Czytnik z największym ekranem w wersji PRO [Onyx Boox Max 2 PRO]

Firma Onyx jest obecna na rynku już 10 lat. W tym czasie firma wypuściła dużą liczbę urządzeń. Jednym z nowszych modeli jest czytnik Onyx Boox Max 2 PRO. Jest to wielofunkcyjne urządzenie z ekranem E Ink. Czytnik zaprojektowano z myślą o edytowaniu plików PDF oraz robieniu notatek za pomocą dołączonego rysika. Czytnik odczytuje najpopularniejsze formaty ebooków. Oprogramowanie Android 6.0 umożliwia korzystanie również ze Sklepu Play i pobieranie licznych aplikacji

onyx boox max 2 pro

Specyfikacja techniczna

Onyx Boox Max 2 PRO wyposażono w ekran E Ink Carta Mobius o przekątnej 13,3 cala. Tę samą technologię ekranu zastosowano również przykładowo w czytniku Kobo Forma. Ekran Mobius jest wykonany z tworzywa sztucznego, a nie ze szkła, co powoduje, że urządzenie jest lżejsze oraz bardziej odporne na upadki z niewielkiej wysokości, delikatne wygięcia ekranu czy też niewielki nacisk. Max 2 PRO, podobnie jak wersja podstawowa, nie posiada w dalszym ciągu podświetlenia ekranu oraz regulacji temperatury kolorów. Broniąc jednak Max 2 Pro, trzeba przyznać, że na tę chwilę nie ma na rynku czytnika o ekranie 13.3-cala, który miałby podświetlenie.

Rozdzielczość wynosi 2220×1650 pikseli i ma wskaźnik 207 ppi. Czytnik wyposażono w ekran WACOM, który współpracuje z dołączonym rysikiem. Rysik idealnie sprawdza się podczas wykonywania ręcznych notatek w ebookach, pozwoli na edytowanie plików PDF, znajdzie również zastosowanie podczas rysowania na czytniku. Ekran pojemnościowy w tym czytniku pozwoli także na swobodną obsługę czytnika poprzez dotyk czy gesty.

rysik max 2 pro

Czytnik posiada czterordzeniowy procesor 1,6 GHZ, 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB pamięci wewnętrznej. Pod tym względem model Max 2 PRO wypada znacznie lepiej niż wersja podstawowa, która ma 2 GB pamięci RAM i tylko 32 GB pamięci wewnętrznej. Wymiary czytnika to 325x237x7.5 mm. Czytnik zasilany jest baterią o pojemności 4100 mAh, która pozwala na użytkowanie czytnika przez kilka tygodni.

Onyx Max 2 PRO umożliwia także bezprzewodowy dostęp do Internetu poprzez wbudowane Wi-Fi. W celu wydłużenia żywotności baterii można dobrać ustawienia, kiedy czytnik ma automatycznie wyłączyć Wi-Fi oraz funkcje, które są nie używane. Czytnik ma również wbudowany Bluetooth, który umożliwia podłączenie bezprzewodowych słuchawek czy głośników, w celu odsłuchiwania audiobooków lub muzyki. Czytnik posiada także jeden monofoniczny głośnik emitujący dźwięk. Opinie wskazują, że dźwięk jednak jest lepszy z wykorzystaniem głośników zewnętrznych. Dodatkowo można podłączyć tradycyjne słuchawki, gdyż czytnik ma również wejście słuchawkowe mini-jack 3,5 mm.

Czytnik Onyx Boox Max 2 Pro, podobnie jak poprzednik Max 2, może sprawdzić się również jako dodatkowy monitor, gdyż wykonuje prace w trybie A2. Do opakowania dołączony jest kabel HDMI, umożliwiający podłączenia czytnika do komputera. Ekran E Ink jest przyjemniejszy i łagodniejszy dla oczu, niż ekrany w monitorach czy laptopach, jednocześnie ekran jest dość jasny i pozwala na swobodne korzystanie. Czytnika, jako drugiego monitora, nie da się zamontować na ścianie, dlatego Onyx sprzedaje również stojak pod czytnik, dzięki któremu można ustawić czytnik zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej.

Obudowa czytnika jest całkowicie biała – z przodu oraz z tyłu. Biała obudowa może sprawiać wrażenie, że ekran wydaje się bardziej szary, niż w przypadku czytnika z czarną ramką. Jest to jednak kwestia przyzwyczajenia się. W dolnej części czytnika znajduje się przycisk zasilania, port USB umożliwiający ładowanie czytnika oraz przesyłanie danych poprzez tradycyjne podłączenie czytnika za pomocą kabla do komputera, wejście Micro HDMI oraz mikrofon. Znalazł się tam również przycisk twardego resetowania, na wypadek gdyby czytnik się zawiesił.

przyciski i wejścia w max 2 pro

Oprogramowanie

Onyx Boox Max 2 PRO wykorzystuje Google Android 6.0 i Google Play. By usługa Google Play działała poprawnie należy zaktualizować oprogramowanie do najnowszej wersji. Istnieje również możliwość zaktualizowania interfejsu użytkownika do najnowszego i lepszego.

Aby sklep Play działał poprawnie należy przejść do memu ustawień i wejść z zakładkę, w której zarządzamy kontami. Następnie podajemy login i hasło. W kolejnym kroku trzeba kliknąć w Aplikacje i wybrać „Włącz obsługę Google Play”. Czytnik powinien automatycznie zarejestrować identyfikator urządzenia na serwerach Google, włączając Usługi Play. Podczas wybierania Aplikacji z głównego interfejsu użytkownika można kliknąć Sklep Play i ponownie wprowadzić dane logowania, wówczas Sklep Play będzie w pełni funkcjonalny.

sklep play - max 2 pro

Dodatkowo Onyx Max 2 PRO posiada własny sklep z aplikacjami. Jednak dostępne są jedynie 64 aplikacje, z czego zdecydowana większość jest w języku chińskim. Czytnik posiada również dostęp do księgarni cyfrowej JD Read, która jest jedną z największych księgarni internetowych w Chinach. Podobnie, jak w przypadku aplikacji, tutaj również wszystkie pozycje są w języku chińskim. Nie ma to zbyt dużego zastosowania dla użytkowników Europy czy Ameryki Północnej. Istnieje opcja wyłączenia sklepu w menu ustawień, jednak znacznik UI sklepu nie zniknie.

Główny interfejs użytkownika umieszczony jest po lewej stronie, a nie na dole. Można szybko przejść do biblioteki, pamięci wewnętrznej, robienia notatek, aplikacji czy ustawień. Na ekranie głównym znajdziemy okładkę ostatnio otwartej książki wraz odczytem procentowym. Niżej znajdują się ostatnio zaimportowane tytuły.

Na samej górze ekranu znajdziemy informację o pozostałej baterii, tryb Wi-Fi, A2, włączanie/wyłączanie ekranu dotykowego, Bluetooth oraz przycisk głośności. Gdy klikniemy na samą górę ekranu pojawi się małe, rozwijane menu, które pozwala na szybkie włączenie/wyłączenie Wi-Fi, Bluetooth lub trybu oszczędzania energii.

Czytnik Onyx Max 2 Pro ma bardzo ciekawą funkcję, która umożliwia wyszukiwanie plików PDF oraz ebooków po okładach, w przypadku plików, gdzie jest dodana okładka do tytułów. Często zdarza się to w przypadku treści darmowych, ale również w wydaniach głównych wydawców. Jest to przydatna opcja, gdyż nie trzeba używać programu takiego jak Calibre – można to zrobić bezpośrednio na czytniku. Z poziomu czytnika można również wykonywać takie czynności jak przełączanie siatki lub widoku listy czy całkowite usuwanie książki z urządzenia. Eksplorator plików umożliwia przeglądanie wszystkiego, co zostało załadowane na urządzenie – ebooki, pliki PDF, załadowane aplikacje, audiobooki oraz muzykę.

Jednym z ważniejszych aspektów Max 2 PRO, który czyni urządzenie flagowym, jest możliwość korzystania z cyfrowych notatek. A w połączeniu ze wszystkimi najnowszymi aktualizacjami oprogramowania urządzenie będzie bardzo wydajne. Rysik ma 4096 różnych stopni czułości nacisku, co może być przydatne podczas rysowania szczegółowych rysunków. Do wyboru jest również kilka rodzajów pisaków i ołówków, dzięki którym można dowolnie dostosowywać grubość linii. Znajdzie się również funkcja Tuszu, która pozwala na malowanie dużego fragmentu na kolor czarny.

max 2 pro rysowanie na czytniku

Na czytniku pojawiła się również nowa opcja tekstowa, która otwiera wirtualną klawiaturę i umożliwia napisanie fragmentu tekstu. Ten tekst może zostać zmieniony za pomocą ramki, która go otacza. Tekst można odwrócić, powiększyć, zmniejszyć lub przeciągnąć w dowolne miejsce dokumentu. Ta funkcja może być niezwykle użyteczna dla osób tworzących komiksy lub mangi, gdyż z łatwością można umieścić myśli i słowa bohaterów w chmurkach. Ciekawą funkcją jest również konwertowanie pisma odręcznego na zwykły tekst.

przetwarzanie pisma na tekst
edycja notatek

Korzystanie z rysika jest bardzo efektywne, a wymazywanie zawartości niezwykle proste. Na górze ekranu znajduje się gumka, która domyślnie wymazuje ostatnią czynność. Znajdą się również bardziej zaawansowane ustawienia, takie jak usuwanie zaznaczonego obszaru, podświetlenie wybranego fragmentu czy usunięcie zawartości całej strony.

Czytnik znajdzie zastosowanie w różnych środowiskach. Sprawdzi się w wyświetlaniu nut, różnych regulaminów, tabel i wykresów. Może również sprawdzić się do wyświetlania listy zakupów lub terminów i rzeczy do zrobienia. Zastosowań jest naprawdę bardzo dużo.

Zastosowania

Czytnik Onyx Boox Max 2 PRO odczytuje kilkanaście formatów plików, między innymi PDF, EPUB, TXT, DJVU, HTM, RTF, FB2, DOC, MOBI, CHM. Trzeba jednak pamiętać, że przyciski ręcznego przewracania stron działają jedynie z wbudowaną aplikacją do czytania i nie są kompatybilne z aplikacjami dedykowanymi dla Androida. Dzieje się tak dlatego, że aplikacje projektowane są z myślą o ekranach dotykowych.

max 2 pro

Czytanie na dużym ekranie, o przekątnej 13,3-cala, jest ciekawym doświadczeniem, gdyż czytnik obsługuje dokumenty w formacie A4. Strony są czytelne bez powiększeń, również w przypadku plików PDF. PDFy w formacie A4 wyświetlane są tak, jak zostały zapisane, nie wymagają zbytniego powiększenia, przycinania strony czy przesuwania strony, w celu jej przeczytania. Na ekranie mieści się znacznie więcej tekstu, niż w przypadku standardowych czytników 6-calowych. Znajdziemy również wiele opcji dostosowania wielkości i rodzaju czcionki, odstępów między wierszami czy szerokości marginesów. Pomyślano również o użytkownikach różnych regionów, dzięki czemu czytnik może obsługiwać języki takie jak arabski, rosyjski, chiński oraz 50 innych języków.

Nie zapomniano również o dodatkowych funkcjach. Jedną z nich jest możliwość wyłączenia górnego paska nawigacji, podczas czytania ebooka. Sprawia to, że cały ekran jest wypełniony tekstem. Uwaga użytkownika nie jest rozpraszana przez ikonki menu oraz wyskakujące powiadomienia. Można indywidualnie dostosować kontrast ekranu, dzięki czemu tekst będzie jaśniejszy lub ciemniejszy, przez co tekst może wydawać się ostrzejszy. Powoduje to, że nie trzeba używać specjalnej czcionki pogrubiającej – Ember Bold, można spokojnie korzystać z ulubionej czcionki, a tekst nadal będzie ostry i czytelny. Indywidualne ustawienia można zastosować do każdego ebooka poprzez zaznaczenie odpowiedniej opcji w systemie.

Kolejną ciekawą funkcją jest korzystanie z widoku podzielonego ekranu w trybie poziomym. Umożliwia to jednoczesne czytanie tekstu i robienie notatek, gdyż po jednej stronie ekranu wyświetla się tekst, a po drugiej czysta strona. Opcja ta jednak nie pozwala na edytowanie lub rysowanie na ebooku.

Bez trudu można edytować także pliki PDF, rysując i dopisując notatki na dokumencie. Jest to możliwe, gdy tryb szkicu jest włączony. Edytowane dokumenty PDF można zapisać jako osobne pliki, które można przesłać do chmury, wykorzystując Dropbox lub Evernote.

Podsumowanie

Max 2 PRO wypada nieco lepiej niż wersja Max 2, która ukazała się w zeszłym roku. Dużą zaletą wersji PRO jest zwiększona dwukrotnie pamięć operacyjna RAM do 4 GB oraz dwukrotnie większa pamięć wewnętrzna, wynosząca 64 GB. Szybsze działania zapewnia także czterordzeniowy procesor 1,6 GHz.

Urządzenie jest tak wielofunkcyjne, że może konkurować z tabletami. Czytnik można wykorzystywać pod wieloma względami, zarówno do czytania ebooków czy pobierania aplikacji z Google Play. Dzięki trybowi A2 większość aplikacji powinna działać dobrze. Dodatkowo system A2 w czytniku Onyx nie powoduje pogorszenia tekstu.

czytnik onyx max 2 pro

Czytnik zawiera kilka błędów, ale powinny być one naprawione z kolejną aktualizacją oprogramowania. Aplikacja Amazon Kindle nie będzie działać, jeśli tryb A2 będzie wyłączony. Wyłączenie sklepu nie powoduje usunięcia ikony, ale po jej kliknięciu pokazuje się komunikat, że sklep jest wyłączony i należy go zresetować. Aktualizacja oprogramowania waży 600 MB i dość długo się pobiera. Mamy nadzieję, że te błędy zostaną wkrótce naprawione.

Aktualnie czytnik Onyx Boox Max 2 PRO jest najlepszym na rynku czytnikiem z ekranem 13.3-cala. Wypada znacznie lepiej niż czytnik Sony Digital Paper DPT-RP1, który jest bardzo dobrym czytnikiem, ale odczytuje i pozwala na edycję jedynie plików PDF oraz nie posiada przeglądarki internetowej. Większość 13-calowych czytników nie spełnia już oczekiwań współczesnego użytkownika. Firma Onyx oferuje jedne z lepszych urządzeń o tak dużym ekranie.

Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *