Recenzja Onyx Boox Nova Air

Onyx Boox Nova Air to coś więcej niż tylko czytnik e-booków. 7,8-calowy tablet E-Ink z wbudowanym podświetleniem ekranu sprawdzi się zarówno pracy jak i w podróży. Możemy na nim robić zaawansowane notatki oraz tworzyć rysunki, a wszystko za sprawą dołączonego do zestawu rysika WACOM, który zapewnia nam jeszcze lepsze wrażenia podczas rysowania. Czy Nova Air okaże się lepszy od swojego poprzednika? 

Onyx Boox Nova Air już w ofercie na czytio.pl 

Pierwsze wrażenie

Nova Air został wyposażony w 7,8-calowy pojemnościowy ekran dotykowy E-Ink Carta HD o rozdzielczości 1872×1404 z 300 PPI. Przedni wyświetlacz posiada system temperatury barwowej z bursztynowymi światłami LED, który odpowiednio podświetla ekran oraz umożliwia nam dostosowanie światła do naszych preferencji. Dodatkowo wyświetlacz czytnika został pokryty folią antyodblaskową, dzięki której możemy notować i czytać nawet w pełnym słońcu. Oprócz funkcji ochronnej folia sprawdza się bardzo dobrze podczas odręcznego notowania. W połączeniu z długopisem BOOX zapewnia wrażenie przypominające pisanie piórem po tradycyjnym papierze.

System temperatury barwowej na czytniku Onyx Boox Nova Air
System temperatury barwowej – Onyx Boox Nova Air

Warto dodać, że czasami podczas czytania e-booków lub korzystania z aplikacji, czynności takie jak przesuwanie czy stuknięcia nie działają poprawnie. Dzieje się tak właśnie za sprawą dodatkowej ochrony ekranu, czyli folii. Być może z tego powodu Onyx Boox opracował specjalnie do tego modelu etui premium, które zostało wyposażone m.in. w dwa fizyczne przyciski służące do obracania stron. Pokrowiec posiada również magnetyczne zapięcia, które usypiają urządzenie po jego zamknięciu, jednocześnie pomagając zachować żywotność baterii. Dużym atutem etui jest jego wygodny montaż. Za pomocą złączy pogo pin oraz magnetycznej listwie, czytnik bezproblemowo dopasowuje się do pokrowca. Dzięki łatwemu i szybkiemu montażu możemy wyciągnąć czytnik w każdej chwili.  

Długopis BOOX do czytnika Onyx Boox Nova Air
Rysik WACOM – Onyx Boox Nova Air

Do modelu Nova Air został opracowany biały, magnetyczny rysik WACOM, który posiada 4096 poziomów na nacisk. Zaletą długopisu jest możliwość jego bezpośredniego  przymocowania do czytnika, dzięki czemu mamy go cały czas pod ręką i możemy użyć w każdej chwili. Poza tym rysik idealnie komponuje się kolorystycznie ze srebrno szarym etui. Sam model czytnika również przykuwa uwagę swoim nietypowym designem. Tył urządzenia został wykonany w  odcieniach szarości z efektem poplamienia farbą. Z kolei na samym dole znajduje się srebrna, błyszcząca wstawka. Reszta czytnika jest w całości matowa, dzięki czemu nie musimy martwić się o pozostawione nieestetyczne odciski palców.

Specyfikacja techniczna Nova Air

Onyx Boox Nova Air posiada ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Octa-core, 3 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej. Czytnik został wyposażony także w Bluetooth 5.0., za pomocą którego możemy korzystać z bezprzewodowych słuchawek lub połączyć się z zewnętrznym głośnikiem. Urządzenie posiada także dwa głośniki stereo, które oferują wysoką jakość dźwięku podczas odtwarzania audiobooków czy muzyki. Za sprawą dostępu do Wi-Fi możemy swobodnie surfować po internecie. Istnieje również port USB-C, który jest przydatny do ładowania czytnika, do komputera PC lub MAC oraz ładowarki ściennej. Nova Air został wyposażony w baterię o mocy 2000 mAh, która powinna nam wystarczyć na kilka tygodni regularnego użytkowania. W porównaniu do poprzedniego modelu Onyx Boox, jakim był Nova 3, czytnik jest lżejszy i smuklejszy. Jego  wymiary to 194×136.5×6.3 mm, natomiast waga wynosi 235g. 

Wygląd czytnika Onyx Boox Nova Air
Onyx Boox Nova Air
Metalowa wstawka Onyx Boox Nova Air
Onyx Boox Nova Air

Android czy Linux?

Nova Air został wyposażony w system Android 10, dzięki czemu czytnik ma dostęp do sklepu Google Play, z którego możemy pobierać aplikacje. Jest to dużą zaletą czytnika, gdyż urządzenia innych marek często nie posiadają już wcześniej wgranego sklepu. Onyx Boox posiada również swój własny sklep, natomiast nie możemy spodziewać się po nim zbyt wiele, gdyż jest tam zaledwie 48 dostępnych aplikacji. 

Dostęp do sklepu Google Play Onyx Boox Nova Air
Sklep Google Play – Onyx Boox Nova Air

Pulpit czytnika pozostał niezmieniony w stosunku do poprzednich generacji. Po prawej stronie możemy znaleźć pasek narzędzi z dostępem do biblioteki, sklepu, notatek, przechowywania, aplikacji czy ustawień. Z kolei jeśli wykonamy ruch palcem z góry w dół, uzyskamy panel z innymi funkcjami jak na przykład dostęp do Wi-Fi czy Bluetooth. Pod spodem wyświetli się również możliwość regulacji jasności ekranu oraz dźwięku. Wszystkie te wyświetlane skróty możemy edytować i usuwać, w zależności od naszych preferencji. Na pulpicie znajduję się przycisk wiszący, którym łatwo możemy operować i przesuwać w odpowiednie dla nas miejsce. Po kliknięciu tego przycisku uzyskamy skróty dostępu do wielu innych narzędzi. Istnieje możliwość jego personalizacji, czyli możemy przypinać i odpinać niechciane przez nas inne ikony. 

Płynność działania

Onyx Boox Nova Air posiada różne tryby odświeżania ekranu, które sprawdzą się przy poszczególnych czynnościach. Dla przykładu, do czytania e-booków najlepiej ustawić tryb domyślny. Tryb A2 będzie odpowiedni do edycji plików PDF, a tryb prędkości sprawdzi się do surfowania po internecie. Został jeszcze tryb X, który posłuży nam do grania w gry czy do oglądania filmów na YouTube. Należy jednak pamiętać, że im większa płynność ekranu, tym słabo widoczne szczegóły oraz możliwość występowania cieni. Dlatego też, korzystając z niektórych trybów możemy napotkać zjawisko ghosting’u.  

Funkcja notatnika w Onyx Boox
Notatnik – Onyx Boox Nova Air

Notuj i rysuj z Nova Air

Jedną z najlepszych rzeczy w Onyx Boox Nova Air jest zdecydowanie funkcja rysowania i pisania, która została zaopatrzona w ogrom możliwości. Do tworzenia notatek posłużą nam pięć różnych długopisów. Do odseparowania zapisków pomocne będą różnego rodzaju linie, które możemy modyfikować pod względem ich grubości. Jeśli chcielibyśmy stworzyć np. mapę myśli, idealnie sprawdzi się zastosowanie kształtów, dzięki czemu nasza notatka będzie schludna i klarowna. 

Podobnie jak czytnik Remarkable 2 i Supernote, Nova Air także oferuje narzędzie warstw, które zadowoli projektantów gier czy artystów. Dzięki nim możemy edytować swój tekst bądź rysunek na danej warstwie bez ingerencji w inną. W połączeniu z narzędziem warstw idealnie sprawdzi się funkcja odrzucenia dłoni, dzięki której możemy wygodnie oprzeć dłoń o czytnik, nie martwiąc się o błędne interakcje z ekranem. 

Narzędzie warstw Onyx Boox
Narzędzie warstw – Onyx Boox Nova Air

Pomimo tego, że Nova Air został wyposażony w czarno-biały wyświetlacz, istnieje możliwość wyboru koloru czcionki. Wystarczy tylko, że wyeksportujemy nasze notatki jako plik PNG lub PDF i otworzymy je na komputerze. Wtedy dokument wyświetli się w pełnym kolorze. Funkcja ta może okazać się pomocna na przykład dla nauczycieli podczas oceny materiałów uczniów, gdzie muszą oznaczyć innym kolorem błędy czy dopisać jakiś komentarz. 

Robienie notatek na Nova Air jest jeszcze przyjemniejsze dzięki funkcji konwersji pisma ręcznego oraz funkcji rozpoznawania głosu. Możemy swobodnie zapisywać nasze myśli za pomocą rysika lub po prostu dyktować tekst. 

Podsumowanie

Dla kogo Onyx Boox Nova Air?

Czytnik oferuje wystarczającą liczbę narzędzi do robienia notatek, które zagwarantują wysokiej jakości prace. Nie są to super zaawansowane funkcje, które posiadają m.in. czytniki Remarkable 2 lub Supernote, natomiast sprawdzą się dla  większości użytkowników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z e-notowaniem. 

Jeśli chodzi o edycję plików PDF, ewidentnie sprawdzi się lepiej czytnik z większym, na przykład 10-calowym ekranem. Funkcja podzielonego ekranu również wymaga większego wyświetlacza. Rozmiar ikon może wydawać się nam zbyt mały na 7.8-calowym ekranie.

Zaletą Nova Air jest dostęp do sklepu Google Play. Warto wspomnieć, że tylko firma Onyx Boox i Boyue oferuję taką możliwość, także na pewno jest o co zabiegać. System Android 10 sprawdza się bardzo dobrze, głównie dzięki regularnym aktualizacjom oprogramowania, które wprowadzają nowe funkcje i naprawiają pojawiające się błędy. Z kolei, oferowane przez Onyx Boox tryby odświeżania znacznie zwiększają wydajność podczas korzystania z aplikacji. 

Nova Air posiada wiele możliwości. Jest idealny dla osób, które chcą czegoś więcej od czytnika. Na pewno sam wygląd tabletu robi już duże wrażenie. Nova Air charakteryzują się eleganckim designem, a w połączeniu z etui premium i długopisem BOOX tworzy idealny zestaw do pracy. 

źródło: Goodereader.com

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *