Jak kopiować i modyfikować treść ebooków bez żadnego programu?

Korzystanie z książek w wersji elektronicznej posiada jedną ogromną zaletę. Inaczej niż w przypadku książek drukowanych, możemy łatwo zarządzać ich treścią: przeszukiwać ją pod kątem słów kluczowych, kopiować i oznaczać na wiele różnych sposobów. Przekonaj się, w jaki sposób kopiować i modyfikować treść ebooków bez żadnego programu

Jak kopiować i modyfikować treść ebooków bez żadnego programu?

Funkcjonalność książek w wersji elektronicznej sprawia, że jeżeli wykorzystujemy je do nauki lub pracy, jesteśmy w stanie znacznie zwiększyć ekonomię naszego działania. Podczas gdy w przypadku chęci posłużenia się pewnymi fragmentami książki drukowanej musielibyśmy je samodzielnie odnaleźć, a następnie przepisać, pliki odtwarzane na czytniku ebooków lub komputerze zwalniają nas z takiego obowiązku.

Często bywa również tak, że nie chcemy korzystać z całej książki, ponieważ najbardziej zależy nam na kilku z jej rozdziałów. Możemy na przykład chcieć przekopiować jeden z nich na dowolne urządzenie lub udostępnienie go komuś innemu. Podczas gdy w przypadku publikacji drukowanych wymagałoby to skanowania, książki w wersji elektronicznej znacznie ułatwiają nasze zadanie.

Jak przeszukiwać i kopiować treść ebooków bez żadnego programu?

Istnieje jeden skuteczny sposób, aby podzielić całą treść ebooka na odrębne pliki i w dowolny sposób nimi zarządzać. Co ciekawe, realizacja takiego zadania nie wymaga instalacji żadnego specjalnego programu. Do kopiowania i modyfikowania treść ebooków wystarczy nam najprostsze narzędzie do kompresji danych.

1. Dodaj plik z interesującym Cię ebookiem do archiwum. Możesz zrobić to za pomocą WinZipa, WinRara lub innego kompresora danych. Ja skorzystałem z WinRara.

Dodawanie ebooka do archiwum
Dodawanie ebooka do archiwum

2. Otwórz skompresowany plik w programie. Naciśnij na ikonę ebooka, a następnie wybierz opcję 'Podejrzyj’ na górnym pasku menu.

Otwieranie skompresowanego ebooka
Otwieranie skompresowanego ebooka

3. W oknie pojawiają się dwa katalogi: META-INF oraz OPS. Otwórz folder OPS.

Podgląd zawartości katalogu OPS ebooka
Podgląd zawartości katalogu OPS ebooka

4. W tym momencie zobaczysz na ekranie całą zawartość książki w wersji elektronicznej podzieloną na osobne pliki. Znajdziesz wśród nich okładkę, czcionki, graficzny styl publikacji oraz jej poszczególne rozdziały. Aby otworzyć dowolną część ebooka, po prostu na nią naciśnij.

Podgląd rozdziału ebooka w przeglądarce internetowej
Podgląd rozdziału ebooka w przeglądarce internetowej

Gdy tekst otworzy się w przeglądarce internetowej, będziesz mógł go przeszukiwać i kopiować.

Kopiowanie fragmentu ebooka w przeglądarce internetowej
Kopiowanie fragmentu ebooka w przeglądarce internetowej

Jak modyfikować treść ebooków bez żadnego programu?

Jeżeli zależy Ci na dalej idącej modyfikacji treści ebooka, zaznacz całą zawartość otwartego w przeglądarce rozdziału, a następnie przekopiuj ją do dowolnego edytora tekstu.

Fragment ebooka przeniesiony do edytora tekstu
Fragment ebooka przeniesiony do edytora tekstu

Gdy już to zrobisz, będziesz w stanie usuwać z niej dowolne fragmenty, podkreślać je lub dodawać do nich własne komentarze. Jeżeli chcesz ponownie umieścić zmodyfikowany plik w książce, podmień go z jego oryginalną wersją, rozpakuj ebooka i przekopiuj go na swój czytnik ebooków.

Należy oczywiście pamiętać, że nie można w ten sposób ingerować w książki objęte prawem autorskim w innych okolicznościach, niż jedynie czyniąc to na swoje prywatne potrzeby. Jeżeli zdecydujemy się zmodyfikować pewne publikacje elektroniczne, pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich upubliczniać.

Autor: Kuba
Źródło: Tech Library TV (YouTube)

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *