Czy iPad zagraża pozycji czytników ebooków?

Chociaż najlepsze czytniki ebooków to znakomite narzędzia do obcowania z literaturą, wiele osób chętniej sięga po wielofunkcyjne tablety. Z czego to wynika? Czy Kindle, PocketBook i Onyx są w stanie konkurować z iPadami Apple?

Przeglądanie zdjęć na tablecie

Gdy oryginalny iPad pojawił się na rynku 10 lat temu, wielu ludzi zaczęło wykorzystywać go również do czytania książek w wersji elektronicznej. W rezultacie część mniejszych producentów czytników ebooków szybko upadła. Trudno zaprzeczyć, że wiadomości, magazyny, czasopisma, komiksy i inne materiały cyfrowe najlepiej prezentują się na kolorowym wyświetlaczu LCD. Inaczej jest jednak w przypadku ebooków, które najprzyjemniej czyta się na ekranie E Ink. Czy iPad negatywnie wpływa na rynek elektronicznych czytników książek?

Wpływ tabletów na rynek czytników ebooków

Jeżeli chcemy się przekonać, jak mocno najlepsze tablety i smartfony osłabiły pozycję czytników ebooków, nie musimy szukać daleko. Wystarczy, że odwołamy się do przeprowadzonego w 2015 roku badania Pew Research Center. Możemy się z niego dowiedzieć, że 5 lat temu liczba użytkowników czytników ebooków gwałtownie malała, podczas gdy rynek tabletów i smartfonów rósł w zawrotnym tempie. Z badania wynika, że w 2015 roku już tylko 19% dorosłych Amerykanów posiadało swój czytnik ebooków. Rok wcześniej ich liczba wynosiła jeszcze 32%. Od tamtej pory nie zgromadzono podobnych statystyk.

Różnice pomiędzy czytnikiem ebooków a tabletem [materiał wideo Good e-Reader]

W przeciwieństwie do czytników ebooków, iPady z roku na rok zyskiwały coraz większą popularność. Jak możemy zobaczyć na grafice przygotowanej przez Ars Technica, sprzedaż iPada ruszyła powoli w 2010 roku, rosła stopniowo przez 3 lata, wpadła w chwilową zapaść w 2014 roku, a następnie wystrzeliła w górę. To oznacza, że do 2015 roku sprzedaż iPadów rosła, a liczba posiadaczy czytników ebooków malała.

Liczba sprzedanych urządzeń Apple (wykres Ars Technica)

Niski poziom czytelnictwa

Nie trzeba wspominać, że przewaga czytników ebooków nad innymi urządzeniami polega na jednym: wygodzie czytania książek. Wyposażone w wyświetlacze E Ink, proste w obsłudze elektroniczne czytniki książek sprawiają, że obcowanie z literaturą staje się czystą przyjemnością. Oprócz tego starzeją się one znacznie wolniej od tabletów i telefonów, a ich baterie pozwalają nawet na kilka tygodni użytkowania.

Czytanie książek na czytniku Kindle

Największe atuty czytników ebooków w stosunku do tabletów:

  • E-papierowy wyświetlacz (wyższy komfort czytania),
  • Równomierne i przyjazne dla wzroku podświetlenie ekranu,
  • Wytrzymała bateria,
  • Minimalizm (proste urządzenie służące głównie do czytania),
  • Przejrzyste menu i łatwa obsługa,
  • Długi czas eksploatacji (nawet 6-7 lat).

Pytanie tylko, czy ludzie rzeczywiście potrzebują sprzętu, który będą wykorzystywać przede wszystkim w do czytania książek w wersji elektronicznej. W 2019 roku Pew przeprowadziło kolejne badanie na temat demografii czytania. Z badania wynikało wiele ciekawych wniosków, ale najważniejszym z nich wydaje się jeden. Okazało się, że 27% Amerykanów w ciągu ostatnich 10 lat nie przeczytało ani jednej książki. Pozostałe 43% można natomiast sklasyfikować jako okazjonalnych czytelników, czyli osoby czytające od 1 do 10 książek w ciągu roku. To pokazuje, że tylko niewielka część Amerykanów (30%) czyta wystarczająco wiele książek, aby tworzyć dla nich specjalne urządzenie elektroniczne.

Najważniejsze wnioski z raportu Biblioteki Narodowej na temat czytelnictwa w Polsce (2018):

  • Przynajmniej jedną książkę przeczytało w 2018 roku jedynie 37% badanych,
  • Aktywnych czytelników (osób czytających w ciągu roku powyżej 7 książek) jest w naszym kraju 10-11%,
  • 82% ankietowanych zadeklarowało, że przez cały rok nie przeczytało żadnego dłuższego tekstu w formie elektronicznej,
  • Jedna trzecia Polaków (35%) deklaruje, że nie trzyma na jej półkach niczego z wyjątkiem podręczników szkolnych,
  • Jedynie 3% Polaków przeczytało w 2018 roku co najmniej jednego ebooka,
  • Tylko wąskie grono czytelników książek w wersji elektronicznej korzysta z czytników ebooków (17%). Większość z nich wykorzystuje do czytania smartfony (18%) oraz laptopy (53%).

W Stanach Zjednoczonych działają trzy duże firmy, które produkują najlepsze czytniki ebooków dla zwykłych użytkowników: Amazon, Barnes & Noble oraz Kobo. Mieszkańcy innych krajów korzystają również z urządzeń producentów, którzy nie posiadają własnych zintegrowanych księgarni, ani nie są tak rozpoznawalni: Booken, PocketBook, Tolino, Onyx Boox oraz Likebook.

Wnioski

Jeżeli iPad nie spowodował śmierci czytników ebooków, z pewnością prawie to zrobił. Apple iPad wciąż pozostaje niezwykle popularnym konsumenckim produktem, na którym od czasu do czasu można poczytać. Oprócz tego zapewnia on jednak dostęp do szerokiej puli funkcji multimedialnych, takich jak granie w gry, przeglądanie sieci, oglądanie filmów, korzystanie z różnych aplikacji. To dlatego wiele osób tak chętnie po niego sięga.

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *