Czy warto kupować ebooki w księgarniach producentów czytników?

Chociaż najwięksi producenci czytników ebooków posiadają swoje oficjalne księgarnie, niewielu użytkowników chętnie do nich zagląda. Dowiedz się dlaczego.

Czy warto kupować ebooki w księgarniach producentów czytników?

Kupowanie ebooków w księgarni Kobo

Niedawno w serwisie MobileRead pojawiła się krótka ankieta, która ilustruje ciekawy trend. Użytkownicy czytników Kobo deklarowali w niej, czy kupują ebooki w oficjalnej księgarni producenta. 87% z nich odpowiedziało, że nie. Jest to bardzo wysoki wynik, który trudno zbagatelizować.

Oficjalne księgarnie producentów czytników

Chociaż większość producentów czytników ebooków posiada oficjalne księgarnie online, okazuje się, że w praktyce niewiele osób z nich korzysta. Ponieważ nowoczesne czytniki ebooków są wyposażone w przeglądarki internetowe, pozwalają one na przeszukiwanie zasobów dowolnych księgarni.

Co istotne, większość miłośników literatury w elektronicznym wydaniu nie czyni użytku nawet z takiej możliwości. Do kupowania ebooków wykorzystują oni najczęściej inne urządzenia, takie jak tablet lub komputer. Wszystkie kupione w internecie książki mogą następnie wygodnie przerzucić na czytnik ebooków za pomocą kabla USB.

Kupowanie ebooków w księgarni Amazon

Gdyby ankieta w serwisie MobileRead dotyczyła użytkowników czytników Kindle, jej wyniki prawdopodobnie byłyby inne. Ponieważ Amazon dysponuje bogatą księgarnią online, wiele osób chętnie do niej zagląda. Oprócz tego informacja o dostępie do księgarni Amazona stanowi jeden z najważniejszych komunikatów w działaniach marketingowych producentów Kindle. Na zakup urządzenia decydują się zwykle ci, którym zależy na uproszczonym procesie kupowania książek.

Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre osoby sięgają po tańsze modele czytników Kindle, a następnie wgrywają na nie własne ebooki pobrane z zewnątrz.

Wady kupowania ebooków z poziomu czytnika

Głównym problemem z kupowaniem ebooków z poziomu samego czytnika okazuje się uciążliwy proces przeglądania zasobów księgarni oraz finalizacji transakcji. Ponieważ urządzenia z ekranami E Ink działają wolno, dobrnięcie do końca procesu wymaga sporej cierpliwości. Przeglądając księgarnię online z poziomu czytnika, trudniej przeskakiwać między opiniami użytkowników, porównywać urządzenia w różnych oknach lub filtrować wyniki wyszukiwania. To dlatego wiele osób przed dokonaniem zakupu sięga po komputer.

A jakie są Twoje preferencje? Czy zdarza Ci się kupować ebooki w oficjalnych księgarniach producentów czytników? Jeśli nie, dlaczego tego nie robisz?

Autor: Kuba
Źródło: The-ebook-reader.com

Powiązane treści:

1 Responses

  1. Bardzo wiele książek zamówiłam z księgarni Amazon. Teraz troszkę mniej mam czasu, ale muszę to nadrobić.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *