dostęp do podświetlenia, zaś w statystykach śledzić postępy w czytaniu. Istnieje także możliwość podzielenia ebooków na katalogi, te dla dzieci i dla dorosłych.

Dokonywanie zakupów w Kindle Store jest niezwykle proste i, co najważniejsze, bezpieczne. Amazon wykorzystuje swój własny system zabezpieczający przed kopiowaniem. Do skorzystania wystarczy zalogowanie się do konta przy pierwszym uruchomieniu urządzenia.

Ciekawą funkcją są zwroty. Tzn. kiedy kupiliśmy książkę przez przypadek, możemy ją po chwili zwrócić, jednak nie należy tego robić zbyt często, ponieważ zostanie potraktowane jako nadużycie.

Jedyną prawdziwą wadą tego urządzenia jest stałe związanie się z kontem Amazon. I choć książki możemy kopiować z zewnętrznych źródeł, to wszystko jest tak skonstruowane żeby kupować je tylko w sklepie Amazona. Powszechny format epub nie jest obsługiwany przez Kindle Paperwhite 3.

Kindle Paperwhite 3G nie wymaga karty SIM. Funkcjonalność jest na stałe wbudowana w urządzenie i nie kosztuje nic więcej użytkownika. Zakup czytnika pokrywa cały koszt transmisji danych. Do korzystania z przeglądarki dodatkowo potrzebne jest jeszcze niestety połączenie z wi-fi.

Dodatkową zaletą modelu 3G jest zastosowanie za granicą. Jest to zatem szczególnie przydatna opcja dla osób, które dużo podróżują i nie mają dostępu do wi-fi. Trzeba jednak w tym przypadku nieco głębiej sięgnąć do kieszeni, ponieważ cena zakupu jest wyższa o blisko 60 euro.

Kindle Paperwhite 3

Podsumowanie

Trzecia generacja Paperwhite jest jednym z najlepszych czytników od Amazonu. Urządzenie przekonuje wysokiej jakości kontrastem oraz równomiernym podświetleniem. Ekran 300 ppi sprawia, że nie tylko w teorii, codzienne czytanie jest fantastycznym doświadczeniem. Należy także zauważyć nowy silnik, dzięki któremu urządzenie działa sprawnie i szybko. To wszystko sprawia, że Kindle Paperwhite 3 jest jednym z lepszych urządzeń na rynku.

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *