10 faktów o czytniku Onyx Boox Poke 2, które powinieneś znać

Chociaż w ofercie firmy Onyx Boox znajdziemy głównie większe narzędzia do robienia notatek, producent niedawno wprowadził na rynek 6-calowy czytnik ebooków. Onyx Boox Poke 2 wyróżnia się świetnymi parametrami technicznymi, otwartym oprogramowaniem, regulacją barwy podświetlenia i trybami odświeżania ekranu. Poznaj 10 faktów na jego temat.

10 faktów o czytniku Onyx Boox Poke 2, które powinieneś znać

Podstawowe cechy Onyx Booxa Poke 2

Onyx Boox Poke 2 to poręczny, estetyczny czytnik ebooków, który jest wyposażony w 6-calowy wyświetlacz E Ink Carta HD o rozdzielczości 1072 x 1448 i 300 PPI. Ekran urządzenia został wykonany ze szkła i umieszczony równo z ramką. Elektroniczny czytnik ebooków posiada podświetlenie z regulacją temperatury kolorów, które pozwala na uzyskanie przyjemnego dla wzroku efektu światła płonącej świecy.

Onyx Boox Poke 2
Onyx Boox Poke 2

We wnętrzu czytnika ebooków znajduje się ośmiordzeniowy procesor o mocy 2.0 GHZ, 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci flash. Onyx Boox Poke 2 posiada baterię o pojemności 1,500 mAh. Urządzenie obsługuje ponadto WiFi 2.4 oraz posiada Bluetooth 4.1. Dzięki temu możemy podłączyć do niego bezprzewodowe słuchawki, głośniki lub mikrofon.

UWAGA: Chociaż zrzuty ekrany wykorzystane w naszym artykule są kolorowe, Onyx Boox Poke 2 jest wyposażony w czarno-biały wyświetlacz.

10 faktów o czytniku Onyx Boox Poke 2, które powinieneś znać

1. Dedykowany czytnik ebooków

Onyx Boox Poke 2 to jeden z nielicznych czytników ebooków w ofercie firmy, która specjalizuje się przede wszystkim w większych narzędziach do robienia elektronicznych notatek. Podczas gdy Onyx Boox Nova 2, Onyx Boox Note 2 czy Onyx Boox Max 3, czyli flagowe produkty producenta z Chin, najlepiej sprawdzają się przy okazji rysowania, zarządzania notatkami, tworzenia różnych projektów graficznych oraz odręcznego pisania za pomocą rysika, wyposażony w 6-calowy wyświetlacz Onyx Boox Poke 2 zapewnia maksymalny komfort czytania ebooków. A to wszystko przy szerokiej funkcjonalności w innych dziedzinach, która wynika z jego otwartego oprogramowania i świetnych parametrów technicznych.

Czytanie ebooków na Onyx Boox Poke 2
Czytanie ebooków [zrzut ekranu]

2. Pobieranie aplikacji z Google Play

Wielu użytkowników czytników ebooków narzeka na ograniczenia ich zamkniętego systemu. Gdy kupimy tego typu urządzenie, będziemy w stanie korzystać wyłącznie z tych usług i aplikacji, które zostały na nim zainstalowane przez producenta. W przypadku czytników Onyx Boox jest jednak inaczej.

Aplikacje w Google Play na Onyx Boox Poke 2
Aplikacje w Google Play [zrzut ekranu]

Ponieważ Onyx Boox Poke 2 jest jednym z niewielu czytników na rynku, który działa na Androidzie w najnowszej wersji 9.0, pozwala on na samodzielne pobieranie aplikacji z Google Play i Boox App Store. Chociaż nie wszystkie aplikacje działają poprawnie na urządzeniach z ekranami E Ink, Onyx Boox Poke 2 bez problemu poradzi sobie m. in. z narzędziami do komunikacji, sprawdzania poczty, robienia notatek, uczenia się, zarządzania dokumentami czy synchronizacji plików w chmurze online.

3. Podświetlenie z regulacją barwy

Chociaż wbudowane podświetlenie ekranu już od kilku lat jest w dziedzinie czytników ebooków standardem, regulację barwy podświetlenia znajdziemy tylko w modelach z najwyższej półki, za które często musimy zapłacić powyżej 1 000 PLN.

Czytanie komiksów na  Onyx Boox Poke 2
Czytanie komiksów na Onyx Boox Poke 2

Pomimo faktu, że Onyx Boox Poke 2 jest przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców, a jego cena jest niższa, został on wyposażony w ten sam typ podświetlenia z regulacją temperatury barwowej, które jest wykorzystywane w najlepszych czytnikach ebooków na rynku. Dzięki temu mamy możliwość komfortowego czytania książek w wersji elektronicznej nawet wtedy, gdy dostęp do zewnętrznych źródeł światła jest ograniczony. Podczas wieczornego czytania możemy natomiast złagodzić białe światło ekranu za pomocą delikatnych bursztynowych odcieni.

4. Imponujące parametry techniczne

Onyx Boox Poke 2 to jeden z najmocniejszych czytników eboków w swojej kategorii. Ośmiordzeniowy procesor o mocy 2.0 GHZ, 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB wewnętrznej pamięci flash sprawiają, że urządzenie błyskawicznie ładuje wszystkie pliki, nie zacina się przy przerzucaniu stron oraz pozwala na płynne przeglądanie sieci. Chociaż przed Onyx Booxem Poke 2 stoją większe wyzwania niż przed czytnikami konkurencji (obsługa wielu różnych aplikacji), dzięki swoim parametrom technicznym jest on w stanie im podołać.

Aplikacja Empik Go na Onyx Boox Poke 2
Aplikacja Empik Go [zrzut ekranu]

5. Port USB OTG

Chociaż Onyx Boox Poke 2 nie został wyposażony w gniazdo USB-C, znajdziemy w nim port USB OTG. Dzięki niemu jesteśmy w stanie podłączać do czytnika ebooków różne akcesoria, takie jak klawiatura, myszka lub adaptery. Pozwoli nam to na przekształcenie Onyx Booxa Poke 2 w wielofunkcyjne narzędzie, które poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami. Co ważne, gdy już to zrobimy, nie będziemy musieli pobierać na urządzenie żadnych dodatkowych sterowników.

6. Estetyczny design

Omawiając atuty Onyx Booxa Poke 2, nie sposób nie wspomnieć o jego eleganckim wyglądzie. Trudno nie zwrócić uwagi, że jest to jeden z najlepiej wyglądających czytników ebooków, jakie znajdziemy w tej chwili na rynku. Niewielkie ramki po bokach, brak przycisków fizycznych, czarna obudowa i minimalistyczne metaliczne akcenty powodują, że w trakcie czytania książek w wersji elektronicznej na Onyx Boox Poke 2 nic nas nie rozprasza. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary urządzenie jest również lekkie oraz dobrze leży w dłoni.

7. Przycisk wiszący

Jedna z niedawnych aktualizacji oprogramowania czytników Onyx Boox wprowadziła możliwość ciekawej innowacji, której nie znajdziemy na urządzeniach innych producentów. Chodzi o rozwijany przycisk wiszący, który możemy umieścić w dowolnej części ekranu, a następnie przypisać do niego 5 różnych funkcji, takich jak jak np. regulacja oświetlenia, zrzuty ekranu, czyszczenie pamięci podręcznej lub zmiana trybu odświeżania ekranu.

Konfiguracja przycisku wiszącego na Onyx Boox Poke 2
Konfiguracja przycisku wiszącego [zrzut ekranu]

Gdy już skonfigurujemy przycisk wiszący pod kątem naszych preferencji, będziemy w stanie przechodzić do różnych funkcji Onyx Booxa Poke 2 jednym kliknięciem.

Tylna obudowa Onyx Boox Poke 2
Tylna obudowa Onyx Boox Poke 2

8. Tryby odświeżania ekranu

Ponieważ częstotliwość odświeżania ekranu na czytnikach ebooków jest niższa niż na smartfonach i tabletach, wykorzystywanie ich do innych celów niż czytanie książek w wersji elektronicznej może być dla wielu osób nieco uciążliwe. Aby zaradzić tym niedogodnościom, Onyx Boox wprowadził na swoich urządzeniach alternatywne tryby odświeżania ekranu, które zapewniają więcej płynności działania kosztem pogorszenia jakości obrazu.

Czytanie plików PDF na Onyx Boox Poke 2
Czytanie plików PDF na Onyx Boox Poke 2

To oznacza, że możemy swobodnie się pomiędzy nimi przełączać, aby dostosowywać prędkość działania Onyx Booka Poke 2 do poszczególnych zadań. Jeżeli zależy nam na najwyższej ostrości tekstu (przede wszystkim w czasie czytania ebooków), powinniśmy korzystać z trybu zwykłego. Jeśli jednak liczy się dla nas płynna obsługa urządzenia (np. podczas używania aplikacji lub przeglądania Internetu), mamy możliwość przełączenia się na tryb prędkości, tryb A2 lub X.

9. Przeglądanie Internetu

Obecnie praktycznie wszystkie czytniki ebooków posiadają przeglądarki internetowe, które po połączeniu z Wi-Fi zapewniają dostęp do sieci. Problem w tym, że w wielu przypadkach nie działają one zbyt płynnie. Ponieważ elektroniczne czytniki książek posiadają wyświetlacze E Ink, często nie mają najlepszych parametrów technicznych, a przy tym są zaprojektowane przede wszystkim do czytania ebooków, korzystanie z nich do przeglądania Internetu ma sens tylko wtedy, gdy nie mamy pod ręką komputera lub smartfona.

Przeglądanie Internetu na Onyx Boox Poke 2
Przeglądanie Internetu [zrzut ekranu]

Jeśli jednak szukamy czytnika ebooków, który radzi sobie z obsługą sieci bez najmniejszego problemu, powinniśmy sięgnąć po Onyx Boox Poke 2. Mocny procesor, dobra przeglądarka internetowa i opcja szybszego odświeżania ekranu sprawiają, że wypada on w tej dziedzinie znacznie lepiej od konkurencji.

Oglądanie wideo na Onyx Boox Poke 2
Oglądanie wideo na Onyx Boox Poke 2

10. Bezprzewodowy transfer

Chociaż przenoszenie plików na Onyx Boox Poke 2 za pomocą kabla nie stanowi większego problemu, istnieje kilka sposobów, które pozwalają robić to bezprzewodowo. Po utworzeniu swojego konta, możemy wykorzystać w tym celu stronę send2books.com lub dostępnego do pobrania w Google Play Dropboxa.

Bezprzewodowe przesyłanie plików na Onyx Boox Poke 2
Bezprzewodowe przesyłanie plików [zrzut ekranu]

Jeszcze wygodniejsze okazuje się jednak korzystanie z zainstalowanej na czytniku ebooków aplikacji Transfer. Gdy ją uruchomimy, oprócz kodu QR, który możemy zeskanować telefonem, zobaczymy krótki adres URL. Jedynym, co musimy zrobić, aby uzyskać zdalny dostęp do naszego czytnika ebooków, jest wpisanie adresu w przeglądarce internetowej na smartfonie lub komputerze. Dzięki temu będziemy w stanie przenosić na Onyx Boox Poke 2 dowolne pliki, po prostu przeciągając je do okna przeglądarki, a następnie aktualizując wprowadzone zmiany z poziomu czytnika.

Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *