Czytnik ebooków od Onyxa [recenzja Onyx Boox Poke 2]

W przeciwieństwie do większości innych urządzeń w ofercie chińskiej firmy, Onyx Boox Poke 2 to nie narzędzie do robienia elektronicznych notatek, lecz dedykowany czytnik ebooków z wysokiej półki. Świetne parametry techniczne, cztery tryby odświeżania ekranu, najnowszy Android 9.0 oraz możliwość pobierania aplikacji z Google Play sprawiają, że Onyx Boox Poke 2 pod wieloma względami góruje nad konkurencją. Przekonaj się, czy warto go kupić

Czytnik ebooków od Onyxa [recenzja Onyx Boox Poke 2]

Onyx Boox Poke 2 to urządzenie, które wyróżnia się w ofercie chińskiej firmy. Przedsiębiorstwo specjalizuje się bowiem przede wszystkim na narzędziach do robienia elektronicznych notatek, które są wyposażone w wyświetlacze E Ink oraz warstwę WACOM. Właśnie dzięki niej pozwalają one na wykorzystanie rysika lub palców do rysowania, odręcznego pisania czy edycji plików PDF. Flagowe produkty Onyxa, które plasują się w scharakteryzowanej wyżej kategorii, to Onyx Boox Nova 2, Onyx Boox Note 2 oraz Onyx Boox Max 3.

Istotność Onyxa Boox Poke 2 wynika natomiast stąd, że jest to przede wszystkim dedykowany czytnik ebooków. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać swoim użytkownikom maksymalny komfort czytania książek w wersji elektronicznej. Dzięki świetnym parametrom technicznym oraz najnowszej wersji Androida, Onyx Boox Poke 2 jest w stanie konkurować z Kindle, Kobo czy PocketBookiem.

Parametry techniczne

Onyx Boox Poke 2 jest wyposażony w 6-calowy wyświetlacz E Ink Carta HD o rozdzielczości 1072 x 1448 i 300 PPI. Inaczej niż w przypadku Onyxa Boox Poke Pro, ekran czytnika ebooków został wykonany ze szkła i umieszczony na równym poziomie z ramką.

Elektroniczny czytnik ebooków posiada również wbudowane podświetlenie z funkcją regulacji temperatury kolorów, która pozwala na uzyskanie przyjemnego dla wzroku efektu światła płonącej świecy. Jest to ten sam typ podświetlenia, który wykorzystano w innych najlepszych czytnikach ebooków. Nie tylko umożliwia on wygodne czytanie przy braku dostępu do zewnętrznych źródeł światła, lecz również pozwala na złagodzenie białego światła ekranu za pomocą subtelnych bursztynowych odcieni.

Podświetlenie e-czytnika Onyx Boox Poke 2
Podświetlenie e-czytnika Onyx Boox Poke 2

We wnętrzu elektronicznego czytnika książek umieszczono ośmiordzeniowy procesor o mocy 2.0 GHZ, 32 GB pamięci flash na magazynowanie danych oraz 2 GB pamięci RAM. Onyx Boox Poke 2 został również wyposażony w baterię o pojemności 1,500 mAh. Za jedną z nielicznych wad urządzenia można uznać brak portu USB-C, który zastąpiono jednak gniazdem USB OTG. Dzięki funkcji UTG użytkownicy czytnika ebooków są w stanie podłączać do niego rozmaite akcesoria (np. klawiaturę, myszkę, pedały, rozszerzone gniazda USB itd.), nie musząc pobierać żadnych dodatkowych sterowników.

Onyx Boox Poke 2 obsługuje ponadto WiFi 2.4, które gwarantuje płynne przeglądanie Internetu, oraz posiada Bluetooth 4.1. Dzięki niemu do czytnika ebooków można bez problemu podłączyć bezprzewodowe słuchawki, głośniki lub mikrofon, a następnie korzystać z niego np. do rozmów na Skype. Niestety urządzenie nie zostało wyposażone w głośniki ani wejście słuchawkowe Jack 3.5 mm, dlaczego bezpośrednie podłączenie do niego słuchawek jest niemożliwe.

Parametry techniczne:

Wyświetlacz E Ink Carta HD, podświetlenie z funkcją regulacji temperatury kolorów, ośmiordzeniowy procesor o mocy 2.0 GHZ, 32 GB pamięci flash, 2 GB pamięci RAM, bateria o pojemności 1,500 mAh, gniazdo USB OTG, WiFi 2.4, Bluetooth 4.1.

Opakowanie i design

Opakowanie czytnika ebooków jest w całości czarne. Na przedniej części pudełka umieszczono jedynie nazwę producenta, modelu oraz zarys urządzenia. Ponieważ w przypadku większości innych elektronicznych czytników książek Onyxa na ich opakowaniach znajdują się kolorowe zdjęcia, takie rozwiązanie graficzne jest oryginalne i sprawia wrażenie świeżego.

Z tyłu opakowania Onyxa Boox Poke 2 umieszczono jego pełną nazwę i opis specyfikacji technicznej w dziewięciu różnych językach. Po bokach pudełka znajduje się natomiast kilka dodatkowych informacji oraz kod QR. Oprócz samego czytnika ebooków we wnętrzu opakowania umieszczono jeszcze kabel USB, kartę gwarancyjną oraz krótką instrukcję użytkowania.

Onyx Boox Poke 2 unboxing [materiał wideo Good e-Reader]

Przednia część Onyxa Boox Poke 2 jest niemal w całości czarna. Niewielki metaliczny pasek z logo producenta znajduje się jedynie na samym dole. Czarne są również krawędzie czytnika ebooków. Tylna obudowa posiada taki sam, metaliczny kolor jak dolny fragment frontu elektronicznego czytnika książek. Ekran urządzenia został umieszczony równo z brzegami jego obudowy. Urządzenie świetnie leży w dłoni i sprawia wrażenie lekkiego. W porównaniu z designem innych popularnych czytników ebooków, ramki Onyxa Boox Poke 2 są niewielkie i nie rzucają się w oczy. Niemal całą powierzchnię urządzenia zajmuje zatem szklany wyświetlacz E Ink, co nadaje mu ekskluzywny charakter. Wymiary czytnika ebooków wynoszą 153 x 107 x 6.8mm, natomiast jego waga 135.

Tylna obudowa e-czytnika Onyx Boox Poke 2
Tylna obudowa e-czytnika Onyx Boox Poke 2

Jedną z największych zalet Onyxa Boox Poke 2 jest z pewnością jego prosty, minimalistyczny design. Ponieważ urządzenie nie zostało wyposażone w żadne przyciski fizyczne, lecz jest w całości obsługiwane za pomocą dotykowego ekranu, w trakcie jego użytkowania nic nie rozprasza uwagi. W rezultacie Onyx Boox Poke 2 ewidentnie góruje nad popularnymi czytnikami ebooków podstawowej klasy, plasując się na półce z urządzeniami bardziej zaawansowanymi. Pomimo tego pozostaje on jednym z najtańszych produktów w ofercie chińskiej firmy.

Oprogramowanie i pobieranie aplikacji

Onyx Boox Poke 2 to dopiero czwarty komercyjny czytnik ebooków, który jest już od początku wyposażony w Androida 9.0. Większość pozostałych dostępnych na rynku elektronicznych czytników książek wciąż korzysta z Androida 6.0 lub 4.04. Najważniejszą zaletą decyzji o wyposażeniu Onyxa Boox Poke 2 w najnowszą wersję oprogramowania jest to, że pozwoliła ona na wyeliminowanie kilku zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych. Ponieważ czytnik ebooków działa na Androidzie 9.0., prawdopodobieństwo zainstalowania na nim złośliwego oprogramowania lub zhackowania urządzenia jest praktycznie minimalne.

Dolna krawędź e-czytnika Onyx Boox Poke 2
Dolna krawędź e-czytnika Onyx Boox Poke 2

Ponieważ elektroniczny czytnik książek działa na Androidzie, umożliwia on pobieranie wielu płatnych i darmowych aplikacji z Google Play. Chociaż bezpośrednio po zakupie Onyxa Boox Poke 2 ikona Google Play nie będzie widoczna, łatwo można ją uaktywnić. Aby to zrobić, wystarczy wejść w ustawienia czytnika ebooków, a następnie nacisnąć na ikonę aktywacji sklepu Play (enable Play). Już po chwili ikona Google Play powinna pojawić się na ekranie głównym.

Decyzja producentów urządzenia o sięgnięciu po najnowszą wersję Androida powoduje, że właściciele elektronicznego czytnika książek mogą zainstalować na nim praktycznie każdą aplikację z Google Play, np. Overdrive, Libby, Kindle, Nook, Kobo, Moon+ Reader, Evernote, Google Keep, or OneNote. Wielką zaletą zakupu czytnika ebooków Poke 2 jest również to, że urządzenie bez problemu zachowa wysoką funkcjonalność przynajmniej przez kolejne 4-5 lat. Ponieważ Onyx Boox Poke 2 działa na Androidzie 9.0, zapewnia on pełne wsparcie kilku popularnym, anglojęzycznym bibliotekom ebooków, takim jak np. Overdrive, Libby, 3M czy Hoopla.

O oprogramowaniu Onyxa Boox Poke 2 należy powiedzieć przede wszystkim to, że działa ono płynnie i jest wyjątkowo stabilnie. Informacje o błędach, które zmuszałyby do ponownego uruchomienia czytnika ebooków, praktycznie się nie zdarzają. Amazon, Kobo, Onyx, Supernote i PocketBook to nieliczni z producentów, którzy zapewniają swoim klientom regularne aktualizacje oprogramowania. Czasami aktualizacje służą jedynie naprawie rozpoznanych błędów, lecz w wielu przypadkach wprowadzają również nowe udogodnienia, usługi i funkcje.

Jeśli chodzi o aktualizację oprogramowania, Onyx Boox wypada naprawdę świetne, zapewniając użytkownikom swoich produktów istotne wsparcie praktycznie co miesiąc. Ponieważ producent najpierw wypuszcza aktualizacje oprogramowania na rodzimy, chiński rynek, ich wartość może zostać dodatkowo potwierdzona. Zaraz potem przedsiębiorstwo technologiczne przygotowuje tę samą aktualizację dla klientów w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Interfejs i obsługa

Najważniejszy element interfejsu użytkownika e-czytnika Onyx Boox Poke 2 stanowi przymocowany do ekranu na stałe pasek boczny, do którego można powracać w trakcie otwierania różnych aplikacji oraz poruszania się po menu. Na pasku umieszczono skróty do biblioteki, księgarni online, menedżera plików, aplikacji oraz ustawień. Onyx Boox Poke 2 bez problemu radzi sobie z obsługą wszystkich najpopularniejszych formatów ebooków, takich jak MOBI, EPUB, FB2 czy PDF. Użytkownicy czytnika ebooków mają możliwość skanowania jego pamięci w poszukiwaniu brakujących metadanych lub okładek książek. Mogą oni również samodzielnie dostosować elementy wyglądu menu odnaleźć na dysku Onyxa Boox Poke 2 określonego ebooka.

Główne menu e-czytnika Onyx Boox Poke 2
Główne menu e-czytnika Onyx Boox Poke 2

W folderze z aplikacjami początkowo znajdują się jedynie te, które są już preinstalowane na urządzeniu. Mieści się w nim również Google Play, które z czasem umożliwia zapełnienie katalogu własnymi, pobranymi z sieci aplikacjami. Zainstalowany na elektronicznym czytniku książek menedżer plików jest domyślnie przypisany do systemu Android i pozwala na przeglądanie zawartości Onyx Boox Poke 2 pod kątem określonych ebooków i innych materiałów.

Ustawienia to natomiast miejsce, w którym można uzupełnić swoje dane konta Google, przeskanować sieć pod kątem ewentualnych aktualizacji zabezpieczeń lub całego oprogramowania oraz zarządzać poszczególnymi funkcjami urządzenia. Ponieważ księgarnia online Onyxa została jakiś czas temu poprawiona, znajdują się w niej nie tylko chińskie, lecz również angielskie tytuły. Wśród ebooków w języku angielskim prym wiedzie darmowa klasyka literatury. Użytkownicy czytnika ebooków mogą za darmo pobrać np. Alicję w Krainie Czarów lub Frankensteina.

W prawym górnym rogu ekranu czytnika ebooków znajdują się informacje na temat baterii i połączenia WiFi, a także opcje regulacji podświetlenia i odświeżania widoku. Po lewej stronie na górze umieszczono natomiast zegar oraz ustawienia powiadomień Androida. Po przesunięciu palcem od góry do dołu ekranu, pojawiają się na nim różne dodatkowe opcje (połączenie WiFi, ustawienia rotacji ekranu, Bluetooth, regulacja kontrastu wyświetlacza). Po wejściu w ustawienia podświetlenia możliwe staje się jego włączanie i wyłączanie, a także regulacja jego barwy. Po wprowadzeniu zmian czytnik ebooków zapamiętuje wszystkie preferencje użytkownika. Podświetlenie Onyxa Boox Poke 2 reguluje się za pomocą wygodnego, przesuwanego paska.

Na ekranie głównym elektronicznego czytnika ebooków znajduje się lista niedawno otwartych lub aktualnie czytanych książek. W prawym dolnym rogu ekranu umieszczono natomiast niewielką ikonę trackballa. Pozwala ona na szybkie przechodzenie do kilku użytecznych funkcji, takich jak regulacja głośności, robienie zrzutów ekranu czy zmiana ustawień baterii. Szczególnie przydatne jest to, że użytkownicy Onyx Boox Poke 2 mogą samodzielnie przypisywać do trackballa rozmaite funkcje. Jeżeli natomiast uznają, że nie jest on nim do niczego potrzeby, mogą wyłączyć go w ustawieniach.

Tryby odświeżania ekranu

Jedną z największych zalet Onyxa Boox Poke 2 jest wykorzystany w nim system odświeżania ekranu. Większość popularnych czytników ebooków posiada standardową częstotliwość odświeżania widoku ekranu, która zwiększa płynność ich działania kosztem pogorszenia jakości wyświetlanych obrazów. W przeciwieństwie do tego rodzaju urządzeń Onyx Boox Poke 2 został wyposażony w 4 alternatywne tryby odświeżania ekranu, które pozwalają dobierać je pod kątem swoich zmiennych potrzeb. Jest to rozwiązanie, które pomyślnie wykorzystano już wcześniej w e-czytnikach Onyx Boox Max 2, Onyx Boox Note 2 oraz Onyx Boox Nova 2. W rezultacie Onyx Boox Poke 2 jest dopiero czwartym elektronicznym czytnikiem książek, który już od początku pozwala na korzystanie z kilku alternatywnych trybów odświeżania ekranu.

Tryby odświeżania ekranu na Onyx Boox Poke 2:

  • Pierwszy tryb nosi miano trybu normalnego (Normal Mode). Stanowi on domyślny tryb do czytania ebooków oraz przeglądania PDFów.
  • Speed Mode został zaprojektowany pod kątem wyświetlania szybko zmieniających się obrazów. W rezultacie doskonale nadaje się on do przeglądania Internetu za pomocą Chrome lub Firefoxa.
  • Tryb A2, który jeszcze bardziej obniża jakość wyświetlanych na ekranie obrazów, najbardziej przydaje się przy okazji otwierania materiałów bogatych w zdjęcia i ilustracje.
  • Ostatni tryb, tryb X-Mode, służy natomiast do oglądania filmów na YouTube, grania w gry oraz odtwarzania materiałów, które zawierają liczne animacje.

Czytanie ebooków

Istnieją dwa sposoby na czytanie książek w wersji elektronicznej na Onyx Boox Poke 2. Zdecydowana większość użytkowników urządzenia uruchamia w tym celu preinstalowaną na nim aplikację do czytania ebooków, ponieważ jest ona regularnie aktualizowana i posiada szereg przydatnych funkcji. Gdy tylko ebooki zostaną przeniesione na czytnik ebooków z komputera lub otwarte w chmurze online, automatycznie pojawią się one w bibliotece Onyxa Boox Poke 2. Książki, które są aktualnie czytane, będą natomiast dostępne na ekranie głównym, dzięki czemu będzie można szybko do nich wracać. Drugi sposób na czytanie ebooków na Onyx Boox Poke 2 wymaga natomiast pobrania jednej z wielu przeznaczonych do tego zadania aplikacji z Google Play.

Biblioteka ebooków e-czytnika Onyx Boox Poke 2
Biblioteka ebooków e-czytnika Onyx Boox Poke 2

Standardowa aplikacja do czytania ebooków obsługuje dokumenty w formatach PDF, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI oraz CHM. Po naciśnięciu w trakcie czytania na środek ekranu, pojawią się na nim różne opcje personalizacji ustawień wyświetlania tekstu. Użytkownicy Onyxa Boox Poke 2 mają możliwość samodzielnego określenia wielkości marginesów, interlinii, a także kierunku (to przydatna opcja przy okazji czytania mangi lub innych publikacji w trybie krajobrazu) oraz kontrastu (od jasnego do ciemnego) tekstu. Mogą oni również wybrać jeden z 222 fontów, określić jego wielkość oraz inne parametry (pogrubienie, kursywa).

Obsługiwane formaty ebooków

PDF, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI, CHM.

W czasie czytania książek w wersji elektronicznej najłatwiej jest przewracać strony za pomocą gestów. Cały proces następuje wyjątkowo szybko, nie zdarzają się praktycznie żadne opóźnienia. Po dłuższym przytrzymaniu w trakcie lektury danego słowa na ekranie pojawiają się dodatkowe opcje, takie jak podkreślenia, notatki, tłumaczenia przydatne w nauce języków obcych oraz udostępnienia w mediach społecznościowych. Chociaż na czytniku ebooków już pierwotnie zainstalowanych jest kilka interaktywnych słowników, pobieranie nowych nie stanowi najmniejszego problemu.

Dużą zaletą czytnika ebooków Onyx jest jeszcze to, że wyeliminował on prostą animację towarzyszącą przewracaniu stron w aplikacji Kindle. W rezultacie przewracanie stron następuje natychmiast po naciśnięciu ekranu, co w przypadku urządzeń typu E Ink stanowi najlepsze rozwiązane. Niestety niektóre aplikacje do czytania materiałów cyfrowych, takie jak agregaty newsów lub aplikacje do czytania prasy lub mangi, nie pozwalają na wyłącznie animacji towarzyszących przewracaniu stron. W ich przypadku wystarczy jednak po prostu skorzystać z innego trybu odświeżania ekranu (np. X-Mode lub A2 Mode). Dzięki temu przy przewracaniu stron nie będą występować żadne opóźnienia, ograniczony również zostanie efekt ghostingu.

Podsumowanie

Pierwsza wersja e-czytnika Onyx Boox Poke nie była sprzedażowym hitem. Stało się tak przede wszystkim ze względu na jej nie najlepsze parametry techniczne. Oprócz tego została ona przyćmiona przez mający premierę w tym samym czasie Onyx Boox Nova. Obecnie sytuacja na rynku wygląda jednak inaczej, ponieważ Onyx Boox Poke 2 jest jedynym dedykowanym czytnikiem ebooków w ofercie chińskiej firmy, która stawia głównie na narzędzia do robienia elektronicznych notatek. Jest to dobrze wykonane, solidne urządzenie, które świetnie wypada na tle konkurencji.

Onyx Boox Poke 2 recenzja [unboxing wideo]

Zalety i wady Onyx Boox Poke 2 [test wideo]

Można bez przesady powiedzieć, że w porównaniu z Onyx Boox Poke 2 takie popularne czytniki ebooków, jak Kindle Paperwhite, Kobo Clara HD czy Nook Glowlight 3 wypadają słabo. Elektroniczny czytnik Onyxa posiada lepsze parametry techniczne, więcej funkcji, a także nowsze oprogramowanie od swoich rywali.

Jedyne ograniczenie urządzenia stanowi właściwie to, że nie zapewnia ono dostępu do żadnej oficjalnej księgarni internetowej. Księgarnia internetowa Onyxa jest w stanie zapewnić użytkownikom urządzenia jedynie dostęp do darmowej klasyki literatury w języku angielskim. W związku z tym muszą oni kupować ebooki na własną rękę, szukając ich w niezależnych księganiach online, takich jak Woblink, Virtualo czy Publio. Zakup czytnika ebooków Onyx Boox Poke 2 najbardziej docenią zatem te osoby, którym zależy na uniknięciu uwięzienia w jednym cyfrowym ekosystemie. Ponieważ urządzenie pozwala na pobieranie książek w wersji elektronicznej z dowolnych księgarni, zapewnia ono pełną niezależność.

Cena czytnika Onyx Boox Poke 2 wynosi 869 PLN.

Zalety e-czytnika Onyx Boox Poke 2:

  • Kompaktowy rozmiar.
  • Elegancki, minimalistyczny design.
  • Dobrze działające podświetlenie.
  • Świetne parametry techniczne.
  • Duża funkcjonalność.

Wady e-czytnika Onyx Boox Poke 2:

  • Brak wejścia na kartę SD.
  • Brak gniazda USB-C.
  • Brak głośników.
  • Słabe wyposażenie oficjalnej księgarni Onyxa.
  • Obsługa kilku trybów odświeżania ekranu może być trudna dla początkujących.
Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *