5 powodów, dla których powinieneś wydać własną książkę w formie ebooka

Przebicie się na rynku pisarskim nie jest łatwym zadaniem. Zanim wydawca zaproponuje nam odpowiednią umowę, musimy spełnić szereg restrykcyjnych warunków, a przede wszystkim mieć dużo szczęścia. Dobrym pomysłem dla każdego aspirującego pisarza jest jednak wydanie własnego ebooka. Dowiedz się, na czym polegają największe zalety self-publishingu w sieci

5 powodów, dla których powinieneś wydać własną książkę w formie ebooka

Wielu autorów nieśmiało podchodzi do pomysłu opublikowania swojej pracy w formie ebooka. Drukowane książki spowija aura pewnej nostalgii. Dla niektórych osób wiąże się ona z zapachem papieru, dla innych z możliwością śledzenia postępów w czytaniu przy okazji przewracania kartek.

Nawet jeżeli drukowane książki posiadają niekwestionowane zalety, ebooki stają się stopniowo najpopularniejszą formą self-publishingu w Polsce i na świecie. Opublikowanie książki w wersji elektronicznej zamiast drukowanej posiada wiele mocnych stron, które postanowiliśmy omówić poniżej.

1) To bardzo proste

Istnieje wiele platform internetowych, które pozwalają na opublikowanie i sprzedawanie swojej pracy w formie ebooka. Z kolei proces publikowania książki w wersji drukowanej, który wymaga przede wszystkim znalezienia wydawcy, często może być zniechęcający.

Możliwość wzięcia sprawy w swoje ręce i opublikowania swojej książki w Internecie za pomocą kilku kliknięć okazuje się w tej sytuacji prawdziwym powiewem świeżego powietrza. Co więcej, jeżeli zdecydujesz się wprowadzić w swojej pracy pewne zmiany lub opublikować ją ponownie, będzie to znacznie łatwiejsze. Kindle Direct Publishing, Kobo Writing Life, Nook Pres i inne platformy self-publishingowe pozostają do Twojej dyspozycji.

Narzędzia pomagające w przygotowaniu ebooka do publikacji:

 • iBooks Author,
 • Calibre,
 • Sigil,
 • Writer’s Block,
 • Pressbooks.com,
 • Kotobee Author.

2) Stań się swoim zespołem marketingowym

Publikowanie książek w wersji elektronicznej pozwala Ci przejąć pełną kontrolę nad procesem marketingowym. Zyskujesz dzięki temu szansę zdecydowania, w jakim kierunku chcesz pójść, komu zamierzasz sprzedać swojego ebooka. Możesz również ograniczyć wiele różnych kosztów, a następnie dokładnie śledzić wyniki sprzedaży.

Gdy self publishing w Polsce stanie Ci się lepiej znany, wspomniane czynności zaczną przychodzi Ci z coraz większą łatwością. W rezultacie zrozumiesz swój produkt znacznie lepiej niż jakikolwiek team marketingowy. Będziesz wiedzieć do kogo go skierować, a przy każdej kolejnej publikacji własnego ebooka zyskasz nowe doświadczenia i udoskonalisz swoją wydawniczą strategię.

3) To naprawdę tanie

W przypadku książek drukowanych każdy kolejny etap wydawniczy wiąże się z dodatkowymi kosztami. Abstrahując od drukowania i bindowania, dystrybucja takiej książki wymaga wielkich nakładów czasowych i pieniężnych. Co więcej, jeżeli współpracujesz z normalny wydawcą, dochodzą do tego koszty wynagrodzenia, które podnoszą cenę Twojego produktu. Jeżeli jednak zdecydujesz się na publikacje książki w Internecie w formie ebooka, unikniesz wszystkich wspomnianych problemów, mogąc wprowadzić go do sprzedaży w znacznie atrakcyjniejszej cenie.

4) Łatwa dostępność

Ponieważ coraz więcej ludzi korzysta obecnie z najlepszych czytników ebooków takich jak Kindle, Onyx lub PocketBook, mogą oni zawsze nosić przy sobie całą swoją biblotekę. To oznacza, że nawet jeżeli ktokolwiek z nich wyjdzie do kawiarni z zamiarem przeczytania innej książki, w każdej chwili będzie mógł również sięgnąć po Twoją. Ponieważ książki w wersji elektronicznej można czytać nie tylko na czytnikach ebooków, lecz również na laptopach, a nawet smartfonach, nie musimy już pamiętać gdzie położyliśmy daną książkę, aby natychmiast się za nią zabrać.

Proces kupowania ebooków również jest wyjątkowo przystępny. Zamiast wychodzić do normalnej księgarni, miłośnicy książek mogą błyskawicznie zamówić swoją ulubioną pozycję prostu z domu, nie czekając nawet na dostawę.

Największe księgarnie online, w których możesz opublikować swojego ebooka:

 • Smashwords.com – Amerykański serwis online, umożliwiający dystrybucję e-booków (również w języku polskim) niezależnym autorom. Co ważne, Smashwords zapewnia dodatkową możliwość umieszczenia publikowanego przez siebie e-booka na stronach zewnętrznych (m.in. Kobo, Flipkart, Oyster, Scribd oraz Apple iBooks).
 • Ebookpoint.plSklep z ebookami, który została stworzony przez wydawnictwo Helion. Pozwalający na korzystanie z możliwości self-publishingu serwis online nie korzysta z zabezpieczeń DRM.
 • Virtualo.plKsięgarnia internetowa, która współpracuje z tak dużymi sklepami, jak Empik, Gandalf czy Amazonka.pl. Serwis nie daje możliwości skorzystania z opcji self-publishingu w standardowej postaci, lecz pozwala na wykorzystanie posiadanych kanałów sprzedażowych tym autorom, którzy podpiszą umowę z jednym ze współpracujących z nim wydawnictw. Umowa różni się jednak od umów z tradycyjnymi wydawnictwami, pozwalając twórcom na wyższy udział w zyskach.

Inne strony i serwisy self-publishingowe:

 • Rozpisani.pl
 • Spoti.pl
 • Beezar.pl
 • Pressmo.pl
 • E-bookowo.pl
 • Wydawnictwopoligraf.pl
 • Pogotowiewydawnicze.pl

5) Zrównoważony rozwój

Podczas gdy kryzys środowiskowy się nasila, zrównoważony rozwój zyskuje ogromne znaczenie. Publikacja własnego ebooka w Internecie oznacza mniejsze zużycie papieru i wszystkich pozostałych materiałów potrzebnych do produkcji jej drukowanego odpowiednika. Gdy społeczna świadomość zagrożeń dla środowiska wzrośnie, wiele osób może w związku z tym zdecydować się wyłącznie na kupowanie ebooków w księgarni online.

Przejmij kontrolę nad dystrybucją i promocją swojej książki, już dzisiaj publikując ją w formie ebooka. Poznaj świat self-publishingu krok po kroku, a nie tylko wiele zaoszczędzisz na niepotrzebnych kosztach, lecz również przyczynisz się do ratowania przyrody.

Autor: Kuba
Źródło: Good e-Reader

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *