Kolorowy wyświetlacz E-Ink dostępny na rynku, ale jeszcze nie na czytnikach

Chociaż kolorowe ekrany E-Ink miały wejść do powszechnego użytku już jakiś czas temu, trzeba będzie jeszcze na to poczekać. W cierpliwość powinni uzbroić się przede wszystkim użytkownicy czytników ebooków, ponieważ prace nad wykorzystaniem tego typu ekranów w elektronicznych czytnikach książek nadal trwają. Jak wygląda obecna sytuacja na rynku i czego możemy się spodziewać?

Kolorowe ekrany E-Ink

W oczekiwaniu na kolorowe ekrany E-Ink

Elektroniczne czytniki książek z kolorowymi ekranami są wyczekiwane już od kilku lat. Chociaż na rynku pojawiło się kilka tego typu urządzeń, które wykorzystywały kolorowy wyświetlacz z technologią Trition 2 (np. PocketBook Color Lux), to posiadały one istotny defekt. Filtr koloru RGB z czasem ulegał ulegał pogorszeniu.

Gdy za sprawą aktualizacji ustawień oświetlenia czytanie na urządzeniach stało się bardziej komfortowe, pojawiły się nowe głosy krytyczne. Niektórzy użytkownicy zwracali uwagę, że kolor ekranu czytników wydaje się zbyt jasny lub wypłowiały ze względu na znaczną przejrzystość filtra.

Pomimo zapowiadanego przełomu technologicznego, ostatecznie tego typu kolorowe ekrany nie podbiły rynku. Chociaż w 2011 roku firma Liquavista zaprezentowała efektowne wideo ukazujące właściwości nowego ekranu, nie został on wykorzystany w żadnych czytnikach, a w 2018 roku strona przedsiębiorstwa zniknęła z sieci.

Obiecująca technologia ACeP

Spółka E-Ink nie przerwała badań nad nowym kolorowy wyświetlaczem i w 2017 roku zaprezentowała technologię ACeP, która miała być początkiem rewolucji na rynku.

ACeP (Advanced Color ePaper) jest zaawansowaną technologią kolorowego e-papieru, która zapewnia możliwość zniwelowania większości wad technologii Trition 2. Zamiast uzyskiwać efekty kolorystyczne za pomocą filtra RGB, ACeP bazuje na znanej technice mikro-kapsułkowej, wyświetlając wszystkie kolory bezpośrednio na ekranie urządzenia. W rezultacie są one znacznie bardziej żywe i wyraźne niż wcześniej. Co więcej, kontrast wyświetlacza jest większy, a paleta jego barw posiada 32 tysiące różnych składników.

Firma E-Ink zapowiadała, że nowe ekrany pojawią na na rynku w ciągu dwóch lat. Obietnica została spełniona, ponieważ w styczniu 2019 roku rozpoczęto ich produkcję. Niestety kolorowe ekrany wciąż są dostępne jedynie w Japonii. Przedsiębiorstwa Toppan Printing Co. Ltd i Isetan Mitsukoshi wykorzystują je jako interesujące innowacje, mające za zadanie zwiększać sprzedaż innych produktów.

Warto jeszcze wspomnieć o innym przedsiębiorstwie koncentrującym się nad rozwijaniem technologii kolorowych e-papierowych ekranów. ClearInk niedawno zaprezentowało prototypy SID 2019 niskonapięciowych ekranów, które mogą odtwarzać materiały wideo.

Ograniczenia technologii ACeP

Główną wadą technologii ACeP jest powolne odświeżanie ekranu. Wynika ona z samej budowy wyświetlacza. Ponieważ CMYK (cyjan, magenta, żółty, czarny – zestaw podstawowych barw farb drukarskich, który jest wykorzystywany w technologii ACeP) bazuje na kaskadowym ułożeniu kolorów, czas zmiany stron na ekranach jest dłuższy niż w przypadku tradycyjnych czytników. W rezultacie wyświetlacze obecnie nie pozwalają na komfortowe czytanie.

Należy jednak pamiętać, że parametry techniczne ekranu ACeP są naprawdę dobre. Rozdzielczość 1600×1200 pikseli zapewnia 150 PPI (ilość pikseli przypadająca na cal ekranu) na wyświetlaczu o przekątnej 13.3 cala.

W przeciwieństwie do ekranów Mobious, które wytwarzane są w całości z plastiku, wyświetlacze ACeP posiadają szklaną tylną część. Czas odświeżania strony w ich przypadku wynosi zdaniem producenta 25 sekund, współczynnik odbicia światła 35% (E Ink Carta: 44%, E Ink Pearl: 40.7%), a maksymalny stosunek kontrastu 10:1 (E-ink Carta 15:1, E-ink Pearl: 10:1).

Autor: Konrad
Źródło: https://allesebook.de

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *