Wszystko, co musisz wiedzieć o NOWYM KOLOROWYM E-PAPIERZE

Podczas japońskiej konferencji Wacom Connected Ink został zaprezentowany nowy kolorowy wyświetlacz E Ink. Wykorzystana przy jego budowie technologia nosi nazwę Print-Color e-paper. Wiele wskazuje na to, że wyposażone w nią urządzenia zadebiutują na rynku już w 3 kwarcie 2020 roku. Poznaj zasady jej działania i możliwości

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym kolorowym e-papierze

Zasady działania

Nowa technologia pozwala nadać kolor każdemu pikselowi wyświetlanemu na ekranie opartego na niej urządzenia. Do tej umożliwia ona odtwarzanie pięciu kolorów: czerwonego, zielonego, niebieskiego, czarnego lub białego. Ponieważ wymienione kolory mogą występować w wielu kombinacjach, są one w stanie doprowadzić do powstania niezliczonych odcieni.

Jeżeli np. potrzebujemy uzyskać efekt błękitu, niebieski kolor zostanie rozjaśniony za pomocą białego. Jeżeli natomiast musimy skorzystać z koloru pomarańczowego, powstanie on przez połączenie żółtego i czerwonego. W rezultacie opierający się na technologii Print-Color e-paper wyświetlacz będzie w stanie posługiwać się tysiącami różnych kolorystycznych kombinacji.

Print-Color e-paper podgląd aplikacji

Prototypowy model urządzenia, który został zaprezentowany na konferencji w Japonii, opierał się na jasnych i żywych kolorach. Oprócz tego były na nim zainstalowane różne typy aplikacji. W czasie pisania i rysowania po jego ekranie istniała możliwość korzystania wyłącznie z czerwonego, zielonego, niebieskiego i czarnego koloru, jednak należy pamiętać, że w przypadku finalnej wersji produktu wybór powinien być szerszy.

Urządzenie posiadało kontroler E Ink Regal, który automatycznie zwiększał częstotliwość odświeżania ekranu. Co ważne, w czasie przeprowadzonych testów sprzęt się nie zawieszał, nie występowały również żadne opóźnienia z odtwarzaniem aplikacji oraz rysowaniem po powierzchni ekranu.

Print-Color e-paper rysowanie

Zasady działania nowej technologii zostały omówione przez jednego z inżynierów firmy E Ink. Jak wyjaśnił on w rozmowie z Good e-Reader:

Nowy prototyp kolorowego e-papieru, który został zaprezentowany na konferencji, jest wyświetlaczem typu CFA (Color Filter Array), lecz filtr koloru został w jego przypadku wydrukowany na folii E Ink. W rezultacie odziedziczył on wszystkie cechy i zalety czarno-białych e-papierowych wyświetlaczy ePaper (wciąż jest to technologia wyświetlania odblaskowego), a przy tym potrafi wyświetlać również kolory. Kolorowy moduł e-papieru będzie również cieńszy i lżejszy, niż moduł CFA na bazie szkła.

Print-Color e-paper podgląd kolorowego ekranu

Zaprezentowany prototyp posiadał 10.3-calowy wyświetlacz z oświetleniem frontowym oraz Wacom EMR, pozwalając na zademonstrowanie efektów kolorystycznych i wrażeń związanych z pisaniem. Technologia jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i wciąż będzie rozwijana. Już teraz jest ona jednak w stanie wyświetlać tysiące kombinacji kolorystycznych.

Materiał wideo Good e-Reader

Zastosowania

Netronix, jedno z największych przedsiębiorstw zaangażowanych w projektowanie i tworzenie czytników ebooków, poinformowało serwis Good e-Reader, że pracuje obecnie nad oceną nowej technologii i odebrało do tej pory wiele znaków zainteresowania jej wykorzystaniem od swoich klientów. Chociaż przedstawiciele firmy nie wskazali na nikogo konkretnego, wiadomo, że współpracuje ona m. in. z Barnes and Noble, Kobo oraz Mobiscribe.

Print-Color e-paper podgląd kolorów

Zdaniem Good e-Reader niektóre firmy z Chin i Europy już teraz odebrały prototypy nowego e-papieru, które są przez nie wykorzystywane do testów. Część z nich złożyła już również pierwsze zamówienia.

Print-Color e-paper podgląd aplikacji

Chociaż technologia Print-Color e-paper wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, już w najbliższych miesiącach tworzone z jej wykorzystaniem ekrany powinny stać się cieńsze i radzić sobie z wyświetlaniem większej ilości kolorów. Wszystko wskazuje na to, że nastąpi to już w drugiej kwarcie 2020 roku.

W trzeciej kwarcie tego samego roku powinniśmy natomiast zobaczyć wiele wyposażonych w kolorowe e-papierowe ekrany urządzeń do robienia elektronicznych notatek. W przeciwieństwie do typowych czytników ebooków, to właśnie one stanowią bowiem rynkową niszę, na którą ukierunkowany jest producent kolorowego e-papieru. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości spotkamy się z tą technologią również Kindle, Kobo, Nooku czy innych elektronicznych czytnikach książek.

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *