Postęp technologiczny posuwa się w bardzo szybkim tempie. Obecna dostępność urządzeń elektronicznych na rynku jest przeogromna. Obracamy się wśród najnowszych smartfonów, laptopów czy tabletów. Codziennie poświęcamy mnóstwo czasu siedząc przed ekranem, nie zastanawiając się nawet o skutkach, jakie mogą z tego wyniknąć.
Obecna sytuacja pandemii koronawirusa znacznie pogorszyła sprawę. Ludzie zostali zmuszeni do pracy z domu. Większość firm musiała przeorganizować swoje działalności i przygotować się na pracę online. Te wszystkie nowe zmiany doprowadziły do zwiększenia ilości godzin, jakie ludzie poświęcają przed ekranem.
Amerykańska firma Eyesafe, zaczęła przyglądać się obecnej sytuacji analizując ile czasu przed ekranem spędza osoba dorosła. Bazując na raportach Nielsen z poprzednich lat, firma mogła porównać, jak zmieniła się ilość godzin spędzanych przed ekranem na przestrzeni czterech lat. Według ustaleń ilość czasu poświęcona na wpatrywanie się w ekrany przez przeciętnego dorosłego w USA dramatycznie wzrosła. Przed wybuchem pandemii czas spędzony przed ekranem w ciągu dnia wynosił około ośmiu i pół godziny. Natomiast w 2020 roku liczba godzin wzrosła do trzynastu i pół godziny. Jest to aż ponad połowa doby spędzona przed ekranem!
W przypadku większości Amerykanów, ich czas poświęcony przed ekranem jest podzielony między urządzeniami takimi jak telewizory, komputery, smartfony, tablety, konsole oraz inne sprzęty z dostępem do Internetu jak na przykład coraz bardziej popularne czytniki. To, co się zmieniło, to ogólny czas poświęcony na każdą czynność. Można zauważyć, że technologia nie służy nam tylko jako pomoc w pracy, lecz również staje się formą rozrywki. Przedstawione dane pokazują, że używamy ekranów częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Wiedzieliśmy, że świat zmierza w tym kierunku, ale COVID-19 przyspieszył ten proces błyskawicznie.
Wiedząc już, jak obecna sytuacja wygląda, powinniśmy uświadomić sobie jak zły wpływ, ma na nas tak duża liczba godzin spędzanych przed ekranami.
Problemy ze wzrokiem, występujące bóle głowy to dopiero początek zmartwień. Do tego wszystkiego dochodzi rozkojarzenie czy brak koncentracji. Jak tłumaczy Dr Michael Rich z Harvard Medical School, możemy zauważyć również brak kreatywności oraz kłopoty ze snem. Niebieskie światło emitowane przez ekrany zakłóca naturalny rytm dobowy organizmu, w szczególności jeśli mamy do czynienia z urządzeniami elektrycznymi przed pójściem spać, które zakłócają nasz naturalny cykl snu.
Musimy zdać sobie sprawę z powagi sytuacji i zmniejszyć czas spędzany przed ekranami do minimum.
Dla osób, których praca wymaga styczności z komputerem, proponujemy skorzystać z innych rozwiązań. Dla przykładu wspomniana wcześniej firma Eyesafe oferuje urządzenia elektroniczne różnych marek, które są wyposażone w wyświetlacze redukujące szkodliwe, niebieskie światło. Z kolei Marka Onyx Boox, znana głównie z produkcji czytników, ostatnio zaproponowała monitor E-Ink, który jest w pełni bezpieczny dla oczu. Ekran przypomina papier, obraz generowany jest na zasadzie światła odbitego jak w przypadku tradycyjnego druku, dzięki czemu nie musimy martwić się o wzrok. Monitor Onyx Boox idealnie sprawdzi się do pracy jako drugi monitor, na którym nasze oczy na pewno odpoczną. Dowiedz się więcej o produkcie!
Jak widać, coraz więcej firm podejmuje działania do tworzenia urządzeń, które jak najmniej szkodzą naszemu zdrowiu. Spoglądając na wyniki badań, uważamy że jest to idealna pora, aby uświadomić społeczeństwu, że miarka się przebrała i przyszła pora na to, aby zadbać o nasze wspólne zdrowie i samopoczucie. Jeśli firmy podjęły już działania, aby nam pomóc, to teraz przyszła kolej na nas.
źródło: Goodereader.com
Ponad połowa doby przed ekranem, to chyba jakoś dużo :O . Ja staram się nie korzystać przed snem z żadnych urządzeń elektronicznych. Gdzieś czytałem, że źle wpływają na jakość snu.
Niestety, coraz więcej ludzi spędza mnóstwo czasu przed ekranem, co się odbija na ich zdrowiu. Dlatego też warto czasami sięgnąć po czytniki, których wyświetlacze są wykonane z e-papieru. Papier elektroniczny imituje zwykły papier, stąd też nie będzie szkodził naszym oczom.
Natomiast korzystanie z urządzeń elektronicznych zwłaszcza przed snem, tak jak Pan wspomniał, nie wróży niczego dobrego.