Kobo Nia vs PocketBook Touch Lux 5

Widząc dwa czytniki w podobnej cenie od razu przychodzi na myśl pytanie: Który z nich jest lepszy? My tak mieliśmy patrząc na urządzenia PocketBook Touch Lux 5 oraz Kobo Nia. Dokładnie przyjrzeliśmy się wszystkim elementom, aby wskazać, który z czytników będzie lepszym zakupem.

Ekran

Oba czytniki posiadają 6-calowy E-Ink Carta, o rozdzielczości 1024 x 758 (212 ppi). W obu czytnikach dostępne jest również podświetlenie ekranu. W przypadku czytnika PocketBook Touch Lux 5 jest to regulowane podświetlenie SMARTLight pozwalające na dostosowanie barwy oraz natężenia oświetlenia. Kobo oferuje nieco mniej rozwiniętą opcję, ComfortLight, która pozwala na dostosowanie jedynie natężenia podświetlenia.

Wygląd

Model Touch Lux 5 dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych, czarnej i rubinowej. Dolna część czytnika jest zaokrąglona, dzięki czemu urządzenie wygodnie trzyma się w dłoni. Pod ekranem znajdziemy 4 przyciski pozwalające na wygodne poruszanie się po interfejsie czytnika i zmianę stron. Kobo Nia dostępny jest wyłącznie w kolorze czarnym. Nie posiada przycisków, a pod ekranem znajdziemy jedynie grubszą ramkę z logo firmy. 

Czytnik Touch Lux 5 vs Kobo Nia
Czytnik Touch Lux 5

Podzespoły

Pod obudową czytnika PocketBook Touch Lux 5 znajdziemy 8 GB pamięci wewnętrznej oraz 512 MB pamięci RAM. Procesor to Dual Core (2 x 1GHz). W przypadku Kubo Nia również jest to 8GB pamięci wewnętrznej ale tylko 256 MB pamięci RAM. O procesorze wiemy jedynie, że taktowanie wynosi 900MHz. Jak widać PocketBook oferuje więcej pamięci operacyjnej oraz lepszy procesor, dzięki czemu może szybciej pracować.

Język

Czytniki firmy PocketBook pozwalają na ustawienie jednego z wielu języków systemowych. Dostępne jest m.in. polski, angielski czy niemiecki. Dzięki temu każdy może łatwo i wygodnie z niego korzystać. W przypadku Kobo dostępnych opcji językowych jest niestety nieco mniej.O ile znajdziemy wspomniany angielski i niemiecki to nie ma tam języka polskiego. W ten sposób aby komfortowo korzystać z czytnika konieczna jest znajomość przynajmniej podstaw jednego z dostępnych języków obcych. 

Czytnik Kobo Nia źródło: us.kobobooks.com
Czytnik Kobo Nia źródło: us.kobobooks.com

Wymiary i waga

Oba czytniki są niewielkie i lekkie. W przypadku PocketBook Touch Lux 5 wymiary to 161,3 x 108 x 8 mm, waga to zaledwie 155g. Kobo Nia jest podobnej wielkości, 159,3 x 1124,4 x 9 mm, jednak trochę cięższy, waży 172g.

Książki

Czytniki PocketBook już od dłuższego czasu są kompatybilne z księgarniami Legimi i EmpikGo. Co więcej możliwe jest przesyłanie książek przy użyciu dołączonego do zestawu kabla USB. Obsługiwane formaty to PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM, JPEG, BMP, PNG, TIFF. Kobo kompatybilne jest wyłącznie z własną księgarnią Kobo eBooks, która skupia się publikacjach w języku angielskim i chińskim. Jedynym sposobem na przesłanie książek będzie więc używanie kabla. Nia jest w stanie otworzyć pliki EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR.

PocketBook Touch Lux 5
PocketBook Touch Lux 5

Cena i dostępność

PocketBook dostępny jest w wielu sklepach w Polsce, internetowo, ale też stacjonarnie. Jego cena wynosi ok. 550 zł. Kobo nie ma oficjalnego dystrybutora w Polsce, przez co jest trudniej dostępny, znajdziemy go w ofercie niewielu sklepów, jedynie internetowo. Możemy go kupić za ok. 470 zł

Podsumowanie

Na koniec tego porównania możemy stwierdzić, że PocketBook Touch Lux 5 prezentuje się nieco lepiej. Ma lepsze podświetlenie ekranu, więcej pamięci RAM i dostęp do przycisków. Został również stworzony z myślą o polskim rynku, dzięki czemu możliwe jest ustawienie języka systemu na polski oraz połączenie czytnika  z Legimi oraz EmpikGo. Obsługuje on również więcej formatów plików oraz jest łatwiejszy do kupienia. Kobo Nia jest za to tańszy, a mimo, że obsługiwanych formatów nie ma tak dużo, to nadal znajdziemy wśród nich wszystkie najpopularniejsze.

 

Autor: Karolina

Zobacz również:

InkBOOK Calypso Plus vs. PocketBook Touch Lux 5

Onyx Boox Note Air 2 vs Kobo Elipsa

10 faktów o PocketBooku Touch Lux 5, które powinieneś znać

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *