Nowa funkcja Apple Books – Cele Czytelnicze [Reading Goals] na iOS 13

Biorąc przykład z Kobo, Apple zamierza wprowadzić system celów czytelniczych dla Apple Books. Funkcja stanie się dostępna dla audiobooków i ebooków po premierze iOS 13 pod koniec tego roku. Jej przeznaczeniem jest motywowanie użytkowników iPadów, iPhonów i komputerów MAC do częstszych kontaktów z książkami

panel apple books

Jak wyjaśnialiśmy w jednym z naszych ostatnich tekstów, czytanie staje się w dzisiejszych czasach coraz trudniejsze. Jesteśmy zapracowani, mamy niewiele wolnego czasu, a jeżeli już zyskujemy okazję do odpoczynku, wolimy skorzystać z rozrywki multimedialnej, aniżeli usiąść w fotelu z książką. To sprawia, że producenci starają się wyposażyć najlepsze czytniki ebooków w nowe funkcje, które zachęcą nas do regularnych kontaktów ze słowem pisanym. Jedną z nich jest system celów czytelniczych, które mają uczynić czytanie ebooków (ściśle mówiąc: książki EPUB, MOBI i PDF oraz audiobooki do pobrania) bardziej ekscytującym.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się co zrobić, aby czytać więcej i skuteczniej, zajrzyj do naszego poradnika o 12 najważniejszych czytelniczych nawykach.

 

Charakterystyka

Jak opisuje właściwości nowej funkcji Apple: Poczytaj książkę lub posłuchaj audiobooka przez pięć minut, gdy stoisz w kolejne po kawę, wracasz do domu lub kładziesz się spać, aby zrealizować swój dzienny czytelniczy cel. Świętuj swoje czytelnicze osiągnięcia i dziel się nimi ze znajomymi.

Funkcja celów czytelniczych będzie dostępna na urządzeniach wyposażonych w system operacyjny iOS 13, takich jak iPad, iPhone, iPod Touch i komputery MAC. Na razie nie wiadomo, czy będzie ona pozwalać na zyskiwanie odznak lub punktów za zrealizowane wyzwania czytelnicze.

system nagród czytelniczych kobo

Przypomnijmy, że kanadyjski producent czytników Kobo już od kilku lat (dokładnie od 2011 roku) pozwala użytkownikom swojego sprzętu na korzystanie z tego rodzaju systemu nagród. Działa on na prostej zasadzie: im więcej czytamy, tym lepsze odznaki zyskujemy.

 

Zastosowanie

Głównym zadaniem systemu celów czytelniczych jest motywowanie użytkowników czytników ebooków do regularnego czytania, pomaganie im w odnajdywaniu czasu na częstsze kontakty z literaturą, inspirowanie ich do podnoszenia sobie poprzeczki i czytelniczej konkurencji ze znajomymi. Funkcja ma sprzyjać wyrabianiu w sobie nawyków czytelniczych oraz rozbudzaniu miłości do książek. Z tego powodu może ona przydać się szczególnie uczniom i studentom (Amazon również posiada system celów czytelniczych obsługującego ebooki na Kindle, lecz udostępnia go jedynie najmłodszym w ramach opcji Free Time).

To wszystko jest o tyle ważne, że według najnowszych badań częste czytanie książek pozytywnie wpływa na nasze związki, zdolności interpersonalne i poczucie szczęścia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym niedawnym artykule.

 

Źródło: Goodereader.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *