Onyx Boox Max 2 [recenzja wideo]

Onyx Boox Max 2 to 13.3-calowe, wielofunkcyjne urządzenie do nauki i pracy, które świetnie nadaje się do tworzenia elektronicznych notatek, pracy z plikami PDF, a także przeglądania czasopism i dokumentów. Dobre parametry techniczne oraz wejście HDMI pozwalają również na wykorzystanie go w roli zewnętrznego, połączonego z komputerem monitora. Dowiedz się więcej

Onyx Boox Max 2 [recenzja wideo]

Onyx Boox Max 2 jest jednym z największych czytników ebooków w ofercie chińskiego producenta. 13.3 calowa przekątna ekranu czyni z niego urządzenie, które średnio nadaje się do czytania książek w wersji elektronicznej, lecz znakomicie sprawdza się przy okazji przeglądania dokumentów, magazynów lub umów. Onyx Boox Max 2 bez problemu radzi sobie z obsługą plików PDF. Otwierają się one bardzo szybko, a korzystanie z nich jest płynne i przyjemne.

Design i wymiary

Design czytnika Onyx Boox Max 2
Design czytnika Onyx Boox Max 2

Czytnik ebooków Onyx został wykonany z czarnego, matowego plastiku, który nadaje mu minimalistyczny, elegancki wygląd. Pomimo swojego dużego rozmiaru (325x 237 x 7.5 mm) Onyx Boox Max 2 waży jedynie 550 g. Urządzenie zostało wyposażone w cztery umiejscowione po lewej stronie ekranu przyciski fizyczne (menu, strzałka w lewo, strzałka w prawo i powrót), które dodatkowo ułatwiają jego obsługę.

Wyświetlacz i rysik

Urządzenie posiada wyświetlacz E Ink Mobius Carta (rozdzielczość 2200 x 1650 pikseli i 207 PPI), który ze względu na swoją charakterystyczną giętkość jest stosunkowo odporny na uszkodzenia. Z ekranu dotykowego można korzystać za pomocą palca lub dołączonego do czytnika ebooków rysika. Znajdujący się w zestawie rysik nie jest wrażliwy na siłę nacisku, a na górze posiada gumkę, która pozwala na wygodne usuwanie niepożądanych linii i znaków.

Rysik dołączony do czytnika Onyx Boox Max 2
Rysik dołączony do czytnika Onyx Boox Max 2

Ze względu na swoją wielkość, Onyx Boox Max 2 nie posiada wbudowanego podświetlenia. Należy zatem pamiętać, aby posługiwać się nim w odpowiednich warunkach oświetleniowych.

Parametry techniczne i funkcje

We wnętrzu narzędzia do robienia elektronicznych notatek znajduje się czterordzeniowy procesor o mocy 1.6 GHZ, 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej do przechowywania danych. Onyx Boox Max 2 nie posiada karty SD, jednak przysługująca jego użytkownikom ilość miejsca na dysku wydaje się wystarczająca.

Czytnik ebooków Onyx został wyposażony w baterię o wielkiej mocy 4100 mAh, która pozwala na korzystanie z niego przez ok. 2 tygodnie. Urządzenie posiada mikrofon, wejście słuchawkowe 3.5mm oraz wbudowane głośniki, dzięki czemu bez problemu radzi sobie ono z odtwarzaniem audiobooków, muzyki lub podcastów.

Dolna krawędź czytnika Onyx Boox Max 2
Dolna krawędź czytnika Onyx Boox Max 2

Wykorzystany w Onyx Boox Max 2 Bluetooth 4.1 pozwala z kolei na podłączenie do niego różnych akcesoriów (bezprzewodowych słuchawek, głośników, a nawet specjalnych pedałów dla muzyków).

System operacyjny i aplikacje

Główne menu na czytniku Onyx Boox Max 2
Główne menu na czytniku Onyx Boox Max 2

Onyx Boox Max 2 został wyposażony w system operacyjny Android, który umożliwia instalowanie na nim wielu różnych aplikacji. Użytkownicy urządzenia mają możliwość pobierania ich z Google Play. W skład obsługiwanych przez elektroniczny czytnik książek narzędzi wchodzą m. in. Google Keep, Evernote, Microsoft OneNote, a także mnóstwo opcjonalnych aplikacji do tworzenia cyfrowych notatek.

Tworzenie elektronicznych notatek

Jedną z największych zalet czytnika Onyx Boox Max 2 jest możliwość wykorzystywania go w roli narzędzia do tworzenia elektronicznych notatek. Zainstalowany na urządzeniu notatnik działa bez zarzutu, pozwalając na rysowanie i odręczne pisanie po powierzchni ekranu za pomocą precyzyjnego rysika. Użytkownicy elektronicznego czytnika książek mają możliwość określenia grubości kreślonych linii, a także posługiwania się gotowymi kształtami graficznymi, tłami oraz wzorami notatek (tabeli, formularzy czy wzorów do zapisów muzycznych).

Rysowanie po ekranie czytnika Onyx Boox Max 2
Rysowanie po ekranie czytnika Onyx Boox Max 2

Szczególnie przydatna okazuje się opcja rysowania i pisania bezpośrednio po otwartych na ekranie urządzenia dokumentach. Warto również wspomnieć o funkcji dzielenia widoku ekranu. Dzięki niej istnieje możliwość jednoczesnego zagłębiania się w treść książki EPUB lub MOBI oraz zapisywania własnych uwag w notatniku.

Dodatkowy monitor

Ponieważ w zestawie z Onyx Boox Max 2 znajduje się kabel HDMI, istnieje możliwość połączenia urządzenia do komputera, a następnie wykorzystywania go w roli dodatkowego monitora. Aby było to możliwe, nie trzeba instalować żadnych dodatkowych sterowników. Koniecznie jest jedynie zaopatrzenie się w specjalny stojak, który utrzyma elektroniczny czytnik książek w odpowiedniej pozycji. Aby dostosować widok ekranu do własnych preferencji, wystarczy dokonać wyboru pomiędzy trybem scenerii (poziomym) a trybem portretu (pionowym).

Onyx Boox Max 2 jako dodatkowy monitor

Chociaż odświeżanie ekranu czytnik ebooków Onyx nie jest zbyt szybkie, przy odrobinie cierpliwości można wykorzystywać urządzenie nawet do edycji tekstu lub programowania. Onyx Boox Max 2 w roli dodatkowego monitora znakomicie nadaje się natomiast do czytania książek w wersji elektronicznej, dłuższych artykułów w Internecie oraz przeglądania sieci (sama przeglądarka internetowa działa całkiem płynnie).

Należy przy tym pamiętać, że wyższa jakość obrazu warunkuje mniejsze tempo odświeżania ekranu. Jeżeli użytkownicy Onyx Boox Max 2 zdecydują się na korzystanie z niższej jakości obrazu, wówczas płynność odtwarzanych na nim treści wzrośnie.

Onyx Boox Max 2 [recenzja wideo]

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *