Czytanie dobre dla mózgu

Kolejne badania czytelnictwa dowodzą, że proces czytania pozytywnie wpływa na ludzki mózg. Osoby przyzwyczajone do czytania mają mniejsze problemy z koncentracją, łatwiej przyswajają wiedzę, a także stają się bardziej samoświadome. Zdaniem dziennikarza Dana Seitza zagospodarowanie dodatkowego czasu na lekturę może znacznie poprawić jakość naszego życia. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób możesz to zrobić, jak wykształcić w sobie pozytywne nawyki czytelnicze, a przede wszystkim co dzięki temu zyskasz

Czytanie pozytywnie wpływa na pracę mózgu

Zalety czytania książek

Jak udowodniono, czytanie poprawia pracę i kondycję naszych szarych komórek, przez co mózg starzeje się wolniej. Pozytywny wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży sprawia, że obcowanie z książkami jest niezmiennym elementem edukacji.

Regularna lektura zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera ponad dwukrotnie, a także przyczynia się do lepszego zapamiętywania i skuteczniejszej koncentracji. Jedną z jej największych zalet jest również to, że jest w stanie skutecznie redukować stres – możliwość zrelaksowania się z ulubioną książką i zapomnienia o codziennych problemach obniża poziom stresu nawet o 69%. Obcowanie z literaturą to również gwarancja lepszego snu – czytanie w łóżku może działać na nas uspokajająco, ułatwiając nam skuteczne zasypianie.

Co więcej, dzięki czytaniu stajemy się bardziej wrażliwi oraz empatyczni – wczuwanie się w położenie opisywanych bohaterów, śledzenie ich historii, a także wyobrażanie sobie ich subiektywnych odczuć to doskonałe ćwiczenia na mózg, które udoskonalają nasze zdolności poznawcze. Jest to możliwe, ponieważ proces czytania pobudza określone ośrodki w naszym mózgu, umożliwiając nam odczuwanie tego samego, czego doświadczają przedstawione na kartach powieści postacie. Właśnie z tego powodu bajki do czytania dla dzieci odgrywają tak ważną rolę w prawidłowym rozwoju poznawczym i interpersonalnym.

Jak zgodnie przyznają specjaliści, najważniejszy jest sam proces czytania. To, czy sięgamy po klasykę, pozycje popularne, a nawet czysto rozrywkowe, jest z perspektywy naszego mózgu drugorzędne. Można nawet powiedzieć, że urozmaicona lista lektur jest czymś bardzo pożądanym – biografie, książki historyczne, literatura popularnonaukowe lub powieści aktywizują rozmaite części naszego mózgu, umożliwiając mu zbalansowany trening.

15 minut czytania skutecznie poprawi nasze zdolności poznacze

Jak czytać więcej?

We współczesnym świecie wszyscy narzekamy na niedobór czasu. Jak w takiej sytuacji mamy znaleźć okazję do regularnej lektury? Odpowiedzi na tak postawione pytanie udzielił niedawno Dan Seitz – bloger i dziennikarz z Popular Science.

Ustalając nowy cel, powinniśmy dążyć do konkretnego zadania, które jesteśmy w stanie zrealizować. Zacznijmy od wyrobienia w sobie nawyku czytania – przeczytajmy np. 5 stron interesującej książki każdego dnia. Gdy już bez problemu będziesz w stanie czytać 5 stron dziennie, spróbuj zwiększyć limit do dziesięciu, a następnie do dwudziestu – w ten sposób możesz przesuwać swój cel coraz wyżej – wyjaśnia Seitz.

Dobrym sposobem na wyrobienie w sobie nawyku regularnego czytania jest wyznaczenie sobie minimalnego czasu na codzienny kontakt z książką. Kilkanaście minut (15-20), od których możemy zacząć, z pewnością nie zakłóci naszego planu dnia, natomiast utrwali w nas pożądane przyzwyczajenia. Aby odkryć więcej często rekomendowanych nawyków czytelników, warto przeglądać przygotowywane przez nas na bieżąco poradniki.

Kluczową sprawą jest koncentracja na własnych celach. Nie zabieraj się od razu za lekturę Braci Karamazow tylko dlatego, że uchodzi za poważną literaturę. Korzystna dla mózgu mogą wynikać choćby z czytania ulubionej fantastyki naukowej. Lektura interesujących nas książek sprawia, że czytanie nie jest obowiązkiem, lecz przyjemnością – dzięki temu zwiększamy swoje szanse na dokończenie pozycji – dodaje dziennikarz.

W Internecie łatwo znajdziemy setki sugestii i rekomendacji, w jaki sposób czytać więcej. Jedną z najczęściej spotykanych rad jest ta, aby nigdy nie rozstawać się z książką. Noszenie książki przy sobie sprawia, że jesteśmy w stanie zajrzeć do niej w każdym wolnym momencie – w czasie obiadu, w oczekiwaniu na autobus lub w trakcie jazdy autobusem.

Książka czy czytnik ebooków?

Aby ułatwić sobie regularną lekturę, warto zaopatrzyć się w zyskujący coraz większą popularność czytnik książek elektronicznych. Jest on znacznie mniejszy i lżejszy od tradycyjnej książki, a dodatkowo mieści w sobie setki pozycji, które możemy dobierać do swojego nastroju. Jak wiadomo z doświadczenia, czytanie kilku książek jednocześnie sprawia, że łatwiej nam utrzymać koncentrację i uniknąć znudzenia.

Czy z naukowego punktu widzenia czytanie ebooków różni się od czytania książek tradycyjnych? Wiele wskazuje na to, że nie – dla naszego mózgu najważniejszy jest sam kontakt z tekstem. Technologia papieru elektronicznego, którą wykorzystuje się w nowoczesnych czytnikach, sprawia że czytanie książek elektronicznych nie stanowi żadnego problemu dla naszego wzroku.

Z badań przeprowadzonych na amerykańskich studentach wynika, że czytanie książek online, na smartfonach lub z wykorzystaniem czytników w takim samym stopniu wspomaga nasze szare komórki, co obcowanie z papierowymi wydaniami książek. Jeżeli zatem pragniemy zatroszczyć się o kondycję naszego mózgu, czytajmy tak często, jak to tylko możliwe.

Co daje czytanie książek? (PODSUMOWANIE)

1. Pozytywnie wpływa na szare komórki,
2. Ułatwia koncentrację i naukę,
3. Rozwija empatię i wyobraźnię,
4. Zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera,
5. Redukuje poziom stresu,
6. Ułatwia zasypianie.

Źródło: https://www.newsweek.pl/styl-zycia/co-daje-czytanie-dlaczego-czytanie-ksiazek-jest-wazne-przyczyny/lwghmvb https://www.empik.com/empikultura/jak-czytanie-ksiazek-wplywa-na-twoj-mozg,11936,a https://goodereader.com/blog/digital-publishing/reading-is-good-for-your-brain-who-knew

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *