Onyx Boox Poke 4 Lite – pierwsze wrażenia

Niedawno swoją premierę miał nowy model od firmy Onyx Boox. Nowość może stać się dużym konkurentem w segmencie 6-calowych czytników. Jak wypada po kilku godzinach użytkowania? Czy zagrozi markom takim jak Amazon Kindle lub Rakuten Kobo?

 

Czytnik Onyx Boox Poke 4 Lite
Czytnik Onyx Boox Poke 4 Lite

 

Nowy model

Onyx Boox Poke 4 Lite wydaje się fenomenalnym czytnikiem e-booków, który stanowi poważną konkurencję dla Kindle Paperwhite 5 oraz Kobo Libra 2. Poke 4 Lite jest opłacalną alternatywą dla urządzeń z technologią e-papieru E-Ink. Czytnik ma ekran zagłębiony w ramce. Wyświetlany tekst jest czytelny i wyraźny. Dzięki wspomnianej technologii, ekran nie odbija refleksów światła. Czytnik jest wyposażony w system operacyjny Android 11 oraz Sklep Google Play, umożliwiający użytkownikowi wybór wielu aplikacji oraz nieograniczone możliwości.

Ekran

Onyx Boox Poke 4 Lite posiada 6-calowy, dotykowy ekran E INK Carta 1200. Rozdzielczość to 1024×786 oraz 212 PPI. Technologia od firmy E Ink jest dzisiaj popularna ze względu na prezentowaną jakość. W czytniku Onyx Boox Poke 4 Lite poprawiono współczynnik kontrastu o 15% i zwiększono czas reakcji o 20%, dzięki czemu każde działanie wykonane na czytniku jest płynne.

 

Podświetlenie ekranu Poke 4 Lite
Podświetlenie ekranu Poke 4 Lite

 

Podświetlenie

Czytnik posiada przednie podświetlenie z możliwością regulacji barwy. Poke 4 Lite wyposażon0 w białe oraz bursztynowe diody LED. Zaletą takiego podświetlenia jest brak negatywnego wpływu na oczy oraz brak efektu zmęczenia. Manipulacja regulacji podświetlenia występuje na 32 poziomach za pomocą suwaków. Czytnik również umożliwia regulowanie podświetlenia poprzez gesty. Taka funkcja pozwala na łatwe dostosowanie czytnika do każdych warunków w jakich się znajdujemy.

Podzespoły

E-czytnik posiada czterordzeniowy procesor od firmy Qualcomm Snapdragon 2GHz wraz z Arm Cortex-A53. Wyposażony został również w 2GB pamięci RAM oraz 16GB pamięci wewnętrznej. Przesyłanie danych oraz ładowanie następuje poprzez port USB-C, a sama bateria ma pojemność 1500 mAh. Model nie posiada głośników ani mikrofonów. Posiada jednak Bluetooth 5.0, który może służyć do podłączenia słuchawek w celu słuchania audiobooków, muzyki czy podcastów.

 

Wyświetlenie książki na czytniku
Wyświetlenie książki na czytniku

 

Podsumowanie

Poke 4 Lite wyglądem zewnętrznym, nie wyróżnia się na tle konkurencji. A więc, dlaczego ten model wysuwa się na prowadzenie? Konkurencyjne firmy, produkujące czytniki, posiadają zamknięty system, który dosyć mocno ogranicza użytkowników. Dobrym przykładem jest możliwość ściągnięcia aplikacji takich jak Legimi lub Empik Go. Dostęp do sklepu Google Play pozwala na wybór wielu aplikacji. Przy okazji firma Onyx Boox również oferuje własną bibliotekę, która jest wbudowana w system. Onyx Boox Poke 4 Lite jest bardziej uniwersalny do pracy oraz rozrywki. Można na nim, oprócz czytania ebooków, przeglądać maile, sieć, ulubione czasopisma oraz słuchać audiobooków.

 

Autor: Kacper

Źródło: GoodEReader

 

Zobacz również:

Najtańsze czytniki 2022 r.

Onyx Boox Nova Air C – pierwsze wrażenia

Note Air 2 Plus – najnowszy czytnik od Onyx Boox

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *