Onyx Boox Tab Ultra – pierwsze wrażenia

Tab Ultra to jeden z trzech nowych modeli od firmy Onyx Boox. Czytnik ebooków wyróżnia się naprawdę wieloma aspektami na tle konkurencji. Jednym z nich jest system BSR (Boox Super Refresh), który polega na nowej technologii odświeżania ekranu. Oprócz nowego systemu odświeżania, w czytniku znajduje się aparat do skanowania dokumentów.

Zdjęcie ukazuje czytnik Onyx Boox Tab Ultra leżący na białym biurku z włączonym menu.

Ekran

Tab Ultra posiada 10.3-calowy ekran E Ink Carta HD o rozdzielczości 1404×1872 wraz z 227 PPI. Ramki czytnika są w kolorze czarnym. Jedna ramka z lewej strony występuje w kolorze metalicznym i przypomina grzbiet książki. Na tyle czytnika znajduje aparat 16MP. Służy on głównie do dokumentów oraz wykorzystywania technologii OCR (rozpoznawania tekstu ze zdjęcia). Podświetlenie występuje zarówno w kolorze białym, jak i bursztynowym. Regulacja barw, kontrastu sprzyjają personalizacji ekranu dla naszych oczu.

Rysik

Najnowszy model od firmy Boox przychodzi wraz z rysikiem Boox Pen 2 Pro. Ekran posiada czułość 4096 poziomu na nacisk. Opóźnienie w rysowaniu/notowaniu jest na bardzo dobrym poziomie i prawie się go nie odczuwa. Dodatkowo Tab Ultra posiada jedną z najlepszych na rynku aplikacji do robienia notatek oraz rysowania. Zawiera ona wiele szablonów, narzędzi oraz funkcji, które z pewnością pomogą uporządkować notatki.

Zdjęcie przedstawia Onyx Boox Tab Ultra tablet z androidem 11, który posiada ekran E Ink. Leży on na czarnej podstawce.

Specyfikacja

W środku czytnika znaleźć możemy ośmiordzeniowy procesor Qualcomm 662, 4 GB pamięci RAM oraz 128 GB pamięci wewnętrznej. Jeśli ta ilość pamięci będzie dla nas niewystarczająca, pomoże nam slot na kartę SD. Maksymalna pojemność karty SD, jaką obsługuje tablet to 2TB. Dodatkowa pamięć może się przydać w przypadku przechowywania dużych książek, plików PDF oraz audiobooków. Tablet posiada dwa głośniki zewnętrzne. Ich jakość nie przypomina tanich odpowiedników ze znanych chińskich stron. W przypadku oglądanych filmów oraz słuchanych audiobooków są one na dobrym poziomie. W przypadku odtwarzania treści na słuchawkach, łączność zapewni nam standard Bluetooth 5.0. Tab Ultra dodatkowo posiada dwa wbudowane mikrofony, które pozwolą nam na rozmowę oraz zapisanie myśli za pomocą dyktafonu. Transfer plików może odbyć się za pomocą aplikacji BooxDrop, kabla USB-C lub Bluetooth. Czytnik posiada żyroskop, a więc nie ma potrzeby ustawiania orientacji ekranu ręcznie. Dostęp do Sklepu Google Play czy przeglądarki internetowej zapewnia WiFi o paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz. Tablet zasilany jest poprzez baterię 6700 mAh, która w teorii pozwala na korzystanie z czytnika przez 3 tygodnie. Wymiary wynoszą 225x184x6.7 mm, zaś waga 480 gram.

System

Standard pod względem systemu w czytnikach Onyx Boox jest nadal podtrzymywany. W Tab Ultra spotkamy, powszechnie znany Android 11 wraz z nakładką od Onyx Boox. System od firmy Google umożliwia nam dostęp do Sklepu Google Play. Dzięki temu można ściągnąć tysiące aplikacji, które definitywnie nam ułatwią codzienną pracę. Tablet wspiera popularne formaty takie jak: PDF, EPUB, PDF-DRM, EPUB-DRM, TXT, RTF, HTML, CHM, DOC oraz FB2.

Zdjęcie ukazuje tablet Onyx Boox Tab Ultra, który oparty jest na Android 11. Na zdjęciu widać również ręce, które pracują z tekstem. Pisanie tekstu w biurze.

Podsumowanie

W redakcji jesteśmy pozytywnie zaskoczeni, tym jak działa nowy system odświeżania. Czytnik posiada szybką responsywność, zaś ekran pozwala na oglądanie filmów chociażby w serwisie YouTube. Wbudowana pamięć pozwala na trzymanie sporej liczby dokumentów oraz plików. Miłym akcentem jest również możliwość rozbudowy pamięci do 2 TB. Czy jest to przełom w świecie czytników? Może nie całkowity, ale kolejny krok w rozwoju urządzeń E Ink. Coraz bardziej przypominają standardowe tablety. W kwestii ceny musimy przygotować się na wydatek ok. 3300 zł. 

A wy co myślicie na temat nowego czytnika od firmy Onyx Boox?

Przy okazji zapraszamy na nasze media społecznościowe, gdzie często pytamy Was o zdanie, organizujemy quizy oraz dodajemy najnowsze informacje na temat czytników!

Instagram@naczytniku

Facebooknaczytniku

Autor: Kacper

Źródło: GoodEReader, Czytio.pl

Zobacz również:

Onyx Boox Nova Air 2 – Pierwsze wrażenia

Jaki czytnik wybrać na świąteczny prezent? [2022]

Onyx Boox Leaf 2 – pierwsze wrażenia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *