Jak tworzyć kolekcje, grupować i sortować ebooki na czytnikach PocketBook?

Ponieważ najlepsze czytniki ebooków pozwalają na przeszukiwanie, tworzenie kolekcji, grupowanie i sortowanie książek w wersji elektronicznej pod kątem wielu różnych kryteriów, umożliwiają one zachowanie pełnego porządku w swojej cyfrowej bibliotece. Przekonaj się, w jaki sposób grupować i sortować ebooki na czytnikach PocketBook

Jak tworzyć kolekcje, grupować i sortować ebooki na czytnikach PocketBook?

Zalety biblioteki elektronicznej

Gdy zastanawiamy się nad głównymi zaletami czytników ebooków, do głowy zwykle przychodzi nam to, że pozwalają one na przechowywanie całej swojej biblioteki w jednym miejscu. Ponieważ jeden niewielki czytnik ebooków jest w stanie pomieścić w sobie setki książek w wersji elektronicznej, możemy mieć je zawsze przy sobie, w razie potrzeby przełączając się pomiędzy jedną a drogą. Właśnie dlatego mówi się, że najlepsze czytniki ebooków to urządzenia, które znakomicie sprawdzają się przy okazji częstych przeprowadzek i podróży.

Biblioteka w widoku listy na czytniku PocketBook
Biblioteka w widoku listy

Przechowywanie ulubionych pozycji literackich na czytniku ebooków posiada jednak dodatkowe zalety, o których łatwo zapominamy. Elektroniczne czytniki książek pozwalają bowiem na łatwe i wygodne grupowanie oraz sortowanie wszystkich przechowywanych w swojej pamięci materiałów, co dla każdego pasjonata czytania okazuje się ogromnym udogodnieniem.

Biblioteka w widoku okładek na czytniku PocketBook
Biblioteka w widoku okładek

Jakie możliwości zapewnia biblioteka elektroniczna na PocketBooku?

 • Wyszukiwanie ebooków po nazwie lub słowach kluczowych,
 • Grupowanie ebooków pod kątem wielu kryteriów (m. in. autorów, gatunków lub formatów),
 • Sortowanie ebooków pod kątem dat, tytułów lub autorów,
 • Bezpośredni dostęp do folderów w pamięci czytnika ebooków,
 • Grupowanie ebooków w ramach samodzielnie tworzonych kolekcji.

Chociaż książki drukowane posiadają niekwestionowany urok, rozeznanie się wśród wielu zastawionych mniejszymi i większymi tomami półek prywatnej biblioteki nie jest łatwym zadaniem. Nawet jeżeli na początku pamiętamy, jakie dokładnie miejsce zajmuje dane dziełu, po jego przeczytaniu możemy odłożyć je już gdzie indziej. W ten sposób powstaje bałagan, nad którym coraz trudniej będzie nam panować. Zakup czytnika ebooków pozwala uniknąć tego typu problemów.

Dodatkowe funkcje czytnika PocketBook [materiał wideo]

Jak wyszukiwać, grupować i sortować ebooki na PocketBooku?

Menu Biblioteki e-czytników PocketBook to miejsce, w którym jesteśmy w stanie zarządzać wszystkimi zasobami naszych książek w wersji elektronicznej. Dzięki niemu możemy nie tylko bezpośrednio wyszukiwać ebooki, które chcielibyśmy otworzyć, lecz również je filtrować na różne sposoby grupować.

Gdy uruchomisz czytnik ebooków PocketBook, naciśnij na ikonę 'Książki’ w lewym dolnym rogu ekranu. W ten sposób przejdziesz do Menu Biblioteki.

Wyszukiwanie ebooków na PocketBooku

Aby wyszukać danego ebooka po nazwie lub słowie kluczowym, naciśnij na ikonę lupki w prawym górnym rogu. Gdy na ekranie pojawi się okno do wpisywania tekstu, uzupełnij je, a następnie poczekaj na wyświetlenie wyników wyszukiwania.

Wyszukiwanie ebooków na czytniku PocketBook
Wyszukiwanie ebooków
Wyniki wyszukiwania ebooków na czytniku PocketBook
Wyniki wyszukiwania ebooków

Grupowanie ebooków na PocketBooku

Czasami zdarza się, że przechowujemy na naszym czytniku ebooków sporo starych materiałów, lecz nie mamy pojęcia, co chcielibyśmy poczytać. W takiej sytuacji warto np. pogrupować książki w wersji elektronicznej zgodnie z kryterium różnych gatunków, a następnie sprawdzić, jakimi pozycjami literackimi dysponujemy. Może być również tak, że w pamięci naszego urządzenia znajduje się kilka artykułów w wersji PDF, które trudno byłoby nam znaleźć bezpośrednio. Na szczęście możemy po prostu pogrupować wszystkie materiały pod kątem formatów, a następnie jednym kliknięciem przejść do półki PDF.

Aby odpowiednio pogrupować ebooki, naciśnij na ikonę książek w lewym górnym rogu. Na ekranie urządzenia pojawi się wówczas lista, która umożliwi Ci uszeregowanie książek w wersji elektronicznej pod kątem różnych kryteriów.

Kryteria grupowania ebooków na czytniku PocketBook
Kryteria grupowania ebooków
Grupowanie ebooków pod kątem gatunków na czytniku PocketBook
Grupowanie ebooków pod kątem gatunków

Czytniki ebooków PocketBook pozwalają na grupowanie książek w wersji elektronicznej pod kątem kilku różnych kryteriów:

 • Autorzy,
 • Gatunki,
 • Kolekcje,
 • Ulubione,
 • Foldery,
 • Formaty,
 • Serie.

Co ciekawe, grupować ebooki na PocketBooku możemy również za pośrednictwem aplikacji Legimi. Aby to zrobić, musimy ją uruchomić (środkowa ikona na ekranie głównym), połączyć się z Internetem, a następnie się zalogować. Następnie powinniśmy wybrać odpowiednie kryteria grupowania ebooków na górnym pasku menu.

Grupowanie ebooków pod kątem formatów na czytniku PocketBook
Grupowanie ebooków pod kątem formatów

Warto również zaznaczyć, że dzięki opcji grupowania ebooków na PocketBooku możemy uzyskać bezpośredni dostęp do katalogów w pamięci naszego elektronicznego czytnika książek. To sprawia, że zarządzanie przechowywanymi na nim materiałami staje się jeszcze łatwiejsze, ponieważ możemy robić to z poziomu komputera, po prostu tworząc lub kopiując odpowiednie foldery.

Grupowanie ebooków (podział katalogów na czytniku ebooków) na czytniku PocketBook
Grupowanie ebooków (podział katalogów na czytniku ebooków)

Sortowanie ebooków na PocketBooku

Wyobraźmy sobie, że chcielibyśmy odnaleźć na naszym czytniku ebooków określoną książkę, ale już nie pamiętamy, jak się nazywa. Oprócz tego przechowujemy na naszym urządzeniu tyle materiałów, że przeglądanie ich po kolei byłoby zbyt czasochłonne. W takim przypadku wystarczy, jeżeli przypomnimy sobie, kiedy mniej więcej wgraliśmy daną książkę w wersji elektronicznej na nasz czytnik ebooków. Jeżeli posortujemy zawartość naszej biblioteki pod kątem daty dodania, wszystkie materiały zostaną uporządkowane od najnowszych do najstarszych. Dzięki temu bez problemu znajdziemy interesującego nas ebooka.

Sortowanie ebooków na czytniku PocketBook
Sortowanie ebooków

Aby odpowiednio posortować ebooki, naciśnij na ikonę po lewej strony od lupki. Gdy na ekranie pojawi się rozwijana lista kryteriów sortowania, wybierz jedno z nich. Gdy to zrobisz, książki w wersji elektronicznej natychmiast zostaną posortowane.

Sortowanie ebooków według daty dodania na czytniku PocketBook
Sortowanie ebooków według daty dodania

Kryteria sortowania ebooków na PocketBooku:

 • Według daty otwarcia,
 • Według daty dodania,
 • Według tytułu,
 • Według autora.

Grupowanie i sortowanie książek w Bibliotece PocketBooka [poradnik wideo producenta]

https://www.youtube.com/watch?v=4NPrek0Jk6I

Czym są kolekcje ebooków na czytniku PocketBooku?

Użytkownicy czytników PocketBook posiadają jeszcze inną możliwość, która znacznie ułatwia im zachowywania porządku we własnej elektronicznej bibliotece. Mogą mianowicie samodzielnie tworzyć kolekcje ebooków, a następnie umieszczać w nich wybrane pozycje.

Grupowanie ebooków pod kątem kolekcji na czytniku PocketBook
Grupowanie ebooków pod kątem kolekcji

Wyobraźmy sobie, że uczymy się do egzaminu lub na np. wybieramy się w podróż do konkretnego kraju. W związku z tym sięgamy po kilka książek w wersji elektronicznej, które pozwolą nam przygotować się do nadchodzącego wyzwania. Dzięki możliwości tworzenia kolekcji jesteśmy w stanie umieścić wybrane ebooki w kolekcji 'Egzamin z biologii’ lub 'Maroko’, a następnie zaglądać do nich kiedykolwiek mamy na to ochotę.

Jak tworzy kolekcje ebooków na PocketBooku?

Aby utworzyć nową kolekcję ebooków na PocketBooku, naciśnij na ikonę 'Książki’ w lewym dolnym rogu ekranu głównego. Gdy wejdziesz w Menu Biblioteki, naciśnij na ikonę grupowania ebooków (ikona książek w lewym górnym rogu ekranu), a następnie wybierz 'Kolekcje’ z rozwijanej listy. Teraz wystarczy, że naciśniesz z na znak plus i nadasz nazwę nowej kolekcji. Twoja nowa wirtualna półka jest już gotowa.

Tworzenie kolekcji ebooków na czytniku PocketBook
Tworzenie nowej kolekcji ebooków
Dodawanie ebooka do kolekcji na czytniku PocketBook
Dodawanie ebooka do kolekcji

Jeżeli chcesz dodać do niej ebooka, ponownie przejdź do Menu Biblioteki. Wybierz książkę w wersji elektronicznej i przytrzymaj ją palcem. Gdy na ekranie pojawi się rozwijana lista, naciśnij na ikonę 'Dodaj na półkę’. Teraz musisz już tylko wybrać odpowiednią z nich. Jeżeli chcesz przejść do podglądu zawartości utworzonej półki, przejdź do Menu Biblioteki i pogrupuj ebooki pod kątem kolekcji.

Dodawanie ebooka do kolekcji na czytniku PocketBook
Dodawanie ebooka do kolekcji
Autor: Kuba
Źródło: PocketBook

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *