Onyx Boox Tab Ultra C – recenzja

Nowoczesny tablet do robienia notatek – Onyx Boox Tab Ultra C

Onyx Boox Tab Ultra C szykuje się, aby stać się jednym z najbardziej popularnych tabletów do robienia notatek w 2023 roku. Wykorzystuje najnowszą generację kolorowej technologii ekranów e-papieru – Kaleido 3. Ekran może wyświetlać ponad 4096 kombinacji kolorów z rozdzielczością 150 PPI; czarno-białe treści, takie jak e-booki czy pliki PDF, są wyświetlane w imponującej rozdzielczości 300 PPI.

Onyx Boox Tab Ultra C
Onyx Boox Tab Ultra C

Onyx Boox Tab Ultra C – tablet multimedialny

W swej istocie Tab Ultra C jest bardziej multimedialnym tabletem niż tradycyjnym e-notatnikiem czy e-czytnikiem. Nie uzyskamy takiej samej częstotliwości odświeżania jak w przypadku iPada, ale jest naprawdę blisko. W systemie operacyjnym Android 11 wbudowano 4 tryby odświeżania ekranu. Przy przeglądaniu Google Play, odwiedzaniu ulubionych stron internetowych, oglądaniu filmów na YouTube czy słuchaniu muzyki, tryby szybkości poradzą sobie z każdym zadaniem – to wyjątkowe dla ekranu E INK. Tryby odświeżania można zmieniać w trakcie użytkowania lub przypisać do konkretnej aplikacji, dzięki czemu ta aplikacja zawsze będzie miała wybrany tryb, bez konieczności ciągłej zmiany.

Onyx zmienił nazewnictwo swoich trybów odświeżania. Teraz nazywają się one: HD (standardowy), Zrównoważony (oferujący przyjemny kompromis między zwiększoną wydajnością a nieco gorszą jakością obrazu), Szybki (przyspieszający działanie Ultra) i Ultraszybki (idealny do oglądania filmów czy korzystania z aplikacji).

Kaleido 3 – najlepsze doświadczenie z kolorami

Kaleido 3 zapewnia jak dotąd najlepsze doświadczenie z kolorami. Tab Ultra C oferuje użytkownikom naprawdę wydajny e-notatnik, zaprojektowany do rysowania odręcznego czy przeglądania i edycji plików PDF. Można wykorzystać dziesiątki kolorów, co zapewnia niepowtarzalne doświadczenie. Okładki e-booków będą pełne żywych kolorów, podobnie jak komiksy, czasopisma i repliki gazet.

Dodatkowe akcesoria, które wzbogacają funkcjonalność tabletu

Do Onyx Boox Tab Ultra C dostępne są dodatkowe akcesoria, które sprawiają, że tablet staje się jeszcze bardziej funkcjonalny. Jednym z nich jest etui z wbudowaną pełną klawiaturą QWERTY. To magnetyczne etui zostało stworzone specjalnie dla czytników z serii Tab Ultra. Ułatwia pracę na urządzeniu. Wystarczy podłączyć klawiaturę do tabletu za pomocą złączy pogo-pin, a następnie zacząć pisać. Nie wymaga zasilania ani łączności Bluetooth. W klawiaturze znajduje się wiele pomocnych skrótów klawiszowych, np. do szybkiego regulowania jasności ekranu i ciepłego oświetlenia, można również kontrolować głośność czy odświeżyć całą stronę. Cena detaliczna wynosi 499 zł, co jest stosunkowo przystępne.

Elektroniczny notatnik Onyx Boox Tab Ultra C

Oprogramowanie

Boox Tab Ultra C działa na systemie Google Android 11 i ma pełen dostęp do Sklepu Google Play. Użytkownicy mogą zalogować się na swoje konto i zacząć pobierać aplikacje, które działają podobnie jak na innych urządzeniach z Androidem. Onyx korzysta z Boox OS, oryginalnej nakładki, która jest optymalizatorem dla czytników marki Onyx. Firma regularnie wypuszcza aktualizacje oprogramowania, które usprawniają czytanie, pisanie i ogólną wydajność. Aktualizacje pojawiają się co kilka miesięcy, co jest korzystne dla użytkowników, którzy mogą zainwestować w czytnik Onyx, wiedząc, że będzie on wspierany przez co najmniej 3 lata.

Podobnie jak Tab Ultra, jest to najszybszy produkt Onyx, jaki kiedykolwiek mieliśmy w ręce. Uruchamiane aplikacje otwierają się natychmiast. Nawigacja w Google Play jest błyskawiczna, nawet animacje są wyświetlane poprawnie. Przeglądanie interfejsu użytkownika i menu ustawień jest szybkie i płynne. Wszystko to dzięki standardowemu trybowi szybkości. W porównaniu z Leaf 2 czy Nova Air 2, ten tablet wyprzedza je pod względem wydajności. W naszej redakcji dedukujemy, że może być to spowodowane wbudowanym procesorem graficznym.

Ekran główny/Menu

Ekran główny oferuje skróty do biblioteki, aplikacji do notatek, przeglądarki plików i ustawień. Czytnik dodatkowo obsługuje gesty, które są naprawdę miłym akcentem. Jeśli przesuniesz palcem w górę od dołu ekranu, poniżej ikon, automatycznie przejdziesz do ekranu głównego. Gdy przesuniesz palcem w dół od góry, otrzymasz typowe powiadomienia Android. Przesuń palcem w dół, aby uruchomić główne menu rozwijane. Jeśli przytrzymasz dłużej na ekranie głównym, możesz dodać widżety. Dostępnych jest kilka standardowych, takich jak kalendarz, pogoda i zegar, ale można pobrać dodatkowe z Google Play. Główne menu rozwijane nazywa się Centrum Kontroli. Tutaj możemy nawiązać połączenie z siecią WIFI, Bluetooth, uzyskać dostęp do Centrum E-Ink, obracać orientację ekranu, wyciszać powiadomienia, włączać/wyłączać ekran dotykowy, wyświetlać podzielony ekran, nagrywać ekran, korzystać z Boox Drop, robić zrzuty ekranu, włączać tryb „Nie przeszkadzać” oraz odświeżać ekran. Możemy też regulować głośność dwóch głośników stereo lub słuchawek Bluetooth. Tu również możemy dostosować podświetlenie i barwę światła. Mała ikonka zębatki pozwala włączać lub wyłączać dowolne z wymienionych opcji w Centrum kontroli.

Centrum E-Ink w Tab Ultra C

Centrum E-Ink  jest bardzo przydatną opcją. Możemy optymalizować aplikacje poprzez jasne i ciemne poziomy, co pomaga w kontraście. Możemy też dostosować wartości dla poszczególnych aplikacji. Dzięki temu, jeśli ściągniemy daną aplikację, ale uznamy, że interfejs użytkownika i tekst są zbyt ciemne, możemy skorzystać z tej opcji i dostosować np. ciemniejsze wartości.

Zmiana w Menu Ustawień

Onyx zmienił również menu ustawień. Główny pasek nawigacyjny znajduje się teraz po prawej stronie, a wszystkie powiadomienia są teraz po prawej stronie. Daje to standardowy interfejs Android. Niektóre z najważniejszych funkcji to kontrola nowych gestów i sposobów ich wykonywania. Możemy przesuwać palcem w określony sposób, aby odświeżyć ekran, co pomaga usunąć efekt ghostingu. W ustawieniach pulpitu możemy dodać wygaszacz ekranu lub obrazy wyłączania. W sekcji wyświetlania możemy zmieniać czcionki systemowe i rozmiary tekstu. Przydatne są również jasność, czas wygaszania ekranu i automatyczne usypianie. Onyx dodał nową funkcję o nazwie częstotliwość pełnego odświeżania. Kontroluje się ją poprzez dotknięcie ekranu rysikiem lub palcem. Domyślna wartość to 5, ale można ją zmienić na dowolną inną. Gdy szybko dotkniemy ekranu trzy razy, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy w urządzeniu, nastąpi odświeżenie.

Nowa Funkcja

Aparat w Boox Tab Ultra C jest dość dobry. Możemy zrobić zdjęcie dokumentu lub książki, a funkcja OCR przekonwertuje je na tekst. Ten tekst można kopiować i wklejać do aplikacji do notatek lub edytować przy użyciu dowolnej aplikacji zainstalowanej na Tab Ultra C. Nie musimy jednak używać aparatu wyłącznie do robienia skanów dokumentów – możemy robić także zdjęcia, które zostaną zapisane w folderze zdjęć urządzenia.

Szczerze mówiąc, miło widzieć, że Onyx zmienia interfejs użytkownika i ustawienia oraz wprowadza mnóstwo nowych funkcji i ulepszeń. Całość wydaje się bardziej dynamiczna.

Tab Ultra C aparat

Pisanie i Rysowanie

Tab Ultra C to urządzenie, które pozwala rysować odręcznie i robić notatki  w kolorze. Dostępnych osiemnaście kombinacji podstawowych kolorów. Po zakończeniu rysowania można zapisać plik w urządzeniu, wyeksportować go jako plik PNG lub PDF i skopiować na przykład na komputer. Po otwarciu na komputerze będą widoczne wszystkie użyte kolory.

Gdy chcesz narysować coś, masz do wyboru wiele rodzajów długopisów i ołówków, a nawet inne narzędzia, takie jak ołówek automatyczny, zakreślacz, pióro wieczne, pędzel, długopis kulkowy czy tekst. Są też ustawienia grubości linii, aby uzyskać cieńsze lub grubsze linie, rysik również ma czułość nacisku.

Warstwy

Jedną z przydatnych funkcji jest opcja warstw. System ten jest podobny do popularnego oprogramowania do edycji zdjęć, takiego jak Adobe Photoshop. Warstwy pomagają robić notatki bez niszczenia szablonów i rysować detale, zachowując oryginalny układ. Wbudowana aplikacja Notatki pozwala obecnie dodać do pięciu warstw. Jako że szablon jest warstwą bazową, można mieć jednocześnie nawet sześć warstw. Można wybrać spośród szablonów lokalnych, zapisanych w chmurze lub własnych szablonów w formacie pdf, aby nadać stronie określony wygląd.

Dodatkowe funkcje

Co jeszcze można zrobić? Można transmitować obraz z Tab Ultra C bezpośrednio na komputer. Jest to przydatne podczas spotkań lub gdy chcemy pokazać innym osobom, nad czym pracowaliśmy, zamiast gromadzić się wokół e-czytnika. Onyx posiada również dedykowaną aplikację na Android oraz pracuje nad wersją na iOS. Korzystanie z niej jest opcjonalne. Pozwala synchronizować wszystko z Ultra C ze smartfonem. Onyx oferuje również 10 GB pamięci chmurowej na książki, dokumenty i notatki. 

Warto wspomnieć o kilku istotnych funkcjach. Notatki mogą mieć nawet 500 stron. W redakcji podoba nam się również możliwość zapisywania ulubionych ustawień pióra dla całego interfejsu użytkownika, dzięki czemu można wybierać każde z nich, dotykając palcem lub rysikiem. Na przykład, Pióro 1 może być ołówkiem o grubych liniach i czarnym kolorze. Pióro 2 może być czerwonym zakreślaczem o cienkich liniach, a Pióro 3 może być pędzlem o grubych liniach. Podobają nam się również możliwości importowania zdjęć z Dropbox lub Google Drive bezpośrednio do notatek, zmiany ich rozmiaru i edycji.

PDF

Ekran 10,3-cala jest idealny do edycji plików PDF. To jeden z głównych atutów tego czytnika. Można zacząć rysować na plikach PDF, gdy tylko zostaną wczytane, i zapisać edytowany plik pod inną nazwą lub nadpisać oryginał. Edycja plików PDF ma inny interfejs niż standardowe rysowanie w aplikacji do robienia notatek. Onyx Boox Tab Ulta C działa bardzo dobrze, nawet z rozbudowanymi plikami PDF. Przewracanie stron jest natychmiastowe, nie ma opóźnień, a korzystanie z niego przypomina używanie tabletu. Jeśli spróbujemy użyć gestów szczypania i powiększania w pliku PDF, pojawi się małe okienko powiadomienia z pytaniem, czy chcesz włączyć tę funkcję. Inne modele Onyx mają tę funkcję, ale jest ona ukryta w menu. Można również szybko np. podpisać swoje dokumenty za pomocą rysika.

Dzięki stałym aktualizacjom oprogramowania, aplikacja Notatki oferuje teraz bardziej zaawansowane narzędzia niż kiedykolwiek wcześniej. Można użyć rozpoznawania pisma odręcznego (narzędzie AI) do szybkiego przekształcania ręcznie wykonanych notatek w tekst. Można również wstawiać nagrania, zdjęcia, załączniki i linki do wewnętrznej strony lub zewnętrznej witryny.

Elektroniczny notatnik

Czytanie

Czytanie Tab Ultra C sprawdza się idealnie jako e-czytnik do czytania książek, komiksów, mangi, plików PDF i innych treści cyfrowych. Wynika to z ekranu o przekątnej 10,3 cala. Jest mnóstwo miejsca na równomierne rozmieszczenie tekstu na ekranie. Przewracanie stron jest bardzo szybkie, a jeszcze szybsze, jeśli aktywujesz szybkie tryby odświeżania w Centrum E INK. Jakość obrazu jest bardzo wyraźna, więc jeśli szukasz wielofunkcyjnego tabletu do czytania, ten jest dla Ciebie.

Doświadczenie z czytaniem zaczyna się od aplikacji Neoreader. Domyślna aplikacja do czytania ma wbudowane wiele opcji dostosowania rozmiarów i rodzajów czcionek, wyrównania, odstępów między wierszami i marginesów. Obsługuje formaty PRC, RTF, Doc, Text, DJVU, PDF, Mobi, FB2, EPUB, CBR i CBZ. Obsługa CBZ i CBR jest doskonała do przesyłania plików Mangii, ponieważ jest to najbardziej popularny format online.

Tab Ultra C ma dostęp do Sklepu Google Play i umożliwia pobieranie ulubionych aplikacji. Daje to ogromną elastyczność i swobodę korzystania z dowolnych aplikacji do czytania czy wiadomości, których zwykle używasz na smartfonie lub tablecie. 

Odświeżanie oraz kolor

Onyx wprowadził ulepszenia do aplikacji na poziomie systemu, aby wyeliminować np. animowane przewracanie stron, dzięki czemu zmiana stron w danych aplikacjach jest płynna i wydajne. Producent na przestrzeni lat zoptymalizowali wiele aplikacji, ale zwykle koncentrują się na doświadczeniach związanych z pisaniem w swojej szerokiej gamie e-notatników.

Czytanie w kolorze na Tab Ultra C jest również bardzo dobre. Niezależnie od tego, czy korzystasz z przesłanych treści z pamięci chmurowej lub komputera, czy z aplikacji do dostępu do treści, kolory są dobrze. E INK poczynił ogromne postępy w udoskonalaniu kolorowego e-papieru, a Kaleido 3 jest obecnie najlepszy. Tła dla tekstu czarno-białego są całkowicie szare, podobnie jak w przypadku Kindle czy Kobo. Dzięki 300 PPI tekst wygląda na bardzo ostry, a krawędzie są gładkie.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o wzornictwo, to Tab Ultra C wygląda tak samo jak Tab Ultra. Sprzęt i oprogramowanie są identyczne. Musimy więc spojrzeć na całość, a nie na poszczególne części. Przykładowo, Tab Ultra C to unikalne i solidnie wykonane urządzenie, a ekran Kaleido 3 to najlepsza dostępna na świecie technologia kolorowego E INK. Łącząc te rzeczy otrzymamy wygrywającą kombinację.

Urządzenie jest solidnie wykonane z aluminium, a do tego w zestawie znajduje się niewątpliwie najlepsze na rynku pióro – Pen 2 Pro. Interfejs użytkownika zbliża się do perfekcji w dziedzinie e-notatek. Oferuje szeroki zakres funkcji, jednocześnie pozostając dostępny dla użytkownika. Czytanie i rysowanie w pełnych kolorach na wyświetlaczu E INK ma w sobie coś niezwykle pociągającego. Ten model może zdobyć miano najlepszego e-notesu 2023 roku.

Przy okazji zapraszamy na nasze media społecznościowe!

Instagram – @naczytniku

Facebook – naczytniku

Autor: Kacper

Źródła: GoodEReader, Onyx Boox, Czytio.pl

Zobacz również:

Notatki w tekst? Nowa aktualizacja Kindle Scribe!

PocketBook InkPad 4 – nasze pierwsze wrażenia

Zapowiedź premierowego Onyx Boox Poke 5

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *