Odtwarzanie plików PDF na czytniku PocketBook InkPad X [poradnik wideo]

PocketBook InkPad X to największy czytnik ebooków szwajcarskiej firmy, który świetnie sprawdza się przy czytaniu książek w wersji elektronicznej, magazynów i gazet, komiksów i mangi, publikacji naukowych, a nawet nut. Przekonaj się, jak radzi on sobie z odtwarzaniem plików PDF, rysowaniem i robieniem notatek

Pliki PDF na czytniku PocketBook InkPad X

Podstawowe cechy czytnika PocketBook InkPad X

PocketBook InkPad X to 10.3-calowy czytnik ebooków popularnego w naszym kraju szwajcarskiego producenta. Urządzenie zostało wyposażone w wyświetlacz E Ink Mobious o rozdzielczości 1404 × 1872 i 227 PPI. W rezultacie świetnie nadaje się ono do odtwarzania wszelkiego rodzaju cyfrowych materiałów: komiksów, książek EPUB, magazynów i gazet, mangi, publikacji naukowych, a nawet nut.

PocketBook InkPad X posiada wbudowane podświetlenie oraz system regulacji temperatury kolorów. Wykorzystana w nim technologia SmartLight zapewnia maksymalny komfort czytania w dowolnych warunkach oświetleniowych. Jest to możliwe dlatego, że czytnik ebooków automatycznie dostosowuje jasność i temperaturę barwną ekranu do okoliczności.

Podgląd głównego menu na czytniku PocketBook InkPad X
Podgląd głównego menu

We wnętrzu PocketBook InkPad X znajduje się dwurdzeniowy procesor o mocy 1 GHz, 1 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci flash. Oprócz tego czytnik ebooków został wyposażony w gniazdo USB-C, WiFi, Bluetooth, G Sensor (odpowiadający za automatyczną rotację ekranu), a także czujnik usypiania. Przydaje się on przy okazji korzystania z inteligentnego etui.

Pojemność baterii elektronicznego czytnika książek wynosi 2,000 mAh. Urządzenie działa na standardowym systemie operacyjnym PocketBooka, który opiera się na wersji Linuxa. PocketBook InkPad X dobrze radzi sobie z obsługą wszystkich najpopularniejszych formatów elektronicznych , takich jak m. in. ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT. Pozwala on również na korzystanie z takich plików audio, jak MP3, OGG, M4B.

PocketBook InkPad X [test wideo]

Pliki PDF na czytniku PocketBook InkPad X

Ze względu na swoje duże rozmiary i mocny procesor PocketBook InkPad X świetnie nadaje się do czytania wszelkiego rodzaju magazynów, czasopism i raportów. Urządzenie szybko i sprawnie radzi sobie z plikami PDF o niedużej wadze. Odtwarzanie cięższych plików przychodzi mu z minimalnie większym trudem, lecz nie jest to uciążliwe w codziennym użytkowaniu czytnika ebooków.

PocketBook InkPad X zapewnia dwa alternatywne sposoby przerzucania stron czytanych książek w wersji elektronicznej. Można to robić zarówno za pomocą dotykania ekranu, jak również wciskając umieszczone na dole obudowy przyciski fizyczne. Podstawą obsługi plików PDF na urządzeniu jest korzystanie z gestów skalowania. Za pomocą gestów pomniejszania lub powiększania widoku możemy dostosowywać wielkość tekstu lub ilustracji do naszych indywidualnych oczekiwań.

Powiększanie tekstu na czytniku PocketBook InkPad X
Powiększanie tekstu

Jeżeli w czasie czytania naciśniemy na środek ekranu, pojawi się na nim dolna listwa menu, która umożliwi nam dalszą personalizację opcji odtwarzania plików PDF. Znajduje się na niej 5 narzędzi, które chcielibyśmy po kolei omówić.

5 narzędzi od obsługi plików PDF i książek EPUB na czytniku PocketBook InkPad X
5 narzędzi od obsługi plików PDF i książek EPUB

1. Ustawienia

Wchodząc w ustawienia, zyskamy możliwość automatycznego lub ręcznego przycinania marginesów danego tekstu. Znajdziemy tam również 4 tryby dopasowania wyświetlanego tekstu do rozmiarów ekranu czytnika ebooków.

Przycinanie marginesów na czytniku PocketBook InkPad X
Przycinanie marginesów

4 tryby dopasowania tekstu do widoku ekranu:

  • Tryb dopasowania tekstu do szerokości ekranu.
  • Tryb wyświetlania całej strony pliku PDF na ekranie urządzenia.
  • Tryb dzielenia tekstu na dwie kolumny.
  • Tryb Reflow, który umożliwia automatyczne dopasowanie tekstu do rozmiaru ekranu (podobnie jak przy czytaniu ebooków w formacie MOBI lub EPUB).
4 tryby dopasowywania tekstu i obrazu do szerokości ekranu na czytniku PocketBook InkPad X
4 tryby dopasowywania tekstu i obrazu do szerokości ekranu

2. Obracanie widoku

Kolejna ikona na dolny pasku narzędzi umożliwia ręczne obracanie widoku pliku PDF. Ponieważ jednak PocketBook InkPad X został wyposażony w akcelerometr, jest on w stanie automatycznie dostosować orientację tekstu do położenia czytnika.

3. Notatki

Trzecia ikona na dolnej listwie menu pozwala na robienie elektronicznych notatek bezpośrednio w odtwarzanych na czytniku ebooków plikach PDF. Ułatwia to kilka dostępnych w menu aplikacji narzędzi.

Rysowanie i robienie notatek na czytniku PocketBook InkPad X
Rysowanie i robienie notatek

4 podstawowe narzędzia do robienia notatek:

  • Marker umożliwia zakreślenie tekstu po najechaniu na niego palcem.
  • Aparat zapewnia możliwość zapisania części strony w formie osobnego obrazu.
  • Ołówek służy do swobodnego kreślenia na ekranie linii o różnej grubości. Pozwala on również na nadpisywanie jednych notatek nad drugimi.
  • Gumka umożliwia wymazywanie śladów markera lub ołówka.
Zapisywanie części strony w formie zdjęcia na czytniku PocketBook InkPad X
Zapisywanie części strony w formie zdjęcia

Wszystkie stworzone przez nas rysunki i notatki są automatycznie zapisywanie w konspekcie danej książki w wersji elektronicznej lub danego pliku PDF.

4. Słownik

Następnym narzędziem na dolnym pasku menu jest interaktywny słownik. Dzięki niemu po kliknięciu w czasie czytania na dane słowo na ekranie pojawi się jego tłumaczenie. Każde tłumaczenie można edytować. Istnieje również możliwość zmiany domyślnego języka słownika.

5. Konwersja tekstu na mowę

Ostatnia ikona umożliwia korzystanie z syntezatora mowy. Jest to narzędzie pozwalające na odtworzone tekstu danego pliku w formie dźwiękowej. Gdy zdecydujemy się z niego skorzystać, PocketBook InkPad X odczyta na głos fragmenty książki w wersji elektronicznej za pomocą wybranego przez nas syntezatora mowy.

Pliki PDF na PocketBook InkPad X [poradnik wideo]

Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *