Onyx Boox Max2 Pro – Recenzja

Recenzja nowego czytnika - Onyx Boox Max 2 Pro

Onyx Boox właśnie wydał swój nowy czytnik MAX2 PRO, który ma 13,3-calowy ekran. Zarówno z opcją panelu dotykowego dla interakcji opartych na gestach, jak i warstwę WACOM dla dołączonego rysika. To urządzenie nie tylko czyta książki elektroniczne, edytuje pliki PDF i może robić notatki, ale może również być monitorem dodatkowym, dzięki HDMI. Czy będzie to najlepszy e-czytnik z dużym ekranem, jaki kiedykolwiek powstał?

Specyfikacja techniczna

MAX wykorzystuje wyświetlacz E-Ink Carta E-Paper o rozdzielczości 2200 x 1650 pikseli i 207 PPI. Ekran jest wklęsły i nie ma przedniego podświetlenia, ale nie ma go teraz w przypadku czytników cyfrowych z dużym ekranem. Jest to pierwszy duży ekran – 13,3 calowy, jaki kiedykolwiek wydał Onyx, który ma zarówno ekran dotykowy, jak i warstwę WACOM. Ułatwia to nawigację po interfejsie użytkownika lub po prostu przewracanie stron e-booka. Nie musisz już używać rysika wyłącznie w celu interakcji z urządzeniem, co jest bardzo atrakcyjne.

Mówiąc o rysiku, Onyx całkowicie go przerobił. Zamiast okrągłego obwodu, ma teraz sześciokątny kształt, a na górze jest gumka. Nie ma już żadnych przycisków nad stalówką. Ani nie ma już zacisku na rysiku, aby zablokować go w uchwycie rysika z boku MAX2.

W środku urządzenia znajduje się czterordzeniowy procesor 1.6 GHZ, 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej, ale nie ma karty SD. Za to ma gigantyczną baterię 4100 mAh, mikrofon, głośnik mono i gniazdo słuchawkowe 3,5 mm do słuchania audiobooków, muzyki lub podcastów. To urządzenie pracuje z systemem Android 6.0, więc będzie obsługiwać prawie każdą aplikację z Google Play. Posiada podwójną sieć WIFI dla szybkiego dostępu do Internetu i może łączyć się z każdą publiczną lub prywatną siecią. Wymiary to 325/237 /7,5 mm, a waga jest równa nieco poniżej 550 g.

Jedną z rzeczy, które naprawdę podobają mi się w MAX2, jest to, że ma Bluetooth 4.1. Otwiera to szeroki świat możliwości i scenariuszy użycia. Można podłączyć bezprzewodowe akcesoria, takie jak para słuchawek lub głośnik, a nawet pedał nożny. Pewnie użytkownicy będą też podłączać klawiaturę, aby móc szybko pisać notatki.

Innym niesamowitym aspektem MAX2 PRO jest port Micro HDMI na port. Możesz podłączyć go do laptopa, komputera PC lub MAC’a. Nie ma sterowników do zainstalowania i można go skonfigurować tak, aby odzwierciedlał wszystko, co jest na głównym ekranie, lub go powiększył. W MAX znajduje się dedykowana aplikacja, która uruchamia funkcję monitora. Gdy urządzenie działa jako monitor, może wyświetlać zawartość w trybie poziomym lub pionowym. Dokładna konfiguracja jest skonfigurowana na twoim laptopie / komputerze PC / Mac i musisz upewnić się, że rozdzielczość na e-czytniku jest zachowana lub nie będzie działać poprawnie.

Jeśli przeglądasz strony internetowe lub czytasz w trybie online, MAX robi niesamowitą robotę. Możesz zainicjować tryb A2, na górze głównego interfejsu użytkownika. Spowoduje to, że nawigacja i przewijanie będzie bardziej niezawodne, ale obniży trochę jakość obrazu. Większość e-czytników naprawdę obniża jakość obrazu do zauważalnego stopnia, ale Onyx udoskonalił go, więc nie jest tak bardzo źle, jak na innych urządzenia na rynku.

Istnieje opcjonalna podstawka, dzięki której możesz ustawić MAX’a w trybie poziomym lub pionowym . Wygląda trochę jak podstawka używana przez monitory Apple. Jej koszt to 49, 99 USD.

Jest to prawdopodobnie najlepszy, duży czytnik na rynku. Specyfikacja sprzętowa jest niesamowita, a robienie czegokolwiek na nim jest szybkie i niezawodne. Nie jest to jednak tanie, jest obecnie najdroższym czytnikiem tego rodzaju. Jego koszt to ponad 1000 USD.

Oprogramowanie

W MAX2 PRO działa system Android 6.0, a ten model jest jedynym na rynku, który obsługuje tak nowoczesną wersję. Zdecydowana większość e-czytników na rynku używa 4.04.

Android 6.0 prezentuje szerszy wachlarz aplikacji od MAX, w tym Google Keep, Evernote, Microsoft Onenote i mnóstwo alternatywnych aplikacji do robienia notatek cyfrowych. Nie wspominając już o trybie A2, dostaniesz bardziej płynne wrażenia z aplikacji do czytania e-booków, które mają animowane przewracanie stron, takie jak Kindle, Kobo i Nook.

Główny interfejs Onyx MAX2 jest lustrzanym odbiciem MAX Carta i ich sześciocalowej linii e-czytników. Główną różnicą jest to, że kolor na górnym pasku, gdzie znajduje się symbol WIFI, ustawienia rozwijania i zegar są teraz białe, zamiast czarne. Podczas czytania ebooka lub edytowania pliku PDF górny pasek całkowicie znika, co zapewnia lepsze wrażenia podczas użytkowania.

Onyx robi też coś bardzo interesującego z biblioteką, która zawiera wszystkie twoje pliki PDF i e-książki. Możesz skanować w poszukiwaniu metadanych, które dodają okładki do tytułów, które ich nie mają. Często zdarza się to z treściami royalty-free, ale także z wydaniami głównych wydawców. Jest to przydatne, ponieważ nie musisz już używać programu takiego jak Calibre, możesz to zrobić bezpośrednio na e-czytniku. Możesz także wykonywać inne czynności, takie jak przełączanie siatki lub widoku listy lub usuwanie książki całkowicie z urządzenia.

Dostępny jest również domyślny eksplorator plików, który pokazuje wszystko na urządzeniu, a „szuflada aplikacji” zawiera wszystkie pobrane aplikacje. Większość aplikacji do czytania e-booków, niezależnie od tego, czy są one popularne, jak Kindle czy indie, ma animowane przewracania stron, ponieważ zostały zaprojektowane z myślą o smartfonach i tabletach. Programiści po prostu nie mogą zracjonalizować poświęcania czasu i pieniędzy na optymalizację dla ekranu e-ink. Tryb A2 pomaga nieco, ale pogarsza jakość tekstu. Korzystanie z cyfrowych aplikacji gazetowych i czasopism może zapewnić chyba najlepszą jakość korzystania z trybu A2.

Jednym z flagowych aspektów MAX 2 jest doświadczenie w korzystaniu z cyfrowych notatek i jest to zgodne z Sony DPT-RP1 w tym zakresie. Rysik nie jest wrażliwy na nacisk, więc musisz wybrać jeden z sześciu różnych ustawień grubości. Dostępne są opcje używania kształtów i ustalania różnych środowisk, takich jak zapis nutowy lub zasady college’u. Ekran ma technologię odrzucania dłoni, więc nie musisz się martwić.

Używanie rysika jest bardzo wytrzymałe, a wymazywanie zawartości jest proste. Kiedy porównaliśmy MAX2 PRO z MAX Carta, to nie było porównania. Rysowanie odręczne, używanie kształtów lub kasowanie było błyskawiczne na MAX2, a Carta była nużąca i nie reagowała równie szybko.

E-czytanie jest standardowe. Onyx przeprojektował menu wyboru czcionki, aby zwiększyć rozmiar, przejść do trybu pogrubienia lub dostosować odstępy między wierszami lub marginesy. W tej kwestii bardzo przypomina Kindle. Jedną z wad było wybranie czcionki, 27 stron z 10 czcionkami na stronę. Jest to całkowicie przesadzone i nie ma szybkiej metody wyszukiwania określonej czcionki, po prostu przewijasz bez końca, aby znaleźć taką, którą lubisz.

Jednym z najbardziej unikalnych aspektów związanych z e-czytaniem jest widok podzielonego ekranu. Możesz mieć EPUB lub MOBI otwarte po jednej stronie ekranu i aplikacji do notowania po drugiej. Umożliwi to zanotowanie notatek na każdej stronie i ich zapisanie. Może to być przydatne w przypadku podręczników cyfrowych, osób, które są w klubach książki lub uczą się nowego języka. Nie możesz pisać na ebooku, tylko w dziale notatek. Ale możesz pisać na plikach PDF, a nawet zapisać te zmodyfikowane przez ciebie dokumenty.

Podsumowanie

Onyx MAX2 to najlepsze cyfrowe urządzenie do robienia notatek i e-czytnik na świecie. Firma sprzedaje swoje produkty za pośrednictwem sprzedawców detalicznych, więc znalezienie ich może być wyzwaniem. Wydawanie 1000 dolarów na e-czytnik może być również zniechęcające, ale jest to sprzedawane przede wszystkim w tłumie prosumentów. Obejmuje to szkoły, projektowanie i kancelarie prawne, a ludzie mają ograniczony budżet.

Źródło: Goodereader
Autor: Agata

2 Responses

  1. Dziękuję autorce za recenzję. Szukam podobnego sprzętu do wykorzystania jako monitora niemęczącego oczu. To jest dla mnie najważniejsze. Bardzo chciałbym zobaczyć to naocznie przed kupnem, czy wiadomo coś może o możliwości jakiegoś pokazu? Wydać tyle pieniędzy w ciemno to jednak strach. Co innego zobaczyć co się kupuje.Waham się między opisywanym Onyxem a monitorem Dasung Paperlike Pro. Można liczyć na recenzję porównującą?
    I jeszcze jedno pytanie. Co to znaczy “musisz upewnić się, że rozdzielczość na e-czytniku jest zachowana lub nie będzie działać poprawnie”? Nie rozumiem tego zdania.
    Zapomniałem jeszcze zapytać o ten pedał. Do czego to służy?
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

  2. Miałem przyjemność, korzystać z Paperlike pro i przyznam szczerze, że do czytania nadaje się bardzo dobrze. Ale edycja i praca na dokumentach word exel, jednak pozostawia nieco do życzenia. Weszła ostatnio nowa wersja, ale obiawiam się, że nie wiele się zmieniło. Na YT działanie jednak wygląda znacznie lepiej niż w rzeczywistości.

    Natomiast Onyx Max 2 jak zadzwonisz i się umówisz to możesz przetestować w czytio.pl we Wrocławiu. Ja mam za daleko żeby tam jechać, ale napisali mi, to co podobnie odczułem na Dasungu. Czyli, że dobrze się czyta, ale na pracę to lepiej wcześniej przetestować, żeby się nie zdziwić :))

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *