Odmień swoje wakacje z czytnikiem ebooków

Mniej obowiązków, więcej wolnego czasu, długie podróże pociągiem lub samochodem, cisza i spokój nad jeziorem lub całe dnie spędzane na słonecznej plaży – to wszystko stanowi doskonałą okazję do uzupełnienia naszych literackich zaległości. Ponieważ zabieranie ze sobą na wakacje kilku ciężkich książek nie jest najlepszym pomysłem, przed wyjazdem warto zastanowić się nad zakupem pierwszego czytnika ebooków, który nie zajmie praktycznie żadnego miejsca w naszym bagażu. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, dlaczego warto to zrobić

wyjazd na wakacje - mężczyzna z walizką

Chociaż czytniki ebooków nie zastąpią tradycyjnych książek, posiadających dla każdego wielbiciela literatury wyjątkową wartość, w wielu przypadkach stanowią w stosunku do nich znakomite uzupełnienie. Mnogość praktycznych zastosowań tych niewielkich, wielofunkcyjnych urządzeń sprawia, że doskonale sprawdzają się one w wielu okolicznościach, które nie zawsze sprzyjają książkom tradycyjnym.

 

1. Niewielki rozmiar

Wszyscy doskonale wiedzą, że wakacyjne wyjazdy wymagają rozsądnego gospodarowania przestrzenią w naszych torbach, plecakach i walizkach. Chociaż teoretycznie moglibyśmy zabrać ze sobą w podróż wiele rzeczy, ostatecznie z nich rezygnujemy, ponieważ najbardziej zależy nam na jak największej mobilności. W rezultacie przygotowane wcześniej na drogę lektury nierzadko zostawiamy przed samym wyjazdem w domu – zdajemy sobie wtedy sprawę, że po prostu nam się nie zmieszczą.

Elektroniczny czytnik książek to urządzenie, którego wielkość wynosi zazwyczaj od 6 do 10 cali. Jest on bardzo lekki, dlatego bez problemu możemy nosić go w torbie lub plecaku, nawet tego nie czując. Dzięki temu czytnik praktycznie wcale nie wypełnia miejsca w naszym bagażu, które możemy przeznaczyć na inne, potrzebne nam w czasie rodzinnych wczasów rzeczy.

 

2. Poręczność

Gdy jedziemy ściśnięci w przedziale pociągu lub stoimy na korytarzu, siedzimy w niewygodnej pozycji w samochodzie lub leżymy na plaży, starając się uchronić przed słońcem, czytanie książki może być naprawdę wielkim wyzwaniem. Próbujemy trzymać ją jedną ręką, opieramy ją o różne rzeczy, w końcu siadamy i chwytamy ją obiema rękami – za każdym razem jest nam jednak niewygodne. Książka często sama się zamyka, kartki niechcący nam się zaginają lub pozostają nieoświetlone.

czytnik ebooków pozwala na czytanie nawet w pełnym słońcu

Nic z tego nie grozi nam w przypadku korzystania z czytnika ebooków. To kompaktowe urządzenie łatwo można trzymać jedną ręką, bez problemu przewracając strony kciukiem – wymaga to jedynie minimum wprawy. Dzięki temu jesteśmy w stanie czytać ebooki na Kindle lub na urządzenia innych producentów nawet stojąc na korytarzu w pociągu, siedząc na lotnisku, leżąc na leżaku lub siedząc na ziemi.

 

3. Wytrzymałość

Jednym z największych problemów z czytaniem książek tradycyjnych w podróży jest bez wątpienia to, że nietrudno je uszkodzić. Ponieważ w trakcie jazdy pociągiem lub leżenia na plaży często musimy trzymać je w nietypowy sposób, książki łatwo mogą się rozkleić. Do tego dochodzą blednące od słońca kartki oraz zwykłe uszkodzenia mechaniczne, np. w wyniku zasypania lektury piaskiem, zgniecenia jej w torbie itd.

pocketbook w specjalnym etui

W przypadku korzystania z czytnika ebooków nie musimy się tym wcale martwić. Nowoczesne urządzenia są wykonane bardzo solidnie (oczywiście z wyjątkiem tych najtańszych, które możemy kupić w supermarketach), a w razie potrzeby możemy umieścić je w specjalnych etui. W rezultacie po powrocie z zagranicznej wycieczki nasz czytnik pozostanie w nienaruszonym stanie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zadbać o czytnik ebooków w czasie podróży, zajrzyj do naszego poradnika!

 

4. Wiele książek w jednym urządzeniu

Jak wspominaliśmy w punkcie 2., zabieranie ze sobą na wakacje za granicą ciężkiej książki może być naprawdę kłopotliwe, zmuszając nas do pozostawienia w domu innych przydatnych rzeczy. To sprawia, że w takich okolicznościach znacznie lepiej sprawdzi się niewielki czytnik, którego waga jest praktycznie niewyczuwalna.

Prawdziwą wartość czytnika ebooków poznamy jednak dopiero wtedy, gdy zastąpimy nim nie jedną, ale kilka książek. Jeżeli nasze tanie wczasy zagraniczne mają trwać dłużej niż parę dni, możemy mieć ochotę zabrać ze sobą w drogę kilka różnych pozycji (np. lekką powieść i podręcznik do nauki języka, który właśnie studiujemy).

Chociaż w przypadku korzystania z książek drukowanych byłoby to wielkie wyzwanie, właściciele czytników nie będą mieli z tym najmniejszego problemu. Każde urządzenie jest w stanie pomieścić w swojej pamięci do 2000 pozycji (książki EPUB, książki MOBI, książki PDF, inne materiały tekstowe i multimedialne), pomiędzy którymi możemy przełączać się jednym kliknięciem.

Dzięki temu jesteśmy również w stanie uniknąć często spotykanej sytuacji, gdy dopiero w czasie podróży orientujemy się, że kupiona książka wcale nam się nie podoba i nie mamy ochoty jej czytać. Jeżeli mamy przy sobie czytnik, bez problemu będziemy mogli znaleźć w pamięci urządzenia jakąś inną lub ewentualnie połączyć się z Internetem i znaleźć najlepsze ebooki w dowolnej e-księgarni.

 

5. Robienie i przechowywanie notatek

Jeżeli decydując się na oferty wakacyjne zabieramy ze sobą w drogę nie tylko lekkie kryminały lub romanse, lecz np. książki popularnonaukowe, poradniki lub podręczniki do nauki określonych przedmiotów, musimy być przygotowani na bardziej dokładną lekturę, która może wymagać oznaczania wybranych fragmentów tekstu, dodawania w nim zakładek lub robienia przydatnych notatek.

Jak łatwo sobie wyobrazić, w przypadku książek tradycyjnych sprostanie temu zadaniu jest praktycznie niemożliwe. Trudno zabierać ze sobą do pociągu lub na plażę dodatkowy notatnik, w którym wypisywalibyśmy ważne naszym zdaniem zagadnienia, lub jadąc po wyboistej drodze oznaczać w książce wybrane fragmenty tekstu. Jeżeli rzeczywiście czujemy potrzebę, aby w czasie wakacji powtórzyć sobie określony materiał, możemy to zrobić właściwie wyłącznie w hotelu.

przydatna funkcja podkreślania tekstu ebooków na kindle

W przypadku korzystania z czytnika sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej. Jak wyjaśnialiśmy w jednym z naszych ostatnich poradników, korzystanie z podkreśleń, adnotacji i zakładek na czytniku ebooków jest w pełni intuicyjne i niezwykle wygodne. Bez problemu jesteśmy w stanie oznaczać wybrane fragmenty tekstu lub dodawać do nich notatki nawet jedną ręką. W rezultacie czytanie poradników lub podręczników np. do nauki języków obcych jest możliwe nawet w pociągu, w samochodzie lub na leżaku.

 

6. Oświetlenie

Jeżeli nie zabieramy ze sobą na plażę książki tradycyjnej, możemy poczuć ochotę skorzystania ze smartfona lub tabletu. Niestety zwykły ekran LCD zupełnie nie nadaje się do czytania lub oglądania materiałów multimedialnych w pełnym słońcu, ponieważ trudno cokolwiek wtedy na nim dostrzec. Doskonale wiedzą o tym wszyscy, którzy przebywając na zewnątrz i chcąc sprawdzić coś we własnym telefonie, musieli na chwilę ustawić się w cieniu. Podobnie może być np. z czytaniem w pociągu – zbyt mocne światło nakierowane wprost na ekran naszego urządzenia prędzej czy później sprawi, że zrezygnowani schowamy tablet lub telefon do plecaka.

wbudowane oświetlenie czytnika pozwalające na czytanie nawet w ciemności

Jeżeli decydujemy się na zabranie ze sobą w podróż książki drukowanej, możemy natrafić na przeciwny problem. Gdy na zewnątrz zapanuje mrok, wjedziemy do długiego tunelu, oświetlenie w pociągu zostanie wyłączone lub np. nie będziemy mogli skorzystać z dodatkowych źródeł światła w czasie podróży autokarem, aby nie przeszkadzać innym śpiącym pasażerom, czytanie stanie się niemożliwe. Takie warunki sprawiają, że chociaż jesteśmy w stanie przez chwilę z uporem wpatrywać się w książkę, szybko stanie się to niezwykle męczące dla naszego wzroku i w rezultacie nieuchronnie zdecydujemy się odłożyć lekturę na półkę.

Zakup czytnika ebooków to gwarancja, że żadna z tych niedogodności nie przypadnie nam w udziale. Jedną z najważniejszych właściwości e-papierowych ekranów jest to, że zachowują one doskonałą czytelność nawet w pełnym słońcu. Kontrast u przejrzystość tekstu pozostają równie dobre, jak w odpowiednio oświetlonym pomieszczeniu. Właśnie dlatego korzystanie z czytnika np. na plaży lub na ławce w parku nie stanowi najmniejszego problemu.

wbudowane podświetlenie kindle

Oprócz tego praktycznie wszystkie najlepsze czytniki ebooków są wyposażone w tylne podświetlenie, które pozwala na kontynuowanie lektury nawet po zmroku. Światło nie wydobywa się w takim przypadku daleko na zewnątrz, nie przeszkadzając osobom w naszym otoczeniu, lecz rozlewa się równomiernie po powierzchni urządzenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie czytać ebooki na Kindle, książki EPUB, książki PDF lub inne materiały tekstowe nawet wtedy, gdy pasażer na sąsiednim siedzeniu pogrążony jest we śnie.

 

7. Postępy w lekturze

Czytanie w czasie wakacji ma to do siebie, że bywa bardzo nieregularne. A to nudzimy się w pociągu, a to mamy 15 wolnych minut na lotnisku lub samotnie czekamy na naszego towarzysza wypoczywając na plaży – właśnie wtedy możemy wyciągnąć z plecaka książkę i szybko przebrnąć przez 10-15 stron. Niestety ciągłe przekładanie zakładki i orientowanie się, jak wiele do tej pory przeczytaliśmy, czasami może być uciążliwe.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, czytnik ebooków może nam pozwolić tego uniknąć. Jeżeli nagle przerywamy lekturę, nie musimy nawet korzystać z elektronicznych zakładek, ponieważ urządzenie samo zapamiętuje stronę, na której skończyliśmy czytać, automatycznie włączając ją po uruchomieniu naszego czytnika.

Bardzo przydaje się również umiejscowiony na dole ekrany licznik przeczytanych stron, który na bieżąco prezentuje informacje, ile procent książki EPUB już przeczytaliśmy i jak wiele godzin pozostało nam do przeczytania jej do końca. Dzięki temu jesteśmy w stanie łatwiej kontrolować cały proces czytania, w kilka sekund sprawdzając, czy np. opłaca nam się doczytać kilka stron po powrocie do hotelu, aby zakończyć rozdział.

 

Podsumowanie

Przedstawiliśmy tylko kilka wybranych powodów, które czynią zakup czytnika ebooków na wakacje doskonałym pomysłem. To właśnie okoliczności podróży, dłuższego pobytu poza domem i spędzania czasu z ulubioną lekturą w nie do końca idealnych warunkach najbardziej pozwalają docenić zalety tego mobilnego, wielofunkcyjnego urządzenia.

Przekonaj się, jakie czytniki ebooków kupisz w cenie poniżej 500 PLN!

Okres wakacyjny jest idealną okazją ku temu, aby po raz pierwszy spróbować przekonać się do czytnika ebooków – jak potwierdza wiele przykładów, później już niechętnie z niego zrezygnujemy.

 

Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *