Onyx Boox Poke (szczegółowa recenzja)

W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Was szczegółową recenzję 6-celowego czytnika Boox Poke popularnego chińskiego producenta Onyx. Jest to jeden z pierwszych czytników wyposażonych w czterordzeniowy procesor, który zwiększa wydajność jego pracy. Urządzenie działa na systemie operacyjnym Android 4.4 i daje możliwość personalizacji niemal wszystkich swoich ustawień.

Czytnik Onyx Boox Poke – specyfikacja techniczna

Onyx Boox Poke to czytnik ebooków, który jako jeden z pierwszych został wyposażony w czterordzeniowy procesor (Cortex-A17 1.2GHz). Dzięki wykorzystaniu tak dużej mocy, urządzenie działa płynnie i pozwala na wygodne korzystanie z wielu aplikacji.

Czytnik posiada 1 GB pamięci RAM i 8 GB przestrzeni dyskowej (ilość wolnego miejsca można łatwo sprawdzić w ustawieniach). Bateria o pojemności 2500mAh umożliwia ok. 18 godzin pracy (warto pamiętać, że dostępna w menu opcja zarządzania energią pozwala na dostosowanie długości pracy czytnika do własnych potrzeb).

Onyx Boox Poke został oparty na systemie operacyjnym Android. W związku z tym urządzenie pozwala na bezpośredni dostęp do Google Play oraz pobieranie stamtąd wielu aplikacji. Czytnik został również wyposażony w moduły WiFi, Bluetooth 4.1 oraz funkcję obsługi plików audio.

Podstawowe parametry techniczne Czytnika Onyx Boox Poke:

  • Ekran dotykowy E Ink Carta o przekątnej 6 cali,
  • Rozdzielczość 1448 x 1072 pikseli (300 PPI),
  • Podświetlenie frontowe z regulacją barwy i kontrastu,
  • Czterordzeniowy procesor Cortex-A17 1.2GHz,
  • 1 GB pamięci RAM i 8 GB dysku twardego,
  • System operacyjny Android 4.4 i dostęp do Google Play,
  • Bateria o pojemności 2500mAh,
  • Wymiary 160 x 114 x 7,8 mm, waga 170 g,
  • Obsługa formatów: książki PDF, książki EPUB , książki MOBI, a także pliki TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, CHM, PNG, JPG, TIFF, BMP,
  • Obsługa audio (wav, mp3),
  • Moduły WiFi i Bluetooth 4.1.

Wyświetlacz i podświetlanie

Urządzenie zostało wyposażone w ekran E Ink Carta o przekątnej 6 cali, który działa w rozdzielczości 1448 x 1072 pikseli (300 PP). Wbudowane źródło światła sprawia, że elektroniczny czytnik książek dobrze sprawdza się nawet przy niedostatecznym oświetleniu zewnętrznym.

Co ważne, poziom jasności ekranu i balansu bieli można samodzielnie regulować za pomocą prostej skali wartości dostępnej w menu. W zależności od pory dnia temperaturę barwową można zmieniać od zimnej-niebieskiej (dzień) do ciepłej-czerwonej (noc), chroniąc przy tym swoje oczy przed niekorzystnym wpływem światła niebieskiego przed snem.

Należy pamiętać, że umieszczone w urządzeniu oświetlenie jest oświetleniem frontowym, a nie tylnym, dzięki czemu w przeciwieństwie do wyświetlacza LCD, ekran jest równomiernie podświetlony i nie świeci bezpośrednio w nasze oczy.

Onyx Boox Poke pozwala również na regulowanie poziomu kontrastu. Warto pamiętać, że taka opcja jest niestety niedostępna w wielu konkurencyjnych czytnikach.

Nawigacja po menu

Onyx Boox Poke nie posiada fizycznych przycisków do przewracania stron, co może być nieco kłopotliwe dla niektórych użytkowników. Ekran dotykowy działa jednak bez zarzutu – chociaż sprawia wrażenie nieco wolnego w porównaniu z ekranami smartfonów (czasami należy mocniej przycisnąć ekran), to jak na standardy e-czytników okazuje się on całkiem szybki.

Aby przewrócić stronę czytanego e-booka, możemy nacisnąć na prawą krawędź ekranu, wykonać palcem ruch w tym samym kierunku lub nacisnąć na strzałkę umiejscowionym na górnym pasku menu. Cofanie stron wygląda analogicznie.

Jeżeli chcemy wyświetlić górne i dolne paski menu, w trakcie czytania musimy nacisnąć na środek ekranu. W rezultacie na ekranie pojawi się kilka przydatnych opcji, takich jak słownik i wyszukiwarka (góra), a także wybór kontrastu i czcionki (dół). Szczególnie przydatna jest wyświetlana na dole ekranu informacja o tym, na której stronie lektury obecnie się znajdujemy i ile stron zostało nam do końca.

Urządzenie pozwala na wybór wielu języków, w tym również języka polskiego (z obsługą polskich znaków).

Personalizacja i notatki

Jeżeli interesuje nas zakup czytnika ebooków, który daje możliwość niemal nieograniczonej personalizacji dowolnych ustawień, wybór Onyx Boox Poke z pewnością nas usatysfakcjonuje.

Jeżeli w trakcie lektury naciśniemy na środek ekranu urządzenia, będziemy mogli wybrać m.in. czcionkę (ogromny wybór), styl i wielkość tekstu. W zależności od naszych preferencji wyświetlany na ekranie tekst może być naprawdę duży (okazuje się to szczególnie przydatne wtedy, gdy z urządzenia korzystają osoby starsze).

Książka w wersji elektronicznej – dostępne opcje personalizacji ustawień:

  • Czcionka (ogromny wybór),
  • Styl tekstu,
  • Wielkość tekstu,
  • Oznaczanie wybranych fragmentów,
  • Robienie notatek.

Naciskając na symbol w prawym górnym rogu możemy dodać na czytanej aktualnie stronie wygodną zakładkę. Jeżeli natomiast w czasie lektury dłużej przytrzymamy palec na wybranym słowie lub fragmencie tekstu, będziemy mogli go oznaczyć, przetłumaczyć i zapisać w słowniku, skopiować, a także zrobić do niego adnotację. Ta ostatnia możliwość jest szczególnie przydatna dla osób chcących tworzyć w trakcie lektury krótkie notatki, pozwalające na komentowanie i porządkowanie przyswajanych treści.

Czytnik ebook Onyx a odtwarzanie dźwięku

Ponieważ Boox Poke nie posiada wbudowanych głośników ani wejścia słuchawkowego, odtwarzanie plików audio (jak np. audiobooki dostępne z poziomu dysku lub audiobooki online) wymaga podłączenia się do bezprzewodowych słuchawek lub głośników zewnętrznych za pomocą modułu Bluetooth.

Na szczególną uwagę zasługuje opcja Text to Speech (TTS), umożliwiająca odtworzenie tekstów w formie dźwiękowej. Niestety wykorzystany w urządzeniu syntezator mowy brzmi w nieco sztuczny, mechaniczny sposób, wypadając gorzej od najbardziej popularnej Ivony (znanej m.in. z PocketBooków). Należy jednak pamiętać, że łącząc się ze sklepem Google Play możemy łatwo ściągnąć inną aplikację do odczytywania tekstu, która być może bardziej przypadnie nam do gustu.

Dodatkowe możliwości

Wykorzystanie systemu operacyjnego Android sprawia, że na czytniku od początku znajdziemy wiele preinstalowanych aplikacji.

Aplikacje preinstalowane na czytniku Onyx Boox Poke:

  • Zegar,
  • Poczta,
  • Kalendarz,
  • Przeglądarka internetowa,
  • Słownik (nie wymagający dostępu do Internetu),
  • Kalkulator,
  • Odtwarzacz audio.

Łącząc się ze sklepem Google Play, możemy samodzielnie pobrać wiele innych aplikacji, personalizując urządzenie pod kątem swoich oczekiwań.

Warto wspomnieć o trybie A2 (przydatnym zwłaszcza wtedy, gdy sięgamy po książki PDF), który można włączyć na górnym pasku menu. Dzięki niemu przewijanie tekstu staje się znacznie bardziej płynne (kosztem minimalnego pogorszenia jakości), ponieważ obraz nie musi być za każdym razem odświeżany. Opcja przydaje się również przy odtwarzaniu animacji.

Jeżeli zamierzamy sięgać po e-booki w językach obcych, z pewnością przyda nam się zainstalowany na urządzeniu słownik. Aby sprawdzić tłumaczenie wybranego słowa, wystarczy przez chwilę przytrzymać słowo palcem. Po znalezieniu tłumaczenia możemy łatwo zapisać je w pamięci aplikacji. Korzystanie ze słownika nie wymaga dostępu do Internetu, jeżeli jednak chcemy poszerzyć jego zasoby, możemy zrobić to bezpośrednio łącząc się z serwerem.

Onyx Boox Poke – cena i podsumowanie

Największą zaletą czytnika Boox Poke jest, podobnie jak w przypadku innych urządzeń firmy Onyx, możliwość niemal nieograniczonej personalizacji. Na czytnik możemy wgrywać właściwie wszystko, co nam się podoba (jak choćby dostępne w sieci książki online do pobrania za darmo), uzyskując bezpośredni dostęp do dysku twardego z poziomu komputera.

Praktycznie wszystkie parametry urządzenia (oświetlenie, kontrast, wielkość tekstu, ustawienia pamięci) są w znacznym stopniu regulowane. Wykorzystanie systemu Android i dostęp do Google Play sprawiają natomiast, że na urządzeniu możemy instalować i usuwać różnego rodzaju aplikacje w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Jeżeli natomiast poszukujemy określonych pozycji książkowych, bez trudu możemy odnaleźć dowolny sklep z ebookami po połączeniu się z Internetem.

Ile zapłacimy za testowany model Onyx Boox? Cena urządzenia wynosi 699, 00 PLN, co wydaje się całkiem rozsądną stawką za wszystkie oferowane przez czytnik ebooków możliwości. W rezultacie urządzenie okazuje się jak najbardziej konkurencyjne, może śmiało konkurować z produktami innych producentów.

Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *