Dlaczego warto czytać biografie, klasyczne dzieła literackie i książki naukowe w formie komiksów?

Biografie, klasyczne powieści lub książki popularnonaukowe w formie komiksów? Jak najbardziej! Jeszcze do niedawna komiksy uchodziły za publikacje dla młodzieży, które nie nadają się do przekazywania istotnych treści. Okazuje się jednak, że ich potencjał jest znacznie większy. Przekonaj się, dlaczego warto czytać komiksy na czytniku ebooków.

Graficzna biografia Davida Bowiego

Jeżeli jesteś zafascynowany pewnymi artystami lub myślicielami, możesz dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej z książek. Każda osoba, która wywarła istotny kulturalny lub intelektualny wpływ na społeczeństwo, prędzej czy później doczeka się swojej biografii, zwykle nawet nie jednej. Jak wiele wyjątkowych osobistości posiada jednak swoje biografie graficzne?

Biografie w formie komiksów

Potencjał komiksów, które przez długi czas były lekceważone przez część miłośników kultury, w ostatnich latach wzbudza ożywione dyskusje. Niektórzy sceptycy nie uwierzą jednak w atuty tego typu publikacji dopóki nie doświadczą siły ich oddziaływania na własnej skórze. W takiej sytuacji warto pokazać im na przykład graficzną biografię na temat życia Davida Bowiego, która nie tak dawno temu pojawiła się na rynku. Jeżeli mimo wszystko pozostaną oni rozczarowani, warto sięgać po wiele innych inspirujących komiksów w wersji elektronicznej.

Niewiele życiorysów artystów tak bardzo domaga się graficznej formy, jak życiorys Davida Bowiego. Jego niezliczone wizerunkowe metamorfozy oraz różnobarwne kulturowe epoki, w trakcie których tworzył, sprawiają, że komiks stanowi idealny typ publikacji do ukazania biografii tego wybitnego brytyjskiego piosenkarza.

Graficzna biografia Davida Bowiego
BOWIE: Stardust, Rayguns, & Moonage Daydreams’ Michaela Allreda

Właśnie dlatego takie publikacje jak BOWIE: Stardust, Rayguns, & Moonage Daydreams Michaela Allreda czy Haddon Hall Nejiba spotykały się z dużym zainteresowaniem. Twórcy komiksów w wersji elektronicznej i pisarze wzięli na warsztat również inne popularne postaci ze świata muzyków, na przykład Johna Coltrane i Billiego Holidaya w Coltrane and Blues for Lady Day: The Story of Billie Holiday Paolo Parisiego.

'Coltrane and Blues for Lady Day: The Story of Billie Holiday' Paolo Parisiego
’Coltrane and Blues for Lady Day: The Story of Billie Holiday’ Paolo Parisiego

Parisi opublikował zresztą również graficzną biografię współczesnego malarza i twórcy graffiti Jeana-Michela Basquiata. Opowiadanie o życiu innego artysty, nawet kogoś, kto zajmował się inną dziedziną sztuki, stanowi dla każdego autora komiksów nie lada wyzwanie. Jest to jednak bezcenne doświadczenie, które ukazuje pracę danego człowieka w nowym świetle.

Literatura klasyczna w formie komiksów

Takie efekty przyniosła na przykład przygotowana przez BOOM! Studios’ graficzna adaptacja Rzeźni numer 5 Kurta Vonneguta, czyli powieści, która zawiera wiele wątków autobiograficznych.

Graficzna adaptacja 'Rzeźni nr 5' Kurta Vonneguta przygotowana przez  przygotowana przez BOOM! Studios'
Graficzna adaptacja 'Rzeźni nr 5′ Kurta Vonneguta przygotowana przez przygotowana przez BOOM! Studios’

Inne klasyczne dzieła literackie, które niedawno doczekały się przekształcenia w komiksy w wersji elektronicznej, to Ulisses Jamesa Joyce’a jako Ulysses Seen Rob Berry’ego oraz Weird Fiction H.P. Lovecraft w inspirującej publikacji Lovecraft Anthology.

Fikcyjne biografie w formie komiksów

Możesz również przeczytać komiksową adaptację dzieła, które nigdy nie został ukończone. Nie zostało jednak ukończone nie przez byle kogo, lecz przez Salvadora Dalego i braci Marx. Współpraca pomiędzy naukowcem zajmującym się kulturą popularną Joshem Frankiem, artystką Manuelą Pertegą oraz komikiem Timem Heideckem doprowadziła do powstania graficznej powieści pod tytułem Giraffes on Horseback Salad, która opowiada o realizacji nigdy niezrealizowanego filmu na temat relacji Dalego z Luisem Bunuelem, Alfredem Hitchcockiem, Waltem Disneyem, a nawet Lewisem Carrollem i Williamem Shakespearem.

Literatura naukowa w formie komiksów

Dla czytelników, którzy twardo stąpają po ziemi, idealnie nadaje się natomiast graficzna biografia Richarda Feynmana, która została stworzona przez Jim Ottaviania i Leland Myricka.

Biografia graficzna Richarda Feynmana stworzona przez Jim Ottaviania i Leland Myricka
Biografia graficzna Richarda Feynmana stworzona przez Jim Ottaviania i Leland Myricka

Opowiada ona o interesujących wydarzeniach w życiu popularnego nie tylko ze względu na swoje osiągnięcia w dziedzinie fizyki teoretycznej, lecz również wyjątkowe usposobienie człowieka. Jeszcze nigdy wcześniej komiksy w tak umiejętny i atrakcyjny sposób nie opowiadały o kwantowej elektrodynamice i graniu na bongosach.

Komiksy na czytnikach ebooków

Chociaż wielu fanów mangi i komiksów lub je kolekcjonować, kupowanie tego rodzaju publikacji w formie elektronicznej posiada różne zalety. Najważniejszą z nich jest ich łatwa dostępność. Sprzedażą komiksów zajmuje się wiele popularnych księgarni internetowych, które starają się oferować je klientom w atrakcyjnych cenach.

Nie należy również zapominać, że gdy już kupimy komiks w wersji elektronicznej, będziemy w stanie czytać go na wielu różnych urządzeniach: komputerze, smartfonie lub tablecie i czytniku ebooków. Takie rozwiązanie okazuje się wyjątkowo wygodne, ponieważ w razie potrzeby możemy przenosić plik z komiksem z jednego urządzenia na drugie.

Autor: Kuba
Źródło: OpenCulture.com

Powiązane treści:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *