Tab Ultra C Pro, recenzja najnowszego e-czytnika firmy Onyx Boox

Najnowszym produktem w portfolio Onyx Boox jest Tab Ultra C Pro. Jest to wysokiej klasy tablet wykorzystujący najnowszą generację kolorowego e-papieru Kaleido 3. Produkt ten został zaprojektowany jako maszyna zwiększająca produktywność, a nie tylko papier cyfrowy. Możemy na nim odręcznie rysować, robić notatki przy użyciu 16 różnych kolorów i dodawać adnotacje do plików PDF. Dostępna jest opcjonalna klawiatura z touchpadem, którą podłącza się do urządzenia za pomocą złączy Pin. Posiada różne skróty do uruchamiania określonych aplikacji, a nawet dostosowywania przedniego podświetlenia wyświetlacza i systemu temperatury kolorów.

 

Tab Ultra C Pro w zestawieniu z zeszytem wielkości A5 oraz laptopem Lenovo
Tab Ultra C Pro

Onyx ma wiele produktów, które są obecnie w sprzedaży i nie ma zbyt dużego rozróżnienia między poszczególnymi modelami. W październiku został wprowadzony do sprzedaży Note Air 3 C, który jest tym samym, co Tab Ultra C Pro, z wyjątkiem tego, że Pro ma nieznacznie lepszą specyfikację. Model Palma, e-czytnik o konstrukcji smartfona, został wydany pod koniec września. W lipcu został wydany Tab Mini C z 7,8-calowym wyświetlaczem Kaleido 3 z funkcją notatnika, a także Onyx Boox Page, dedykowany do czytania ebooków z ręcznymi przyciskami przewracania stron i 7-calowym ekranem.  W maju na rynku pojawił się Poke 5 z 6-calowym ekranem i Tab Ultra C, który został wycofany, a jego miejsce zajmuje Tab Ultra C Pro. Wreszcie, w styczniu Tab X, który był 13,3-calowym e-notatnikiem, przeznaczonym do czytania dokumentów A4.

Jak widać, Onyx wypuścił w tym roku zawrotną liczbę e-czytników i e-notesów, przy czym nadal sprzedaje serię Note z 2022 roku i starsze produkty. Przy takiej ilości produktów, może się to stawać niejasne, który produkt będzie spełniał oczekiwania i na co warto wydać pieniądze. Wszystko sprowadza się do rozmiaru ekranu i wersji Androida. Note Air 3C z 10,3-calowym ekranem o rozdzielczości 300 PPI dla czerni i bieli i 150 PPI dla kolorów oraz nowy Tab Ultra C Pro to jedyne dwa e-notesy na rynku z systemem Google Android 12 i pełnym dostępem do sklepu Google Play. Wszystkie inne urządzenia Onyx wydane w tym roku mają tylko Androida 11. 

Najlepsze urządzenia Onyx

Tab Ultra C Pro to najlepszy 10,3-calowy tablet na rynku, który doskonale nadaje się do czytania dokumentów A5. Tab X to najlepszy 13,3-calowy e-notatnik, idealny do dokumentów A4. Onyx Boox Page to najlepszy 7-calowiec w swojej kategorii, a model Poke 5 jest najlepszy w klasie 6-calowych czytników.

Technologie warte uwagi

Onyx Boox Tab Ultra C Pro posiada 10,3-calowy wyświetlacz E INK Carta 1200 o rozdzielczości 300 PPI dla treści czarno-białych i 150 dla kolorowych. Czyni go to idealnym do czytania i edycji dokumentów formatu A5 oraz A4. Ekran jest wyrównany z ramką i chroniony warstwą szkła. Posiada ciepłe i chłodne podświetlenie do czytania w ciemności oraz suwak do regulacji poziomów jasności.

Czym jest E Ink Carta 1200?

Czasami trudno wiedzieć, co oznaczają te technologie i w jaki sposób wzbogacą one ogólne wrażenia użytkowników. E Ink Carta 1200, zapewnia 20% lepszy czas reakcji niż E Ink Carta 1000 i o 15% lepszy współczynnik kontrastu, dodatkowo oferując te same korzyści co jego poprzednik. Ponadto szybszy czas reakcji umożliwia płynniejsze pisanie odręczne i animacje na wyświetlaczach EPD. E Ink Carta 1000 i 1200 obsługują technologię Regal do aktualizacji obrazu. Regal eliminuje potrzebę całkowitego odświeżenia, zapewniając płynniejsze przejścia podczas oglądania. Dlatego na nowoczesnych e-czytnikach i e-notesach często można czytać ebooka, gdzie odświeżanie następuje tylko co 20 stron.

Czym dokładnie jest E INK Kaleido 3? 

Najnowsza generacja kolorowego e-papieru oferuje bogatsze kolory, zwiększając nasycenie kolorów o 30% w porównaniu do poprzedniej generacji,E Ink Kaleido Plus, oferując 16 poziomów skali szarości i 4096 kolorów. Kaleido 3 obsługuje również E Ink ComfortGaze, nową technologię przedniego oświetlenia, która zmniejsza ilość niebieskiego światła. Współczynnik niebieskiego światła (Blue Light Ratio) i współczynnik toksyczności niebieskiego światła (Blue Light Toxicity Factor) zostały zmniejszone odpowiednio o 60% i 24%. BLR to stosunek toksycznego światła niebieskiego do całkowitego światła niebieskiego, natomiast BLTF to stosunek jasności do niebezpiecznego światła niebieskiego. Dodatkowo, szybkość reakcji atramentu oznacza, że Kaleido 3 może odtwarzać animacje i filmy w różnych trybach prędkości, które oferuje Onyx.

 

Kamera w Tab Ultra C Pro
Fot. Good E-Reader

Czym jest funkcja OCR?

Poprzez aparat można zrobić zdjęcie dokumentu lub książki, a funkcja OCR przekonwertuje je na czysty tekst. Tekst można skopiować i wkleić do aplikacji do robienia notatek lub edytować za pomocą dowolnej aplikacji zainstalowanej na Tab Ultra C Pro. 

Onyx zmienia interfejs użytkownika, ustawienia oraz wprowadza mnóstwo nowych funkcji i ulepszeń. Dzięki temu ich urządzenia wydają się bardziej dynamiczne. Prawdopodobnie te nowe zmiany będą miały zastosowanie tylko do tabletów z serii Tab.

Specyfikacja techniczna

Tab Ultra C Pro jest przede wszystkim nastawiony na odręczne rysowanie, robienie notatek i edycję plików PDF. Odbywa się to za pośrednictwem dedykowanej aplikacji do rysowania i silnika renderowania plików PDF. Ekran WACOM zapewnia możliwość wykonywania wszystkich powyższych czynności za pomocą dołączonego rysika Boox Pen 2 Pro z gumką. Onyx oferuje jedno z najlepszych doświadczeń rysowania w branży papieru cyfrowego. Kto ma najlepsze? Trudno jest pokonać Remarkable 2, który jest liderem w branży.

Tab Ultra C Pro ma ośmiordzeniowy procesor Qualcomm 2,8 GHz i aparat 16 MP z lampą błyskową LED i funkcją OCR. Onyx potwierdził, że ten model jest o 13% szybszy niż Tab Ultra C. Zwiększono również prędkość pobierania. Tab Ultra C Pro ma 6 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej, z gniazdem kart MicroSD na dodatkowe 2 TB. Bluetooth 5 oraz dwa głośniki to jego kolejne atuty. Posiada mikrofon dla funkcji syntezy mowy TTS oraz aplikacji do komunikacji głosowej. Można łączyć się z Internetem przez WIFI, a zasilanie zapewnia bateria o pojemności 4600 mAh.

Onyx przedstawia to urządzenie jako e-notatnik i narzędzie do zwiększania produktywności. Opcjonalnie dostępna jest pełna klawiatura QWERTY z touchpadem. Zastosowano w niej materiał odporny na odciski palców. Dzięki klawiaturze można płynnie pisać, korzystać ze skrótów klawiszowych i bez wysiłku nawigować za pomocą touchpada. Dostępne są różnego rodzaju skróty do zmiany jasności podświetlenia, sprawdzania pisowni, wyszukiwania słów w Wikipedii, uruchamiania określonych aplikacji i wiele innych.

Oprogramowanie 

Boox Tab Ultra C Pro pracuje na systemie Google Android 12 z pełnym dostępem do Sklepu Google Play. Użytkownicy mogą zalogować się na swoje konto i rozpocząć pobieranie aplikacji. Onyx działa pod kontrolą Boox OS, który jest dedykowanym programem optymalizującym dla e-czytników, e-notesów i tabletów. Firma stale wypuszcza aktualizacje oprogramowania wewnętrznego, aby doskonalić czytanie, pisanie i ogólną wydajność. Robi to co kilka miesięcy, co jest ważną informacją dla użytkowników, którzy chcą zainwestować w platformę Onyx, wiedząc, że będzie ona wspierana przez co najmniej pięć lat.

Tab Ultra C Pro to zdecydowanie najszybszy produkt Onyx Boox. Po uruchomieniu aplikacji, otwiera się ona natychmiastowo. Poruszanie się po Google Play jest błyskawiczne, nawet animacje są poprawnie odtwarzane. Przeglądanie interfejsu użytkownika i menu ustawień jest niezwykle szybkie. Dotyczy to również standardowego trybu prędkości. Nie wiadomo, co Onyx zrobił na poziomie oprogramowania, ale w porównaniu do Page, najnowszy model bije je na głowę pod względem wydajności. 

Centrum sterowania w Tab Ultra C Pro
Centrum Kontrolne w Tab Ultra C Pro

Produkty Onyx z 2023 roku mają zupełnie nowy interfejs użytkownika. Pasek nawigacyjny znajduje się na dole, a elementy interfejsu użytkownika zmieniają się w zależności od tego, co jest aktualnie uruchomione, np. aplikacja do robienia notatek, aplikacja do czytania, Google Play lub przeglądarka internetowa. Ekran główny zawiera skróty do biblioteki, aplikacji do robienia notatek, przeglądarki plików i ustawień. Możesz uruchomić określone elementy, korzystając z funkcji sterowania gestami. Jeśli przesuniemy palcem w górę od dołu, poniżej ikon, automatycznie przejdziemy do ekranu głównego. Wykonując gest przesunięcia palcem w dół od góry, uzyskamy typowe powiadomienia Androida. Poprzez przejechanie palcem w dół, od symbolu WIFI i kliknięcie, uruchamiamy główne menu ustawień. Aby dodawać widżety należy nacisnąć dłużej na ekranie głównym. Istnieje kilka standardowych, takich jak kalendarz, pogoda i zegar, ale można pobrać dodatkowe z Google Play.

Centrum sterowania 

Główne menu, rozwijane poprzez pociągnięcie palcem w dół od prawego górnego rogu, nosi nazwę Centrum sterowania. To tutaj można:

 •  skonfigurować sieć WIFI czy połączenia Bluetooth
 •  obracać ekran notatnika
 •  wyciszać powiadomienia
 •  włączać/wyłączać ekran dotykowy
 •  włączać tryb podzielonego ekranu
 •  nagrywać ekran
 •  robić zrzuty ekranu
 •  uruchomić tryb “Nie przeszkadzać” 
 •  odświeżać ekran 
 •  regulować głośność
 •  zmienić przednie oświetlenie i system temperatury kolorów
 •  kontrolować poziomy ciemności i jasności całego urządzenia
 • zwiększyć wartości jasności i ciemności dla poszczególnych aplikacji

Za pomocą ustawień w postaci małego koła zębatego można również włączyć lub wyłączyć dowolną z wymienionych opcji.

Centrum powiadomień Tab Ultra C Pro
Centrum powiadomień Tab Ultra C Pro

Tryby prędkości 

Onyx zmienił nazewnictwo swoich trybów prędkości. Są one teraz nazywane: HD, który jest domyślnym standardem, “Zrównoważony”, który zapewnia przyjemne połączenie zwiększonej wydajności z niewielką degradacją obrazu. “Szybki” tryb przyspiesza wydajność. Tryb “Ultraszybki” jest idealny do oglądania strumieniowego wideo lub słuchania dźwięku ze źródeł takich jak YouTube czy Spotify.

Menu ustawień

Onyx zmienił również menu ustawień. Główny pasek nawigacyjny znajduje się teraz po prawej stronie wraz ze wszystkimi danymi. Daje to standardowy interfejs Androida. Funkcja najbardziej godna uwagi to sterowanie gestami. Możemy przesuwać palcem w określony sposób, aby odświeżyć ekran, co pomaga wyeliminować efekt pozostawania atramentu z poprzedniej strony przy szybszych trybach prędkości. Ustawienia pulpitu to miejsce, w którym można ustawić swój wygaszacz ekranu. W ustawieniach wyświetlacza można zmienić czcionki systemowe i rozmiary tekstu. Pomocne są również ustawienia jasności, limitu czasu ekranu i automatycznego uśpienia. Onyx dodał nową funkcję pełnego odświeżania ekranu (full refresh frequency). Jest ona kontrolowana przez kilkukrotne stuknięcie w ekran rysikiem lub palcem. Domyślną wartością jest 5, ale można ją zmienić. Jeśli więc szybko dotkniemy ekranu 5 razy, sieć zostanie odświeżona.

 

Szablony do tworzenia notatek w aplikacji notatek na Tab Ultra C Pro
Szablony w aplikacji notatek w Tab Ultra C Pro

Pisanie na Tab Ultra C Pro

Tab Ultra C Pro to urządzenie dedykowane do robienia notatek, które umożliwia rysowanie odręczne i robienie notatek. Można wybrać 18 kombinacji kolorów. Po zakończeniu rysowania można zapisać swoją pracę na urządzeniu, wyeksportować ją jako plik PNG lub PDF i przesłać do komputera. 

Jeżeli chcemy coś narysować, do dyspozycji jest mnóstwo rodzajów piór i ołówków, a nawet narzędzia, takie jak ołówek mechaniczny, zakreślacz, pióro wieczne, pędzel lub długopis. Istnieją również ustawienia grubości linii, aby uzyskać cieńsze lub grubsze linie. Przy użyciu rysika, warto pamiętać, że reaguje on także na różne stopnie nacisku.

Możliwość tworzenia warstw

Kolejną przydatną funkcją jest korzystanie z warstw. System ten jest podobny do popularnego oprogramowania do edycji zdjęć Adobe Photoshop. Warstwy mogą pomóc użytkownikom robić notatki bez rujnowania szablonów i rysować szczegóły, zachowując oryginalny układ. Wbudowana aplikacja Notatki obsługuje obecnie dodawanie do pięciu warstw. Ponieważ szablon jest warstwą podstawową, można jednocześnie mieć do sześciu warstw. Wybierając szablon jako warstwę podstawową, można nadać swojej pracy kompleksowe instrukcje dotyczące układu. Do wyboru jest przestrzeń lokalna, przestrzeń w chmurze lub niestandardowe szablony w formacie png, aby nadać stronie określony wygląd.

Możliwość tworzenia warstw w aplikacji notatek na Tab Ultra C Pro
Tworzenie warstw w Tab Ultra C Pro

Udostępnianie i dzielenie się treściami 

Ale co jeszcze potrafi? Możesz użyć screencastu, aby udostępnić wszystko, co znajduje się na tablecie Tab Ultra C Pro bezpośrednio na komputer. Jest to przydatne jeżeli potrzebujemy udostępnić zawartość tabletu szerszej grupie osób. Onyx ma również aplikację, która współpracuje z urządzeniami z systemem Android i pracuje nad wersją dla IOS. Korzystanie z niej jest opcjonalne. Pozwala zsynchronizować wszystko na Ultra C ze smartfonem. Onyx zapewnia również 10 GB miejsca w chmurze. 

Warto wspomnieć o kilku ważnych funkcjach. Dokumenty mogą mieć 500 stron, co pozwala na tworzenie obszernych notatek. Istnieje możliwość zapisania ulubionych ustawień pióra, dzięki czemu można wybrać każde z nich, dotykając go palcem lub rysikiem. Na przykład pióro 1 może być ołówkiem z grubymi liniami w kolorze czarnym. Pióro 2 może być zakreślaczem z czerwonymi i cienkimi liniami; Pióro 3 może być pędzlem z grubymi liniami. Można również importować zdjęcia z Dropbox lub Google Drive bezpośrednio do notatek, zmieniać ich rozmiar i dowolnie edytować.

Czytanie na Tab Ultra C Pro

Ekran A5 jest idealny do edycji plików PDF. Jest to jedna z największych zalet zakupu tego urządzenia. Możesz zacząć rysować na plikach PDF zaraz po ich załadowaniu i zapisać edytowany plik pod inną nazwą lub nadpisać oryginał. Podczas edycji plików PDF otrzymujemy inny interfejs niż w przypadku standardowego rysowania w aplikacji do robienia notatek. Tab Ultra C Pro radzi sobie znakomicie z plikami PDF. Przewracanie stron jest błyskawiczne, nie ma opóźnień. Przypomina to korzystanie z iPada. Przypuśćmy, że spróbujemy uszczypnąć i powiększyć plik PDF, pojawi się małe okno powiadomienia z pytaniem, czy włączyć tę funkcję. Inne modele Onyx mają tę opcję, ale jest ona ukryta w podmenu.

Rozpoznawanie pisma odręcznego

Dzięki ciągłym aktualizacjom oprogramowania, aplikacja Notatki zapewnia jeszcze bardziej zaawansowane narzędzia niż kiedykolwiek wcześniej. Możemy użyć rozpoznawania pisma odręcznego (narzędzie AI), aby szybko przekształcić odręczne notatki w tekst. Istnieje także możliwość wstawiania nagrań wideo, zdjęć, załączników i linków do wewnętrznej lub zewnętrznej strony internetowej, aby wiadomości wyglądały ciekawiej.

Tab Ultra C Pro to idealny e-czytnik do książek, komiksów, mangi, plików PDF i innych treści cyfrowych. Wynika to z faktu, że ma ekran wielkości A5 i wyświetlacz o przekątnej 10,3 cala. Na ekranie mieści się mnóstwo tekstu. Przerzucanie stron jest bardzo szybkie, a nawet szybsze, jeśli korzystasz z trybów prędkości z E INK Control Center. Jakość obrazu jest bardzo wyraźna, dzięki czemu nadaje się on idealnie do czytania.

Jakie formaty obsługuje Tab Ultra C Pro?

Doświadczenie e-czytania zaczyna się od standardowej aplikacji Neoreader. Jest to miejsce, w którym można załadować swoje pliki z opcją zmiany rozmiaru czcionki, typu czcionki, wyrównania, odstępów między wierszami i marginesów. Obsługuje formaty: PRC, RTF, Doc, Text, DJVU, PDF, Mobi, FB2, EPUB, CBR i CBZ. Obsługa CBZ i CBR jest doskonała do ładowania Mangi. 

Pliki PDF są przyjemne, niezależnie od tego, czy są to repliki gazety, materiału źródłowego czy nawet umowy. Dokumenty można szybko podpisać, używając rysika lub palców do pisania odręcznego. Format mangi jest również doskonały. Jednak doświadczenie czytania mangi może się różnić w zależności od tego, czy korzystamy z dedykowanej temu aplikacji, czy też ładujemy własne treści.

Sklep Google na Tab Ultra C Pro
Fot. Good E-Reader

Sklep Google Play

Tab Ultra jest użyteczny jeszcze bardziej, gdy posiadamy dostęp do Google Play i pobieramy swoje ulubione aplikacje. Daje to ogromną elastyczność i swobodę korzystania z dowolnych aplikacji do czytania lub wiadomości, których zwykle używamy na smartfonie lub tablecie. Animacja przewracania stron wygląda ładnie, ale naprawdę zmaga się z urządzeniami E INK ze względu na problem z odświeżaniem. Dlatego Onyx wprowadził ulepszenia do aplikacji na poziomie systemu, aby wyeliminować animowane przewracanie stron. Z biegiem lat firma zoptymalizowała wiele innych aplikacji, ale obecnie koncentruje się na doskonaleniu doświadczenia pisania w swojej linii e-notesów.

Czytanie w kolorze na tablecie Tab Ultra C Pro jest fantastyczne. Technologia E INK poczyniła ogromne postępy w doskonalaniu kolorowego e-papieru. Treści kolorowe prezentują się niesamowicie, niezależnie od tego, czy są ładowane z pamięci masowej w chmurze, komputera czy aplikacji. Czarno-białe tła tekstu są całkowicie szare, podobnie jak w Kindle lub Kobo. Ze względu na 300 PPI, tekst jest wyraźny, nie ma żadnych problemów ze zniekształceniami.

Podsumowanie 

Tab Ultra C  Pro to e-czytnik, który może na spokojnie nam posłużyć jako tablet. Idealnie nadaje się do robienia notatek. Posiada wiele przydatnych funkcji, takich jak tworzenie warstw czy możliwość zapisania ulubionych ustawień pióra. Dzięki wysokiej rozdzielczości i najnowszej generacji papieru kolorowego, staje się idealnym nośnikiem ulubionych książek. 

Źródło – Good E-Reader

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *