Jak wiele są nam w stanie zaoferować najlepsze narzędzia do robienia elektronicznych notatek? Aby to pokazać, przygotowaliśmy poradnik do jednego z najpopularniejszych tego typu produktów na rynku. Dowiedz się, jak działają przyrządy do rysowania i notowania, szablony, a także funkcje konwersji i eksportu tekstu na czytniku Onyx Boox Note 2. Dowiedz się, czy warto go kupić
Podstawowe cechy czytnika Onyx Boox Note 2
Onyx Boox Note 2 to jeden z najlepszych dostępnych obecnie na rynku czytników ebooków, który służy przede wszystkim do rysowania i robienia elektronicznych notatek. Urządzenie zostało wyposażone w 10.3-calowy, dotykowy wyświetlacz E Ink Mobius Carta (rozdzielczość 1872 x 1404 px, 227 PPI) z wbudowanym podświetleniem, który posiada ponad 4000 stopni czułości na siłę nacisku. Obsługiwany za pomocą rysika czytnik ebooków posiada świetne parametry techniczne (ośmiordzeniowy procesor Qualcomm o mocy 2.0 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz 64 GB wewnętrznej pamięci flash), a ponieważ działa on na Androidzie, umożliwia pobieranie wielu dodatkowych aplikacji z Google Play.
Chociaż Onyx Boox Note 2 najlepiej sprawdza się przy robieniu notatek w wersji elektronicznej, bez problemu radzi on sobie również z odtwarzaniem plików PDF, książek EPUB i ebooków w innych formatach. Użytkownicy urządzenia mają możliwość przycinania tekstu i obrazów w taki sposób, aby dobrze mieściły się one na ekranie elektronicznego czytnika książek. Mogą oni również samodzielnie regulować układ strony, dostosowując justowanie, położenie kolumn lub kierunek testu w plikach PDF do własnych potrzeb.
Onyx Boox Note 2 [unboxing]
Funkcja elektronicznych notatek
Jedną z największych zalet Onyxa Boox Note 2 jest dobrze przemyślana, rozbudowania funkcja robienia elektronicznych notatek. Użytkownicy polecanego czytnika ebooków mogą z niej korzystać na dwa różne sposoby. Poza robieniem elektronicznych notatek w przeznaczonej do tego aplikacji, mają oni również możliwość rysowania i notowania w plikach PDF lub ebookach bezpośrednio w trakcie czytania. Należy jednak pamiętać, że tak tworzone notatki zapisują się w pamięci urządzenia w różnych miejscach. Aby je odnaleźć, wystarczy skorzystać z opcji sortowania folderów lub podfolderów czytnika ebooków lub po prostu wyszukać je za pomocą lupki.
Interfejs aplikacji do robienia notatek w wersji elektronicznej jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Jego główne elementy stanowią pole robocze oraz umiejscowiony na górze pasek narzędzi. Na pasku znajdują się ikony poszczególnych narzędzi, które chcielibyśmy w tym miejscu dokładnie omówić.
Narzędzia do robienia elektronicznych notatek
Dwoma podstawowymi przyrządami do rysowania i robienia elektronicznych notatek są ołówek i pędzel. Podczas gdy ołówek najlepiej nadaje się do robienia notatek i zapisywania komentarzy, głównym przeznaczeniem pióra jest szkicowanie i cieniowanie. Ponieważ pędzel dostosowuje grubość kreślonej na ekranie kreski do siły nacisku, posługiwanie się nim przypomina pisanie długopisem po zwykłej kartce papieru. Chociaż ołówek działa na podobnych zasadach, w jego przypadku grubość kreski zawsze pozostaje jednakowa.
Użytkownicy Onyxa Boox Note 2 mogą nie tylko samodzielnie regulować szerokość przypisanych do poszczególnych narzędzi linii, lecz również decydować o ich kolorze. Poza czarnym, białym i kilkoma odcieniami szarości, polecany czytnik ebooków umożliwia również wybór czerwonego, zielonego i niebieskiego koloru. Kolory stają się jednak widoczne dopiero po przeniesieniu wyeksportowanych rysunków i notatek na inne urządzenia.
W przypadku chęci usunięcia niechcianych elementów graficznych ze swojego projektu, wystarczy skorzystać z gumki. Pozwala ona zarówno na pozbywanie się pojedynczych obiektów i linii, jak również błyskawiczne oczyszczanie całej otwartej na czytniku ebooków strony. Do niezwykle przydatnych narzędzi należy ponadto lasso. Z jego pomocą możliwe staje się szybkie duplikowanie lub kasowanie poszczególnych elementów graficznych.
Warto również zaznaczyć, że użytkownicy Onyxa Boox Note 2 mogą korzystać ze specjalnych szablonów (np. linii, kratek lub kropek), dzięki którym łatwiej jest dostosować robione notatki i rysunki do określonych celów.
Ponieważ robienie odręcznych notatek nie zawsze jest wygodne, pomocne okazuje się także narzędzie do wpisywania i edycji tekstu. Onyx Boox Note 2 został również wyposażony w funkcję rozpoznawania odręcznego pisma i konwertowania go na drukowany tekst. Aby z niej skorzystać, wystarczy nacisnąć na ikonę znajdującą się na górnym pasku menu.
Eksportowanie notatek w wersji elektronicznej
Po skończonej pracy wszystkie stworzone notatki, rysunki i materiały graficzne mogą zostać zapisane lub wyeksportowane i bez problemu przeniesione na inne urządzenie.
Użytkownicy elektronicznego czytnika książek powinni w tym wypadku wybrać, czy chcą skorzystać z eksportu pojedynczej strony do formatu PNG, czy wolą zapisać wszystko w formie PDFa. Ponieważ Onyx Boox Note 2 działa na Androidzie, obsługuje on również Dropboxa, Boxa i inne usługi, które pozwalają na przechowywanie danych w Internecie.
Notowanie na Onyx Boox Note 2 [poradnik wideo]
Autor: Kuba
Czy ten czytnik ma coś w rodzaju aplikacji kalendarz gdzie mogłabym zapisywaćnotatki i zadania odręcznie?
Onyx Boox Note 2 to dosyć stary model, ponieważ był sprzedawany w 2020 roku. Aktualne modele notatników elektronicznych od Boox posiadają wbudowany kalendarz.