Kindle nie wyświetla okładek ebooków. Jak to naprawić?

Wiele osób skarży się, że po niedawnej aktualizacji czytniki Kindle nie wyświetlają okładek ebooków. Zamiast oryginalnych okładek w menu urządzeń widoczne są jedynie automatycznie wygenerowane obrazki. Pokazujemy, w jaki sposób naprawić ten problem za pomocą programu Calibre

Okładki ebooków na e-czytniku Kindle

Dlaczego Kindle nie wyświetla okładek ebooków?

Wraz z niedawną aktualizacją oprogramowania Amazon zmienił mechanizm synchronizacji ebooków z okładkami na e-czytnikach Kindle. Od tamtej pory wielu użytkowników skarży się na to, że Kindle nie wyświetla okładek ebooków, które zostały na niego załadowane. Z czego to wynika?

Jeżeli książka w wersji elektronicznej nie posiada ważnego numeru ASIN (jest to unikalny identyfikator przypisany przez Amazona do identyfikacji produktu), który zgadzałby się z numerem na serwerze Amazona, oryginalna okładka zostanie zastąpiona domyślną miniaturą. W rezultacie nawet jeżeli wgramy książki z okładkami na nasz czytnik ebooków, może się okazać, że z poziomu menu urządzenie nie są one dostępne.

Jak naprawić problem z brakującymi okładkami na Kindle?

Niektórzy użytkownicy e-czytników Kindle już wcześniej zabrali się do rozwiązania tego problemu. Pierwszym sposobem na unikniecie problemu z nie wyświetlaniem okładek ebooków na Kindle było wykorzystanie programu Calibre do ręcznego wprowadzania numeru ASIN dla każdej książki w wersji elektronicznej. Obecnie można to już jednak zrobić znacznie łatwiej.

Jeżeli po przerzuceniu ebooków na swój e-czytnik Kindle nie masz dostępu do ich okładek, powinieneś pobrać najnowszą wersję Calibre. Aktualizacja programu w wersji 4.17 uwzględnia uzupełnienie, dzięki któremu problem niewidocznych okładek ebooków zostaje naprawiony. Jeżeli Twój Kindle nie wyświetla okładek ebooków, po prostu podłącz urządzenie do komputera, a Calibre automatycznie to naprawi. W tej sytuacji nie będziesz nawet musiał ponownie wgrywać książek w wersji elektronicznej na swój czytnik ebooków.

Możesz również skorzystać ze starej metody konwertowania ebooków na komputerze na format MOBI, a następnie wysyłania ich na swój e-czytnik Kindle za pomocą e-maila. W tym przypadku problem z brakującymi okładkami ebooków nie powinien się pojawić, lecz jeśli konwertowane książki w wersji elektronicznej występują w starszych formatach, takie rozwiązanie może posiadać pewne ograniczenia.

Autor: Kuba
Źródło: blog.the-ebook-reader.com

Powiązane treści:

6 Responses

  1. Ok, mam wersję Calibre wyższa niż podana w artykule i problem nadal występuje. Gdy wysylam problematyczne książki (konwertuje najpierw na mobi) via mail nic, nadal na kindlu są bez okładki. Pls help!

  2. Również posiadam aktualną wersję Calibre i niektóre książki (mimo, że w programie ręcznie dodałem okładki) ich nie wyświetlają…

  3. Potwierdzam. U mnie problem też występuje. Calibre 5.3.0.

  4. Mam nową wersję Calibre (5), nic nie pomaga. Dzieje się coś dziwnego. Gdy przesyłam poprzez kabel książki (z programu Calibre) pojawiają się okładki na czytniku. Po odłączeniu kabla – znikają. Gdy tak wgrywałem kilka razy dopiero za którymś razem tylko część okładek pozostała.

    1. Metoda że niby to dzieje się automatycznie po podłączeniu czytnika na kablu z pewnością nie działa. Być może trzeba ten proces jakoś zainicjalizować ale autor nic o tym nie pisze. Jeśli jednak mam legalną książkę kupioną w niektórych księgarniach to ta książka wchodzi z okładkami. Z innych księgarni bez okładek. Wniosek z tego taki że niektóre księgarnie potrafią najwyraźniej lepiej te ebooki przygotować. Od strony calibre to co u mnie działa to wgrywanie książek po kablu (autor twierdzi że tego nie trzeba robić by problem naprawić) wtedy taką książkę pobieram z czytnika do innego folderu na komputerze po kablu a plik kasuje z czytnika. Tak pobrany z kindla plik przesyłam mailem do kindla. Efekt jest taki że książka pojawia się z okładką na kindlu i jest również zabezpieczona w biblioteczce w chmurze kindla. Gdzie w razie potrzeby sam amazon bedzie je aktualizował do właściwego formatu jeśli kiedyś zajdzie taka potrzeba. Taka metoda poprawiania wielu polskich księgarni. Co do samego Amazona i tego oznaczania książek od siebie to nieprawda. Jedyny problem to sam brak tego poprawnego ASIN w ebooku. Adekwatnego do innych identyfikatorów zawartych w ebooku. Wiele polskich (zagranicznych zresztą też) księgarni tego nie ogarnia a taki Calibre jak najbardziej.

      1. tak potwierdzam. Np. z helion okładki wchodzą bez problemu zawsze, z ibuk okładkę się da naprawić w callibre a z gandalfa okładka nawet po naprawieniu w callibre na kindlu co najwyżej mignie i znika i za nic ie idzie tak naprawić żeby było dobrze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *