Onyx Boox Nova czy Onyx Boox Nova Pro – który czytnik ebooków powinieneś kupić? [porównanie i testy wideo]

Onyx Boox Nova i Onyx Boox Nova Pro to dwa wysokiej jakości, 7.8-calowe czytniki ebooków działające na Androidzie, które pozwalają na wygodne czytanie książek w wersji elektronicznej oraz pracę z plikami PDF. W przeciwieństwie do podstawowej wersji urządzenia, Onyx Boox Nova Pro został wyposażony w rysik, który czyni z niego idealne narzędzie do rysowania i odręcznego pisania. Dowiedz się, który czytnik ebooków warto kupić

Onyx Boox Nova a Onyx Boox Nova Pro [porównanie]

Onyx Boox Nova to wysokiej jakości elektroniczny czytnik książek, który służy przede wszystkim do czytania ebooków i pracy z plikami PDF. Onyx Boox Nova Pro różni się od podstawowej wersji polecanego czytnika ebooków przede wszystkim swoją funkcjonalnością i przeznaczeniem. Dołączony do urządzenia rysik czyni z niego świetne narzędzie również do rysowania i robienia odręcznych notatek. Przekonaj się, które urządzenie lepiej spełni Twoje oczekiwania.

Onyx Boox Nova

Wyświetlacz

Czytnik ebooków został wyposażony w duży, 7.8-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1872 x 1404 i 300 PPI, który zapewnia ostry, kontrastowy obraz.

Obsługa dotykowego ekranu Onyxa Boox Nova
Obsługa dotykowego ekranu

Urządzenie posiada system podświetlenia, który umożliwia nie tylko regulację jasności ekranu, lecz również zmianę jego temperatury barwowej. Dzięki zmianie tonu podświetlenia na cieplejszy, czytanie po zmroku staje się przyjemne i nieszkodliwe dla naszego wzroku.

Design

Estetycznie, minimalistycznie wykonane urządzenie dobrze leży w dłoni i prezentuje się bez zarzutu. Niewielkie rozmiary (196,3 x 137 x 7,7 mm przy wadze 240 g) upodabniają obcowanie z nim do obcowania ze zwykłą książką.

Minimalistyczny design Onyxa Boox Nova
Minimalistyczny design czytnika ebooków

Dotykowy ekran elektronicznego czytnika książek został otoczony czarną ramką. Tylna obudowa Onyxa Boox Nova jest wykonana z czarnego, matowego plastiku, który zapewnia jej wyjątkowo solidny wygląd. Przy dolnej krawędzi czytnika ebooków umiejscowiony został jeden przycisk fizyczny, który służy do cofania.

Onyx Boox Nova w pudełku
Onyx Boox Nova w pudełku

Parametry techniczne

Onyx Boox Nova został wyposażony w czterordzeniowy procesor 1,6 GHz Cortex-A17, który stanowi gwarancję szybkiego, płynnego działania, 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB wewnętrznej przestrzeni dyskowej.

Personalizacja ustawień wyświetlania tekstu na Onyx Boox Nova
Personalizacja ustawień wyświetlania tekstu

Czytnik ebooków obsługuje WiFi i Bluetooth, a także posiada gniazdo USB typu C. Moc baterii urządzenia wynosi natomiast 2800mAh. Do obsługiwanych przez elektroniczny czytnik książek formatów należą PDF, EPUB, TXT, DJVU, HTML, RTF, FB2, DOC, MOBI, CHM i kilka innych.

Oprogramowanie

Urządzenie działa na Androidzie w wersji 6.0, który umożliwia pobieranie wielu różnych aplikacji z Google Play. Interfejs Onyxa Boox Nova został nieco uproszczony, co dla niektórych użytkowników może być nieco uciążliwe.

Biblioteka książek w wersji elektronicznej na Onyx Boox Nova
Biblioteka książek w wersji elektronicznej

Wśród preinstalowanych na elektronicznym czytniku książek aplikacji znajduje się m. in. interaktywny słownik oraz sprawnie działająca przeglądarka internetowa. Użytkownicy urządzenia mają możliwość dostosowania wyświetlania tekstu do własnych preferencji (samodzielnej zmiany czcionki i wielkości liter), a także korzystania z przydatnej w wielu sytuacjach funkcji zmiany orientacji ekranu.

Pogląd podstawowych aplikacji na Onyx Boox Nova
Pogląd podstawowych aplikacji

Onyx Boox Nova [test wideo]

Onyx Boox Nova Pro

Wyświetlacz

7.8-calowy Onyx Boox Nova Pro został wyposażony w wysokiej jakości wyświetlacz E Ink Carta o rozdzielczości 1404 x 1872 i 300 PPI, która przekłada się na wyraźny obraz o odpowiednim kontraście.

Wyświetlacz Onyxa Boox Nova Pro
Wyświetlacz czytnika ebooków

Podobnie jak Onyx Boox Nova, czytnik ebooków posiada wbudowanie podświetlenie. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii urządzenie umożliwia regulację natężenia jasności ekranu oraz zmianę jego temperatury barwowej na cieplejszą lub chłodniejszą.

Regulacja podświetlenia na czytniku Onyx Boox Nova Pro
Regulacja podświetlenia
Regulacja podświetlenia na czytniku Onyx Boox Nova Pro
Regulacja podświetlenia

Design

Elektroniczny czytnik książek jest lekki i poręczny, przypominając swoją wielkością zeszyt w formacie A5 (196,3 x 137 x 7,7mm przy wadze 275 g).

Wymiary Onyxa Boox Nova Pro
Wymiary czytnika ebooków

Prezentuje się on równie dobrze jak Onyx Boox Nova w podstawowej wersji, jest solidnie wykonany i dobrze leży w dłoni. Dołączony do urządzenia rysik jest drobny i elegancki.

Rysik Onyxa Boox Nova Pro
Dołączony do urządzenia rysik

Parametry techniczne

We wnętrzu narzędzia do robienia elektronicznych notatek znajduje się czterordzeniowy procesor Cortex-A17 o mocy 1.6GHz, 2 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci flash. Podobnie jak Onyx Boox Nova, czytnik ebooków działa na Androidzie w wersji 6.0 i umożliwia pobieranie wielu aplikacji z Google Play.

Aplikacje na czytniku Onyyx Boox Nova Pro
Podgląd aplikacji

Urządzenie posiada USB typu C, baterię o mocy 2800 mAh, obsługuje również WiFi i Bluetooth. Do odtwarzanych przez Onyx Boox Nova Pro formatów ebooków i obrazów należą tymczasem PDF, TXT, HTML, RTF, FB2, FB2.zip, DOC, DOCX, PRC, MOBI, CHM, PDB, DOC, EPUB, JPG, PNG, GIF, BMP, PDF, DjVu, MP3.

Rysowanie i robienie notatek

Onyx Boox Nova Pro posiada szereg funkcjonalności związanych z rysowaniem i tworzeniem elektronicznych notatek. Użytkownicy urządzenia mają możliwość nanoszenia rysunków i komentarzy bezpośrednio na powierzchni dokumentów (np. plików PDF) lub posługiwania się w tym celu specjalną aplikacją.

Robienie notatek na Onyx Boox Nova Pro
Aplikacja do robienia notatek

Po lewej stronie aplikacji notatnika umiejscowiony został pasek z ikonami poszczególnych narzędzi, wśród których na szczególną uwagę zasługują pędzel, ołówek i lasso. Podczas gdy pędzel pozwala na manipulowanie grubością rysowanej kreski za pomocą zmiany siły nacisku, w przypadku ołówka szerokość linii pozostaje stała.

Rysowanie i robienie notatek na czytniku Onyx Boox Nova Pro
Rysowanie i robienie notatek

Lasso jest tymczasem narzędziem umożliwiającym wygodne przenoszenie wybranych elementów graficznych, kasowanie ich i duplikowanie. Oprócz tego właściciele Onyx Boox Nova Pro mają możliwość posługiwania się narzędziami do rysowania określonych kształtów (linii, okręgów, prostokątów i trójkątów), a także wymazywaniu pojedynczych obiektów lub całych stron za pomocą gumki.

Rysowanie i robienie notatek na czytniku Onyx Boox Nova Pro
Rysowanie i robienie notatek (geometryczne kształty)

Przydatną opcję stanowi również funkcja wyboru gotowych szablonów pod tworzenie notatek, takich jak rzędy kropek, linii lub kratki.

Robienie odręcznych notatek nie jest jedynym sposobem na zapisywaniu w pamięci urządzenia istotnych treści. Pozwala na to również narzędzie do wpisywania i edycji tekstu, które działa bez zarzutu. Warto również wspomnieć o funkcji konwersji odręcznych notatek na odpowiednio sformatowany tekst. Chociaż jest ona przydatna, dobrze sprawdza się jedynie wtedy, gdy zapisany na ekranie elektronicznego czytnika książek tekst jest wystarczająco wyraźny.

Onyx Boox Nova Pro [test wideo]

Podsumowanie

Onyx Boox Nova (ok. 1 000 PLN) i Onyx Boox Nova Pro (1 300 PLN) to wysokiej jakości czytniki ebooków, które zostały stworzone z myślą o różnych grupach użytkowników. Podczas gdy pierwsze urządzenie jest nieco większym od standardowego elektronicznym czytnikiem książek, stanowiąc konkurencję dla Kindle i PocketBooka, wyposażony w wygodny rysik Onyx Boox Nova Pro to przede wszystkim narzędzie do tworzenia elektronicznych notatek.

Ponieważ obydwa urządzenia zostały wyposażone w takie same ekrany, baterie i procesory, korzystanie z ich podstawowych funkcji wygląda podobnie. Zarówno Onyx Boox Nova, jak również Onyx Boox Nova Pro, zapewniają użytkownikom tyle samo przestrzeni dyskowej na przechowywanie książek w wersji elektronicznej. To sprawia, że decyzja o zakupie czytnika ebooków dla siebie powinna być w tym przypadku uzależniona od tego, czy zależy nam na wykorzystywaniu go do czytania ebooków, czy rysowania i tworzenia notatek.

Autor: Kuba

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *