Nowy podstawowy Kindle i Voyage 2 jeszcze w tym roku!

Amazon postanowił odświeżyć swoje dwa popularne modele. Podstawowy Kindle, który aktualnie jest znany pod nazwą 8 Touch, ma być zastąpiony modelem z podświetleniem i ekranem E Ink Carta, zamiast Pearl. Natomiast topowy czytnik Kindle Voyage ma mieć swoją kontynuację w postaci Voyage 2, który będzie wyglądał identycznie jak poprzednik, ale będzie wyposażony w dodatkowe ulepszenia, jak na przykład Bluetooth.

Podstawowy Kindle 8 ukazał się w 2016 roku. Jest to aktualnie najtańszy czytnik od Kindla, który można nabyć w Amazonie za 79 dolarów. Jednak za tę cenę nie można oczekiwać zbyt wiele od czytnika. Czytnik Kindle 8 do tej pory wykorzystywał technologię ekranu Pearl, która obecnie jest już przestarzałą technologią i nie jest już spotykana w żadnych innych czytnikach. Nowy podstawowy Kindle ma ekran E Ink Carta. Jest również wyposażony w podświetlenie. Wymiary czytnika minimalnie uległy zmianie. Powoduje to, że etui, które pasują do Kindle 8, nie będą pasowały do nowszej wersji i konieczna będzie również wymiana etui, gdy postanowimy wymienić czytnik. Są to jednak jedyne zmiany, które nastąpiły w tym modelu. Czytnik dalej ma najniższą rozdzielczość – 167 dpi, 4 GB pamięci wewnętrznej, dostęp do audiobooków pochodzących jedynie z Amazonu. Czytnik nie jest wodoodporny. Ekran nadal jest zatopiony w ramce. Model jest już dostępny w sklepie Amazon. Lada moment będzie również dostępny w Polsce.

podstawowy Kindle

Natomiast pierwsza generacja czytników Kindle Voyage została wydana w 2014 roku i była kontynuowana przez Amazon przez kolejne 4 lata, do roku 2018. W tym czasie Voyage był uważany za flagowe urządzenie, gdyż miał ekran równy z ramką o najwyższej rozdzielczości 300 dpi, przyciski do zmiany stron ukryte w ramce oraz był wodoodporny. Dodatkowo wyposażony był w czujnik światła i dostosowywał intensywność podświetlenia do otoczenia. Jednak gdy pojawił się Oasis, model ten szybko stracił na zainteresowaniu.

Według informacji zawartych na stronie goodereader.com Voyage ma wkrótce powrócić do masowej produkcji, a na rynku ma się ukazać na przełomie lata i jesieni. Voyage 2 ma wykorzystywać tę samą technologię ekranu, co Paperwhite 4, czyli będzie wykonany z plastiku, a nie ze szkła. Dzięki temu czytnik ma być cieńszy i lżejszy. Dodatkowo ma być wyposażony w Bluetooth, w przeciwieństwie do swojego poprzednika, co umożliwi odsłuchiwanie audiobooków na słuchawkach bezprzewodowych. Podobnie jak we wszystkich czytnikach Kindla, również w przypadku tego modelu, audiobooki będą odtwarzane w systemie Audible i jedynie te od Amazonu.

kindle voyage

 

Wyposażenie modelu podstawowego w podświetlenie może być dobrym posunięciem i ułatwić korzystanie z czytnika fanom minimalizmu. Co do modelu Voyage 2 pojawiają się pewne wątpliwości, czy model ten ponownie zyska tak dużą popularność, zważywszy na konkurencję w postaci Paperwhite 4? Jedyną różnicą między tymi modelami będzie możliwość zmiany stron w Voyage 2 poprzez przytrzymanie ramki. Ale może się też tak okazać, że fani Voyage czekają z niecierpliwością na kontynuację tego modelu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *