Kolorowe narzędzia E Ink do elektronicznych notatek dopiero w 2021 roku

Pierwsza fala kolorowych czytników ebooków nabiera tempa. Firmy PocketBook i Onyx Boox zapowiedziały premiery PocketBooka Color i Onyxa Boox Color na czerwiec. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych kolorowych narzędzi E Ink do rysowania i robienia notatek? Którzy producenci zdecydują się na nie postawić?

Kolorowe narzędzia E Ink do elektronicznych notatek dopiero w 2021 roku

Pierwsza fala kolorowych czytników ebooków, w których wykorzystano technologię Kaleido E Ink, właśnie nabiera tempa. Firmy PocketBook i Onyx Boox zapowiedziały premiery PocketBooka Color i Onyxa Boox Color na czerwiec. Pozostali producenci również pracują nad kolorowymi czytnikami ebooków, które powinny wejść do sprzedaży w ciągu najbliższych pięciu miesięcy.

PocketBook Color
PocketBook Color

Coraz więcej słychać również o telefonach E Ink, które zaprojektowano przy użyciu technologii kolorowego e-papieru. Podstawowa wersja smartfona Hisense A5C jest dostępna do kupienia w cenie 299 USD. Wersja premium urządzenia została zapowiedziana na lato.

Kolorowy smartfon E Ink  Hisense A5C
Kolorowy smartfon E Ink Hisense A5C

Wygląda więc na to, że technologia kolorowego e-papieru krok po kroku podbija rynek. Pomimo to na kolorowe narzędzia E Ink do robienia elektronicznych notatek prawdopodobnie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Kolorowe czytniki ebooków

Jeśli chodzi o pierwsze urządzenia z kolorowymi ekranami E Ink, do tej pory są to przede wszystkim podstawowe modele czytników ebooków, które mają służyć do czytania książek w wersji elektronicznej i pracy z plikami PDF. Podczas gdy PocketBook Color ma działać na wersji Linuxa, Onyx Boox Color zostanie wyposażony w Androida 9 i Google Play. W tej chwili na rynku dostępnych jest również kilka chińskich kolorowych czytników ebooków, lecz żaden z nich nie posiada angielskiego menu.

Onyx Boox Color
Onyx Boox Color

Chociaż pierwsze kolorowe smartfony E Ink od Hisense są przeznaczone na rynek konsumencki, nie pozwalają one na pobieranie aplikacji z Google Play. Są to przede wszystkim urządzenia dodatkowe, które można wykorzystywać na przykład do pracy. W rezultacie obecnie nie znajdziemy na rynku profesjonalnych narzędzi do robienia elektronicznych notatek, który byłyby wyposażone w technologię color E Ink oraz warstwę WACOM do obsługi rysika.

Kolorowy czytnik ebooków iFlytek
Kolorowy czytnik ebooków iFlytek

Historia narzędzi E Ink do elektronicznych notatek

Urządzenia typu E-Notes lub zbudowane przy użyciu technologii E Ink narzędzia do robienia elektronicznych notatek w pewnym sensie uratowały całą branżę. W latach 2007-2011 czytniki ebooków święciły triumfy. Amazon, Barnes & Noble, Kobo, Sony, Pocketbook, Onyx Boox i wielu innych producentów wprowadzało na rynek swoje produkty. Część z wymienionych przedsiębiorstw posiadała nawet swoje własne księgarnie online. To właśnie one odniosły w tym okresie największy sukces.

Kindle Paperwhite
Kindle Paperwhite

W latach 2012-2016 w branży elektronicznych czytników książek nastały jednak trudne czasy. Oprócz systemów podświetlenia ekranu nie rozwijano właściwie żadnych znaczących technologii. Wiele przedsiębiorstw zaczęło w tym okresie tracić pieniądze lub wypadło z biznesu. Zamknięto również część do tej pory dobrze działających księgarni online.

W 2014 roku na rynku zadebiutował 13.3-calowy Sony Digital Paper DPT-RP1, lecz nie wzbudził wielkiego zainteresowania konsumentów. Wkrótce potem do sprzedaży trafił czytnik ebooków Good e-Reader, który był pierwszym 13.3-calowym narzędziem do robienia elektronicznych notatek, w którym wykorzystano obsługiwany za pomocą rysika lub palców pojemnościowy ekran dotykowy. Urządzenie działało na Androidzie w wersji 4.4.

Sony Digital Paper
Sony Digital Paper

Dostrzegając zalety Sony Digital Paper oraz Good e-Readera, do gry włączyć się chiński Onyx Boox. Chociaż pierwsza wersja Onyxa Boox Max nie posiadała ekranu dotykowego, producent wkrótce go wprowadził. W tym samym okresie swoje narzędzia do robienia elektronicznych notatek zaprezentowały firmy Boyue oraz Supernote.

Onyx Boox Max 2 PRO
Onyx Boox Max 2 PRO

Obecnie na rynku znajdziemy dziesiątki tego typu urządzeń, począwszy od małych i mobilnych modelach, a kończąc na 13.3-calowych, zaawansowanych produktach. Podczas gdy niektóre narzędzia E Ink do robienia elektronicznych notatek posiadają międzynarodową dystrybucję i są łatwe do kupienia, inne występują jedynie na rynkach regionalnych.

Kolorowe narzędzia do elektronicznych notatek

Chociaż produkty z linii Sony Digital Paper i Onyx Boox zapewniają możliwość korzystania z kilku kolorów w aplikacji do robienia notatek, kolory stają się widoczne dopiero po przeniesieniu ukończonych plików do pamięci smartfona, tabletu lub komputera. Jak wyglądałoby rysowanie i robienie elektronicznych notatek, gdyby wszystkie kolory były widoczne już w trakcie pracy na ekranie czytników ebooków? Prawdopodobnie szybko okazałoby się, że są to znakomite narzędzia nie tylko do użytku biznesowego, podkreślania lub oznaczania ważnych fragmentów tekstu za pomocą różnych kolorów.

Gdyby na rynku pojawiły się kolorowe narzędzia do robienia elektronicznych notatek, nauczyciele mogliby wygodnie oceniać prace studentów, oznaczając błędy na czerwono i dodając swoje objaśnienia na zielono. Artyści i designerzy zyskaliby natomiast możliwość tworzenia interesujących projektów przy użyciu nowej technologii. Mogliby również trafić ze swoim przekazem do szerszej publiczności, która chętnie czytała i oglądałaby ich prace na bezpiecznym dla wzorku, kolorowym wyświetlaczu E Ink energooszczędnego czytnika ebooków.

Perspektywy

Rok 2020 stoi pod znakiem konsumenckich produktów z kolorowymi wyświetlaczami E Ink, wśród których prym wiodą podstawowe czytniki ebooków oraz wielofunkcyjne smartfony. Wiele wskazuje na to, że rok 2021 będzie z kolei czasem kolorowych narzędzi E Ink do robienia elektronicznych notatek, które zrewolucjonizują całą branżę i skłonią część użytkowników do zmiany swoich starszych urządzeń na nowsze wersje.

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *