10 najczęściej wypożyczanych książek z Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku

Z okazji 125 rocznicy swojego istnienia, Biblioteka Publiczna w Nowym Jorku postanowiła stworzyć zestawienie 10 najczęściej wypożyczanych z jej zasobów książek w historii. Ponieważ instytucja dysponuje drugą największą kolekcją literatury w USA (zaraz po Bibliotece Kongresu), obsługując miliony ludzi w jednym z najbardziej wielokulturowych miast w kraju, przedstawione przez nią wyniki pozwalają na wiarygodny wgląd w niemal uniwersalne czytelnicze preferencje. Dowiedz się, jakie pozycje znalazły się na liście

10 najczęściej wypożyczanych książek z Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku

Najlepsze książki dla dzieci

Biblioteki publiczne wciąż pozostają podporą życia intelektualnego wielu miejskich społeczności. Są to ciche przystanie, miejsca sprzyjające nowym odkryciom, darmowe źródła wszelkiego rodzaju edukacyjnych doświadczeń. Biorąc pod uwagę, jak ważna rola przynależy bibliotekom w życiu dzieci, trudno dziwić się temu, że 6 z 10 pozycji na liście zajmują najciekawsze książki dla najmłodszych.

Znalazły się wśród nich takie klasyki literatury dziecięcej, jak Śnieżny dzień Ezry Jacka Keatsa, który przoduje najchętniej wypożyczanym książkom nieprzerwanie od 1962 roku, Kot Prot (drugie miejsce na podium), Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice’a Sendaka oraz Bardzo głodna gąsienica Erica Carle.

Tam, gdzie żyją dzikie stwory

Książki dla dzieci należą do najczęściej wypożyczanych pozycji w bibliotekach publicznych, ponieważ są popularne i często czytane, lecz również krótkie. W rezultacie czytelnicy szybko je zwracają, aby mogły sięgnąć po nie kolejne osoby, co zapewnia tego typu książkom szybką cyrkulację w szerokim gronie. Data publikacji danej pozycji również jest istotna, co czyni obecność na liście Harrego Pottera i Kamienia Filozoficznego z 1998 roku wyjątkowo imponującą.

10 najczęściej wypożyczanych książek z Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku:

  1. Śnieżny dzień Ezry Jacka Keatsa: 485,583 wypożyczeń
  2. Kot Prot Dr. Seussa: 469,650 wypożyczeń
  3. Rok 1984 George’a Orwella: 441,770 wypożyczeń
  4. Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice’a Sendaka: 436,016 wypożyczeń
  5. Zabić drozda Nelle Harper Lee: 422,912 wypożyczeń
  6. Pajęczyna Szarloty Elwyna Brooksa White: 337,948 wypożyczeń
  7. Fahrenheit 451 Raya Bradbury’ego: 316,404 wypożyczeń
  8. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi Dale’a Carnegie’a: 284,524 wypożyczeń
  9. Harry Potter i Kamień Filozoficzny J. K. Rowling: 231,022 wypożyczeń
  10. Bardzo głodna gąsienica Erica Carle: 189,550 wypożyczeń

Misja Bibliotek Publicznych

Podobnie jak książki J. K. Rowling, niemal wszystkie pozycje na liście to powieści (jedyny wyjątek stanowi „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale’a Carnegie’a). Większość z nich jest również intensywnie czytana przede wszystkim przez uczniów szkół podstawowych i średnich, co uwypukla wspomniane wcześniej edukacyjne znaczenie bibliotek publicznych.

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Ponieważ niektórzy uczniowie stykają się jedynie z kilkoma lekturami, które muszą przeczytać w ramach szkolnych zajęć, bogactwo oferty bibliotek publicznych, takich jak Biblioteka Publiczna w Nowym Jorku, posiada ogromne znaczenie. Swobodny dostęp do najpopularniejszych i najlepszych książek jest bowiem w stanie skutecznie rozbudzić w nich miłość do czytania, a w rezultacie sprawić, że być może któregoś dnia sami przeobrażą się w tworzących dla przyszłych pokoleń pisarzy.

Wypożyczanie ebooków i audiobooków

Wypożyczanie ebooków z Legimi

Chociaż tradycyjne Biblioteki Publiczne wciąż pełną ważną funkcję społeczną, osoby czytające również książki w wersji elektronicznej mają możliwość wypożyczania ich bezpośrednio przez Internet. Do najpopularniejszych aplikacji do czytania ebooków w ramach abonamentu należy Legimi. Serwis internetowy, który posiada w swojej ofercie ponad 16 000 ebooków i audiobooków, pozwala na uzyskanie do nich dostępu za pośrednictwem polecanych czytników ebooków, tabletów i komputerów.

Chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, istnieje kilka sposobów, aby korzystać z Legimi za darmo. Jednym z nich jest założenie karty bibliotecznej w jednej z bibliotek, która współpracuje z serwisem. Gdy już to zrobimy, otrzymamy od bibliotekarza kod na darmowe czytanie książek w wersji elektronicznej i słuchanie audiobooków przez najbliższe 90 dni. Po upływie tego okresu będziemy mogli udać się do biblioteki ponownie, aby poprosić o nowy kod.

Autor: Kuba
Źródło: Open Culture

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *