Czy Kindle Oasis 3 to najlepszy czytnik ebooków na rynku? [SZCZEGÓŁOWA RECENZJA]

Chociaż Kindle Oasis 3 niewiele różni się od poprzedniego modelu, posiada kilka innowacyjnych funkcji, które z pewnością przypadną do gustu zwolennikom czytników Amazona. Elegancki design, staranne wykonanie, możliwość regulacji barwy światła, znakomity procesor i mocniejsza bateria czynią z Oasis 3 luksusowe urządzenie dla wymagających użytkowników. Przekonaj się, jakie są jego najmocniejsze strony i defekty

Czy Kindle Oasis 3 to najlepszy czytnik ebooków na rynku?

Budowa i design

Już przy pierwszym kontakcie z Oasis 3 świetne wrażenie robi elegancki design i wytrzymała obudowa. Ekran urządzenia został wykonany ze szkła, a obudowa z wysokiej jakości aluminium. Jednocześnie czytnik ebooków jest niezwykle lekki, ponieważ waży jedynie 188 gramów (np. waga Kobo Formy wynosi 197 g, natomiast Kindle Paperwhite 4 – 182 g).

Elegancki design Oasis 3
Poręczna budowa sprawia, że Oasis 3 doskonale leży w dłoni

Chociaż ze względu na metalową obudowę Kindle Oasis 3 jest nieco śliski, asymetryczna budowa sprawia, że trzyma się go naprawdę wygodnie. Jedyny problem stanowi jego spora szerokość, do której trzeba się przyzwyczaić (np. Kindle Paperwhite mimo wszystko lepiej leży w dłoni). Wyświetlacz urządzenia usytuowany został równo z ramką.

Dwa przyciski fizyczne Oasis 3 z prawej strony ekranu
Szklany ekran i aluminiowa obudowa nadają Oasis 3 elegancki wygląd

Elektroniczny czytnik książek jest bardzo cienki, a z boku posiada charakterystyczne zgrubienie (to właśnie tam umiejscowione zostały płyta główna, bateria, procesor oraz pamięć RAM).

Kształt Oasis 3 widziany z tyłu
W zgrubieniu z tyłu ekranu znajdują się płyta główna, procesor, bateria oraz pamięć RAM
Kształt Oasis 3 widziany z boku
W porównaniu z urządzeniami konkurencji Oasis 3 jest wyjątkowo lekki i cienki

Po tej samej stronie urządzenia znajdują się dwa przyciski fizyczne (jest to jedyny model Kindle, który posiada przyciski fizyczne), które służą do zmiany stron (lub opcjonalnie do kilku innych zastosowań). Działają one wyjątkowo sprawnie, a w niektórych sytuacjach (np. w komunikacji miejskiej, gdy stoimy w tłoku) przydatna może okazać się możliwość zablokowania ekranu dotykowego i korzystania wyłącznie z nich.

Chociaż Oasis 3 jest zbudowany asymetrycznie, przełożenie go do lewej dłoni nie stanowi problemu, ponieważ w tym przypadku orientacja ekranu zmienia się automatycznie.

Wyświetlacz

Ekran Oasis 3 zachlapany wodą
Tekst wyświetlany na ekranie Oasis 3 doskonale imituje tekst wydrukowany na zwykłej kartce papieru

Kindle Oasis 3 został wyposażony w 7 calowy ekran dotykowy o maksymalnej wartości 300 DPI. W rezultacie czytany na czytniku ebooków tekst jest praktycznie tak wyraźny, jak na zwykłej kartce papieru. Wyświetlany obraz jest przy tym bardzo przejrzysty, a biel jest pozbawiona lekkiej niebieskiej poświaty, którą można dostrzec na niektórych ekranach urządzeń innych producentów. Należy jednak podkreślić, że pod tym względem nie ma szczególnej różnicy pomiędzy nowym a poprzednim modelem czytnika ebooków od Amazona.

Regulacja temperatury barwowej

Najważniejszą nową funkcją Kindle Oasis 3 jest regulacja temperatury barwowej ekranu (znana już m.in. z PocketBooka Touch HD 3, InkBOOKa Prime HD oraz Kobo Clary). Urządzenie zostało wyposażone w 25 diod (w Oasis 2 było ich 12), z czego połowa emituje białe, a połowa pomarańczowe światło. Dzięki temu możemy w wygodny sposób regulować jego temperaturę, np. rozrzedzając wieczorami nieprzyjemną biel cieplejszym kolorem (wszystkie diody mogą działać jednocześnie).

Na ekranie elektronicznego czytnika książek znajdują się dwa paski służące do manualnej regulacji jasności i temperatury światła. Dzięki nim jesteśmy w stanie mieszać ze sobą białe i pomarańczowe światło, dostosowując ich tonację do naszych zmiennych preferencji.

Regulacja natężenia i temperatury światła
Użytkownicy Oasis 3 mogą regulować natężenie i temperaturę światła za pomocą dwóch pasków

Oasis 3 posiada również czujnik natężenia światła, dzięki któremu jest w stanie automatycznie regulować ustawienia oświetlenia. Chociaż taka funkcja była znana już z Kindle Voyage, w Oasis 2 jej brakowało. Automatyczna zmiana natężenia światła może być zsynchronizowana z samym zegarem. W takim przypadku tonacja barwy ekranu czytnika ebooków będzie po prostu uzależniona od pory dnia.

Wodoodporność

Ekran Oasis 3 zachlapany wodą
Ponieważ Oasis 3 jest wodoodporny, po zachlapaniu wodą wystarczy pozostawić go na chwilę do wyschnięcia

Podobnie jak Oasis 2 i Kindle Paperwhite 4, Oasis 3 jest wodoodporny. Ponieważ wytrzymuje zanurzenie do 2 metrów pod wodą nawet na 60 minut, spokojnie możemy z niego korzystać w wannie lub na plaży. Jeżeli czytnik ebooków się zachlapie, wystarczy że przetrzemy go zwykłą ścierką kuchenną. Jeżeli natomiast zostanie zalany słoną wodą, powinniśmy wytrzeć go zwilżoną wodą z kranu szmatką, a następnie zostawić do wyschnięcia.

Parametry techniczne

Najnowszy czytnik ebooków od Amazona został wyposażony w mocny, dwurdzeniowy procesor i.MX 7 o mocy 2×1 GHz. Dzięki temu dotykowy ekran urządzenia działa bardzo szybko. Poruszanie się po menu, korzystanie z jego poszczególnych funkcji, a także odtwarzanie audiobooków i ebooków na Kindle odbywa się błyskawicznie, a czytnik praktycznie w ogóle się nie zacina.

W tym przypadku wyraźnie widać, że wysoka cena Oasis 3 nie bierze się znikąd. Zarówno Paperwhite 4, jak i czytniki innych producentów posiadają nieco słabsze procesory, jak np. 10-letni IMX.6 solo lite o mocy 1 GHZ (montowany w urządzeniach Kobo).

Ekran Oasis 3 zachlapany wodą
W porównaniu z czytnikami innych producentów Oasis 3 jest stosunkowo szeroki

Oasis 3 nie posiada wejścia na kartę SD, natomiast został wyposażony w gniazdo micro USB.

Jedną z najsłabszych stron Kindle Oasis 2, na którą skarżyło się wielu użytkowników, była niewystarczająco wytrzymała bateria. W nowym modelu elektronicznego czytnika książek jej moc została w związku z tym zwiększona ze 1000 mAh (Oasis 2) na 1130 mAh (Oasis 3). W rezultacie urządzenie powinno wytrzymywać nawet do 6 tygodni pracy (przy 1 godzinie czytania dziennie).

Ustawienia

Oasis 3 odtwarza formaty tekstowe AZW3, AZW, TXT, MOBI, HTML DOC, DOCX, dobrze radzi sobie z książki PDF, obrazami (JPEG, GIF, PNG, PMP), a także plikami audio (format Audible AAX).

Jedną z jego największych zalet jest możliwość daleko idącej personalizacji wyświetlania tekstu. W zależności od naszych preferencji jesteśmy w stanie zmieniać style ekranu, odwrócić jego kolory (czarny ekran z białymi literami), regulować grubość czcionki, a także wielkość praktycznie wszystkich elementów tekstowych i graficznych. Gdy już ustawimy odpowiadający naszym potrzebom layout (typ i wielkość czcionki, marginesy, interlinia itd.), możemy w łatwo sposób go zapisać i w dowolnym momencie do niego wracać. Jeżeli nie chcemy manualnie zarządzać tego rodzaju ustawieniami, jesteśmy w stanie skorzystania z kilku domyślnych wyglądów ekranu.

Wybór stylu wyświetlania tekstu
Użytkownicy Oasis 3 mogą korzystać z gotowych stylów wyświetlania tekstu
Personalizacja ustawień wyświetlania tekstu na Oasis 3
Oasis 3 pozwala na daleko idącą personalizację ustawień wyświetlania tekstu

Dużym udogodnieniem jest również możliwość ustawienia jednej z wielu profesjonalnych czcionek stworzonych przez Amazona (Bookerly, Caecilia, Ember, Ember Bold), które zostały zaprojektowane specjalnie po to, aby zagwarantować najlepszą jakość czytania ebooków na Kindle na e-papierowym ekranie.

Podstawą obsługi Oasis 3 (poza ekranem głównym) jest górny pasek menu, na którym znajdują się jego najważniejsze funkcje i ikona pozwalająca na przejście do wszystkich ustawień. W górnym menu znajdziemy m.in. odnośnik do biblioteki, wyszukiwarki ebooków, Kindle Store i usługi GoodReads. Pozwala on również na robienie w trakcie lektury notatek, korzystanie z podkreśleń i adnotacji, a także sprawdzenie tłumaczenia słów w zainstalowanym słowniku lub sprawdzanie ich znaczenia na Wikipedii.

Menu główne Oasis 3
Podstawowymi opcjami Oasis 3 można zarządzać na górnym pasku menu

W zależności od tego, jakie czynności wykonujemy na urządzeniu, dostępne na górnym pasku menu opcje ulegają zmianie. Jeżeli np. znajdujemy się na ekranie głównym, górny pasek menu pozwala nam na kontrolowanie większości podstawowych ustawień urządzenia. Gdy czytamy ebooka, pozwala nam on na przejście do X-Ray, Wordwise i flashcards, a także na personalizację wyświetlania tekstu. Jeżeli natomiast kupujemy nowe materiały, na pasku widzimy odnośniki do Kindle Store, Audiobook Store i Kindle Unlimited.

Obsługa plików audio

Chociaż Oasis 3 nie posiada głośników ani wejścia na słuchawki, został wyposażony w obsługę łącza Bluetooth, która pozwala na łączenie się z głośnikami lub słuchawkami bezprzewodowo. W rezultacie czytnik może odtwarzać pliki audio i audiobooki do pobrania z Audible, które są wyświetlane na ekranie głównym wraz z ebookami na Kindle.

Wygodny uchwyt Oasis 3
Po podłączeniu z bezprzewodowymi głośnikami lub słuchawkami Oasis 3 obsługuje pliki audio

W przypadku zakupu zarówno wersji tekstowej, jaki i audiobooka tej samej pozycji, możemy w wygodny sposób się między nimi przełączać. Wystarczy, że w czasie czytania dotkniemy górnej części ekranu, a zobaczymy menu z niewielką ikoną słuchawek. Jeżeli na nią naciśniemy, rozpoczniemy odtwarzanie czytanej książki w wersji audio. Synchronizacja ebooków i audiobooków sprawia, że możemy przerywać i wznawiać czytanie i słuchanie w tych samych, zapisanych w pamięci urządzenia miejscach.

Zainstalowany na Oasis 3 odtwarzacz audiobooków działa bardzo dobrze, wyświetlając na ekranie informację, ile czasu pozostało do ukończenia książki, umożliwiając wygodne i precyzyjne przewijanie, a także dając dostęp do szeregu innych praktycznych opcji.

Podsumowanie i cena

Chociaż Kindle Oasis 3 jest stosunkowo drogi, to płacimy za produkt najwyżej jakości. Czytnik ebooków dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych (grafit lub złoto) oraz z dwoma różnymi pojemnościami dysku twardego (8 lub 32 GB). W wersji 8 GB jego cena wynosi 1350 PLN, natomiast 32 GB – 1499 PLN. Solidne wykonanie, elegancki wygląd, wodoodporność, świetne parametry techniczne, oprogramowanie działające bez zarzutu i dostęp do rozbudowanych usług Amazona sprawiają, że zalety Oasis 3 docenią nawet najbardziej wymagający użytkownicy.

Warto zdawać sobie jednak sprawę, że z perspektywy przeciętnego czytelnika książek elektronicznych, który nie potrzebuje korzystać z wielu dodatkowych funkcji, różnica pomiędzy Oasis 3 a Oasis 2 jest minimalna. Co więcej, zarówno Kindle Voyage (ok. 920 PLN), jak i Kindle Paperwhite (ok. ok 550 PLN), które są znacznie tańsze, oferują zwykłym użytkownikom praktycznie tyle samo. W rezultacie to, czy zakup czytnika Oasis 3 jest dobrym pomysłem, zależy przede wszystkim od tego, jak wiele czasu spędzamy z naszym urządzeniem i jak wiele od niego oczekujemy.

Recenzja wideo

Autor: Kuba
Źródło: goodereader.com, MobileTechReview

Powiązane materiały:

4 Responses

  1. Tak najlepszy A nie bo nie ma miejsca na kartę microsd na której można mieć swoje książki bynajmniej mam tak u siebie na onyxie

    1. Rozumiem Twoje niezadowolenie, ale Amazon już wcześniej starał się odchodzić od umieszczania w swoich urządzeniach slotów na karty microsd. Z kartami pamięci często zdarzają się bowiem różne problemy, a przy tym mogą sprzyjać one szybszemu rozładowywaniu się baterii. Poza tym użytkownicy czytników Kindle mogą praktycznie w całości zarządzać swoimi ebookami online.

  2. Czy da się na nim czytac ebooki z Empik go? Da się jakoś zalogować na Empik go? Skąd bierzecie na niego książki?

    1. Niestety nie, aplikacja Empik Go działa jedynie na czytnikach InkBook i Onyx (plus na telefonach i tabletach). Jeżeli chodzi o ebooki w ramach abonamentu, na Kindle Oasis 3 można korzystać z Legimi. Właśnie tam dostępne są książki w wersji elektronicznej. Więcej informacji: https://www.naczytniku.pl/3-sposoby-na-legimi-za-darmo/. Oprócz tego ebooki na czytnik można kupować w wielu księgarniach internetowych. Więcej informacji: https://www.naczytniku.pl/zestawienie-ksiegarni-internetowych-w-ktorych-kupisz-e-booki/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *