Optymalizacja plików PDF pod kątem smartfonów i czytników ebooków. Poznaj darmową aplikację K2pdfopt

K2pdfopt to prosta w obsłudze, darmowa aplikacja do konwersji plików PDF. Dzięki niej możemy w kilka sekund zoptymalizować wyświetlanie PDFów na smartfonach i czytnikach ebooków. Skąd ją pobrać i jak z niej korzystać?

DARMOWA APLIKACJA DO KONWERSJI PLIKÓW PDF (K2PDFOPT)

Czym jest aplikacja K2pdfopt?

K2pdfopt to prosta aplikacja do konwertowania plików PDF. Dzięki niej możemy przeformatować nawet kilkukolumnowe pliki PDF w taki sposób, aby zoptymalizować ich wyświetlanie na czytnikach ebooków i smartfonach. W rezultacie jest to narzędzie, które zdecydowanie ułatwia życie wszystkim użytkownikom elektronicznych czytników.

Aplikacja do konwersji plików PDF K2pdfopt
Strona aplikacji K2pdfopt

Aplikacja K2pdfopt potrafi skutecznie rozpoznać tekst w dowolnym pliku PDF, a następnie poprawić jego rozmieszczenie dzięki funkcji Reflow. Z kolei dzięki funkcji OCR, narzędzie świetnie radzi sobie nawet ze zeskanowanymi dokumentami. Oprócz tego K2pdfopt pozwala na kopiowanie, wycinanie oraz zmienianie rozmiarów poszczególnych fragmentów plików PDF.

Aplikacja do konwersji plików PDF K2pdfopt
Aplikacja K2pdfopt

Co oznacza nazwa programu?

Początkowo program służył do optymalizacji plików PDF pod kątem wymogów czytnika Kindle 2. Nazwa K2pdfopt to skrót od Kindle 2 PDF Optimizer. Obecnie z aplikacji mogą korzystać również właściciele czytników ebooków innych producentów. Ponieważ jest to uniwersalne narzędzie do edycji i konwersji plików PDF, jego walory docenią nie tylko użytkownicy czytników Kindle, lecz również Kobo, PocketBook czy Onyx Boox. Co ważne, aplikacja radzi sobie również z obsługą plików DJVU.

Jak działa aplikacja K2pdfopt?

Co istotne, program K2pdfopt nie konwertuje plików PDF na pliki MOBI lub ePUB. Aplikacja generuje pliki PDF, które zostają zoptymalizowane pod kątem wyświetlania ich na mniejszych ekranach.

Aplikacja do konwersji plików PDF K2pdfopt
Artykuł w formacie PDF na komputerze

Szczegółowy opis działania aplikacji znajdziemy na jej oficjalnej stronie:

K2pdfopt służy do obsługi plików tekstowych z białym tłem, które mogą zawierać obrazy lub elementy graficzne. Aplikacja dobrze radzi sobie zarówno z zeskanowanymi, jak i wygenerowanymi na komputerze dokumentami w formatach PDF i DJVU. Proces edycji i konwersji plików pozostaje w pełni zautomatyzowany. Działanie aplikacji K2pdfopt opiera się na konwertowaniu każdej strony dokumentu PDF/DJVU na osobną bitmapę, skanowaniu bitmapy w poszukiwaniu istotnych obszarów tekstu, wycinaniu, a następnie łączeniu ich w formie wielu mniejszych stron bez niepotrzebnych marginesów. Dzięki temu istotne obszary tekstu stają się maksymalnie widoczne.

Aplikacja do konwersji plików PDF K2pdfopt
Artykuł PDF przekonwertowany w aplikacji K2pdfopt (zrzut ekranu z czytnika ebooków)
Aplikacja do konwersji plików PDF K2pdfopt
Artykuł PDF przekonwertowany w aplikacji K2pdfopt (zrzut ekranu z czytnika ebooków)

Jak korzystać z aplikacji K2pdfopt?

Chociaż oprawa graficzna programu K2pdfopt jest nieco archaiczna, łatwo nauczyć się jego obsługi. Po uruchomieniu aplikacji wystarczy spojrzeć na panel w lewym górnym rogu. Aby wybrać plik, który chcemy edytować, musimy nacisnąć na ikonę Add file. Gdy już to zrobimy, powinniśmy wybrać urządzenie, na którym będziemy chcieli go otworzyć. Rozwijana lista z dostępnymi urządzeniami znajduje się w prawym górnym rogu.

Aplikacja do konwersji plików PDF K2pdfopt
Aplikacja K2pdfopt

Kolejny krok to określenie katalogu, w którym pojawi się przekonwertowany plik PDFOutput Folder, tuż pod panelem do wgrywania dokumentów. Jeżeli nie chcemy regulować szczegółowych parametrów tekstu, możemy od razu nacisnąć na przycisk Convert All Files, który jest umiejscowiony w lewym dolnym rogu ekranu. Przekonwertowany plik odnajdziemy we wskazanym wcześniej folderze.

Aplikacja do konwersji plików PDF K2pdfopt
Konwertowanie pliku PDF w aplikacji K2pdfopt

Skąd pobrać aplikację K2pdfopt?

Co ważne, aplikacja K2pdfopt jest w pełni darmowa. Bez problemu uruchomimy ją na systemach Windows, MAC oraz Linux.

Chociaż program powstał w 2010 roku, jest on regularnie aktualizowany. Najnowsza wersja aplikacji K2pdfopt (2.53) pojawiła się 18 lipca 2020. Wraz z każdą kolejną aktualizacją zyskiwał ona nowe funkcje, a jej działanie było udoskonalane. Program jest lekki (10 MB) i prosty w obsłudze. Aby go pobrać, wystarczy kliknąć w link poniżej:

Autor: Kuba
Źródło: The-ebook-reader.com, Willus.com

Powiązane treści:

1 Responses

  1. Niestety plik do instalacji nie chce się na otworzyć na najnowszym osx big sur

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *