9 ciekawych urządzeń z e-papierowymi ekranami

Chociaż technologia e-papieru kojarzy się przede wszystkim z czytnikami e-booków, coraz częściej wykorzystuje się ją również w wielu innych urządzeniach. E-papierowe monitory, tablety czy zegarki stają się powszechnie dostępne, oferując rosnącą z roku na rok funkcjonalność. Przekonaj się, jakie typy e-papierowych urządzeń znajdziesz obecnie na rynku, jakie mają właściwości i czy warto je kupić

Yoga Book C930 - laptop od Lenovo

Czym jest e-papier?

Czym właściwie jest e-papier? Jak dokładnie wyjaśnialiśmy w osobnym, poświęconym temu tematowi artykule, jest to sprzyjający komfortowemu czytaniu wyświetlacz (jego technologia), który doskonale imituje właściwości zwykłej kartki papieru.

Ponieważ piksele standardowego ekranu LCD zostały w jego przypadku zastąpione miniaturowymi kapsułkami z atramentem, które są naprzemiennie przyciągane przez dwie elektrody, e-papierowy wyświetlacz zapewnia wysoki kontrast czytanego tekstu, a jednocześnie nie jest szkodliwy dla wzroku.

W przeciwieństwie do wykorzystywanego w większości monitorów, tabletów i smartfonów ekranu ciekłokrystalicznego, e-papierowy wyświetlacz nie świeci bezpośrednio w nasze oczy, lecz odbija światło znajdujące się w otoczeniu dokładnie tak samo, jak wydrukowana książka.

Największe zalety e-papieru:

  • Pełna czytelność w świetle słonecznym,
  • Energooszczędność,
  • Komfortowe, niemęczące oczu czytanie.

9 ciekawych urządzeń z e-papierowymi ekranami

1. Dasung Paperlike E-ink Monitor (ekran zewnętrzny)

Dasung Paperlike - monitor z epapieru

Chińska firma Dasung jest znana przede wszystkim z produkowania e-papierowych monitorów zewnętrznych, które można łączyć z dowolnymi urządzeniami. Jednym z takich ekranów jest monitor E-ink w wersji 13.3 cala z podświetleniem (występujący w kilku różnych wersjach), na temat którego pisaliśmy w jednym z ostatnich artykułów.

Monitory z serii Paperlike są kompatybilne z komputerami, iPadami, iPhonami oraz innymi urządzeniami. Ponieważ szybkość odświeżania ekranu urządzenia jest podobna jak w przypadku standardowych wyświetlaczy LCD, doskonale nadaje się on nie tylko do czytania ebooków, lecz również do obsługi dowolnych materiałów multimedialnych.

2. Dasung Not E-Reader (ekran zewnętrzny)

Dasung Not E-Reader - ekran zewnętrzny

Dasung Not E-Reader to 8-calowy, e-papierowy monitor zewnętrzny, który można podłączyć do smartfona lub komputera, aby chronić swoje oczy przed niezdrowym światłem standardowego wyświetlacza LCD (np. gdy czytamy książki EPUB lub książki PDF).

Częstotliwość odświeżania ekranu została w przypadku Not E-Readera zwiększona do poziomu pozwalającego na płynne oglądanie materiałów wideo. Z urządzenia Dasunga można również korzystać jako z autonomicznego tabletu, ponieważ został on wyposażony w system operacyjny Android.

3. Lenovo Yoga Book C930 (laptop)

Yoga Book C930 - laptop od Lenovo

Yoga Book C930 to laptop wyposażony w dwa osobne ekrany, które pełnią dwie odmienne funkcje. Podczas gdy głównym wyświetlaczem urządzenia uczyniono ekran QHD o żywych kolorach (wyświetlanie treści), to drugi, e-papierowy ekran pełni rolę klawiatury, czytnika ebooków, a także tabletu umożliwiającego rysowanie, odręczne sporządzenie notatek i edycję plików PDF (tworzenie treści).

Dzięki temu Yoga Book C930 jest praktycznym, wielofunkcyjnym urządzeniem, sprzyjającym efektywnej pracy.

4. reMarkable (tablet)

reMarkable - tablet przeznaczony do robienia notatek

reMarkable to jeden z najbardziej znanych tabletów z e-papierowym ekranem, któremu poświęciliśmy osobny artykuł. Jest to urządzenie przeznaczone przede wszystkim dla tych, którzy chcieliby szkicować oraz sporządzać odręczne notatki.

Tablet został wyposażony w wiele praktycznych funkcji graficznych, takich zarządzanie warstwami i regulacja wielkości wirtualnego pióra. reMarkable świetnie radzi sobie również z obsługą plików PDF, a także pozwala na konwertowanie odręcznie sporządzonych notatek w przejrzyście sformatowany tekst.


e-papierowe smartfony - odnośnik do artykułu

5. Sony Digital Paper (tablet)

 Sony Digital Paper - tablet do czytania pdfów i robienia notatek

Ten model urządzenia stworzonego przez Sony jest nieco mniejszą wersją 13-calowego tabletu Digital Paper. Podobnie jak najlepsze czytniki ebooków, doskonale nadaje się on do czytania dokumentów w wielu formatach (świetnie obsługuje artykuły i książki PDF), sporządzania notatek oraz edycji różnych materiałów.

Więcej na temat Sony Digital Paper pisaliśmy w niedawno opublikowanym artykule poświęconym najlepszym czytnikom dla studentów.

6. Light Phone 2 (smartfon)

Light Phone 2 - estetyczny, minimalistyczny smartfon z Indiegogo

Ten minimalistyczny, elegancko wyglądający smartfon wciąż czeka na swoją premierę, która ma nastąpić pod koniec 2019 roku. Jak pisaliśmy niedawno w artykule na temat e-papierowych smartfonów, Light Phone 2 zawdzięcza powszechny rozgłos zebraniu ponad 3 mln dolarów w kampanii na Indiegogo.

Niewielki (jest on nieco większy od karty kredytowej) telefon pozwala na wykonywanie połączeń oraz wysyłanie SMS-ów. Urządzenie, które nie zostało wyposażone w system Android i nie pozwala na korzystanie z dodatkowych aplikacji, ma stanowić alternatywę dla absorbujących naszą uwagę, wielofunkcyjnych smartfonów.

7. FreeWrite Traveler (urządzenie do pisania)

FreeWrite Traveler - przenośne urządzenie do pisania

To nietypowe urządzenie zostało stworzone z myślą o osobach pragnących pisać w dowolnych okolicznościach. FreeWrite Traveler jest zmodyfikowaną wersją oryginalnego FreeWrite, który był znacznie większy, a tym samym nie nadawał się do wygodnego transportu.

Model turystyczny, który został wyposażony w 6-calowy ekran E-Ink, można tymczasem nosić zawsze przy sobie. Główną funkcją urządzenia jest sprzyjanie koncentracji na sporządzaniu notatek – w trakcie pisania na ekranie nie wyświetlają się żadne rozpraszające powiadomienia, aplikacje ani obrazki.

8. Pomera DM-30 (urządzenie do pisania)

Pomera DM-30 - składane urządzenie do pisania (złożone i rozłożone)

Pomera DM-30 to kolejne po FreeWrite Traveler narzędzie przeznaczone do pisania. Niewielkie urządzenie zostało wyposażone w pozwalający na komfortowe czytanie, e-papierowy wyświetlacz, a także trójdzielną klawiaturę, która umożliwia wygodne sporządzanie notatek.

9. Gligo Watch (smartwatch)

Gligo Watch - smartfon z epapierowym ekranem

Jest to jeden z wielu dostępnych na rynku inteligentnych zegarków, w których wykorzystano e-papierowe ekrany przede wszystkim ze względu na maksymalną czytelność w słońcu oraz większą wytrzymałość baterii.

Podobnie jak Light Phone 2, Gligo Watch zwrócił na siebie uwagę dzięki akcji promocyjnej na Indiegogo, podczas której zebrano prawie 400 tys. USD. Smartwatch posiada kilka dodatkowych funkcji, takich jak monitorowanie pracy serca, a jego trwałość ma wynosić według producenta co najmniej dwa lata.

Autor: Kuba
Źródło: www.zdnet.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *