Interesujesz się sztuką i chciałbyś w komfortowy sposób poszerzać swoją wiedzę na temat ulubionych dziedzin kultury, artystów i stylów? W tym artykule znajdziesz listę wielu darmowych materiałów udostępnianych przez największe amerykańskie uniwersytety i muzea – możesz z nich korzystać nie tylko na komputerze, lecz również na czytniku ebooków. Przekonaj się, jakie ma to zalety
Często słyszymy o darmowych ebookach, które są udostępniane przez niektóre wydawnictwa, księgarnie internetowe i rozmaite instytucje. Niestety w wielu przypadkach w nasze ręce trafiają przede wszystkim średniej jakości powieści, nieatrakcyjne prace anonimowych autorów. Okazuje się jednak, że wśród darmowych publikacji zdarzają się również materiały edukacyjne wysokiej jakości. Niektóre z nich szczególnie przydają się do studiowania sztuki. Jak to możliwe?
Multimedialne czytniki ebooków
Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, elektroniczny czytnik książek nadaje się nie tylko do czytania ebooków. Najnowsze urządzenia są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, takich jak np. dostęp do sieci, możliwość przeglądania obrazów lub filmów, a także robienia elektronicznych notatek. Dzięki temu produkty największych producentów są w rzeczywistości wielofunkcyjne, znajdując zastosowanie w rozmaitych dziedzinach życia.
Jednym z doskonałych pomysłów na wykorzystanie czytnika ebooków jest posługiwanie się nim przy pogłębianiu swojej wiedzy na temat sztuki. Jeżeli dysponujemy urządzeniem wyposażonym w kolorowy wyświetlacz (chociaż nie zawsze jest to warunek konieczny), możemy zapisać i przeglądać na nim różnego rodzaju katalogi sztuki, zawierające nie tylko reprodukcje największych dzieł światowego malarstwa (sztuka współczesna, malarstwo współczesne), lecz również przydatne wprowadzenia, analizy komentarze. Wykorzystywana w czytnikach technologia e-papieru sprawia, że na tego rodzaju studiach będziemy mogli spędzić znacznie więcej czasu, nie przeciążając naszego wzroku aż bardzo, jak w przypadku długiego wpatrywania się w ekran LCD (np. komputera lub tabletu).
Edukacja artystyczna
W ostatnich latach wiele największych na świecie muzeów zdecydowało się udostępnić swoje zbiory szerokiej rzeszy odbiorców, publikując w sieci ogromną ilość materiałów edukacyjnych, a także reprodukcji znajdujących się w ich bogatych kolekcjach obrazów. Instytucje udostępniły również książki online do pobrania za darmo oraz katalogi sztuki, pozwalając wszystkim zainteresowanym na pogłębianie swojej wiedzy na temat najważniejszych artystów i stylów malarskich. Idąc za przykładem muzeów, wiele uniwersyteckich bibliotek oraz wydawnictw zdecydowało się na przyznanie czytelnikom dostępu do darmowych ebooków ze swoich archiwów.
Chociaż zamieszone w książkach teksty napisane są w języku angielskim, dostępna w najlepszych czytnikach ebooków funkcja elektronicznego słownika sprawia, że znacznie łatwiej można z nich korzystać. Jak wyjaśnialiśmy szerzej w innym artykule, wielofunkcyjny e-czytnik jest bardzo przydatnym narzędziem do nauki – nie tylko czytania kształcących powieści i elektronicznych podręczników, studiowania sztuki, lecz również pogłębiania swojej znajomości języków obcych.
Darmowe ebooki, obrazy i katalogi sztuki
Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych darmowych materiałów:
1. The British Library
Biblioteka Brytyjska udostępniła 1 000 000 obrazów pochodzących z XVII, XVIII oraz XIX-wiecznych publikacji książkowych, które zostały zdigitalizowane przez Microsoft i weszły do domeny publicznej. Tematyka obrazów jest niezwykle różnorodna – w udostępnionej kolekcji odnajdziemy między innymi mapy, diagramy geologiczne, piękne ilustracje, ilustracje satyryczne, pejzaże oraz estetyczne listy. Zbiór dostępny jest w pełnej oraz w skróconej wersji w serwisie Flickr.
2. The Guggenheim Museum
Nowojorska instytucja oddała do dyspozycji internautów 65 darmowych, bogato ilustrowanych katalogów sztuki. Pozycje zawierają profesjonalne wprowadzenia do twórczości takich artystów, jak choćby Alexander Calder, Edvard Munch, Francis Bacon, Gustav Klimt, Egon Schiele oraz Wasilij Kandinski. W książkach znajdują się również teksty dotyczące wielu motywów i kierunków artystycznych.
3. The Getty Museum
Muzeum w Los Angeles udostępniło ponad 300 darmowych ebooków na temat sztuki w ramach projektu Wirtualnej Biblioteki. Publikacje zawierają między innymi XV i XVI-wieczne flamandzkie ilustracje, akwarele Paula Cézanne’a oraz różnorodne prace pisane przez wybitnych znawców sztuki.
4. Metropolitan Museum of Art
Najstarsze i największe amerykańskie muzeum, które znajduje się w Nowym Jorku, w ramach projektu MetPublications umożliwiło darmowy dostęp do niemal 300 tytułów, w tym wielu cennych katalogów sztuki (m.in. dawne wystawy w muzeum, amerykański impresjonizm i realizm, amerykańska sztuka plakatu, malarstwo Jana Vermeera, anatomiczne ilustracje Leonarda da Vinci, chińskie malarstwo, poezja i kaligrafia, buddyjskie rzeźby).
5. Google Art Project
Google Art Project jest projektem umożliwiającym internautom darmowy dostęp do zdjęć największych dzieł sztuki. W projekcie uczestniczy ponad 250 muzeów z całego świata, w tym Kawabara Memorial DIC Museum of Art w Japonii, Denmark’s Statens Museum for Kunst oraz Australia’s Art Gallery of New South Wales. W zbiorach udostępnianych przez amerykańską firmę znajduje się ponad 40 000 różnorodnych obrazów w najwyższej rozdzielczości.
6. National Gallery of Art
Waszyngtońska instytucja oddała do użytku internautów 25 000 obrazów dzieł sztuki, które zostały podzielone na ułatwiające poruszanie się po archiwum kategorie. Na stronie znajdziemy takie sekcje tematyczne, jak francuskie galerie, autoportrety lub muzyka. Oprócz tego możemy również skorzystać z listy ostatnio dodanych i najbardziej popularnych publikacji. Wśród udostępnianych obrazów (przygotowanych w wysokiej rozdzielczości) znajdziemy dzieła takich mistrzów pędzla, jak Leonardo da Vinci i Claude Monet.
7. Los Angeles County Museum of Art
Muzeum znane z encyklopedycznego podejścia do sztuki (w jego zbiorach znajdują się dzieła reprezentujące cały przekrój ludzkiej działalności kulturowej – od twórczości starożytnej do najnowszych instalacji wideo) udostępniło 20 000 zdjęć różnorodnych dzieł, które można pobrać za darmo na stronie instytucji.
8. Wydawnictwo Uniwersytetu Kalifornijskiego
Chcąc przyczynić się do popularyzacji nauki, wydawnictwo Uniwersytetu Kalifornijskiego postanowiło udostępnić ponad 700 darmowych ebooków. Książki obejmują szerokie spektrum tematyczne, przede wszystkim historię, religię, studia literackie, a także stosunki międzynarodowe. Niestety pozycje nie są dostępne do bezpośredniego pobrania na czytniku lub inne urządzenia – można z nich korzystać jedynie online (są to pozycje oznaczone etykietą Public).
9. Wydawnictwo Uniwersytetu w Chicago
Kierując się podobną zasadą jak powyższa instytucja, wydawnictwo Uniwersytetu Chicagowskiego już kilka lat temu rozpoczęło projekt, w ramach którego co miesiąc udostępnia internautom jednego ebooka za darmo. Obecnie jest to książka pod tytułem „The Last Asylum: A Memoir of Madness in Our Times” angielskiej pisarki Barbary Taylor. Aby skorzystać z oferowanej przez wydawnictwo możliwości, wystarczy zostawić na stronie internetowej swój adres e-mail. Dzięki temu co miesiąc będziemy informowani o najnowszych darmowych pozycjach.
Autor: Kuba Źródło: http://www.openculture.com/
Przydatne i bardzo ciekawe