Projekt Standard Ebooks: darmowe ebooki w najlepszym wydaniu

Chociaż w Internecie istnieje wiele serwisów do pobierania ebooków za darmo, część z nich oferuje publikacje średniej i niskiej jakości. Darmowe ebooki często zawierają błędy typograficzne, nieaktywne spisy treści lub automatycznie wygenerowane okładki. Celem projektu Standard Ebooks jest zmiana tego stanu rzeczy. Przekonaj się, w jaki sposób to robi

Ebooki do pobrania za darmo na stronie Standard Ebooks

Skąd pobierać darmowe ebooki?

Większość osób zainteresowanych ebookami do pobrania za darmo wyszukuje je na stronie Projektu Gutenberg. Jest to największa strona z darmowymi ebookami na świecie, która umożliwia pobieranie ich w formatach MOBI (czytniki Kindle) lub ePUB (czytniki ebooków innych producentów). Chociaż mało osób o tym wie, istnieje jednak znakomita alternatywa dla Projektu Gutenberg, która stara się oferować miłośnikom literatury jeszcze więcej. Standard Ebooks to serwis online, który pobiera książki w wersji elektronicznej z zasobów Gutenberg Project, a następnie odpowiednio je formatuje, edytując układ tekstu, uzupełniając ich metadane oraz dodając do nich estetyczne okładki. Darmowe ebooki Standard Ebooks dostępne są wyłącznie w języku angielskim.

Czym jest projekt Standard Ebooks?

Standard Ebooks to projekt non-profit, za który odpowiedzialna jest grupa pasjonatów czytelnictwa w nowoczesnym wydaniu. Jego celem jest stworzenie kolekcji wysokiej jakości, dobrze sformatowanych i łatwo dostępnych książek w wersji elektronicznej, które znajdują się już w domenie publicznej, lecz swoją atrakcyjnością nie ustępują komercyjnie wydawanej literaturze. Ponieważ zarówno treści, jak i okładki wielu klasycznych dzieł literackich przynależą już do domeny publicznej, twórcy projektu Standard Ebooks właśnie na niej koncentrują swoją uwagę, starając się promować sięganie po tego typu pozycje wśród różnych grup społecznych.

Ebooki z serwisu Standard Ebooks na różnych urządzeniach
Ebooki z serwisu Standard Ebooks na różnych urządzeniach

Miłośnicy literatury czasami zwracają uwagę, że największą słabością ebooków jest ich niematerialność. Ładnie wydane książki drukowane często same zachęcają do tego, aby traktować je osobiście, chętnie do nich wracać. Większość darmowych ebooków posiada jednak automatycznie wygenerowane, nieciekawe okładki, a po jednokrotnym przeczytaniu tego typu pozycji bez problemu można o nich zapomnieć. Twórcy projektu Standard Ebooks podjęli próbę rozwiązania tego problemu. Dzięki ich wysiłkom każdy może znaleźć swoją ulubioną książkę pięknie i starannie wydaną w formie ebooka.

Co wyróżnia Standard Ebooks?

Co dokładnie odróżnia projekt Standard Ebooks od serwisów online w rodzaju Internet Archive czy Project Gutenberg? Twórcy projektu skupiają się przede wszystkim na składzie i formatowaniu tekstu, starannie oczyszczając ebooki ze wszystkich zbędnych elementów i w pełni wykorzystując możliwości współczesnej technologii e-czytania.

Standardy typograficzne ebooków z serwisu Standard Ebooks
Standardy typograficzne ebooków z serwisu Standard Ebooks

Wszystkie ebooki do pobrania za darmo, które znajdują się w zasobach serwisu, są sformowane zgodnie ze szczegółowymi graficznymi wytycznymi. W rezultacie każda książka w wersji elektronicznej spełnia te same, wysokie standardy jakości i wewnętrznej spójności. Ebooki dostępne na stronie Standard Ebooks posiadają dokładnie wyselekcjonowane okładki, które powstają na bazie klasycznych dzieł sztuki z domeny publicznej. Dzięki temu publikacje świetnie prezentują się na półkach biblioteki każdego elektronicznego czytnika, skutecznie zachęcając do codziennej lektury.

Okładki ebooków Standard Ebooks na czytniku elektronicznym
Okładki ebooków Standard Ebooks na czytniku elektronicznym

Jakie cele stawiają sobie twórcy Standard Ebooks?

  • Wydawanie ebooków, które spełniają najnowsze standardy technologiczne,
  • Wydawanie ebooków, które uwzględniają potrzeby współczesnych czytelników, a przy tym są w stanie rywalizować z komercyjnymi publikacjami pod względem estetyki, typografii i formatowania tekstu,
  • Wydawanie ebooków zgodnie ze ścisłymi standardami formatowania tekstów,
  • Wydawanie ebooków z uzupełnionymi metadanymi i przejrzystą strukturą,
  • Wzbogacanie i promocja literackiej dziedziny domeny publicznej.

Jakie ebooki można pobrać za darmo?

Darmowe ebooki na stronie Standard Ebooks
Darmowe ebooki na stronie Standard Ebooks

Sama strona Stanard Ebooks jest minimalistyczna i estetyczna. Darmowe ebooki zostały podzielone na serie, dzięki czemu łatwiej można je przeglądać. Zasoby serwisu są już na tyle bogate, że każdy bez problemu znajdzie wśród nich coś dla siebie. Twórcy projektu Standard Ebooks opracowali już publikacje takich autorów, jak m. in. Fiodor Dostojewski, Jane Austen, Lewis Carroll, Miguel Cervantes, Antoni Czechow, Agatha Christie, Joseph Conrad, Daniel Defoe, Philip Dick, Charles Dickes, Arthur Conan Doyle, Alexander Dumas, George Eliot, Gustaw Flaubert, George Eliot, Hermann Hesse, Victor Hugo, Aldous Huxley, Hernik Ibsen, Henry James, Jack London, Howard Phillips Lovecraft, William Shakespear, George Bernard Shaw, Jonathan Swift, Lew Tołstoj, Mark Twain, Juliusz Verne, Herbert George Wells, Oscar Wilde czy Virginia Woolf.

Jak sortować ebooki?

Wielką zaletą serwisu Standard Ebooks są rozbudowane opcje sortowania ebooków. Poza sortowaniem książek w wersji elektronicznej pod autora lub daty dodania, można uporządkować je również zgodnie z kryterium długości lub łatwości czytania. To powoduje, że osoby przeglądające katalog ebooków są w stanie odnaleźć w nim coś, co zdążą przeczytać w określonym przedziale czasowym. Zważywszy na duże tempo życia współczesnego człowieka, taka opcja sortowania książek sprawia wrażenie wyjątkowo użytecznej.

Sortowanie ebooków w serwisie Standard Ebooks
Sortowanie ebooków w serwisie Standard Ebooks

Na karcie każdego dostępnego w zasobach serwisu ebooka znajduje się jego krótka charakterystyka oraz podstawowe informacje na temat jego objętości: z ilu składa się słów i ile mniej więcej czasu wymaga jego przeczytanie. Jest tam również przejrzyście przedstawiona historia jego edycji (dodawania okładki, uzupełniania metadanych, formatowania tekstu itd.).

Opis ebooka na stronie Standard Ebooks
Opis ebooka na stronie Standard Ebooks

Jakie elementy zawiera nowoczesna technologia e-czytania?

  • Tryb dzielenia wyrazów,
  • Rozwijane przypisy,
  • Wysoka rozdzielczość,
  • Poprawnie rozwijany spis treści.

Jak wykorzystać czytnik ebooków do nauki języków obcych?

Jeszcze bardziej praktyczne jest sortowanie ebooków pod kątem łatwości czytania. Ponieważ dostępne na stronie Standard Ebooks książki do pobrania za darmo są napisane w języku angielskim, idealnie nadają się do nauki i poszerzania swojego słownictwa. Opcja sortowanie booków zgodnie z kryterium łatwości czytania sprawia, że pierwsza wizyta w serwisie Standard Ebooks stanowi świetną okazję do rozpoczęcia przygody z czytaniem po angielsku. Aby się na nią zdecydować, warto na początek sięgnąć po najbardziej przystępne książki w wersji elektronicznej, a następnie sięgać po coraz bardziej wymagające pozycje.

Jak pobierać darmowe ebooki?

Wszystkie darmowe ebooki, które można pobierać ze strony Standard Ebooks, zostały stworzone zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi edytorskimi, a za ich hosting odpowiada firma GitHub. Dzięki temu każdy, kto chciałby wprowadzić do nich poprawki, może je zgłosić bez potrzeby przechodzenia przez szczegółowe procesy zgłoszenia.

Dostępne formaty darmowych ebooków na stronie Standard Ebooks
Dostępne formaty darmowych ebooków

Książki do pobrania za darmo są dostępne w formatach ePUB, AZW2 (dla czytników Kindle), KEPUB (dla Kobo) oraz ePUB 3. Istnieją dwa sposoby na pobieranie książek w wersji elektronicznej na czytniki ebooków. Można ściągnąć je na swój komputer, a następnie przerzucić na dysk e-czytnika lub otworzyć stronę projektu Standard Ebooks bezpośrednio z poziomu czytnika ebooków, bez konieczności posługiwania się komputerem.

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader, Standardebooks.org

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *